PDA

Zobacz pełną wersję : koszt przyłącza prądu



saabb
29-04-2008, 19:52
Dostałem warunki na przyłącze docelowe ale ono będzie latem albo jesienią. W warunkach jest napisane, że do celów budowlanych mogę podpiąć sie do skrzynki po drugiej stronie drogi gruntowej. Odległość od istniejącej skrzynki do mojej planowanej około 8-9m. Facet z ZEWT wycenił to podłączenie wraz z skrzynką na licznik, zaciski, bezpieczniki i nie wiem co tam jeszcze potrzebne, wszystkie papierowe roboty, odbiory itp na 1600 PLN. Czy to normalna cena czy mnie naciąga??? Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam,

boguslawskia
29-04-2008, 20:15
Normalna, dolicz skrzynkę budowlaną :)

waldeek
29-04-2008, 20:32
Cena jest Ok
Ja zaplacilem za szkrzynke tuz przy przylaczu ENEA nastepujaco

1200 PLN
Skrzynka z 3 x 230 V + 1 x 16 A sila + przelacznik rozniczkowy +
miejce na bezpieczniki i licznik

i 500 PLN
dla Elektryka za podlaczenie i cala robote papierkowa

w sumie 1700 PLN za calosc

a wiec 1600 PLN jest przy tej odleglosci do przylacza " w porzo".

fotki przylacza w moim dzienniku budowy

pozdrawiam
--
Waldek

saabb
29-04-2008, 20:42
Dzięki, skrzynkę budowlaną już mam :)

barzuc
30-04-2008, 08:09
Jak czytam o kosztach przyłączeniu prądu budowlanego to ja zrobiłem chyba za bezcen w takim razie.
Przyłącze (skrzynka z licznikiem, licznik, papierki, uzgodnienia, projekty itp) wykonał zakład energetyczny w ramach opłaty przyłączeniowej - ale to nie dotyczy chyba.

Z kolei skrzynka budowlana kosztowała mnie 350 zł + 200zł elektryk za wyzbrojenie i podłączenie + do tego 60m kabla (~1200zł) do ziemi (taką mam odległość od skrzynki licznikowej do domu) - bardziej opłacało się włożyć do ziemi kabel, który służy teraz do zasilania budynku...

Całkowity koszt prądu budowlanego (bez przyłącza ZE): ~1700zł ale... w tym 60m kabla co najbardziej wpłynęło na koszt.

Zmniejszając odległość do ~10m ... to wyszedłby koszt w granicach 700-800zł. Ale może to kwestia lokalizacji.

Do tego jeszcze koparka, własny czas i praca :)

_Robert_K
02-05-2008, 16:41
5500 PLN i dlaczego tyle ???

1. Przecisk pod drogą powiatową 20 m. w osłonówce + badanie gleby
2. Mapka organizacji ruchu + uzgodnienia
4. 30m kabla 10mm
5. 25m. kabla 35mm
6. Geodeta

rafau8
05-05-2008, 09:05
witam wszystkich

jestem (dopiero) na etapie składania do Vattenfall wniosku o określenie warunków przyłącza no i mam taką wątpliwość. Jest tutaj we wniosku do wyboru charakter przyłaczenia - stały lub tymczasowy.

Nie wiem co zaznaczyć - niby logiczne byłoby zaznaczenie tymczasowego zasilania placu budowy ale może lepiej od razu robić przyłącze docelowe ?
Budowę mam zamiar zacząć na wiosnę 2009. Nie wiem co wyjdzie taniej i prościej.

