PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana taryfy budowlanej na G11 bez odbioru



Strony : [1] 2 3 4

jacekot
30-04-2008, 11:41
Opisze w dwóch słowach , bo może się przydać . Panuje opinia ze nie można zmienic taryfy budowlanej do momentu kiedy nie jest się zameldowanym lub nie ma odbioru domu . Tak również utwierdzali mnie w energetyce , dopiero za trzecim stanowczym podejsciem okazało się ze można zmienić taryfę nie mając odbioru . Musiałem jedynie napisać osiwadczenie i to na ich wzorze , ze budowa została zakończona i prąd będzie wykorzystywany do celów gospodarczych. Podpisanie oswiadczenia załatwiło sprawę i zmieniłem taryfę na G11.

Trociu
30-04-2008, 12:15
Dzięki za tą informację. Pewnie nam wszystkim się przyda.
Masz może kopię takiego oświadczenia?

jacekot
30-04-2008, 13:54
Dzięki za tą informację. Pewnie nam wszystkim się przyda.
Masz może kopię takiego oświadczenia?

Niestety nie mam , w pierwszej kolejności napisałem je sam i poszedłem to w energetyce dali mi swój druk , gdzie w zasadzie wpisuje sie adres budowy i składa się podpis .

freetask
01-05-2008, 00:23
Dzięki za tą informację. Pewnie nam wszystkim się przyda.
Masz może kopię takiego oświadczenia?

Niestety nie mam , w pierwszej kolejności napisałem je sam i poszedłem to w energetyce dali mi swój druk , gdzie w zasadzie wpisuje sie adres budowy i składa się podpis .
Vattenfall Śląsk (infolinia):
należy złożyć:
1. wniosek o zawarcie umowy o dostarczanie energii
2. oświadczenie o wykonaniu instalacji elektrycznej
3. schemat jednokreskowy instalacji
4. potwierdzenie opłaty wykonania przyłącza

1,2 - do pobrania z ich strony
2 - wypełnia elektryk

wprawdzie instalację z reguły się robi, gdy są ściany więc coś już musi być zbudowane, ale nie było mowy o odbiorze czy zameldowaniu...

Cypek
01-05-2008, 04:46
To u mnie swawolny ZA jest, bo już w trakcie budowy jak zakładali skrzynkę podpisali ze mną umowę na G11 a instalacji w domku jeszcze nie było. Fakt, podłączyli fizycznie miesiąc później, ale pies z kulawą nogą nie spojrzał, co jest w domu.

piotru7
02-05-2008, 14:16
Opisze w dwóch słowach , bo może się przydać . ..... Podpisanie oswiadczenia załatwiło sprawę i zmieniłem taryfę na G11.

W jakim zakładzie energetycznym to było?

jacekot
05-05-2008, 09:34
Opisze w dwóch słowach , bo może się przydać . ..... Podpisanie oswiadczenia załatwiło sprawę i zmieniłem taryfę na G11.

W jakim zakładzie energetycznym to było?
ŁZE (Łodzki)

Patos
25-03-2009, 19:13
Czy komuś udało się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11 bez odbioru budynku?
Pozdrawiam
Patos

listek
25-03-2009, 19:45
Czy komuś udało się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11 bez odbioru budynku?
Pozdrawiam
Patos

Tak mnie sie udało. Musiałem miec tylko c onajmniej SSO

Patos
25-03-2009, 19:49
Czy komuś udało się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11 bez odbioru budynku?
Pozdrawiam
Patos

Tak mnie sie udało. Musiałem miec tylko c onajmniej SSO
SSO ? A co to takiego?

urszulak
25-03-2009, 19:50
A my próbowaliśmy zmienić i odmówiono nam.
Na pytanie o podstawę prawną jakiśtam kierownik powiedział,że mają zarzadzenie dyrektora .I już!

Kris2222
25-03-2009, 21:32
ja zmieniłem bez odbioru , warunek był tylko jeden , puszki osadzone na stałe i cała instalacja połączona łącznie z osprzętem , niby mieli sprawdzić czy tak jest
ale gosciu przyjechał , spisał stan licznika ,kazał podpisać ze instalacje odebrał i do widzenia :lol: za dwa tygodnie nowa umowa przyszła pocztą i tak oto płace od dwóch lat 50zł co kwartał (tyle sie zdeklarowałem płacić) zamiast 180zł abonamentu taryfy budowlanej ,
odbiór domu będę miał chyba pod koniec roku

edde
25-03-2009, 22:06
SSO ? A co to takiego?

eee, jaja sobie robisz, tak? :D

no bo chyba nie jest tak że masz półtora tysiąca postów stazu forumowego, dom wybudowałeś, itp a nie wiesz co to Stan Surowy Otwarty... :wink:

Wirecki
25-03-2009, 23:17
3. schemat jednokreskowy instalacji ???

lakk
25-03-2009, 23:23
Ja mam od początku budowy G11, a na fakturze pisze "plac budowy"

listek
26-03-2009, 06:53
Czy komuś udało się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11 bez odbioru budynku?
Pozdrawiam
Patos

Tak mnie sie udało. Musiałem miec tylko c onajmniej SSO
SSO ? A co to takiego?

SSO - Stan Surowy Otwarty (bez okien, dzrzwi)
SSZ - Stan Surowy Zamkniety (z oknami i drzwiami)

Wszystko zalezy od lokalnego dostawcy energii. Niektóre wymagają nawet meldunku

Robiii
30-03-2009, 06:05
ZE w Legionowie zmienił mi bez problemu taryfę, pobrałem dokumenty + chwilka pisania przez elektryka (rysunek) i dostałem listem nową taryfę z prognozą na pół roku.

Nikt o odbiór budynku nie pyta.

sylvo
30-03-2009, 08:56
Przed chwilą dzwoniłem do ZE Sokołów Podlaski i twierdzą że nie ma takiej możliwości. Czy to w każdym ZE jest inne podejście do tematu?

ANNNJA
30-03-2009, 08:58
na to wygląda, w każdym inaczej,
nam w SED. odebrali

Lasek
15-05-2009, 19:42
Czy komuś udało się jeszcze zmienić taryfę z C11 na G11 bez odbioru budynku?
Pozdrawiam
Patos
A ja przeszedłem na G11 jak tylko zrobiłem tablicę w budynku, bez dalszych instalacji. A do odbioru domu mam jeszcze daleko.
Prąd budowlany w przypadku budownictwa jednorodzinnego to usankcjonowane oszustwo, dlatego walczyłem, aż wywalczyłem taryfę G11.

arturromarr
17-06-2009, 10:08
czy są jakieś jasne przepisy decydujące dla kogo jaka taryfa.
Widzę, że to co zakład energetyczny to inne podejście.
U mnie w Łódzkim (oddział Zgierz) tylko się pytają czy dom już zbudowany i dają taryfę jaką się chce. Zastanawiam się czy jest jakieś ryzyko wzięcia zwykłej taryfy bo podejrzewam, że zakończenie budowy to nic innego jak oddanie budynku.
Z drugiej strony jak dom już stoi i tylko go wykańczamy (tapety, płytki) to nie jest w budowie a na tej zasadzie wszyscy co się remontują też powinni zmienić taryfę.
Dlatego chciałbym zobaczyć jakiś zapis który to reguluje a nie opinię pracownika zakładu energetycznego. To chodzi o spore pieniądze więc dziwię się , że z tym taki bałagan i nie jasności.
Ciekawe czy oni jakoś sprawdzają czy ludzie mają właściwą taryfę, czy jest ryzyko kar, czy nie?

PliP
21-09-2009, 23:00
Dostałem właśnie pierwszą fakturę z licznika na budowie... i dobrze, że siedziałem. Zużyłem tylko 33 kWh a do zapłacenia... zobaczcie niżej!!!

Przedstawię dane z faktury i proszę Was o informacje jak obciąć te kosmiczne koszty????

Rozliczenia za okres 17.07.2009- 14.09.2009
Grupa taryfowa: C11 Cała Doba Mnożna 1
Sprzedawca: ENEA

1. za energię czynną 33kWh = 11,95 zł.
2. opłata za obsługę handlową = 12,81 zł.
3. skł. zmienny stawki siec. = 4,99 zł
4. skł. jakościowy st. syst. = 0,39 zł
5. opłata przejściowa = 44,96 zł
6. opł. stała za dystrybucję = 80,86 zł
7. opłata abonamentowa = 6,15 zł

Poradźcie coś ciekawego jak zmniejszyć sumę końcową. POMOCY !!!!!
Razem 173,08 w tym 22% VAT za 33 kWh.

Dodam jeszcze, że mam już fundamenty, posadzkę zero, i za kilka dni strop, potem dach i do marca przerwa zimowa- tak więc będę miał motywację aby nie płacić monopoliście jakim jest energetyka.

edde
22-09-2009, 07:12
masz pewnei opaty stałe, abonamentowe za trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień), poczekaj na rachunek za jeden miesiąc jeżeli taki masz okres rozliczeniowy i wtedy zobaczysz, poza tym nie podałeś jaką masz moc umowna a od tego zależy wysokość stałych opłat, ja sobie np. na czas budowy moc obniżyłem z 16kW do 10kW, do budowy mi wystarczy a w kieszeni zawsze trochę wiecej zostanie

maslak
22-09-2009, 07:28
Czy komuś udało sie zmienić taryfę przed odbiorem w Energa S.A. O/Kalisz???

mynia_pynia
22-09-2009, 09:28
Elektryk zrobił instalacje, tynkarz zrobił tynki, elektryk pozakładał kontakty, z energetyki przyjechał facet na odbiór, popodpisywali jakieś papierki i mam prąd w taryfie mieszkalnej.
Nie miałam wogóle prądu budowlanego, mimo że podpisywaław w warunkach żę chcę, skrzynka stała nieprzyłączona do domu, bez liczników przez 6 miesięcy, nic nie płaciłam za to, że sobie stoi.

Obecnie mam nadpłaty 200 zł i dostałam pismo, że jak wykożystam nadpłatę to zaczną przysyłać rachunki i od 3 miesięcy spokój.

W domu nie mieszkamy, narazie wykańczamy - siebie finansowo ;).
Nie mamy odbioru końcowego domu, ale wszystkie instalacje są już odebrane (prąd, woda, ścieki, kominy też już się odbierają).

pierwek
22-09-2009, 10:47
Dodam jeszcze, że mam już fundamenty, posadzkę zero, i za kilka dni strop, potem dach i do marca przerwa zimowa- tak więc będę miał motywację aby nie płacić monopoliście jakim jest energetyka.

zacytujętu kogoś z forum: "owce są po to żeby je strzyc", "Tego co się żeni i co się buduje się nie żałuje" - oni to po prostu wiedzą...

Malobert
22-09-2009, 13:08
PliP znam ten ból....

Jestem ciekaw czy ktoś wygrał z Enea ?
Mój elektryk, który tam nota bene pracuje powiedział, że to nie możliwe, do odbioru mus i szlus....

pablitoo
22-09-2009, 13:38
PliP znam ten ból....

Jestem ciekaw czy ktoś wygrał z Enea ?
Mój elektryk, który tam nota bene pracuje powiedział, że to nie możliwe, do odbioru mus i szlus....

Hmmm - że zapytam - a co to jest taryfa budowlana ?? - bo ja nie wiem - od początku inwestycji - tj od pierwszego wbicia łopaty w ziemię miałem od razu taryfę G11 ...

Malobert
22-09-2009, 14:06
PliP znam ten ból....

Jestem ciekaw czy ktoś wygrał z Enea ?
Mój elektryk, który tam nota bene pracuje powiedział, że to nie możliwe, do odbioru mus i szlus....

Hmmm - że zapytam - a co to jest taryfa budowlana ?? - bo ja nie wiem - od początku inwestycji - tj od pierwszego wbicia łopaty w ziemię miałem od razu taryfę G11 ...

Podaj nazwę swojego dostawcy, zasłużył na reklamę, choć ze zmianą dystrybutora w Polsce to wciąż chyba nie łatwo

PliP
22-09-2009, 20:17
No to póki co nic nie wiem w jaki sposób wygrać z monopolistą jakim jest ENEA.
W najbliższych dniach zapewne podejmę walkę... może zmienię operatora ????

pablitoo
23-09-2009, 06:54
PliP znam ten ból....

Jestem ciekaw czy ktoś wygrał z Enea ?
Mój elektryk, który tam nota bene pracuje powiedział, że to nie możliwe, do odbioru mus i szlus....

Hmmm - że zapytam - a co to jest taryfa budowlana ?? - bo ja nie wiem - od początku inwestycji - tj od pierwszego wbicia łopaty w ziemię miałem od razu taryfę G11 ...

Podaj nazwę swojego dostawcy, zasłużył na reklamę, choć ze zmianą dystrybutora w Polsce to wciąż chyba nie łatwo

ENION - grupa TAURON Polska Energia - oddział dystrybucyjny Kraków .

goose
07-12-2009, 07:23
Witam
czy komus w Enei to sie udało ? - gdyz mam taki sam problem (najwyzej zmienie operatora)

pozdr

jamaju
07-12-2009, 07:59
Operatora/dystrybutora to raczej sobie nie zmienisz... Możesz co najwyżej zmienić sprzedawcę energi elektrycznej a to nie ma wpływu na taryfę, co najwyżej na cenę samej energii.

markoos
07-12-2009, 12:20
Mam pytanie
Mam obecnie na działce prąd 1 fazowy taryfa G11 i nie mam tam domu jeszcze bo zamierzam budować dopiero na wiosne. Czy mogę budować na tym co aktualnie posiadam czy konieczna jest z miana na taryfe budowlaną?

Złożylem juz do ZE wniosek o zwiększenie mocy z docelową datą koniec 2010 r. ze wskazaniem miejsca podłączenia do garażu. Czy później będe mógł przenieść to przyłącze na dom?

pati25
30-12-2009, 19:57
PliP znam ten ból....

Jestem ciekaw czy ktoś wygrał z Enea ?
Mój elektryk, który tam nota bene pracuje powiedział, że to nie możliwe, do odbioru mus i szlus....

Hmmm - że zapytam - a co to jest taryfa budowlana ?? - bo ja nie wiem - od początku inwestycji - tj od pierwszego wbicia łopaty w ziemię miałem od razu taryfę G11 ...

Podaj nazwę swojego dostawcy, zasłużył na reklamę, choć ze zmianą dystrybutora w Polsce to wciąż chyba nie łatwo

ENION - grupa TAURON Polska Energia - oddział dystrybucyjny Kraków .
Potwierdzam potwierdzam :)

agula11
02-02-2010, 19:42
Witam
czy komus w Enei to sie udało ? - gdyz mam taki sam problem (najwyzej zmienie operatora)

pozdr

mi się udało, mało tego, wcale nie walczyłam, dostałam od kierownika budowy oświadczenie, że budynek częściowo nadaje sie do zamieszkania , napisałam odręcznie prośbe o zmianę taryfy, wysłałam to wszystko pocztą, nawet nie poleconym i JUZ !!!!

daro31ie
03-02-2010, 06:42
Witam
czy komus w Enei to sie udało ? - gdyz mam taki sam problem (najwyzej zmienie operatora)

pozdr

mi się udało, mało tego, wcale nie walczyłam, dostałam od kierownika budowy oświadczenie, że budynek częściowo nadaje sie do zamieszkania , napisałam odręcznie prośbe o zmianę taryfy, wysłałam to wszystko pocztą, nawet nie poleconym i JUZ !!!!