Monika_Gdynia
05-05-2008, 10:22
ja tez mam pytanie dotyczące przyłczenia do sieci energetycznej. Jak jest najczęściej uzywana moc przyłączeniowa. Mam w umowie 11 KW i mam obawy , że jest to duzo. Od tego naliczane są poźniej opłaty ale też sa założone do tej mocy zabezpieczenia. Wiec nie wiem czy warto jest zmieniac. ( Umowę podpisywali poprzedni włąsciciele działki i tak zadeklarowali).
Jaką macie moc przyłączeniową zadeklarowana na czas bodowy?

carringtontomas
05-05-2008, 10:29
ja tez mam pytanie dotyczące przyłczenia do sieci energetycznej. Jak jest najczęściej uzywana moc przyłączeniowa. Mam w umowie 11 KW i mam obawy , że jest to duzo. Od tego naliczane są poźniej opłaty ale też sa założone do tej mocy zabezpieczenia. Wiec nie wiem czy warto jest zmieniac. ( Umowę podpisywali poprzedni włąsciciele działki i tak zadeklarowali).
Jaką macie moc przyłączeniową zadeklarowana na czas bodowy?

Pewnei Ci chodzi o moc przyłączeniową do gotowego już budynku - w tym celu należy policzyć moc odbiorników + 1-1,5kW rezerwy. Pomoże Ci w tym elektryk.
Ja mam moc przyłączeniową ok 13kW.

Monika_Gdynia
05-05-2008, 10:36
nie, chodzi mi konkretnie moc przyłaczeniową do założenia licznika budowlanego a dokładniej o opłaty z tym związane. Przy zadeklarowanej mocy 11 KW Energa każe sobie płacić opłatę miesięczną za licznik budowlnay 11*6 zł (opłata stała) + za złużyty prąd. Wydaje mi się to dużo i dlatego zastanawiam się czy na czas budowy nie mozna by zadeklarować mniej.

rafau8
05-05-2008, 10:52
no fajnie - o obliczaniu mocy są osobne topiki na tym forum :x

ponawiam pytanie - co wyjdzie TANIEJ i nie skomplikuje mi późniejszych działań:
na czas budowy przyłącze "tymczasowe" a potem zmiana na ostateczne czy od razu przyłącze "docelowe" ?

i czym sie to różni - tylko zabezpieczeniem i mocą czy fizycznie jakoś inaczej takie przyłącze jest realizowane ?

saabb
05-05-2008, 14:47
no fajnie - o obliczaniu mocy są osobne topiki na tym forum :x

ponawiam pytanie - co wyjdzie TANIEJ i nie skomplikuje mi późniejszych działań:
na czas budowy przyłącze "tymczasowe" a potem zmiana na ostateczne czy od razu przyłącze "docelowe" ?

i czym sie to różni - tylko zabezpieczeniem i mocą czy fizycznie jakoś inaczej takie przyłącze jest realizowane ?

z tego co się dowiedziałem to:
przyłącze docelowe robi na swój koszt zakład energetyczny, przyłącze tymczasowe/budowlane robisz na własny koszt. Już tu możesz zaoszczędzić.

marcin714
05-05-2008, 22:36
Przyłącze placu budowy możesz robić jeśli masz już pozwolenie na budowę a masz? Różni się tym od docelowego, że realizuje się go szybko, zazwyczaj na własny koszt, zazwyczaj jako napowietrzne, szpetne, tymczasowe. Na docelowe za to czeka się długo, kosztuje mniej, robi się na niego dokumentację techniczno prawną. Specjalnym przypadkiem jest przyłącze placu budowy przekształcane kiedyś w docelowe czyli od razu robi się tak jak należy a potem zmienia się tylko nazwę. Z tym ,że to jest mało legalne.

Zazwyczaj zaznacza się oba kwadraciaki. Pierwsze przyłącze nabiera już mocy i kiedyś zostanie wykonane a drugie potrzebne jest do budowy od zaraz. Ty skoro się nie ruszasz narazie z budową to może doczekasz się na docelowe na czas. musisz wiedzieć kiedy mają zamiar cię przyłączyć .

barzuc
06-05-2008, 08:11
... Specjalnym przypadkiem jest przyłącze placu budowy przekształcane kiedyś w docelowe czyli od razu robi się tak jak należy a potem zmienia się tylko nazwę. Z tym ,że to jest mało legalne. ...

Czegoś nie rozumiem... albo różnie to wygląda w róznych ZE, albo coś nie do końca jest prawdą...
U mnie ścieżka wyglądała tak (całość operacji zajęła < 2 m-ce)
1. mam pustą działkę bez uzbrojenia, wcześniej miałem już określone warunki (do pozwolenia na budowę i tak potrzebne)
2. idę do ZE i składam papierki o przyłącze, płacę opłatę przyłączeniową
3. ZE robi całą dokumentację, uzupełnia swoje papierki, plany i inne takie, wykonuje przyłącze (do granicy działki) stawia skrzynkę a w środku licznik
4. biorę wykonawcę z uprawnieniami i do skrzynki podłączam sobie kabel do skrzynki tymczasowej, która stoi gdzieś na działce (czy podłącze kablem który będzie później zasilał dom, czy innym - to już moja broszka)
5. wykonawca podbija, że jest instalacja odbiorcza (tymczasowa, czy docelowa - nie ma znaczenia) jest gotowa, poprawna i nie zagraża niczyjemu niebezpieczeństwu
6. idę do ZE podpisuję umowę o dystrybucję energii, przyjeżdża pogotowie energ. i podłącza skrzynkę ZE do sieci... od tego momentu mam prąd...

To co tu jest nielegalne ? ZE postawiła skrzynkę z licznikiem, która będzie stała w tym samym miejscu przez najbliższych ileś lat... mam zakopany kabel od skrzynki ZE do swojej skrzynki tymczasowej... nie mam żadnych dyndających się kabli, nie ponoszę kosztów kabla dwa razy... Jedyna różnica to taka, że póki nie będę miał odbioru samego budynku to mam umowę na dostawę prądu budowlanego (droższy), a nie do użytku domowego...


Ty skoro się nie ruszasz narazie z budową to może doczekasz się na docelowe na czas. musisz wiedzieć kiedy mają zamiar cię przyłączyć .

Zdecydowanie się zgadzam :)

rafau8
06-05-2008, 08:20
dzięki za konkretne wyjaśnienie

nie mam pozwolenia na budowę jeszcze i nie mam zamiaru mieć w najbliższym czasie - budowę planuję nie wcześniej niż na wiosnę przyszłęgo roku
po przeczytaniu Waszych opinii chyba faktycznie zdecyduję się od razu na przyłącze docelowe - może to trwać nawet do wiosny - wisi mi to.
A przynajmniej później nie będę musiał prosić się w ZE drugi raz żeby przyjeżdżali i przerabiali to przyłącze (praktycznie robili od nowa).

jeszcze raz dzięki za informacje

marcin714
06-05-2008, 08:38
Kol barzuc. To co opisałeś to normalna procedura przyłączania działki budowlanej z przyłączem docelowym legalnym. Tylko ,że ty czekałeś na to 2 miesiące. A co by było jakby ci powiedzięli ,że zrobią ci to za 2 lata? Wtedy zaczyna się szukanie innego rozwiazania czyli przyłącze tymczasowedla placu budowy jeśli posiada się pozwolenie na budowe. W ramach tej operacji legalnie podwiesza się kawałek kabla na jakichś podporach, wszystko ma być widoczne i do demontażu. A nie legalnie wygląda to tak, że w ramach tej operacji stawia się skrzynkę tam gdzie będzie ona stała, zakopuje kabel ten co kiedyś będzie zasilał złącze i nigdy tego nie będzie się usuwać. A potem dopiero załatwia się na to papiery.

Kol. Rafau8. Skoro nie masz PNB to tymczasowe przyłącze odpada a o docelowym też może nikt z tobą nie gadać bo ZE nie wyrabiają się z klientami z zakońzoną budową a ty przyjdziesz im zawracać głowę ,że może kiedyś się będziesz budował. Mogą cię odesłać do czasów aż będziesz bardziej zdecydowany na budowę a więc jak już będziesz miał PNB. Jak pamiętam podlegasz pod vattenfala a unich regułą jest brak reguł.

barzuc
06-05-2008, 10:20
Kol barzuc. To co opisałeś to normalna procedura przyłączania działki budowlanej z przyłączem docelowym legalnym.