Witam

Ja 3tyg temu wysłałem pismo do gdanskiej energi prosba o zmiane taryfy z c11 na g11. Prosbe uzasadniłem dalszym wykozystywaniem prądu na cele gospodarcze , a nie budowlane. Stan budowy sso
Czekam na odpowiedz.
pozdrawiam daro31ie

seba_x
03-02-2010, 07:46
Ja też próbowałem tak , niestety ! twierdzą że bez odbioru budynku taryfy nie zmienią , udało mi się tylko zmniejszyć moc z 20,6kw na 6kw w C11 .

czestero
03-02-2010, 07:55
Vattenfall też nie robił żadnych problemów.
taryfa zmieniona na G11 na długo przed odbiorem.

pozdrawiam,

daro31ie
03-02-2010, 11:38
Ja też próbowałem tak , niestety ! twierdzą że bez odbioru budynku taryfy nie zmienią , udało mi się tylko zmniejszyć moc z 20,6kw na 6kw w C11 .
Witam

Ja myślę że powinno sie z nimi walczyć!
Praktyka osobnej taryfy na prąd "budowlany" wydaje mi się śliska i ma jakiś posmaczek nieuczciwej praktyki
cytat z forum:
Do grup taryfowych G kwalifikuje się odbiorców pobierających energię elektryczną na
potrzeby:
a) gospodarstw domowych oraz pomieszczeń gospodarczych związanych
z prowadzeniem tych gospodarstw, tj. pomieszczenia piwniczne, garaże, strychy,
b) lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania, tj.: domy akademickie, internaty,
hotele robotnicze, klasztory, plebanie, wikariaty, kanonie, rezydencje biskupie,
hospicja, domy opieki społecznej, domy dziecka, jednostki penitencjarne w części
bytowej, koszary; jak też znajdujące się w tych lokalach pomieszczenia
pomocnicze, tj. czytelnie, pralnie, kuchnie, pływalnie, warsztaty itp., służące
potrzebom bytowym mieszkańców,
c) mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych
i zagranicznych przedstawicielstw,
d) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych
oraz, w przypadkach wspólnego pomiaru, administracji ogródków działkowych,
e) oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów,
piwnic, strychów, suszarni, itp.,
f) zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
g) węzłów cieplnych i hydroforni, będących w gestii administracji domów
mieszkalnych,
h) garaży indywidualnych użytkowników.
Zakwalifikowanie do grupy taryfowej G jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy
w wymienionych obiektach nie jest prowadzona działalność o charakterze
handlowym, usługowym lub produkcyjnym.

Tyryfa C na budowie, to rozbój w biały dzień
pozdrawiam daro31

coffee
03-02-2010, 11:52
Mnie niestety Enea też pogoniła :evil: Do formalnego zakończenia budowy kilka miesięcy, trwa wykończeniówka, ogrzewanie elektryczne, więc taryfa budowlana baardzo nam ciąży.
Pani z Enea na mój argument, że prąd jest wykorzystywany do ogrzewania a nie celów budowlanych z rozbrajającym uśmiechem powiedziała: "Proszę Pani, nas nie interesują perskie dywany tylko zaświadczenie o zakończeniu budowy lub pozwolenie na użytkowanie. Do widzenia!"

pierwek
03-02-2010, 11:58
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

daro31ie
04-02-2010, 09:05
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Ja wystosowałem dzisiaj kolejny wniosek o zmiane taryfy. Zobaczymy moze sie uda :evil:

pozdrawiam daro31ie

tomik2874
04-02-2010, 12:17
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Vattenfall Katowice - budowa Tychy.
Zmiana taryfy na C11 07.12.09 - budynek nie zamieszkany, wykonane tylko tynki + instalacja + oswiadczenie elektryka.
Pozdrawiam
Tomek

wozio
04-02-2010, 12:29
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Mi jakiś tydzień temu założyli licznik z enionu. Z tym, że ja miałem nowe podłączenie a nie zmianę taryfy. Może tutaj jest różnica.

Pozdrawiam

tomik2874
04-02-2010, 14:29
Z tego co mi wiadomo to Vattenfall jest w miare "normalny" czego nie mozna powiedziec o pozostalych "dostarczycielach" energii.
Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.

Pozdrawiam wszutkich

tomik2874
04-02-2010, 14:29
Z tego co mi wiadomo to Vattenfall jest w miare "normalny" czego nie mozna powiedziec o pozostalych "dostarczycielach" energii.
Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.

Pozdrawiam wszytkich

daro31ie
04-02-2010, 14:37
Z tego co mi wiadomo to Vattenfall jest w miare "normalny" czego nie mozna powiedziec o pozostalych "dostarczycielach" energii.
Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.
Pozdrawiam wszytkich

Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.
Banda złodzieji i nic więcej. :evil:

agula11
05-02-2010, 09:08
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Dokładnie zmiana taryfy miała miejsce ok 20 listopada 2009.

tomik2874
05-02-2010, 13:04
Z tego co mi wiadomo to Vattenfall jest w miare "normalny" czego nie mozna powiedziec o pozostalych "dostarczycielach" energii.
Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.
Pozdrawiam wszytkich

Generalnie to jest panstwo w panstwie, podobnie jak gazownie, wodociagi i pewne oddzialy UM.
Banda złodzieji i nic więcej. :evil:

mowiac bez ogrodek to dokladnie tak jest !!!
Przyklad z zycia inwestora. Moj znajomy zdecydowal sie wykonac przylacze wody bez "pomocy" Wodociagow. Wszystkie papiery zostaly uzgodnione ale robota ziemna wykonana we wlasnym zakresie. Efekt: 4 miesiace trwal odbior przylacza przez Wodociagi bo to za plytko, to nie ten kolor rury, w tym tygodniu nie ma osoby wolnej do odbioru itd itp.
U mnie sprawa wykonania i odbioru zakonczyla sie w jeden dzien. Ekipa "polecona" przez wodociagi, musialem tylko wniesc stosowna oplate.
Koszt tej przyjemnosci byl 3,5 razy wiekszy niz ta sama robota wykona przez mojego znajomego we wlasnym zakresie.

PliP
21-02-2010, 10:46
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Ja wystosowałem dzisiaj kolejny wniosek o zmiane taryfy. Zobaczymy moze sie uda :evil:

pozdrawiam daro31ie

Podaj co napisałeś w tym wniosku o zmianę taryfy. U mnie średnie opłaty na miesiąc przy zerowym zużyciu prądu wynoszą około 70 zł
Dostawca tak jak wcześniej już pisałem to ENEA - u mnie na budowie to złodziej nr 1.

Może ktoś się wypowie o jakimś kruczku prawnym na zmianę tej taryfy, a dokładniej na zmniejszenie opłat.

daro31ie
21-02-2010, 13:14
ci co piszą, że udało im się zmienić taryfę przed odbiorem niech napiszą dodatkowo kiedy to było. Bo do listopada 2009 tak to jeszcze działało a teraz już nie działa... I co nam pan zrobi?

Ja wystosowałem dzisiaj kolejny wniosek o zmiane taryfy. Zobaczymy moze sie uda :evil:

pozdrawiam daro31ie

Podaj co napisałeś w tym wniosku o zmianę taryfy. U mnie średnie opłaty na miesiąc przy zerowym zużyciu prądu wynoszą około 70 zł
Dostawca tak jak wcześniej już pisałem to ENEA - u mnie na budowie to złodziej nr 1.

Może ktoś się wypowie o jakimś kruczku prawnym na zmianę tej taryfy, a dokładniej na zmniejszenie opłat.

Witam
Napisałem we wniosku o zmianę taryfy uzasadniając to SOOi wstrzymaniem prac budowlanych
Napisałem rownież:
Oświadczam, że roboty budowlane zostały zakończone, a pobierany prąd bedzie wykorzystywany wyłącznie do celów gospodarczych i rekreacyjnych.

Pozdrawiam daro31ie

rusek007
22-02-2010, 12:23
Mój kamyczek do ogródka. :D
Pierwsza walka nieudana. :evil:
Teraz druga. :evil:


Urząd Regulacji Energetyki
PÓŁNOCNY ODDZIAŁ TERENOWY


Pragnę zgłosić skargę na postępowanie Energa-Operator Oddział w Olsztynie w związku z moim żądaniem zmiany taryfy z C11 na G11. Dnia 2010-02-15 wystąpiłem z pismem informującym o zakończeniu prac budowlanych i oświadczeniem o wykorzystywaniu energii tylko do celów gospodarstwa domowego. Otrzymałem odpowiedź negatywną a Energa-Operator uzależnia możliwość przejścia na taryfę G-11 od przedstawienia dokumentu wydanego przez właściwy terenowy organ nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, lub samego zgłoszenia. Na jakiej podstawie prawnej dostawca energii występuje z takim żądaniem, gdyż nie znalazłem żadnego przepisu nakazującego w sposób jednoznaczny posiadania takiego dokumentu. W piśmie powołano się na zgodność wymogów z dotychczasowym orzecznictwem Urzędu Regulacji Energetyki, jeżeli jest to prawda, proszę o przedstawienie przepisu który uzależnia zmianę taryfy z C11 na G11 od posiadanie pozwolenia. Ciekawostką jest, że niektórzy krajowi dostawcy energii nie stwarzają takich problemów , wystarcza tam samo oświadczenie o zakończeniu prac budowlanych i zobowiązaniu się do wykorzystywania energii do celów gospodarstwa domowego. Domniemam że Energia_Operator utrudniając zmianę taryfy stara się w sposób nieuczciwy pozyskiwać dodatkowe dochody. Ponadto otrzymany dokument nie daje mi możliwości odwołania się od decyzji i nie wskazuje ścieżki działań odwoławczych. Proszę o wnikliwe rozpatrzenie mojej skargi.

daro31ie
22-02-2010, 15:34
Mój kamyczek do ogródka. :D
Pierwsza walka nieudana. :evil:
Teraz druga. :evil:


Urząd Regulacji Energetyki
PÓŁNOCNY ODDZIAŁ TERENOWY


Pragnę zgłosić skargę na postępowanie Energa-Operator Oddział w Olsztynie w związku z moim żądaniem zmiany taryfy z C11 na G11. Dnia 2010-02-15 wystąpiłem z pismem informującym o zakończeniu prac budowlanych i oświadczeniem o wykorzystywaniu energii tylko do celów gospodarstwa domowego. Otrzymałem odpowiedź negatywną a Energa-Operator uzależnia możliwość przejścia na taryfę G-11 od przedstawienia dokumentu wydanego przez właściwy terenowy organ nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, lub samego zgłoszenia. Na jakiej podstawie prawnej dostawca energii występuje z takim żądaniem, gdyż nie znalazłem żadnego przepisu nakazującego w sposób jednoznaczny posiadania takiego dokumentu. W piśmie powołano się na zgodność wymogów z dotychczasowym orzecznictwem Urzędu Regulacji Energetyki, jeżeli jest to prawda, proszę o przedstawienie przepisu który uzależnia zmianę taryfy z C11 na G11 od posiadanie pozwolenia. Ciekawostką jest, że niektórzy krajowi dostawcy energii nie stwarzają takich problemów , wystarcza tam samo oświadczenie o zakończeniu prac budowlanych i zobowiązaniu się do wykorzystywania energii do celów gospodarstwa domowego. Domniemam że Energia_Operator utrudniając zmianę taryfy stara się w sposób nieuczciwy pozyskiwać dodatkowe dochody. Ponadto otrzymany dokument nie daje mi możliwości odwołania się od decyzji i nie wskazuje ścieżki działań odwoławczych. Proszę o wnikliwe rozpatrzenie mojej skargi.

Witam
Ja nadal czekam na odpowiedz, jezeli bedzie negatywna napisze podobne pismo jak Ty.

Bardzo Cie proszę jak dostaniesz odpowiedz od Urządu Regulacji Energetyki to napisz jakie jest ich zdanie.

Wiem tylko jedno sprawa z taryfami poprostu śmierdzi brakiem jednoznacznych przepisów.

pozdrawiam daro31ie

retrofood
22-02-2010, 15:43
Piszcie tu na forum. wszyscy jesteśmy ciekawi.

PliP
22-02-2010, 16:58
Dyskusja trwa i o to chodzi.
Co zrobić w przypadku jeżeli np od października na budowie nic się nie dzieje i tak zapewne do kwietnia. Ta sytuacja może trwać znacznie dłużej i przeciągnąć się na kolejny sezon.
Mam teraz przed sobą ostatnią fakturę:
Rozliczenie za okres 21/11/2009 do 23/01/2010.

Zużycie energii za ten cały okres to razem 15 kWh, skąd to się wzięło to raczej nie wiem i wnikał nie będę, może faktycznie 75W zwykła 1 żarówka tyle spaliła przez kilka godzin świecenia.
Najciekawszy jest jednak fakt, że w tym czasie energetyka zrobiła 3 odczyty i wynik końcowy nawet na dzisiaj na liczniku się zgadza.

Kwota do zapłaty za te 15 kWh to 129,42 zł co daje nam kosmiczną stawkę 8,63 zł/kWh

Tutaj jest skan tej faktury (http://pszczelidom.republika.pl/NOWY_DOM/INNE/licznik.jpg)

Dla mnie jest ona totalnym nabijaniem kasy od płatnika na rzecz ENEA.
Zapraszam do dyskusji.

daro31ie
22-02-2010, 17:33
cytuje
Dla mnie jest ona totalnym nabijaniem kasy od płatnika na rzecz ENEA.


Nic dodac nic ująć :evil:

Wirecki
22-02-2010, 19:15
Dyskusja trwa i o to chodzi.
Co zrobić w przypadku jeżeli (......)
Dla mnie jest ona totalnym nabijaniem kasy od płatnika na rzecz ENEA.
Zapraszam do dyskusji. Jak nie potrafisz zwalczyć monopolu to sie przyłącz....
http://stooq.com/q/?s=ena&c=1y&t=l&a=lg&b=0
Pozdr.

PliP
22-02-2010, 19:20
Dyskusja trwa i o to chodzi.
Co zrobić w przypadku jeżeli (......)
Dla mnie jest ona totalnym nabijaniem kasy od płatnika na rzecz ENEA.
Zapraszam do dyskusji. Jak nie potrafisz zwalczyć monopolu to sie przyłącz....
http://stooq.com/q/?s=ena&c=1y&t=l&a=lg&b=0
Pozdr.

Chyba nie znam się na giełdzie i nie bardzo wiem o co chodzi z tym wykresem itd
Będę wdzięczny za małe objaśnienia.

Wirecki
22-02-2010, 19:26
Daleki jestem od polecania inwestycji na giełdzie, tym bardziej na forum budowlanym, gdzie łatwiej o wątek o kredycie niż oszczędnościach.
Tym niemniej, jesli wszyscy narzekamy, że dużo płacimy, to sygnał, że ktoś zarabia. Tym kimś w opisywanym przypadku jest Enea. W mojej ocenie to może być w kilkuletniej perspektywie całkiem dobra inwestycja. Ot, tyle wyjaśnienia... i głos w wywoływanej dyskusji. Pozdr.

PliP
22-02-2010, 19:41
Daleki jestem od polecania inwestycji na giełdzie, tym bardziej na forum budowlanym, gdzie łatwiej o wątek o kredycie niż oszczędnościach.
Tym niemniej, jesli wszyscy narzekamy, że dużo płacimy, to sygnał, że ktoś zarabia. Tym kimś w opisywanym przypadku jest Enea. W mojej ocenie to może być w kilkuletniej perspektywie całkiem dobra inwestycja. Ot, tyle wyjaśnienia... i głos w wywoływanej dyskusji. Pozdr.