Nie przeczę. Chyba po prostu inaczej rozumiemy pojęcie "prąd budowlany" :)



Tylko ,że ty czekałeś na to 2 miesiące. A co by było jakby ci powiedzięli ,że zrobią ci to za 2 lata? Wtedy zaczyna się szukanie innego rozwiazania czyli przyłącze tymczasowedla placu budowy jeśli posiada się pozwolenie na budowe.

Chyba bym się wtedy zastanowił czy zaczynać budowę. Moi rodzice mają tak jak piszesz (i mimo to zaczynają budowę) - czekają aż ZE postawi transformator, z kolei ZE czeka aż Gmina Mosina przekaże grunt na jego postawienie. Co najtragiczniejsze - grunt jest wydzielony i przygotowany... ale nikt w gminie nie chce podpisać papierka.



W ramach tej operacji legalnie podwiesza się kawałek kabla na jakichś podporach, wszystko ma być widoczne i do demontażu. A nie legalnie wygląda to tak, że w ramach tej operacji stawia się skrzynkę tam gdzie będzie ona stała, zakopuje kabel ten co kiedyś będzie zasilał złącze i nigdy tego nie będzie się usuwać. A potem dopiero załatwia się na to papiery.

Teraz załapałem o co Tobie chodziło - ale nie rozumiem czemu miałbym wyręczać ZE w tych pracach - kopaniu, układaniu kabla, papierkach... za to przecież i tak na końcu skasują w opłacie przyłączeniowej. Więc jak nie ma rady - to tylko jak piszesz - obleśny, dyndający i widoczny z każdego miejsca kabel.

kattharina
29-12-2008, 13:08
Odświeżam lekko temat, ale mamy mały problem podłączeniem prądu do działki. Ze względu na konieczność rozbudowy sieci docelowe przyłącze ma być wykonane do końca września 2009 (ponad rok od podpisania umowy). My chcemy jednak rozpocząć budowę już w marcu, pozostaje nam więc tylko opcja przyłącza tymczasowego. I tu mam pytanie. Czy ktoś orientuje się może ile będzie kosztować zrobienie takiego przyłącza: kabel trzeba poprowadzić (jak tu już napisano brzydki zwisający kabel na byle jakich podporach) na odległość ok 70 m do granicy działki. Potem będzie gdzieś 7-8 m do przyszłego budynku. A skrzynka budowlana ma być na granicy działki, czy w jej obrębie? Czy kabel możemy pozawieszać sami, czy musi to zrobić jakaś firma z uprawnieniami? Jakie opłaty trzeba wziąć pod uwagę oprócz kabla, podpór, skrzynki, opłaty przyłączeniowej? A potem przy użytkowaniu jest jakiś ryczałt czy płaci się zgodnie z zużyciem?

Wiem, ze to masa pytań, ale jesteśmy teraz w kropce, bo nie wiemy jak sie za to zabrać. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

RadekO
29-12-2008, 16:27
Nam prąd podłączają już drugi rok. Umowę podpisaliśmy w październiku 2007 r. i może jak skończymy budowę to go nam podłączą. Teraz mamy przyłączony prąd budowlany. Koszt przyłącza to ok. 1.900 zł + koszt dwóch skrzynek ok. 1500 zł (w zależności od wyposażenia; drogie są różnicówki).Sam kabel z tych tańszych, nie miedziany, lecz aluminiowy. Odległość od miejsca przyłączenia ok. 50 metrów. Nic nas nie obchodziło; zleciłam to sympatycznemu Panu z ENEI. Załatwił wszystkie niezbędne schematy i odbiory (schemat jednokreskowy uzgodniony z kilkoma Panami w ENEI). Wykopał własnoręcznie rów na kabel, położył go, podłączył skrzyneczki (Rbetki). W międzyczasie zmienił nam warunki przyłączenia prądu budowlanego, bo wcześniej dostaliśmy gdzieś z transformatora odległego jakieś 200 metrów od działki. Dodatkowo płatna była jakaś opłata przyłączeniowa ok. 102 zł.
Koszt nie taki straszny, ale zawsze jakiś.

mysweetbabys
29-12-2008, 21:26
my jedziemy tez na pradzie budowlanym,powiedzice co trzeba teraz zrobic zeby nam podlaczyli normalny?jakis czas temu wplacilismy pierwsza transze za przylacze.

heniecki
29-12-2008, 21:38
musisz miec zrobiona instalacje wewnetrzna i odbior tejze w raz z pomiarami.

mysweetbabys
29-12-2008, 21:41
aha czyli jak skoncze instalecje elektryczna w srodku to wtedy zglaszamy sie do elektryki o przylacze normalne?czy dobrze rozumiem

edde
29-12-2008, 21:47
po pierwsze primo ;) zorientuj się w swoim ZE, co kraj to obyczaj, są takie rejony, które podłączają bez pomiarów a w innych trzeba mieć gniazdka i właczniki pozakładane, podstawa to zasięgnąć języka u źródła

awt
29-12-2008, 22:10
Ja zamierzam założyć docelowy, przy docelowym czeka się trochę dłużej - u mnie tak z pół roku. Przy docelowym płacimy za zapotrzebowaną moc, opłaca się na początku wziąć np. 6kW - będziemy wtedy mieli małą opłatę instalacyjną (około 150zł/kw) i później małe opłaty stałe (przy 6kW tak około 20zł/msc). Gdy na budowie planujemy więcej ekip i bardziej energożerne urządzenia to występujemy wtedy do ZE o zwiększenie mocy (u mnie około 2tygodni).
Jeśli zamierzamy budowę prowadzić dłużej to najlepiej wystąpić do ZE o przyłącze na dom letniskowy - będą wtedy mniejsze opłaty.
Jak już zbudujemy dom wtedy zgłaszamy, że chcemy już przejść na normalny a nie budowlany prąd i zwiększamy (ew. zmniejszamy) moc odpowiednio do naszego budynku.
Jeśli założymy sobie tymczasowy to zapłacimy z 2tys., których nikt nam nie zwróci a i tak później musi wystąpić o docelowe. Za 2 tys. to lepiej kupić sobie jak już ktoś musi agregat (w domu i tak warto takie coś mieć), po budowie można go komuś sprzedać albo zostawić sobie :-)

Problemem jest fakt, że to czy ZE da warunki na tymczasowy czy docelowy zależy od polityki ZE w danym regionie. Takie ich widzimisię.

Przy docelowym jeśli "pomożemy" ZE (robimy projekt, mapki i inne takie tam) ZE da nam dodatkowo upust i sama procedura trwa krócej.

Przy mocy zamawianej należy pamiętać, że jeśli zamówimy moc np. 6KW (zabezpieczenie zalicznikowe 10A) to jest to 3-fazowa, więc na fazę mamy 2kW. Więc niektórych większych urządzeń 1-fazowych nie podłączymy. Jeśli zamówimy 9kW to mamy 3kW na 1 fazę ale wtedy ZE da nam zabezpieczenie na 16A, czyli moglibyśmy przyłączyć urządzenie 3,5kW na 1-fazie.
Przy robieniu zabezpieczenia zalicznikowego należy jeszcze zwrócić uwagę na charakterystykę bezpiecznika - lepiej jak jest zwłoczna (klasa C). Takie urządzenie które ma 2kW teoretycznie bierze 8,7A (zabezpieczenia 10A niby dobre) ale przy stabilnej pracy a jak się zablokuje nam przy pracy albo przy starcie bierze znacznie więcej w czasie startu to jest prawie prąd zwarciowy.