Ach to o to chodziło :oops:
Ja już myślałem ze to jakaś petycja do Janusza Weissa.... o włąśnie on lubi takie tematy i za chwile podeśle mu ten wątek. No bo dlaczego mam płacić za coś z czego nie korzystam, a w dodatku jest to w kilka krotnie wyższych kosztach.

PliP
23-02-2010, 22:51
rozumiem, że tylko ja płacę wysokie stawki za taryfę budowlaną i nikogo innego ten problem nie tyczy..... to w takim razie jak to zrobiliście, że tak mało płacicie?????

frykow
24-02-2010, 06:29
Tutaj pisałem o zmianie taryfy przed odbiorem:

http://forum.muratordom.pl/post4013542.htm#4013542

Tak więc potwierdzam, że się da to zrobić (co więcej uważam, że przepisy są w tej materii klarowne!), tylko nie należy dać się spławić na początku. I żeby ktoś w ciemno nie zarzucił, że "teraz się nie da": zmiany taryfy dokonałem w lutym 2010 roku.

panfotograf
24-02-2010, 06:50
U mnie zmiana taryfy po wykonaniu i uruchomieniu instalacji elektrycznej w budynku (papiery wysyła elektryk) 8)

daro31ie
24-02-2010, 07:02
witam
Ja wysłalem w stycznu jednen list, a w lutym nastepny z prosba o zmiane taryfy i jak na dzień dzisiejszy brak odpowiedzi.

Olewaja ludzi i tyle :evil:

Saxxxnt
24-02-2010, 12:18
U mnie zmiana taryfy po wykonaniu i uruchomieniu instalacji elektrycznej w budynku (papiery wysyła elektryk) 8)
Enion rejon dystrybucji Cieszyn tak samo.

PliP
24-02-2010, 18:08
Tak więc potwierdzam, że się da to zrobić... zmiany taryfy dokonałem w lutym 2010 roku.

Rozumiem, że jak tylko założę całą instalację i elektryk ja odbierze to mogę wysyłać pismo z dokumentami o których mowa poniżej.


Papiery więc należy wysłać im pocztą, poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Do wniosku załączyć potwierdzenie nadania numeru posesji (też załatwia się to bez odbioru domu), kopię aktu notarialnego czy innego dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, ewentualnie dla świętego spokoju własne oświadczenie o zakończeniu robót budowlanych.

W jaki sposób i gdzie uzyskać dokument potwierdzający prawo do nieruchomości- mam namyśli budynek- bo do działki to mam.

frykow
24-02-2010, 20:41
Nie potrzebujesz odbioru instalacji wewnętrznej.

Wysyłasz wniosek wraz ze specyfikacją techniczną (w enionie podaje się łączną moc zainstalowanych urządzeń i parę dupereli), akt notarialny do działki na której stoi budynek (lub inny dokument potwierdzający prawo własności), potwierdzenie nadania numeru posesji.

PliP
24-02-2010, 21:03
Nie potrzebujesz odbioru instalacji wewnętrznej.

No to opowiem moją sytuację od początku.

Działkę kupowałem wraz z domem na przetargu w Urzędzie Gminy. Gmina wcześniej dała właścicielowi mieszkanie zastępcze, a energetyka odcięła prąd. Odbył się przetarg i ją to coś kupiłem razem z budynkiem gospodarczym.
Pomimo ze budynek istniał i istnieje to energetyka nie chciała mi do niego podłączyć prądu. Musiałem wystąpić o warunki itd... trwało to razem półtora roku.
Międzyczasie zburzyłem stary dom i postawiłem nowy. W trakcie budowy podłączyli łaskawie mi ten prąd. Do tej pory jak widać na tej fakturze (http://pszczelidom.republika.pl/NOWY_DOM/INNE/licznik.jpg) zużyłem 67 kWh z czego licznik na starcie miał 8,3 KWh. Niebawem będzie rok czasu jak mam to przyłącze. W tym czasie ENEA okradła mnie bo tak to trzeba nazwać. ENEA OKRADŁA mnie z kwoty blisko tysiąca złotych. Za samo przyłącze skasowali jak dobrze pamiętam ponad 3 tysiące.
Mam już zrobione w granicy działki docelowe łącze z licznikiem. Od skrzynki z licznikiem elektryk pociągnął podziemny kabel którego koniec znajduje się w miejscu docelowym w domu. Zakończony jest on skrzynką która ma dwa gniazdka na 220 i 2 gniazdka na siłę.
Cała ta instalacja ma rysunek i zatwierdzona jest przez ZŁODZIEI ENEA bowiem na tej podstawie zechcieli podłączyć mnie do swojego źródła dobroci.
Od tamtej pory mam taryfę C11 i do tej pory średnia za kWh wyszła ponad 15zł

To jest O K R A D A N I E w biały dzień.

Taryfę na normalną chcą mi zmienić dopiero jak przedstawię odbiór budynku, a będzie to zapewne za lat kilka.... i pewnie do tej pory zapłacę za prąd więcej niż później do końca życia!!!!

PliP
25-02-2010, 19:46
no to jak z tą taryfą C11 zamienioną na G11

Może ktoś zechce przedstawić przykładowe pisma jak mu się udało zmienić tą taryfę.

mysza223
25-02-2010, 20:57
U mego inwestora z Białegostoku stawialiśmy budynek na agregacie - nie dało się inaczej - kolejka do przyłączenia była.
Jak już pokryty był i elektrycy zaczęli robić przyjechał gostek z elektrowni i założył licznik. Elektrycy wkopali kabel i podłączyli prąd do skrzynki bezpieczników i 2 gniazdek.
Na liczniku mryga G11 a nawet instalacji w budynku nie ma :D

edde
25-02-2010, 21:02
kiedy to było?, bo z tego co wiem od bodajże 01-2009 PGE ZE Białystok nie da się zrobić G11 bez odbioru budynku :(

PliP
25-02-2010, 21:19
kiedy to było?, bo z tego co wiem od bodajże 01-2009 PGE ZE Białystok nie da się zrobić G11 bez odbioru budynku :(

Zna ktoś może jakiś przepis, czy też paragraf jasno mówiący ze musi być odbiór budynku.
Cz to ze musi być odbiór to czyste złodziejstwo???

jslawek
26-02-2010, 08:35
Ja dokonałem zmiany taryfy poprzez przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu. Zameldowanie jest możliwe bez odbioru budynku. Nie mam prawa mieszkać bez odbioru, ale jestem zameldowany i zmieniłem taryfe :D

PliP
26-02-2010, 16:14
No to dość ciekawy pomysł z tym zameldowaniem- chyba go niebawem przetestuję.

Dziś byłem w ENEA
Najpierw zapytałem: jak to możliwe, że dostałem fakturę za styczeń, że niby używałem prąd skoro od grudnia jest on wyłączony. Pani mi powiedziała, że nikt do ENEA nie zgłaszał, że nie pobieram prądu i wyłączyłem jego dopływ w skrzynce.
Dlatego, że była podwyżka, to sami sobie wyliczyli średnie zużycie i wystawili fakturę. Zapytałem to dlaczego jest opłata za usługę handlowa 6,5 zł skoro tam nikogo nie było. Pani mówi, że to może ktoś był a ja na to, że nikt nie mógł być bo z powodu zimy był brak dojazd a śniegu nawiało po pachy. No to mógł Pan zgłosić, że nie będzie pobierał prądu. Z rozmowy nic nie wynikło.
Zapytałem jak zmienić taryfę: Odpowiedź to- dostarczyć z nadzoru zaświadczenie o odbiorze budynku
Jeżeli chce mniej płacić to mam sobie zmienić zabezpieczenie na najmniejsze i zamiast 3 faz mieć 2. Wówczas będę płacił około 40 zł opłat na 2 miesiące.

PliP
26-02-2010, 16:48
Ja dokonałem zmiany taryfy poprzez przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu.

Jakie dokumenty składałeś- opisz w miarę dokładnie- bowiem chcę to przetestować.

norbib
26-02-2010, 17:27
Czy ktoś z was się orientuje jaka jest minimalna moc przyłącza przy zabezpieczeniu 16A. Mój operator to ENERGA

PliP
26-02-2010, 17:31
Czy ktoś z was się orientuje jaka jest minimalna moc przyłącza przy zabezpieczeniu 16A. Mój operator to ENERGA

Z tego co ja wiem to 7-11 kWh dla 3 faz

frykow
26-02-2010, 18:36
kiedy to było?, bo z tego co wiem od bodajże 01-2009 PGE ZE Białystok nie da się zrobić G11 bez odbioru budynku :(

Zna ktoś może jakiś przepis, czy też paragraf jasno mówiący ze musi być odbiór budynku.
Cz to ze musi być odbiór to czyste złodziejstwo???
Już to pisałem.. przypisywanie grup odbiorców do taryf odbywa się na podstawie rozporządzenia:

Dz.U. 2007 nr 128 poz. 895

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energia elektryczną

Paragraf 6.1

EDIT: sporną kwestię pozostaje to, od kiedy zużywa się prąd na potrzeby gospodarstwa domowego, i na tej właśnie niejasności bazują zakłady energetyczne odmawiające zmiany taryfy

frykow
26-02-2010, 18:44
Czy ktoś z was się orientuje jaka jest minimalna moc przyłącza przy zabezpieczeniu 16A. Mój operator to ENERGA

Z tego co ja wiem to 7-11 kWh dla 3 faz
Potwierdzam. Wynika to z "technikaliów":

10A - 230x10x3 = maks. 6.9kW
16A - 230x16x3 = maks. 11kW
25A - 230x25x3 = maks. 17kW
32A - 230x32x3 = maks. 22kW
40A - 230x40x3 = maks. 27kW

...tak by mi to wychodziło, ale elektrykiem nie jestem 8)

norbib
26-02-2010, 18:45
Czy jest ktos w stanie przytoczyć cały paragraf?

PliP
26-02-2010, 19:09
Czy jest ktos w stanie przytoczyć cały paragraf?

Dz.U. 2007 nr 128 poz. 895

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 2 lipca 2007 r.
w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną

Paragraf o którym pisze frykow brzmi:

§ 6. 1. Podział odbiorców na grupy taryfowe jest
dokonywany w zależności od poziomu kosztów uzasadnionych,
ponoszonych przez przedsiębiorstwo
energetyczne za dostarczanie energii elektrycznej do
tych odbiorców, na podstawie następujących kryteriów:
1) poziomu napięcia sieci w miejscu dostarczania
energii elektrycznej;
2) wartości mocy umownej;
3) systemu rozliczeń;
4) liczby rozliczeniowych stref czasowych;
5) zużycia energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw
domowych.


Całość tej ustawy ma 16 stron makiem pisanych i nie bardzo wiem o co tam chodzi ://
Ustawę znajdziecie tutaj http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0895.htm

norbib
26-02-2010, 19:41
Też stoję przed problemem zmiany taryfy. mieszkam w okolicy Konina (operator ENERGA) i podejżewam ze nie będzie łatwo. Jak się nie uda to chcę chociaz zmniejszyć moc przyłącza bo od tego też zależy opłata stała. Pomimo że juz mieszkamy to do oddania budynku do uzytku to jeszcze około roku.

PliP
26-02-2010, 22:32
o grupach taryfowych można też poczytać tutaj
http://www.operator.enea.pl/img/osd/pliki_do_pobrania/taryfa_2010/Taryfa_ENEA_Operator_2010.pdf

Strona 7.

3.1 ZASADY KWALIFIKACJI ODBIORCÓW DO GRUP TARYFOWYCH
3.1.1 Odbiorcy za świadczone usługi dystrybucji rozliczani są według stawek opłat właściwych
dla grup taryfowych. Podział odbiorców na grupy taryfowe dokonywany jest według
kryteriów określonych w § 6 ust. 1 rozporządzenia taryfowego.
3.1.2 Ustala się następujący sposób oznaczeń grup taryfowych oraz kryteria i zasady
kwalifikowania odbiorców do tych grup: itd cała tabelka

PliP
28-02-2010, 23:28
Cisza jak makiem zasiał. Czyżby wszystkim odpowiadała taryfa C11???

rusek007
01-03-2010, 09:34
W piątek otrzymałem odpowiedź na moje drugie żądanie zmiany taryfy.
Napisali krótko, że decyzja jest wstrzymana do momentu orzeczenia przez URE, czyli Energa nie potrafiła przedstawić przepisu, który jednoznacznie wymaga odbioru do zmiany taryfy. Czekam na decyzją z URE. Jeżeli będzie negatywna i tak nie odpuszczę i zarządem wyjaśnień na jakiej podstawie prawnej budując systemem gospodarczym zostałem zakwalifikowany do taryfy C. Zgodnie z taryfą Energa, grupa taryfowa C jest przeznaczona dla małych i średnich firm.

retrofood
01-03-2010, 13:03
Więc nie traćcie nadziei. W przypadku decyzji pozytywnej zwrócą wam różnicę w kasie od pierwszej daty zgłoszenia.
Mój znajomy tak miał, ale trochę z innych powodów. Po prostu... zagubili zgłoszenie zmiany taryfy. On nie interweniował, bo rachunki płaciła żona, a ona sie nie znała... Kiedy się zorientowali, to mineło ponad 1,5 roku zamieszkiwania. Dobrze, że mieli poświadczenie przyjęcia zgloszenia.
Kasę zwrócili z przeprosinami.

fenix2
01-03-2010, 14:32
Czekam na dalszy rozwój wypadków.

Tutaj jest prawie identyczny wątek, warto przeczytać:
http://forum.muratordom.pl/taryfa-budowlana-jest-nielegalna,t150491.htm

mario1976
01-03-2010, 15:34
W wątku głównie Enea sie pojawia. A czy ktoś walczył już może z PGE Warszawa Teren S.A. (oddział Pruszków) ?

Dzwoniłem i oczywiście aby z C11 na G11 przejśc musi być odbiór budynku. Chce do nich napisać ale ciekawy jestem czy ktoś już z nimi to przerobił ?

daro31ie
01-03-2010, 16:53
W piątek otrzymałem odpowiedź na moje drugie żądanie zmiany taryfy.
Napisali krótko, że decyzja jest wstrzymana do momentu orzeczenia przez URE, czyli Energa nie potrafiła przedstawić przepisu, który jednoznacznie wymaga odbioru do zmiany taryfy. Czekam na decyzją z URE. Jeżeli będzie negatywna i tak nie odpuszczę i zarządem wyjaśnień na jakiej podstawie prawnej budując systemem gospodarczym zostałem zakwalifikowany do taryfy C. Zgodnie z taryfą Energa, grupa taryfowa C jest przeznaczona dla małych i średnich firm.

Brawo!!!!!!!!

Napisz na forum jak bedziesz wiedział coś wiecej.
Ja wysłalem 2 pisma i zero odpowiedzi. Poprostu olewaja mnie. :evil:
Za tydzien pofatyguje sie osobiście zobacze moze sie uda

PliP
01-03-2010, 20:49
Byłem w ENEA oddział Piła i Pani w BOK dała mi wniosek o zawarcie umowy.
taki jak tutaj na ich stronie http://www.operator.enea.pl/img/osd/pliki_do_pobrania/u_do_tpa.pdf

Mam w nim wypełnić to co do mnie należy a jeżeli chce dokonać zmiany C11 na G11 to mam dołączyć kopię zaświadczenia o dopełnieniu obowiązku zawiadomienia o zakończeniu budowy wydanego przez Starostwo Powiatowe/Urząd Miasta, lub też dokument który potwierdzi zakończenia działalności gospodarczej w obiekcie.