Pozdr. Adam

zulus1
30-12-2008, 17:57
Dziś byłem w moim rejonie (ZEWT) aby zmienić taryfę z C12 na G12 gdyż jak podłączali mnie do sieci to jeszcze nie miałem tynków wewn. i pomimo umowy na prąd mieszkaniowy podpieli mnie z taryfą budowlaną. Po wykonaniu tynków i założeniu osprzętu elektrycznego (gniazdka i wyłączniki) mogłem pójśc do rejonu i złożyć wniosek o zmiane taryfy nie ponosząc już żadnych dodatkowych kosztów.

mysweetbabys
30-12-2008, 21:10
czyli zostaje nam robic prad w domku i dopiero jak bedziemy mieli wtyczki itp. zglosic sie o normalny pradzik

mkala2
02-03-2010, 18:41
Witam
Rok temu zaczęliśmy budowę. Jak dotąd "pożyczaliśmy"oczywiście za opłatą prąd z działki obok. Dokumenty o przyłączenie do Energi złożyliśmy w czerwcu 2009 i dzisiaj dostaliśmy pismo mniej-więcej takiej treści:
... wprowadza się następujące zmiany w warunkach przyłączenia nr..... z dnia ...
Parametry obwodu .... do miejsca przyłączenia AsXSn 4 x 50mm2- dł.ok.650m
Zaczęłam się teraz trochę martwić.

Moje pytanie jest takie jaki jest mniej-więcej koszt takiego kabla ?

Jestem zdziwiona tą odległością 650m bo najbliższe budynki mieszkalne są nie dalej niż 100-200 metrów od naszego domu...

robertsz
03-03-2010, 07:21
Witam
Rok temu zaczęliśmy budowę. Jak dotąd "pożyczaliśmy"oczywiście za opłatą prąd z działki obok. Dokumenty o przyłączenie do Energi złożyliśmy w czerwcu 2009 i dzisiaj dostaliśmy pismo mniej-więcej takiej treści:
... wprowadza się następujące zmiany w warunkach przyłączenia nr..... z dnia ...
Parametry obwodu .... do miejsca przyłączenia AsXSn 4 x 50mm2- dł.ok.650m
Zaczęłam się teraz trochę martwić.

Moje pytanie jest takie jaki jest mniej-więcej koszt takiego kabla ?

Jestem zdziwiona tą odległością 650m bo najbliższe budynki mieszkalne są nie dalej niż 100-200 metrów od naszego domu...
Mniej więcej 8-13zł za mb, zależy jakie warunki sobie wynegocjujesz w hurtowni.

Przy takich odległościach wielką rolę odgrywają spadki napięcia, stąd brak zgody na podłączenie do sąsiadów.

Przy takim przekroju zapewne Energetyka robi sobie zapas na podłączenie kolejnych odbiorców.

mkala2
03-03-2010, 07:37
Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź.

st_x
03-03-2010, 09:58
Witam

Na znanym portalu :D masz 4x70 za 1mb. 4x50 powinien być tańszy. (te 8 PLN jest, moim zdaniem, osiągalne).

WAŻNIEJSZE: Jeżeli "ENERGETYKA" chciałaby na Twoim !! kablu podłaczyć jeszcze kogoś (czyli budujesz przyłącze napowietrzne płaca za KABEL i oczywiście SŁUPY, a potem dajesz je energetyce, bo skrzynkę masz w ogrodzeniu i dopiero część instalacji "od skrzynki" jest Twoją własnością to..........

Energetyka robi świetny interes !!! :lol:

Pozdrawiam

mkala2
03-03-2010, 21:16
Rozumiem że mój koszt to skrzynka, podłączenie domku do skrzynki.

Nie wiem czy dobrze rozumiem... Oni chcieliby abym ja podłączyła sobie prąd-położyła 650 kabla do swojej działki na swój koszt tak aby np przyszli właściciele sąsiednich działek nie musieli tego robić ? i korzystać z mojego kabla ?