Jeżeli chcę natomiast płacić małe opłaty stałe to mam sobie wynająć elektryka i zmniejszyć do minimum zabezpieczenie. Następnie to zgłosić i ENEA dokona odbioru. Na dzień dzisiejszy taki zabieg ze strony ENEA jest bezpłatny.

Tak więc niewiele mogę wskórać ://

Jarecky007
01-03-2010, 21:03
troche zbocze z tematu.
czy w waszych umowach jest taki paragraf, ktory mowi mniej wiecej ,ze "zezwala sie enea/pge (itd) na nieodplatne udostepnienie terenu posesji ktorej sie jest wlascicielem w celu wykonania przylacza, rozbudowy sieci, dostarczanie energii" itd, moge sprawdzic jak to jest napisane.

pytam bo mnie ten paragraf zastanawia, nie jest jednoznaczne to ze chodzi tylko o moje przylacze, ale rownie dobrze to mogliby postawic cala bude trafo na mojej dzialce w celu rozbudowy sieci i tez byloby zgodnie z umowa.

nie chce popadac w paranoje, ale czy nie jest to troche za duzo jak na taka umowe z klientem.

frykow
01-03-2010, 22:12
Tak więc niewiele mogę wskórać ://
No tak, grunt to się poddać, bo Pani dała taaaaki ważny druk 8) Przecież właśnie o tym w kółko mowa, że ZE wymaga rzeczy, których wymagać nie ma podstaw - wobec tego ty olewasz ich żądania i składasz wniosek o zmianę taryfy, a oni mają ci na niego odpowiedzieć. Jeżeli go odrzucą to domagasz się podania na piśmie podstawy odrzucenia. Nic na gębę.

edde
01-03-2010, 22:20
a co ICH zmusza do odpowiedzi na piśmie? to przecież nie urząd jest, jak kolegę powyżej olewają i mu nie odpowiadają to co? do sądu ma ich za ignorancję podać? jakiś paragraf na to jest?

frykow
01-03-2010, 22:58
a co ICH zmusza do odpowiedzi na piśmie? to przecież nie urząd jest, jak kolegę powyżej olewają i mu nie odpowiadają to co? do sądu ma ich za ignorancję podać? jakiś paragraf na to jest?
To dobre pytanie. KPA pewnie ich nie dotyczy, ale może jest jakiś zapis w prawie energetycznym. Możny by też wysłać zapytanie do Prezesa URE, a ten już ma obowiązek udzielenia odpowiedzi - więc może jest to jakiś trop.

frykow
01-03-2010, 23:02
No proszę, my tu sobie gadu gadu, a tam...:

http://www.ure.gov.pl/portal/odb/304/2080/Czy_przedsiebiorstwo_energetyczne_moze_nie_przyjac _lub_nie_rozpatrzec_zlozonej_p.html

http://www.ure.gov.pl/portal/odb/304/2045/Czy_przedsiebiorstwo_energetyczne_moze_zadac_zawia domienia_o_calkowitym_lub_czes.html

i inne ciekawostki. Polecam!

samm
02-03-2010, 15:05
frykow z tego drugiego linku wywnioskowałem, że:
1. Koncernami energetycznymi rządzi ministerstwo gospodarki.
2. Z tego przytoczonego rozporządzenia ministra gospodarki
wynika, że koncerny energetyczne mogą sobie ustalać taryfy.
Nic więcej nie wynika. Nawet nie ma tam podziału na taryfy.
3. Mam dziwne wrażenie, że gdyby minister gospodarki chciał
to niemalże natychmiast mógłby nakazać tym koncernom
nie tworzyć, dla indywidualnych inwestorów budujących
sposobem gospodarczym, problemów z zaliczaniem do taryfy
G11.
4. Nazwisko ministra gospodarki to ja znam. Ciekawy jestem nazwiska
wiceministra odpowiedzialnego za koncerny energetyczne.
Myślę, że to są osoby, które jednoosobowo pozwalają
koncernom na takie a nie inne postępowanie.

daro31ie ja byłem w grudniu w Enerdze. Pani podała mi
3 warunki do zmiany taryfy. Ciekawe jest to, że odesłała mnie do
innej pani, żeby sprawdziła czy w papierach mam wszystko w porządku.
Szkoda, wtedy nie wiedziałem tego co teraz.
Mam takie uwagi:
1. Jak tam będziesz to Pani zadaj tylko pytanie o podstawę prawną i
czy to ich wewnętrzny przepis. Najprawdopodobniej doprowadzisz
tym pytaniem Panią do irytacji. Spróbuj może uda się Tobie dotrzeć
do jakiegoś kierownika.
2. Na pewno zakład energetyczny ma dużo takich zapytań. Dużo ludzi
traci swój czas chodząc do nich, pisząc, telefonując. Zauważ a im się
nawet nie chce na ich stronie zamieścić krótkiej informacji typu
"Interpretujemy takie a takie przepisy w taki a taki sposób. Żadnych
wyjątków nie uwzględniamy. Z pretensjami prosimy zwracać się do
ministerstwa."
3. Ponieważ w innych koncernach potrafią nie robić inwestorom problemów
to myślę, że winny jest tutaj zarząd Energi. On może zinterpretować
przepisy jak chce. Być może ten zarząd też uważa że "owce są po to
aby je strzyc".
4. Ponieważ staram się tu udowodnić, że to nie firmy są winne ale ludzie,
którzy tymi firmami zarządzają to polecam Tobie link:
http://www.grupaenerga.pl/o_firmie/miroslaw_bielinski.xml
Myślę, że to jest nasz przeciwnik a nie jakaś Pani w okienku.

PliP ponieważ jesteś najaktywniejszy to też mam kilka uwag dla Ciebie.
Nie wiem czy Ciebie pocieszę czy zmartwię ale chyba może być jeszcze
gorzej. Spójrz proszę na ten link:
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=1479&cms=30
Ja interpretuję ten link następująco:
1. Ministerstwo Gospodarki to jedno. Ale jest jeszcze Ministerstwo
Infrastruktury. Ministerstwo to chyba jest poirytowane faktem, że ludzie
tak długo się budują i w tym czasie nie płacą podatku od nieruchomości.
2. W artykule jest fragment: "Jak zapowiada wiceminister infrastruktury
Olgierd Dziekoński, jeszcze w tym roku zaczną obowiązywać stosowne
regulacje." Ciekawe co to za regulacje? Być może kombinują, żeby
zostawić droższy prąd i do tego jeszcze wprowadzić podatek od
nieruchomości. A może ten podatek na czas budowy będzie dużo wyższy?
3. Ministrem Infrastruktury wiadomo kto jest. Wiceministrem odpowiedzialnym
za budownictwo jest Olgierd Dziekoński.

Łącze pozdrowienia

PliP
02-03-2010, 20:04
Podsumowując dotychczasowe wypowiedzi to:
Prawo w Polsce jest jedno, a jego interpretacja jest różna - zależna od Pani/Pana w BOK i przebiegłości inwestora :)
Wniosek nasuwa się jeden:
Do stracenia praktycznie mam niewiele, trochę czasu na napisanie listu z prosbą o zmianę taryfy, koperta i 5 zł na znaczek.

rusek007
03-03-2010, 07:44
samm
Raczej nie jak zasugerowałeś, problem jest w podatku, a wyłącznie w pazerności sprzedawców energii. Gminy są na tyle inteligentne, że wiedzą, iż do pobierania podatku od nieruchomości nie jest potrzebny odbiór, wystarczy tam się zameldować i pomieszkiwać. Ja kilka dni po zameldowaniu sie otrzymałem pismo z wyliczonym podatkiem i podstawę prawną (i słusznie). Czyli, jak urząd chce to potrafi.

samm
03-03-2010, 09:23
rusek007
Wszystko się zgadza. W Enerdze powiedzieli, że mogę zmienić taryfę jak:
1) będę miał odbiór lub
2) kierownik budowy zrobi odpowiedni zapis w dzienniku lub
3) będę miał meldunek.

Czyli u Ciebie tak szybko gmina zareagowała?
Pomyśl gdyby gminy miały jakąkolwiek "furtkę" czy by z tego nie skorzystały.
A jakby im Ministerstwo Infrastruktury taką "furtkę" chociaż trochę uchyliło?

rusek007
03-03-2010, 10:08
samm
Co do furtki to masz rację.
Ciekawe, bo u mnie ta sama Energa kategorycznie żąda wyłącznie odbioru i nie było mowy o żadnym lub :(

samm
03-03-2010, 10:19
rusek007
Ja jestem pewien, że dobrze zrozumiałem Panią z biura obsługi klientów
w Gdańsku na Towarowej.
Jak rozmawiałem z kierownikiem budowy to powiedział, że gdybym miał
zewnętrzną elewację domu zrobioną, to odpowiedni wpis do dziennika
by mi zrobił.
Oczywiście nie wiem jakie warunki musiałbym spełnić aby uzyskać meldunek.

Łącze pozdrowienia

rusek007
03-03-2010, 11:28
U mnie Energa Olsztyn.
Z tyn meldunkiem to też ciekawa sprawa.
Mamy 2 gminy w tym samym powiecie olsztyńskim.
W mojej meldunek bez najmniejszych problemów, pani w urzędzie tylko zapytała się czy to te nowopowstające osiedle, potwierdziłem i stosowny wpis i zmiana dowodów zostały błyskawicznie wykonane, nie interesowało jej czy jest SSO czy SSZ ani żaden odbiór. Naprawdę, miło i przyjemnie. Kuzyn w sąsiedniej gmine już miał problemy, że bez odbioru to nie można, że przepisy są takie. Ale udało mu się wytargować, że wystarczył wpis kierbuda o możliwości zamieszkania i oświadczeniu elektryka i kominiarza. Nałaził się i nakombinował, ale wywalczył.

jslawek
03-03-2010, 11:39
Jest osobny wątek na temat zameldowania. Nie jest potrzebny odbiór budynku, aby się w Nim zameldować. Niezbędnymi dokumentami do meldunku jakie potrzebowałem:
wniosek
dokument potwierdzający prawo własności
zaświadczenie o nadaniu numeru nieruchomości
ksiązeczka wojskowa :D

Otrzymałem zaświadczenie o zameldowaniu i z nim udałem się do ENEA i załatwiłem zmiane taryfy.

Organ meldunkowy nie ma prawa żądać odbioru budynku, do kontroli czy budynek nadaje się do zamieszkania są inne instytucje

Nie mam prawa bez odbioru tam mieszkać, ale jestem zameldowany i zmieniłem taryfę

PliP
03-03-2010, 19:27
Otrzymałem zaświadczenie o zameldowaniu i z nim udałem się do ENEA i załatwiłem zmiane taryfy.
Nie mam prawa bez odbioru tam mieszkać, ale jestem zameldowany i zmieniłem taryfę

Mam kilka pytań do ciebie?

1. Jesteś tam zameldowany na stałe czy tymczasowo??
2. Na jakim etapie budowy zmieniłeś tą taryfę?
3. Papiery o zmianę taryfy zaniosłeś czy wysłałeś do ENEA?
4. jaki dokument wypełniałeś aby zmienić taryfę C11 na G11?
Dzięki za odpowiedzi.

jslawek
04-03-2010, 08:12
Mam kilka pytań do ciebie?

1. Jesteś tam zameldowany na stałe czy tymczasowo??
2. Na jakim etapie budowy zmieniłeś tą taryfę?
3. Papiery o zmianę taryfy zaniosłeś czy wysłałeś do ENEA?
4. jaki dokument wypełniałeś aby zmienić taryfę C11 na G11?
Dzięki za odpowiedzi.

Ad.1 Jestem zameldowany na stałe
Ad.2 Ja akurat zmieniałem taryfę już na wykończeniówce, ale podczas meldunku nikt nie wnikał na jakim etapie jest budowa
Ad.3 Dokumnety do ENEA złożyłem osobiście i w ciągu 15 minut otrzymałem nową umowę. (miła odmiana)
Ad.4 Druk standardowy, który otrzymałem na miejscu chyba "wniosek o dostawę energi"

rusek007
09-03-2010, 08:25
Jest odpowiedź z URE.
Później ją wrzucę i skomentuję.
Może nie jest tak źle ????? alee..

rusek007
09-03-2010, 11:25
Oto odpowiedź z URE.
Można ją podzielić na 5 części.
Pierwsza, pokazuje furtkę dla zmiany taryfy.
Druga, potwierdza brak jakiegokolwiek przepisu prawa w zakresie wymogu odbioru budynku do zmiany taryfy.
Trzecia, rozważanie urzędnika, użyto sformułowania "... zatem słusznym wydaje się...."
Czwarta, próba postraszenia, że nielegalne jest zamieszkiwanie bez odbioru.
Piąta, że fakt zamieszkania w danym obiekcie mieszkalnym nie przesądza jeszcze, że energia elektryczna będzie przeznaczona na potrzeby gospodarstwa domowego, ( bo o tym przesądza kawałek papierka ze starostwa).
Czyli, użycie wiertarki czyż żarówki bez papierka, to budowa (C11), a użycie wiertarki czy żarówki z papierkiem od starostwa, to potrzeby gospodarstwa domowego (G11)

Reasumując, nie ma przepisu prawa dla wymogu odbioru dla zmiany taryfy. Jest tylko przemyślenie urzędnika z, URE, któremu "wydaje się". Nie przeznaczenie, czy sposób wykorzystanie energii świadczy o prawidłowości zakwalifikowania do grupy odbiorców a jedynie fanaberie urzędnika. Oświadczenie odbiorcy, liczące się w świetle prawa nie ma tu najmniejszego znaczenia.
Dla Urzędu Regulacji Energetyki nie liczy się aspekt społeczny problemu, bo jak sami zaznaczyli wiedzą, że energia C11 jest znacznie droższa mimo to URE stoi po stronie sprzedawcy droższej energii, przyzwalając na dowolną interpretację prawa, podobnie jak oni sami to czynią.

http://szakal.olsz.pl/img/ure1.jpg
http://szakal.olsz.pl/img/ure2.jpg


Teraz spróbuję wykorzystać podaną furtkę.
Jeżeli odpowiedź będzie negatywna jeszcze raz wystąpię do URE z dodatkową argumentacją.



Energa Operator S.A. Oddział w Olsztynie
Rejon Olsztyn



W związku z otrzymanym Orzeczeniem Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 05 marca 2010 (OGD-5001-7(2)/2010/DS oświadczam, że obecnie energia elektryczna wykorzystywana jest również do zasilania latarni i gniazd ogrodowych, oświetlenie podjazdu oraz gniazd i oświetlenia altany/drewutni. Obiekty te nie wymagają zezwolenia na budowę, ani odbioru technicznego i są kwalifikowane jako obiekty gospodarstwa domowego, zatem spełniają wymogi zakwalifikowania do odbiorców taryfy G11. Czyli zostały spełnione warunki zaliczenia odbiorcy do dwóch grup taryfowych Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U z 2007 r. Nr 128, poz.895 z późn. zm. ) zwanej dalej rozporządzeniem taryfowym , odbiorca który ze względu na przyjęty w przedsiębiorstwie energetycznym podział odbiorców na grupy taryfowe może być dla danego miejsca dostarczania energii elektrycznej zaliczony do więcej niż jednej grupy taryfowej wybiera jedną spośród tych grup. Grupą wybraną przeze mnie jest grupa taryfowa G11 i wnoszę o zmianę umowy.

W ciągu 14 dni będzie wiadomo.

PliP
09-03-2010, 18:18
No to Pięknie. rusek007
Chyba cel, który chcesz osiągnąć obrał właściwy kierunek.

U mnie okazało się, że niby dom, który kupiłem i zburzyłem miał nadany numer- no bo tak naprawdę miał- a tak w ogóle to tego numeru nie ma i Pani nie może mnie zameldować. Całość kupowałem na przetargu od Urzędu Gminy. Dlatego wystąpiłem w Urzędzie Miasta i Gminy o nadanie numeru dla mojej posesji. Ma to być zrobione jak tylko inna Pani wróci z chorobowego. Z tym kwitkiem podobno bez problemu otrzymam zameldowanie - chcę na czas określony - 2 lata lub nawet więcej.
Następnie te papiery z Wnioskiem o zmianę taryfy zawiozę do Enea.

radomik
09-03-2010, 18:30
To u mnie swawolny ZA jest, bo już w trakcie budowy jak zakładali skrzynkę podpisali ze mną umowę na G11 a instalacji w domku jeszcze nie było. Fakt, podłączyli fizycznie miesiąc później, ale pies z kulawą nogą nie spojrzał, co jest w domu.

a czy przypadkiem chłopaki nie mieli fuchy?
:-)

kamlotek
09-03-2010, 21:26
Też biję głową w mur próbując zmienić taryfę z C na G :evil: . Najgorzej się zdenerwowałam,gdy już pojechałam podpisać nową umowę,a na miejscu wyprowadzili mnie z błędu. Że cały czas wymagany jest odbiór budynku. Wcześniej gdy rozmawiałam przez telefon,pani zapewniała,że jak otrzymam numer nadania domu,to będę mogła zmienić taryfę.

daro31ie
13-03-2010, 13:20
Też biję głową w mur próbując zmienić taryfę z C na G :evil: . Najgorzej się zdenerwowałam,gdy już pojechałam podpisać nową umowę,a na miejscu wyprowadzili mnie z błędu. Że cały czas wymagany jest odbiór budynku. Wcześniej gdy rozmawiałam przez telefon,pani zapewniała,że jak otrzymam numer nadania domu,to będę mogła zmienić taryfę.
Witam

Ja odbylem rozmowe w energi.

Miałem ze soba wniosek o zmiane taryfy , pismo nadajace numer mojej budowie , akt własnosci i umowe na dostarczenie prądu.
Pani jednak do zmiany zarzadała pisma od kierownika budowy o zakonczeniu prac.
Jak dostane to pisemko to udam sie jeszcze raz do energi
Zobaczymy mam tylko nadzieje że tym razem sie uda

pozdrawiam daro31ie

PliP
15-03-2010, 23:46
Odebrałem już pisemne Zawiadomienie o nadaniu numeru dla mojego domu.
Dzisiaj też zameldowałem się na okres 5 lat. Wypełniłem wniosek o zawarcie umowy i zmianę grupy taryfowej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin złożę to w ENEA.

daro31ie
16-03-2010, 11:19
Odebrałem już pisemne Zawiadomienie o nadaniu numeru dla mojego domu.
Dzisiaj też zameldowałem się na okres 5 lat. Wypełniłem wniosek o zawarcie umowy i zmianę grupy taryfowej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin złożę to w ENEA.

Napisz czy Ci sie udała jak bedzie po wszystkim

Pozdrawiam

daro31ie
16-03-2010, 11:19
Odebrałem już pisemne Zawiadomienie o nadaniu numeru dla mojego domu.
Dzisiaj też zameldowałem się na okres 5 lat. Wypełniłem wniosek o zawarcie umowy i zmianę grupy taryfowej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin złożę to w ENEA.

Napisz czy Ci sie udała jak bedzie po wszystkim

Pozdrawiam

groszeq
18-03-2010, 11:57
witam.

Trafiłem na wątek, gdy poszukiwałem przyczyn wysokiego rachunku za prad. (średnie zużycie 6KWh/ dobe).
Po czasie zorientowałem sie, że coś jest nie tak z "taryfą c11". No i klops!

Własnie dziś, po pracy uderzam do energetyki po zmiane taryfy. Podbudowany Waszymi doświadczeniami mam nadzieje wywalczyć zmniejszenie opłat.

Postaram się na bieżąca informowac o postępach.

Pozdrawiam

daro31ie
18-03-2010, 12:01
witam.

Trafiłem na wątek, gdy poszukiwałem przyczyn wysokiego rachunku za prad. (średnie zużycie 6KWh/ dobe).
Po czasie zorientowałem sie, że coś jest nie tak z "taryfą c11". No i klops!

Własnie dziś, po pracy uderzam do energetyki po zmiane taryfy. Podbudowany Waszymi doświadczeniami mam nadzieje wywalczyć zmniejszenie opłat.

Postaram się na bieżąca informowac o postępach.

Pozdrawiam
Czekamy na wyniki :D

rusek007
19-03-2010, 11:38
Jutro mija 14 dni od złożenia pisma w Eerga, czekaja z odpowiedzią do ostatniego dnia, dotychczas negatywne odpowiedzi były po 2-4 dniach.
Pękli ??? :-?

PliP
19-03-2010, 22:16
Jestem po walce w ENEA - jej wynik oczywiście pozytywny. Opisze go jak dostanę umowę do rączki :). NOWĄ umowę z taryfą G11, którą ja podpisałem i teraz czeka na podpis jakiegoś tam pryncypała. Będzie to w ciągu kilku dni.
Póki co dostałem kolejną fakturkę, która jest do zobaczenia tutaj http://img717.imageshack.us/img717/6873/skanuj0005ll.jpg
Myślę, że już bardziej oszczędny być nie mogłem stąd moja desperacja i podstępność w walce z nimi.

kamlotek
22-03-2010, 09:02
Nie mogę już się doczekać. Skoro Wam się udało,to może i mi się uda :roll: :-? . Czekam cały czas ,na opis Waszej drogi do G11 :wink:

anyżka
22-03-2010, 09:36
Też biję głową w mur próbując zmienić taryfę z C na G :evil: . Najgorzej się zdenerwowałam,gdy już pojechałam podpisać nową umowę,a na miejscu wyprowadzili mnie z błędu. Że cały czas wymagany jest odbiór budynku. Wcześniej gdy rozmawiałam przez telefon,pani zapewniała,że jak otrzymam numer nadania domu,to będę mogła zmienić taryfę.
Witam

Ja odbylem rozmowe w energi.

Miałem ze soba wniosek o zmiane taryfy , pismo nadajace numer mojej budowie , akt własnosci i umowe na dostarczenie prądu.
Pani jednak do zmiany zarzadała pisma od kierownika budowy o zakonczeniu prac.
Jak dostane to pisemko to udam sie jeszcze raz do energi
Zobaczymy mam tylko nadzieje że tym razem sie uda

pozdrawiam daro31ie

I co nadal bez wyników? Właśnie odkryłam wątek, do tej pory mój elektryk utrzymywał mnie w świadomości, że w Gdańsku się nie da zmienić taryfy przed odbiorem i nie ma o co walczyć. Ciekawe czy Ci się uda. Powodzenia.

rusek007
22-03-2010, 10:51
anyżka podlegasz pod Energa, moja walka własnie dobiega końca, dzisiaj najpóźniej jutro powinna byc odpowiedź, mam nadzieję, że pozytywna.

daro31ie
22-03-2010, 14:50
Też biję głową w mur próbując zmienić taryfę z C na G :evil: . Najgorzej się zdenerwowałam,gdy już pojechałam podpisać nową umowę,a na miejscu wyprowadzili mnie z błędu. Że cały czas wymagany jest odbiór budynku. Wcześniej gdy rozmawiałam przez telefon,pani zapewniała,że jak otrzymam numer nadania domu,to będę mogła zmienić taryfę.
Witam

Ja odbylem rozmowe w energi.

Miałem ze soba wniosek o zmiane taryfy , pismo nadajace numer mojej budowie , akt własnosci i umowe na dostarczenie prądu.
Pani jednak do zmiany zarzadała pisma od kierownika budowy o zakonczeniu prac.
Jak dostane to pisemko to udam sie jeszcze raz do energi
Zobaczymy mam tylko nadzieje że tym razem sie uda

pozdrawiam daro31ie

I co nadal bez wyników? Właśnie odkryłam wątek, do tej pory mój elektryk utrzymywał mnie w świadomości, że w Gdańsku się nie da zmienić taryfy przed odbiorem i nie ma o co walczyć. Ciekawe czy Ci się uda. Powodzenia.
Mysle ze wszystko sie da.
W tyg. zona odwiedzi energetyke z oswiadczenie kierownika i z reszta dok. mysle ze powinno sie udac , jak nie to sie zamelduje na kilka dni na dzialce.
pozdrawiam daro31ie

rusek007
23-03-2010, 07:24
Energa Olsztyn ponownie NEGATYWNIE
Napisano, że wyrażą zgodę pod warunkiem, że złożę sam na siebie donos do nadzoru budowlanego.
Później wrzucę skan.

rusek007
23-03-2010, 10:25
Skan odpowiedzi Energa Olsztyn:

http://szakal.olsz.pl/img/ure3.jpg

Polanka73
23-03-2010, 12:39
witajcie :) Dziś nastapił ten wielki moment i podpisałam umowę na G11 :) . Nie mam odbioru.
Moja droga nie była trudna. Elektryk wypełnił papiery które dotałam w PGE (druk VDL lub VZL z załącznikami - zapomniałam jak sie nazywa :oops: ). Z tymi papierami i z dołączoną pierwszą umową na prąd budowlany złożyłam to w styczniu w zakładzie energetycznym. Na początku marca dostałam pisemko, że instalacja została odebrana i żeby przyjechać celem podpisania umowy na G11. Tak też uczyniłam. Dodatkowo trzeba było wziąć ze sobą akt notarialny. I to wsjo :)

Dzejson
23-03-2010, 12:55
A mnie niestety się nie udało, poniosło mnie - przyznam podczas tej rozmowy, no ale takie są uroki tego calego zamieszania.
Watpliwej uprzejmości pani z oświadczyła, ze według ich wewnetrznych rozporządzeń mie ma żadnej mozliwosci przejścia na taryfę g11, no chyba ze częściowe oddanie.
To ja się teraz pytam, co to takiego - "ich własne rozporządzenia"? czy są zgodne z prawem, czy mam do niech wgląd?


A

frykow
23-03-2010, 14:08
Skan odpowiedzi Energa Olsztyn:
...

Swoją drogą niezłe chamstwo z tym upoważnieniem. Ja bym nerwowo nie wytrzymał, jak by mi ktoś takie pismo wysmażył.

samm
23-03-2010, 17:09
rusek007
Ten facet co Tobie odpisał jest po prostu złośliwy. Wie, że nie masz papierów
i zaprasza Ciebie do podpisania umowy. Pisze, że pismem z URE to Ty
sobie możesz. Sprytny jest, ani się nie zająknął jaką mają podstawę prawną
aby tak a nie inaczej interpretować przydział do odpowiednich grup taryfowych.
A to stwierdzenie "Jak Pan słusznie zauważył" jest według mnie kpiną.
Spróbuj iść z interpelacją do lokalnego posła np. PO. Niech Tobie
powie co możesz z tym dalej zrobić. Temu posłowi powiedz, żeby ten wątek
przeczytał. To chyba nic nie da no ale przynajmniej coś zrobisz. A może
temu posłowi to w jakiś normalny, ludzki sposób odpowiedzą o ile
Twojej interpelacji nie wyrzuci do kosza.

Łączę pozdrowienia

PliP
23-03-2010, 19:50
Energa Olsztyn ponownie NEGATYWNIE

a co z tym zapisem, ustawą, który podałeś wcześniej


Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U z 2007 r. Nr 128, poz.895 z późn. zm. ) zwanej dalej rozporządzeniem taryfowym , odbiorca który ze względu na przyjęty w przedsiębiorstwie energetycznym podział odbiorców na grupy taryfowe może być dla danego miejsca dostarczania energii elektrycznej zaliczony do więcej niż jednej grupy taryfowej wybiera jedną spośród tych grup.

Ja jeszcze nie dostałem mojej umowy... :evil:

rusek007
24-03-2010, 11:17
Oczywiście nie odpuszczam :evil:
Poszła nastepna skarga do URE.
Skarga do Dyrektora Oddziału w Olsztynie.
No i pewne orzecznie URE do p. T. Kuciejczyka (to ten złosliwy) co by se troche poczytał :-?

ZBB
24-03-2010, 11:36
A co w tym chamskiego? Kali się ma dobrze... Coś, co nie powinno być a jest… wszystkie taryfy zostały uwolnione - tak czy nie? Odp. nie wszystkie… jak nie została uwolniona??? G…, bo? Bo wiele rzeczy…, która jest uwolniona i nie można mówić o monopolu? Ano Panie „C” jest wolna. Jest różnica w C i G? Ano jest… i to duża. A dlaczego tak jest? Bo sprzedawcy żyją z C i innych uwolnionych a nie żyją z G. Kogo to obchodzi? Kaliego? Skąd…, więc Kali idzie do ZE bierze meldunek na budowę – chyba nie jest to problem? Nr budynku – to problem? Kali napisze oświadczenie, że budynek zamieszkuje i korzysta z PRĄDU na użytek Gosp. Domowego. Kali podaje stan i Kali ma G. Czy Kali zrozumiał ?

rusek007
24-03-2010, 12:48
Moje małe przemyślenia.
W taryfach energetycznych taryfa "G" jest przeznaczona dla gospodarstw domowych.
Według pl.wikipedia.org , tak brzmi część definicji gospodarstwo domowe:
".....Celem głównym działalności gospodarstw domowych jest zaspokajanie wspólnych oraz indywidualnych potrzeb członków gospodarstwa domowego.

Funkcję celu gospodarstwa domowego podzielono na:

a) funkcję wytwórczo-zaopatrzeniową,

b) funkcję konsumpcyjną.