Wiem, że jeden sąsiad dostał właśnie warunki zabudowy (u mnie natomiast stoi już budynek) i czekamy na własny "cholerny" prąd.

Próbowałam telefonicznie otrzymać jakąś odpowiedź ale nie chcą udzielać żadnych podpowiedzi. Muszę się tam wybrać ale dopiero za parę dni (praca) ale dzięki Wam Forumowiczom przynajmniej naprowadzam się na pytania które muszę im zadać. Nie ukrywam, że się zmartwiłam bo 650 metrów (szkoda że nie do innej miejscowości :)...
W dodatku mój facet urodził się "bez jaj" i wszystko jest na mojej głowie. On martwi się tylko kasą i niczym innym.

maciej74
03-03-2010, 21:53
no tak facet musi zarabiać toż budowa kosztuje :lol:
Spytaj się sąsiada skąd będzie miał prąd to raz a dwa jaki przekrój kabla będą do ciebie ciągnąć i trzy czy będziesz miała tylko swój licznik czy jeszcze założą Ci rozdzielnie.
Bo może się faktycznie okazać że twoim kosztem chcą sobie linie poprowadzić jest to niby mało prawdopodobne ale po tych złodziejach to wszystkiego się można spodziewać.

robertsz
03-03-2010, 22:35
mkala2: od Energetyki powinnaś otrzymać Warunki Techniczne Przyłączenia.
W jednym z punktów jest mowa o tym co musi wykonać energetyka a co Ty musisz wykonać we własnym zakresie.
Czy aby nie pomyliłaś sobie ról czytając to pismo?

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić sytuacje w której Ty (odbiorca) kupujesz bęben kabla, wkopujesz kilkanaście słupów, aha robisz projekt, uzgodnienia.... a Energetyka obserwuje biernie Twoje poczynania.... i na koniec to zabiera.

Yakamura
01-12-2010, 18:12
Witam, chciałbym odświeżyć z deka temat.
Mam działke, i połowie roku 2011 mam zamiar stawiac chałupe i w związku z tym przydałby mi sie prąd.
Wystarczy, że wypełnie wniosek i złoze go do ZE, czy oprócz PNB musze jeszcze mieć jakieś inne pozwolnia?
Pozdrawiam

robertsz
02-12-2010, 12:19
Yakamura Każdy zakład energetyczny rządzi się własnymi prawami.
Wejdź na stronę energetyki, która obsługuje Twoją okolicę.
Tam znajdziesz info, jakie papiery masz przygotować.

Otrzymasz warunki przyłączenia, szukasz elektryka, wykonujesz to co należy do Ciebie (odbiorcy) i zgłaszasz instalację do odbioru.

obsidian
21-05-2011, 22:44
Ponowne odświeżenie tematu.
W moim przypadku dom jednorodzinny już stoi i brakowało mi jedynie protokołu oddania przyłącza energetycznego. Okazało się, że takiego protokołu nie dostane bo umowa jest podpisana na przyłącze tymczasowe. Żeby taki protokół otrzymać muszę poskładać wnioski o warunki przyłącza stałego i tak dalej. Skrzynka jest na słupie, kabel w ziemi i w domu skrzynka z bezpiecznikami. Moje pytanie do was jest następujące.
1.Jak długo może potrwać zamiana z tymczasowego na docelowe,
2. Kto wykonuje prace przyłączeniowe ja czy zakład energetyczny (jeśli takie są w ogóle potrzebne),
no i ile to może kosztować?
We wniosku o tymczasowe było wpisane zapotrzebowanie na 15 kw, czy tyle samo wystarczy jako docelowe?
Odległość od skrzynki na słupie do domu około 20 m.
Budowy domu nie dokończyli rodzice ja w tym momencie zabieram się za uporządkowanie prawne i techniczne więc proszę o wyrozumiałość jeżeli komuś wyda się że pytam o sprawy podstawowe.
Z góry dziękuję za odpowiedź.