Ad. a) W ramach funkcji wytwórczo-zaopatrzeniowej można wyodrębnić 3 rodzaje działalności gospodarstw domowych:

- produkowanie dóbr i usług np.budowanie domu, ....."
Czyli sklasyfikowanie budowy domu zwłaszcza sposobem gospodarczym, powinno skutkować nadaniem taryfy "G", inne nie jest właściwe!
W przypadku zmiany istniejącej taryfy C na G żaden przepis nie wymaga dokumentu odbioru! (Potwierdza to sam URE)
Wynika z tego, ze dawno, dawno temu, jak była komuna, jakiś urzędas z Zakładu Energetyki (a W PRL wszystkie podlegały pod jeden Zarząd) aby przypodobać się towarzyszom, wpadł na genialny pomysł psujący krew budującym (władza uwielbiała takie pomysły) rozgraniczając tych co budują od tych co mieszkają innymi taryfami (bo z kułaka trzeba łupić)
I tak, sprzedawcy energii otrzymali w prezencie dodatkowy bonus w postaci haraczu jaki my musimy im płacić. Rozumiem, gdy deweloper w ramach swojej działalności prowadzi budowę domu, on i tak odliczy sobie VAT i wszelkie koszty i zaliczenie go do grupy taryfowej "C" ma sens. My nic nie możemy sobie odliczyć, nawet VATu !
PANOWIE DYREKTORZY/SPRZEDAWCY ENERGII, TROCHĘ PRZYZWOITOŚCI!!
Przecież nie ma to jakiegoś logicznego (technicznego)
uzasadnienia w opłacie stałej tym bardziej, że istnieje abonament, czyli po prostu jest, bo jest! Kiedyś to pewnie miało sens, bo pewnie nie było opłat za moc zamówioną.
Ciekawe stanowisko (czytaj chowa głowę w piasek) Urząd Regulacji Energetyki , ich zdaniem wszystko jest w porządku i sami nawet przytakują, że cena energii na potrzeby budowy obiektów mieszkalnych jest wyższa.
PANIE PREZESIE URE, GDZIE ASPEKT SPOŁECZNY czyli ochrona obywateli przed nieuczciwymi praktykami energii? Pana urzędnik po stwierdzeniu, że nie ma przepisu z wymogiem odbioru dla zmiany taryfy, użył sformułowania: "...a zatem słusznym wydaje się aby dla udokumentowania..." słusznie, to może Kowalskiemu się wydawać!. URZEDNIK JEST OD PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW PRAWA, A NIE MA MU SIE WYDAWAĆ!
Jednym słowem, jesteśmy okradani i oszukiwani a nawet straszeni w biały dzień i to przy aprobacie urzędu, który powinien nas bronić.!!!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

rusek007
24-03-2010, 12:50
A co w tym chamskiego? Kali się ma dobrze... Coś, co nie powinno być a jest… wszystkie taryfy zostały uwolnione - tak czy nie? Odp. nie wszystkie… jak nie została uwolniona??? G…, bo? Bo wiele rzeczy…, która jest uwolniona i nie można mówić o monopolu? Ano Panie „C” jest wolna. Jest różnica w C i G? Ano jest… i to duża. A dlaczego tak jest? Bo sprzedawcy żyją z C i innych uwolnionych a nie żyją z G. Kogo to obchodzi? Kaliego? Skąd…, więc Kali idzie do ZE bierze meldunek na budowę – chyba nie jest to problem? Nr budynku – to problem? Kali napisze oświadczenie, że budynek zamieszkuje i korzysta z PRĄDU na użytek Gosp. Domowego. Kali podaje stan i Kali ma G. Czy Kali zrozumiał ?

ZBBmało wiesz, albo nie wszystko przeczytałeś.

chumele
24-03-2010, 15:47
Witam! Kilka słów o mojej przygodze z Energą.
Ja jestem kompletnie załamana z tą taryfa C11. Budowa została skończona 10 lat temu!!! wlasnym sumptem dokończylismy budowę-wstawienie okien i drzwi, posadzki itp. Budynek był budowany z myślą o stolarni ale plan upadł. No ale buda stoi. Taka działka na weekendy i do sobotniego majsterkowania. Poniewaz budynek nie byl budowany jako mieszkalny, nikt nie jest tam zameldowany i nie ma odbioru, Energa wchrzanila nam taryfe C11. I tak od kilku lat płacę słono za te kilka lampek i pompę do pieca...Energa Kartuzy wogóle nie chce słyszeć o zmianie taryfy bo ma byc odbiór i meldunek. Wogóle samo przekształcenie tego budynku pod mieszkalny to kupa kasy a dopiero potem mogłabym sie tu zameldować. Poza tym ja nie chce sie meldować bo mam mieszkanie. Budynek nieotynowany, dach pokryty blachą, na dole graciarnia, na poddaszu prowizoryczne mieszkanie letniskowe typu łóżko, kibel, prysznic,lodówka, tv, drewutnia itp. Prąd jest uzywany typowo w celach rekreacyjnch i gosp. Budowa jest zakończona ale nie ma odbioru i nie ma prowadzonej dzialalnosci gospodardczej więc dlaczego C11??? Ja nie jestem w stanie płacic miesiecznie za prąd 170zł za ta budę a tyle naliczają.
Kobieta w Enerdze Kartuzy jest niemiła i nie chce wogóle rozmawiać tylko zmywa mnie.
Czy ktos ma pomysł?
Prosze o jakąś rade bo wiekszosc postów tutaj tyczy sie budynków mieszkalnych.

ZBB
25-03-2010, 09:37
chumele - a co stoi na przeszkodzie by dokonać odbioru budynku ?

rusek007
25-03-2010, 10:05
Głównie KASIORA a dokładnie jej brak!!!

chumele
25-03-2010, 10:27
chumele - a co stoi na przeszkodzie by dokonać odbioru budynku ?

Przeszkoda jest banalna-ja za bardzo nie mam na to kasy :D Żeby odebrac budynek trzeba by pozmieniac trochę rzeczy bo był budowany ponad 15 lat temu (ocieplić???).
Sam odbiór chyba nie pomoże mi w przejsciu na taryfe g11? trzeba by jeszcze przekształcić bud. na mieszkalny? Przynajmniej tak mówią w Enerdze i w gminie.
I wlasnie tego tyczy moje pytanie-Czy jest możliwośc zeby budynek gospodarczy byl na taryfie g11 i jakie warunki ewentualnie powinien spełniać? Może są jakies odstępstwa od tego ze bud.gosp musi mieć c11?
Czy ktoś ma jakies doświadczenia w tej kwestii?
znalazłam tylko post dot. garaży.

Emwuel
25-03-2010, 15:29
Śledzę wątek, choć należę do farciarzy z "cywilną" umową jeszcze na etapie budowy...
Jak? W ZE oczywiście mi odmówiono. Wychodząc z sali "przyjęć" zacząłem zaczepiać intersantów: "Przepraszam , czy jest Pan może elektrykiem z uprawnieniami?" Złapłem, wyjaśniłem o co mi chodzi, pan podrapał się w głowę i orzekł "Sie da zrobić..." W miesiąc poźniej podpisałem umowę i miałem odebraną instalację etc. Nie płaciłem żadnych "kosztów", rzeczony elektryk był "miejscowy" i wiedział co i jak. Nawet rachunek mam za jego usługi. Sam na to nie wpadłem, poradzono mi w ZE już na etapie WLZ, żebym zatrudniał "swoich" czyli ich. Tak zrobiłem i prąd w szczerym polu miałem w ciągu czterech miesięcy. Taka lokalna ochrona miejscowego rynku pracy...

A wracjąc do tematu - może po prostu da się obejść sprawę zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej? Mamy chyba do tego prawo, a nowy może byłby bardziej elastyczny?

Pozdrawiam

PliP
25-03-2010, 19:46
NO TO MAM :) MAM UMOWĘ NA G11 :)

Dawno dawno temu- jakieś 3 lata temu zrobiłem zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.
W tym samym czasie wystąpiłem również o wydanie warunków na przyłącze do energetyki.
Wydali warunki dla istniejącego budynku oraz warunki na plac budowy. Tak bowiem chciałem- bo już wtedy wiedziałem o tych taryfach. Zależało mi też na tym aby jak najszybciej podłączyli - i tak czekałem rok.
Podłączyli mi w końcu prąd i w umowie wpisali na plac budowy i taryfa C11.
kilkanaście dni temu, co już wcześniej pisałem zrobiłem zameldowanie oraz oficjalne nadanie numeru.
Z tymi papierami oraz ze zgłoszeniem prac budowlanych nie wymagających pozwolenia oraz z wnioskiem o Umowę udałem się do BOK.
Tam chcieli papierka o zakończeniu prac- ja zapytałem kto ma go wydać skoro to było na zgłoszenie i nie wymagało pozwolenia. No to kazali mi dać odbiór elektryki. Ja im kazałem przejrzeć papierki że wystąpiłem o warunki dla budynku istniejącego- skoro istniał to co mam teraz odbierać. No to zapytali jaki to budynek. Odpowiedziałem że to taki w którym się zameldowałem. A to dlaczego mam w umowie plac budowy i mam pozwolenie na budowę. No bo takiego kwitka wymagaliście to wam przyniosłem. No a skąd się wziął ten niby budynek skoro jest to plac budowy... no wziął się z tych warunków które Pan wydał kilka lat temu. Skoro istniał wtedy to go wyremontowałem i teraz się w nim zameldowałem. A skoro Pan go budował to proszę kwit od kierownika o zakończeniu- jaki kierownik skoro nie wymagane było pozwolenie na budowę. Ale ma pan tutaj w naszej teczce pozwolenie na budowę. No mam pozwolenie, a to dlatego że Pan chciał pozwolenie aby podłączyć mi prąd.
Cały ten myk to wykorzystanie biurokracji i sterty papierów.
Masło maślane...
Trochę nietypowo ... No i ulegli :)

rusek007
31-03-2010, 08:08
Na moją kolejna skarge tym razem do dyrektora Energa-Obrót Olsztyn otrzymałem odpowiedź, że z ich strony wszystko jest OK, nie rozumieja tylko mojego uporu w zmienie taryfy bez odbioru. Ani słowa o bezprawnym żądaniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli przez Nadzór Techniczny i robieniu kpiny z klienta.
Energa-Obrót jest firme niepoważną!!!
Czekam jeszcze na odpowiedź z URE.

kamlotek
23-04-2010, 10:39
rusek007 trzymam cały czas kciuki za to,aby Ci się udało.

majkii
23-04-2010, 12:01
Ja we wniosku o przylaczenie zaznaczylem opcje przylacza docelowego, i takie dostalem z taryfa G11, nikt niczego nie sprawdzal, nie ogladal. Postawili skrzynke, zalozyli licznik i hula. Budowy od srodka nikt nie ogladal bo byla poprostu zamknieta... Ostatni rachunek za prad to 4 zl :)

rusek007
23-04-2010, 12:26
Ostatnie pismo było od URE z informacją, że rozpoczęto postepowanie wyjaśniające w którym zarzadano od Energa-Obrót przesłanie im całej dokumentacji jaką zgromadzili w mojej sprawie. Czekam cierpliwie :sick:

TINEK
23-04-2010, 23:41
Witam
Co kraj to obyczaj, mój elektryk złożył papiery do ZE (PGE) dostałem pismo, że w lutym dokonano odbioru i proszą o stawienie się w celu podpisania umowy na taryfę G11 (wymagane dokumenty, akt notarialny i dowód osobisty i numer NIP), pojechałem, podpisałem i mam G11
a w innym regionie tego samego PGE wymagają jeszcze kwitka o odbiorze budynku, fajnie nie

pozdrawiam

emi601
28-04-2010, 23:16
Nie dalej jak przedwczoraj podpisałam umowę kompleksową na dostarcznie energii, oczywiście taryfa C, innej opcji nie ma. Przyłącze docelowe, nie żadne tymczasowe. Ddostawca to Energa, przejscie na G tylko z papierem z nadzoru budowlanego. Oświadczyłam że prąd nie bedzie używany do budowy bo ekpia wchodzi z własnym pradem z agregatu, ale pani powiedziała że to nieistotne, innej taryfy mi nie podłączą, będę płacić ok 70 zł na miesiąc.
I co to jest do ... ta "opłata za licznik"? za to też bedę pałcić co miesiąc, się dowiedziałam od tej samej pani że opłata za licznik to jest opłata za licznik i dopóki bedę w C to bedę ją płacić . <wow> cuda i dziwy. I szlag człowieka trafia. Jakby nie patrzeć dupa z tyłu. :/ żadna to porada ale być może pociecha dla kogoś kto ma poczucie że go walą w rogi, iż nie jest sam. mnie też walą w rogi.

daro31ie
30-04-2010, 12:51
Witam

Udało sie zmieniłem taryfena G11 pomimo braku odbioru, a nawet instalacji czy tez przyłacza do domu. Walka trwała od stycznia, wiec prawie 4 miechy.
Miejsce budowy Gdańsk dostowca Enea

Pozdrawiam daro31ie

kamlotek
30-04-2010, 21:04
Witam

Udało sie zmieniłem taryfena G11 pomimo braku odbioru, a nawet instalacji czy tez przyłacza do domu. Walka trwała od stycznia, wiec prawie 4 miechy.
Miejsce budowy Gdańsk dostowca Enea

Pozdrawiam daro31ie

Niemożliwe:jawdrop::jawdrop::jawdrop:,a w jaki sposób tego dokonałeś:rolleyes:

samm
30-04-2010, 21:27
daro31ie - dlaczego napisałeś Enea.
W Gdańsku jest przecież Energa.

emi601
01-05-2010, 00:59
powtórzę za przedmówcami : jak ty tego dokonałeś? zdradź!

daro31ie
01-05-2010, 07:14
powtórzę za przedmówcami : jak ty tego dokonałeś? zdradź!
Witam ponownie
Przepraszam nie Enea tylko Energia
Moja sprawa trwała od stycznia i kosztowała mnie sporo nerwow i stresu
Najpierw pisałem pisma z prosba o zmiane taryfy z budowlanej na zwykła uzasadniajac zakonczeniem robot budowlanych i dalszym wykorzystywaniem pradu do celow gospodarczych i rekreacyjnych. Niestety pomimo wysłania kilku pism nie dostałem odpowiedzi. Udałem sie wiec osobiście i powiedziano mi ze moge zmienic jak bede posiadał dok:
-nadany numer
-akt notarialny
-wpis do dziennika o zakonczeniu budowy lub odebraniu budynku-
-umowe z energia
-dowod wpłaty z przyłącze

Dodam tylko ze powiedziałem pracownikowi energi że jak ne dostane zwykłej taryfy to poprostu zamelduje sie na budowie i wtedy beda musieli takowa mi dac. Nadmienie że pracownik nie był chętny do zmiany , ale ja chciałem rozmawiac z kierownikiem , aby to on podał mi podstawe prawna zabraniajaca dokonania zmiany taryfy to jakos zmieniło sie podejscie do mojej sprawy.

Po 2 tyg. udałem sie do energi z dok:
1-oswiadczenie ( A4) kierownika budowy stwierdzajacym że budynek został wybudowany w stanie surowym,prace konstrukcyjne zostały zakończone- dalsze prace będą prowadzone w systemie gospodarczym
2-akt notarialny
3-umowa o przyłącze
4-dowod wpłaty za przyłącze
5- zawiadomienie o nadaniu numeru mojej budowie

Pozdrawiam daro31ie

samm
01-05-2010, 08:24
daro31ie
Odczekam jakieś 3 tygodnie i to samo zrobię.
Numer mam, prace konstrukcyjne się zakończyły,
kierownik na pewno takie zaświadczenie napisze
dla mnie.
A wykańczać dom zamierzam jeszcze z rok.
Napisz jeszcze gdzie ten kierownik urzęduje.

daro31ie
01-05-2010, 16:39
daro31ie
Odczekam jakieś 3 tygodnie i to samo zrobię.
Numer mam, prace konstrukcyjne się zakończyły,
kierownik na pewno takie zaświadczenie napisze
dla mnie.
A wykańczać dom zamierzam jeszcze z rok.
Napisz jeszcze gdzie ten kierownik urzęduje.


Napisz jeszcze gdzie ten kierownik urzęduje?
Nie rozumiem pytania. Ja obecnie jestem z Gdańska , a kierownik z okolic
pozdrawiam daro31ie

samm
01-05-2010, 17:05
daro31ie - napisałeś w jednym z poprzednich postów"

"ale ja chciałem rozmawiac z kierownikiem , aby to on podał mi
podstawe prawna zabraniajaca dokonania zmiany taryfy to jakos
zmieniło sie podejscie do mojej sprawy."

Czyli do tego kierownika nie musiałeś chodzić
bo pracownik obsługi wszystko załatwił?
Czy to było na ulicy Towarowej, na parterze,
po prawej stronie?

daro31ie
02-05-2010, 11:27
daro31ie - napisałeś w jednym z poprzednich postów"

"ale ja chciałem rozmawiac z kierownikiem , aby to on podał mi
podstawe prawna zabraniajaca dokonania zmiany taryfy to jakos
zmieniło sie podejscie do mojej sprawy."

Czyli do tego kierownika nie musiałeś chodzić
bo pracownik obsługi wszystko załatwił?
Czy to było na ulicy Towarowej, na parterze,
po prawej stronie?

Tak dokładnie
pozdrawiam

googulek
01-06-2010, 09:09
przeczytalam caly watek i mam malutkie pytanie. mamy taryfe budowlana, budynek odebrany i wczoraj tesciu (budujemy na odkeglosc) probowal zlozyc wniosek o zmiane taryfy. Pojechal ze wszystkimi papierami (pelnomocnictwo, akt notarialny dzialki, zaswiadzcenie ze starostwa ze budynek sie nadaje do uzytku...) i zostal odprawiony z kwitkiem. Mily pan w okienku dal mu druk do wypisania i zazadal pieczatki elektryka na tym druku. tesc nie potrafil nam wytlumaczyc o co chodzi. Instalacje robil nam kuzyn meza, elektryk bez uprawnien, zerowanie robil elektryk z ENEA z uprawnieniami, on tez sie podpisal w dzienniku. Czy wiecie moze o co chodzi z ta kolejna pieczatka?
Z gory dziekuje za pomoc.

szarka 1
01-06-2010, 10:22
Witam,czy ktoś ma doświadczenia z EnergiaPro Gigawat[dolny śląsk] w sprawie zmiany taryfy.?

martadela
01-06-2010, 16:22
Witam,czy ktoś ma doświadczenia z EnergiaPro Gigawat[dolny śląsk] w sprawie zmiany taryfy.?

Ja u nich jestem - wymagają odbioru budynku do zmiany taryfy...

electra
01-06-2010, 20:17
do chumele:
Serdecznie witam towarzyszke niewoli C11:). Jak mniemam jestesmy ofiarami tej samej urzedniczki w Kartuzach. Jestem wlascicielka dzialki budowlanej na ktorej mialam miec barakowoz, nie zamierzalam i nie zamierzam (z tych samych powodow co Pani) budowac domu mieszkalnego. Wlasciwie jezdzimy na dzialke w celach rekreacyjno/porzadkowych - koszenie trawnika, ogalacanie samosiejek (mnostwo ich jest co roku) itd. Trzy lata temu Kartuzy przyznaly nam nieszczesna taryfe biznesowa! dla barakowozu. Walka trwa juz dlugo - zadne logiczne argumenty do tej urzedniczki nie docieraja, caly czas powtarza jak mantre: na dzialce budowlanej nie moze byc innej taryfy tylko C11, a dlaczego? bo jest to taryfa niemieszkalna/biznesowa i: ze tego w zaden sposob nie przeskoczymy bo: ona tez sie budowala i miala taka taryfe:). Mnie to guzik obchodzi co ona (ja jestem juz "starsza pania" i wszelkie budowy mam za soba, obecnie posiadam w Gdansku taryfe "normalna"/mieszkalna) a wydaje mi sie, ze mamy podobno demokracje wiec na swojej dzialce budowlanej, dla oswietlenia baraku, ugotowania wody itd. logicznie powinnam miec taryfe G/mieszkalna. Logika, dobra interpretacja przepisow i chec danego urzednika. W pelni potwierdzam to co Panstwo pisza na tym forum - winni sa tylko ludzie czyli urzednicy i ich zla wola. Efekt moich wieloletnich walk, wydawaloby sie naszych logicznych argumentow, wycieczek do Kartuz, telefonow, straty kasy, zdrowia i czasu: pomimo ogrodzonej dzialki, przylacza itd - barakowoz zostal postawiony na dzialce rodziny (gdzie spimy i korzystamy z mediow) - na dzialke dojezdzamy rowerami i dbamy o nia np. koszac kosiarka spalinowa. Ta sama osoba od wielu lat w Kartuzach jest niereformowalna, niegrzeczna, butna, wrecz bezczelna - nie jest to tylko moje spostrzezenie co do tej Pani. Dla przeciwwagi: sa rowniez w BOK w tym samym urzedzie "normalni", kompetentni i grzeczni urzednicy. A na koniec najwazniejsze: dzis sie prawie poplakalam z radosci bo pojawil sie promyczek nadzieji na zmiane taryfy: mam tylko napisac oswiadczenie, ze nie prowadzimy na dzialce dzialalnosci gospodarczej i zmienia nam umowe a tym samym nareszcie "wskoczymy" w G/mieszkalna. Na razie nie uwierze poki nie bede miec tego na papierze. Ogolnie jestem umeczona tym wieloletnim, bezsensownym korowodem, z jakiej racji mam studiowac Prawo Energetyczne itd? - . W odroznieniu do wielu osob z tego forum mam wiele cieplych slow i podziekowan wlasnie do pracownikow Energii z Gdanska - mialam do nich mnostwo pytan i bardzo mi pomogli (jedyne zastrzezenie: mamy juz dawno ere komputeryzacji, wiec jak to jest mozliwe, ze Gdansk nie jest w sieci z Kartuzami?!! - gdyby tak bylo to omineloby mnie i innych wiele stresow itd zwiazanych z Kartuzami:( Na koniec dziekuje osobom z tego forum za bardzo pomocne rady - to mnie mobilizowalo do walki i trzymam kciuki za wszystkich towarzyszy niedoli taryfy C11.

szarka 1
02-06-2010, 08:53
U mnie dotyczy to Środy Śląskiej.

robertsz
02-06-2010, 10:00
... Mily pan w okienku dal mu druk do wypisania i zazadal pieczatki elektryka na tym druku. tesc nie potrafil nam wytlumaczyc o co chodzi. Instalacje robil nam kuzyn meza, elektryk bez uprawnien, zerowanie robil elektryk z ENEA z uprawnieniami, on tez sie podpisal w dzienniku. Czy wiecie moze o co chodzi z ta kolejna pieczatka?
Nie mam do czynienia z ENEA, ale najprawdopobniej chodzi o tzw. Oświadczenie Elektryka o gotowości instalacji do odbioru.
Ten druk, należy wypełnić, podpisać i dostarczyć. Być może będzie potrzebny schemat jednokreskowy i protokół z pomiarów.
To już zależy od regionu i dostawcy energii.

Nie wiem co to znaczy "zerowanie robil elektryk z ENEA z uprawnieniami", znaczy wiem co to jest zerowanie, ale po co to robił to już nie wiem....
W każdym bądź razie należy poprosić elektryka z ENEA z uprawnieniami o wypełnienie tego druku i dostarczyć go do Energetyki.

googulek
02-06-2010, 10:33
dzikeuje :) juz wiem o co w tym wszystkilm chodzi. Zadzwonilam dzis do Enea i co sie okazalo... Instalacje robil nam kuzyn meza, dogadal sie z gosciem z ENEA ze on mu podbije druki. I tak sie tez stalo przy zlozeniu wniosku o prad. W miedzy czasie oni sie ''poklocili'' (wydaje mi sie ze chodzi o pieniadze, jak zawsze). Kuzyn zrobil instalacje, protokol odbioru zrobil jeszcze ktos inny. A facet ktory zajmuje sie wnioskami o zmiane taryfy, jest tym samym gosciem z ktorym sie poklocil nasz instalator ! dzis jak wiec zadzwonilam do ENEA, ten pan mi powiedzial ze potrzebna nam jest jego pieczatka, a ten ktory nam robil instalacje ma do niego zadzwonic i sie z nim dogadac. I w ten prosty sposob, jestem jak pileczka kopana od jednego do drugiego i kompletnie nie wiem co mam zrobic! bez tej pieczatki wniosek mi odrzuci, bez tej pieczatki nie mam szans na zmiane taryfy. A tak wogole, to instalacja musi byc robiona przez kogos kto ma uprawnienia, bo nasz elektryk takich uprawnien nie ma.

martadela
02-06-2010, 11:46
U mnie dotyczy to Środy Śląskiej.

Również - mi nie udało się nic zdziałać, idą w zaparte. Zbieram dokumenty do odbioru...

szarka 1
02-06-2010, 12:35
To jak to jest w jednym rejonie Polski można zmienić bez odbioru a w innym nie.

googulek
03-06-2010, 07:50
wyglada na to ze ENEA to panstwo w panstwie :(

TINEK
03-06-2010, 21:13
To jak to jest w jednym rejonie Polski można zmienić bez odbioru a w innym nie.


Tak niestety jest
pisałem już w tym wątku, dla przypomnienia


Witam
Co kraj to obyczaj, mój elektryk złożył papiery do ZE (PGE) dostałem pismo, że w lutym dokonano odbioru i proszą o stawienie się w celu podpisania umowy na taryfę G11 (wymagane dokumenty, akt notarialny i dowód osobisty i numer NIP), pojechałem, podpisałem i mam G11
a w innym regionie tego samego PGE wymagają jeszcze kwitka o odbiorze budynku, fajnie nie

pozdrawiam

pozdrawiam
TINEK

electra
14-06-2010, 19:39
Wzruszylam sie:) i cud sie stal, potrzebne bylo:

1.Wniosek o zmiane grupy taryfowej z C11 na G11- w tym wniosku jest zdanie, ze energia w obiekcie jest uzywana wylacznie na cele bytowe/w obiekcie nie jest prowadzona dzialalnosc o charakterze handlowym, uslugowym lub produkcyjnym.
2. Dostarczenie oswiadczenia, ze prad nie bedzie wykorzystywany na dzialanosc oraz do celow budowlanych (faktycznie nie bedzie juz budowy tylko rekreacja)
3. Zaswiadczenie z gminy, ze to jest budynek gospodarczy i aktualna faktura o zaplaceniu rocznego podatku od zgloszonego pomieszczenia gospodarczego
4. Oswiadczenie o stanie instalacji elektrycznej w obiekcie (formularz do pobrania ze strony operatora) - podpisany przez elektryka wykonujacego instalacje (uprawnienia "sepowskie").
W jednym dniu, po dostarczeniu powyzszego zostala podpisana umowa kompleksowa (taryfa G11-mieszkalna) i zgloszenie o zamontowaniu licznika (ma byc zalozony do 2 tygodni).

Podsumowanie: upor, stres, determinacja, "obcykane" PE, duzo straconego niepotrzebnie czasu i kasy:( a moglo byc inaczej:(
Najwazniejsze: dostawca ENERGA Gdansk
Moze to komus z Panstwa pomoze, zycze powodzenia:)

Artech2
22-07-2010, 14:57
@rusek007 i jak zakończyła sie Twoja sprawa bowiem ja wygrałem o zmiane przyłącza a bedzie czuje bój o taryfe oczywscie z pomocą URE

lion
18-08-2010, 01:26
Witam,
Sam mam przed sobą alternatywę: budowa na agregacie vs złodziejska taryfa C.
Dla taryfy C zrobiłem sobie kalkulator zgodny ze sposobem rozliczeń zawartym w taryfie Enei i tak za łącze o mocy 12kW trzeba miesięcznie bulić ok 65PLN stałej opłaty (przy zużyciu energii 0kWh w danym cyklu rozliczeniowym), dla 10kW jest to 56pln, a przy 8kW mamy 46pln...

Szukając furtek obejścia taryfy C zainteresował mnie zapis dot. kwalifikacji odbiorców do grup G11-G12:

"Niezależnie od napięcia zasilania i wielkości mocy umownej
z rozliczeniem za pobraną energię elektryczną odpowiednio:
G11 – jednostrefowym ,
G11p – jednostrefowym, z zainstalowanym licznikiem przedpłatowym,
G12 – dwustrefowym (strefy: dzienna, nocna),
G12p – dwustrefowym (strefy: dzienna, nocna), z zainstalowanym licznikiem przedpłatowym,
G12w – dwustrefowym (strefy: szczytowa, pozaszczytowa),
zużywaną na potrzeby:
a) gospodarstw domowych,
b) pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych
tj. pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność
gospodarcza,
c) lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, to jest: domów akademickich , internatów, hoteli
robotniczych, klasztorów, plebanii, kanonii, wikariatek, rezydencji biskupich, domów opieki
społecznej, hospicjów, domów dziecka, jednostek penitencjarnych i wojskowych w części
bytowej, jak też znajdujących się w tych lokalach pomieszczeń pomocniczych, to jest: czytelni,
pralni, kuchni, pływalni, warsztatów itp., służących potrzebom bytowo-komunalnym
mieszkańców o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
d) mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych
przedstawicielstw,
e) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych w których nie
jest prowadzona działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru –
administracja ogródków działkowych,
f) oświetlenia w budynkach mieszkalnych i klatek schodowych, numerów domów, piwnic,
strychów, suszarni, itp.,
g) zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
h) węzłów cieplnych i hydroforni, będących w gestii administracji domów mieszkalnych,
i) garaży indywidualnych odbiorców, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza."

w ostatnim podpunkcie 'i', gdzie jest mowa o garażu, brakuje dopisku wzorem z punktu b) tj. "związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych" wychodzi na to, że po postawieniu garażu i braku gosp. domowego na terenie działki można zakwalifikować się do grupy G. Przerabiał ktoś taki temat?

rusek007
18-08-2010, 14:42
@rusek007 i jak zakończyła sie Twoja sprawa bowiem ja wygrałem o zmiane przyłącza a bedzie czuje bój o taryfe oczywscie z pomocą URE

Odpowiem tak: @#$%%^%$$#%^&*&^ jego mać :bash:, wszystkie odpowiedzi negatywne. Ostatni nie mam czasu, ale jeszcze powalcze:jawdrop: nie tyle z Energą, co z URE.

Zuja
18-08-2010, 20:57
Czytałam już wcześniej o problemach z przejściem na 'normalną' domową taryfę przed odbiorem budynku, a tu miła niespodzianka: zadzwoniłam do Enei w Szamotułach w zupełnie innej sprawie, a urzędniczka sama się spytała czy chcę już zmienić taryfę... Na moje stwierdzenie, że dom nie ma jeszcze odbioru, odpowiedziała, że wystarczy zameldowanie, a nawet oświadczenie, że już się tam przebywa... W efekcie zaraz po zameldowaniu się zmieniłam bez problemów taryfę na prąd! (do zameldowania nie potrzeba odbioru budynku - zgodnie z ustawą)

lion
18-08-2010, 22:59
od biedy na jakiś czas (zależy jakie kto ma przerwy w budowaniu) można uwolnić się od taryfy C - przerwanie, wznowienie dostarczania energii to ok 70PLN od operacji, więc nie zawsze się to kalkuje

Artech2
21-08-2010, 07:56
Odpowiem tak: @#$%%^%$$#%^&*&^ jego mać :bash:, wszystkie odpowiedzi negatywne. Ostatni nie mam czasu, ale jeszcze powalcze:jawdrop: nie tyle z Energą, co z URE.

Racja walczyć trzeba ja się dowiedziałem ze u mnie bez odbioru to nawet nie mam po co podchodzić- nerwów i tak im napsułem wiec nie beda mnie specjalnie traktować ...ogólnie to czekam na realizacje przyłącza po wielkich schodach ....

fanatyk
26-08-2010, 11:33
Wczoraj przez przypadek trafiłem na ten wątek. Przejrzałem swoją umowę i okazało się, że mam taryfę "budowlaną". Niestety nie posiadam odbioru budynku, ale mieszkam już w nim. Dzisiaj rano po drodze do pracy wstąpiłem do PGE Wołomin z zapytaniem czy można to zmienić. Pani odesłała mnie do Kierowniczki w pok. nr 15. Oświadczyłem tej Pani, że budowa jest zakończona, a energia jest wykorzystywana do celów gospodarczo-mieszkaniowych. Spisałem na kolanie oświadczenie, że budowa została zakończona a prąd jest na cele mieszkaniowe. Następnie otrzymałem nową umowę z nową taryfą ze wsteczną datą i korektę wszystkich faktur od czerwca (wtedy zakładali mi linię i licznik). Wszystko trwało 20 min. Było to jedyna rzecz jaką udało mi się w tym ZE załatwić bez większych problemów. Walczcie o swoje!!!

majster79
22-09-2010, 10:20
Witam.

I ja mam, będę miał podobny problem, prośba moja o pomocy co dalej mam robić, opisze moją sytuację:

Kupiłem istniejący budynek, jest to stara obora, którą mam zamiar przerabiać na dom. Zaczęliśmy zgłaszać wnioski o przyłącza itd. Miedzy innymi chcemy podłączyć także prąd. Nasz operator to ENEA. We wniosku o podłączenie napisałem, że chcę docelowo 13kw. Przyszła propozycja umowy, podpisaliśmy, wpłaciliśmy zaliczkę. Podłączyli mi w granicy działki szafkę na razie nie mam licznika. Teraz przyszła do zapłacenia druga rata i doczytałem się, że oddzielnie chcą podłączyć mnie na okres budowy i oddzielnie na docelowo, lecz na okres budowy też na 13kw, po prostu nie doczytaliśmy umowy podstępnie skonfigurowanej.

Mam pytanie, nie mamy jeszcze licznika ani tej wstępnej instalacji, tylko skrzynka w granicy. Proszę powiedzcie co mogę zrobić na tym etapie żeby nie zakwalifikowali mnie do tej złodziejskiej taryfy C11 (bo na pewno będą chcieli to zrobić) ? Z tego co wyczytałem po wpłaceniu drugiej raty przyślą mi umowę na gotowo, czy tak ? Jak się ustrzec tej taryfy C11w moim istniejącym budynku ? Jeszcze nie mam pozwolenia na budowę, jestem w fazie tworzenia projektu idywidualnego.

Proszę o pomoc.

pawelo_pl
22-09-2010, 13:18
Umowa nie jest podstępnie skonfigurowana - to normalny tok sprawy. Taryfę G zakłada się dla celów bytowych a taryfę C dla celów innych min na okres budowy. Czy taryfa jest złodziejska ? Pewnie tak ale i tak wszyscy płaczą i płacą - zauważ - że taką taryfę dostają też sklepy i przedsiębiorstwa.
Co możesz zrobić na obecnym etapie ? Kupiłeś budynek gospodarczy - dogadaj się z właścicielem na założenie podlicznika - i nie będziesz płacił "złodziejom" z energetyki , a taryfę G i konieczność założenia licznika załatwisz dopiero po odbiorze technicznym budynku .
Można też kupić agregat prądotwórczy.

majster79
22-09-2010, 13:51
Umowa nie jest podstępnie skonfigurowana - to normalny tok sprawy. Taryfę G zakłada się dla celów bytowych a taryfę C dla celów innych min na okres budowy. Czy taryfa jest złodziejska ? Pewnie tak ale i tak wszyscy płaczą i płacą - zauważ - że taką taryfę dostają też sklepy i przedsiębiorstwa.
Co możesz zrobić na obecnym etapie ? Kupiłeś budynek gospodarczy - dogadaj się z właścicielem na założenie podlicznika - i nie będziesz płacił "złodziejom" z energetyki , a taryfę G i konieczność założenia licznika załatwisz dopiero po odbiorze technicznym budynku .
Można też kupić agregat prądotwórczy.

Tak, prąd załatwiłem dokładnie tak jak mówisz - od sąsiada. A czy mogą mnie zmusić, żebym natychmiast złożył wniosek o licznik ?

daro31ie
25-09-2010, 08:26
Upor, stres, determinacja i duzo straconego czasu w walce z urzedasami to koszt zmiany taryfy.
pozdrawiam

robertsz
25-09-2010, 22:04
Tak, prąd załatwiłem dokładnie tak jak mówisz - od sąsiada. A czy mogą mnie zmusić, żebym natychmiast złożył wniosek o licznik ?
Nie, nie mogą Cię zmusić.

Artech2
08-10-2010, 09:05
Upor, stres, determinacja i duzo straconego czasu w walce z urzedasami to koszt zmiany taryfy.
pozdrawiam

Witam mi dali dwie propozycje odbiór budynku lub wpis w dzienniku przez kierownika że budynek nadaje sie do zamieszkania jedno wyklucza drugie co dalej mam robic?

madric
05-11-2010, 15:02
Witam

Ja myślę że powinno sie z nimi walczyć!
Praktyka osobnej taryfy na prąd "budowlany" wydaje mi się śliska i ma jakiś posmaczek nieuczciwej praktyki
cytat z forum:
Do grup taryfowych G kwalifikuje się odbiorców pobierających energię elektryczną na
potrzeby:

d) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych
oraz, w przypadkach wspólnego pomiaru, administracji ogródków działkowych,



heh zastanawia mnie jedno właśnie ten punkt d (gdzie można znaleźć te punkty?). Czyli jeżeli będę miał budę kępingową (barak etc) i w nim rodzielnicę na działce mojej, to mi podłączą taryfę G?

pawgar
08-11-2010, 13:57
Upor, stres, determinacja i duzo straconego czasu w walce z urzedasami to koszt zmiany taryfy.
pozdrawiam
Trafiłem na ten wątek i dołączam do grona starających się o taryfę G11.
Cieszę się, że ktoś założył taki wątek bo normalnie jak rozmawiam z ZE to mam wrażenie, że z dwóch różnych światów rozmawiamy.
PGE Łódź-teren (okręg Sieradz)
Co ciekawe ja mam SSZ a jeszcze mi prądu budowlanego (nie ząłożyli), wszystko na agregatach.
Tsk to jest na budowie. Stawiam kanadyjczyka i prędzej go wybudowali jak prąd podłączyli.

Innymi słowy jestem szczególny wyjątek.
JESZCZE NIE MAM PRĄDU BUDOWLANEGO A JUŻ GO NIE POTRZEBUJĘ :)

Mam skrzynkę, mam arbetkę mam kończoną instalację z rozdzielnią. Nie będzie już wiercenia, piłowania jedynie kartongips i malowanie.
Mam podpisaną umowę o przyłączenie i przyszła f-ra do zapłaty na komleksową usługę.

I teraz tak się zastanawiam. Przetrzymać kilka dni do czasu jak mi skończą rozdzielnie i wystąpić od razu o prąd G11. Czy płacić i starać się za chwilę o zmianę?
Czy ma ktoś doświadczenie ile czasu trwa zmiana taryfy w okręgu Sieradzkim.

PS
Bo jak czytam, że komuś zmienili na poczekaniu w 20 min. to myślę że chyba nie o Polsce pisał ;)
Ja jak na razie tylko na podłączenie czekam od maja więc 5 miesięcy.

AGP-ON
08-11-2010, 14:03
ja też spróbuję "zagaić" do ŁZE - a nóż a widelec sie uda

TINEK
08-11-2010, 18:19
Witam

Pawgar, ja też PGE Łodz teren (Sieradz) i po zrobieniu, instalacji elektryk wypełnił "papiery" złożył w oddziale (chyba ZD Woli) czekałem miesiąc może dwa , przyszło pismo, żeby przyjechać i podpisać umowę na G11, pojechałem podpisałem i mam, nie było potrzebne zaświadczenie o odbiorze budynku (wymagane tynki i budynek musi być zamknięty),
a w tym samym PGE Łodź teren ale oddział Pabianice, wymagają odbioru budynku i sprawa nie do przeskoczenia, ta sama firma, inny oddział i inna interpretacja przepisów. Taka rzeczywistość polska

pawgar
09-11-2010, 15:35
a w tym samym PGE Łodź teren ale oddział Pabianice, wymagają odbioru budynku i sprawa nie do przeskoczenia, ta sama firma, inny oddział i inna interpretacja przepisów. Taka rzeczywistość polska

Zajefajnie. poprawiłeś mi humor.
To jak ciekawostkę też powiem.

Ok 50-100 m od mojej działki przebiega granica oddziałów ŁZE. Tak więc ja podlegam pod Sieradz a już mój sąsiad pod Pabianice.
Co ciekawe do tych działek z dwóch różnych kierunków kable zasilające są doprowadzone :)
Ja wszystkie papiery załatwiam w Sieradzu 70 km w lini prostej a sąsiad w Pabianicach 15 km :)

W okręgu Sieradzkim (czyli moim) jak się dowiedziałem częściej też wyłączają prąd :(

TINEK
10-11-2010, 21:42
Pawgar, toż Ty się musisz budować gdzieś niedaleko mnie, bo ja też jestem blisko tej granicy :D

pawgar
16-11-2010, 09:39
Tinek, to jak jesteśmy tak blisko siebie to podrzuć mi trochę prądu. Nie mam jak chałupy oświetlić ;)

majster79
16-11-2010, 12:06
Trafiłem na ten wątek i dołączam do grona starających się o taryfę G11.
Cieszę się, że ktoś założył taki wątek bo normalnie jak rozmawiam z ZE to mam wrażenie, że z dwóch różnych światów rozmawiamy.
PGE Łódź-teren (okręg Sieradz)
Co ciekawe ja mam SSZ a jeszcze mi prądu budowlanego (nie ząłożyli), wszystko na agregatach.
Tsk to jest na budowie. Stawiam kanadyjczyka i prędzej go wybudowali jak prąd podłączyli.

Innymi słowy jestem szczególny wyjątek.
JESZCZE NIE MAM PRĄDU BUDOWLANEGO A JUŻ GO NIE POTRZEBUJĘ :)

Mam skrzynkę, mam arbetkę mam kończoną instalację z rozdzielnią. Nie będzie już wiercenia, piłowania jedynie kartongips i malowanie.
Mam podpisaną umowę o przyłączenie i przyszła f-ra do zapłaty na komleksową usługę.

I teraz tak się zastanawiam. Przetrzymać kilka dni do czasu jak mi skończą rozdzielnie i wystąpić od razu o prąd G11. Czy płacić i starać się za chwilę o zmianę?
Czy ma ktoś doświadczenie ile czasu trwa zmiana taryfy w okręgu Sieradzkim.

PS
Bo jak czytam, że komuś zmienili na poczekaniu w 20 min. to myślę że chyba nie o Polsce pisał ;)
Ja jak na razie tylko na podłączenie czekam od maja więc 5 miesięcy.

Zapłacić za usługę musisz w odpowiednim terminie, bo inaczej naliczą odsetki. Natomiast, jeżeli nie masz jeszcze licznika, to po prostu nie składaj na razie wniosku o licznik, do tego nie mogą Cię zmusić w ten sposób odwleczesz w czasie naliczanie tej chorej taryfy. :)

TINEK
16-11-2010, 21:50
Tinek, to jak jesteśmy tak blisko siebie to podrzuć mi trochę prądu. Nie mam jak chałupy oświetlić ;)

Przyjeżdżaj i bierz ile chcesz :D

pawel klepacz
18-11-2010, 07:34
Witam wszystkich

Osobiście mam już odbiór budowlany, pojechałem do ZE na zmiane taryfy a oni że muszę wypełnić jeszcze "wniosek o przyłączenie instalacji do sieci" !!
Budowa odbyła się na agregacie, skrzynkę i prąd podłączono mi od razu do mojej rozdzielnicy ( panowie z ZE ) umowa na C11 i prąd był. Teraz już mieszkamy.
I teraz pytanie czy wypełniać owy wniosek o przyłączenie ( po mimo tego że jest przyłączone do domu ) czy w zaparte z odbiorem i ewetualnie jaki papier napisać, czy może jakiś wniosek ? Grupa GIGAWAT w Oleśnicy. Dziady nawet nie mają dobrze diałającej strony.
Czy ktos może miał podobną sytuację ??

CityMatic
31-01-2011, 21:35
Witam wszystkich


Po zrobieniu, instalacji elektryk wypełnił "papiery" kierownik i elektryk podpisali dokumenty niezbędne: (protokół pomiarów, schematy kreskowe,akty własności itp) Złożyłem w oddziale PGE Obrót SA Zamość(podczas składania podpisałem umowy sporządzone na podstawie wcześniej wydanych warunków przyłączenia do sieci i czekałem niecały miesiąc (dokładnie 21 dni).
Na adres domowy przysłano podpisaną umowę kompleksową sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej w taryfie G11.
Nie było potrzebne zaświadczenie o odbiorze budynku. Natomiast wymagane są tynki wraz z instalacją, gniazdo 230V 400V oraz oprawa oświetleniowa, budynek musi być zamknięty.
Tak więc po 18 miesiącach korzystania z taryfy C11(zużyciu 700kWh za kwotę 680 zł)jestem posiadaczem przyłącza w taryfie docelowej G11
Czyli wniosek jest jeden: (1kWh kosztowała mnie w przybliżeniu 1 zł )
Nie jest źle
Pozdrawiam

fenix2
01-02-2011, 07:28
Odpowiem tak: @#$%%^%$$#%^&*&^ jego mać :bash:, wszystkie odpowiedzi negatywne. Ostatni nie mam czasu, ale jeszcze powalcze:jawdrop: nie tyle z Energą, co z URE.


@rusek007 i jak zakończyła się w końcu Twoja sprawa??

AGP-ON
17-02-2011, 14:06
hmm. Ja jestem lekko wkr...
Dzwoniłem do ŁZE i ponformowano mnie, że musze miec przynajmniej odbiór częściowy. Tymczasem przy okazji bytności w energetyce wszedłem do Pana odpowiedzialnego za przyłacza i ten uświadomił mnie, że mozna było juz dawno zmienić taryfę na zwykłą!!
Gdy tylko osiągneliśmy SSZ. Potem traktują budowe jak remont (gdy znika betoniarka) i taryfę można było zmienić.
Teraz mam juz normalna taryfę i rachunek 800 zł za budowlaną ;-(

robertsz
17-02-2011, 16:41
Łódź, Zduńska Wola, Sieradz.... mieszkam 250km dalej a o tym wiem ;)
Podziękuj swojemu elektrykowi, który Cię nie uświadomił w porę.

TINEK
17-02-2011, 22:28
Toż pisałem o tym w kwietniu, czerwcu 2010, że tak jest , AGP On nie doczytałeś
(robertsz - łódzki rejon wymaga odbioru, a Zd Wola, Sieradz nie, to jest dopiero fajne, ta sama firma, inny rejon i inne wymagania, podlegam pod Zd Wolę i nie potrzebny było odbiór)

pozdrawiam

AGP-ON
18-02-2011, 06:57
;-(

rakgrzech
18-02-2011, 07:08
W Środzie Śląskiej wygląda to tak, że można zmienić c11 na g11 jeśli jest się zameldowanym na terenie gminy, przyniesie się na to zaświadczenie (bzdurne - bo dowód osobisty nie jest dla nich takim zaświadczeniem) i posiada się odbiór elektryki przez ZE.

AGP-ON
18-02-2011, 08:15
Ja dzwoniłem do ŁZE, telefonicznie mówią coś innego niż podczas rozmowy w zakładzie

kamlotek
18-02-2011, 17:57
A my od środy jesteśmy posiadaczami G11 w końcu!!! Po przedstawieniu pliku dokumentów- odbiór domu, zameldowanie, nadanie nr domu i na koniec jak zwykle jeszcze jedno zaświadczenie od elektryka (za które trzeba było zapłacić 60 zł) .
Teraz tylko czekać na końcowe rozliczenie prądu za c11.
Strach się bać!

Movering
09-03-2011, 09:03
Witam
Ja tydzień temu wybrałem sie do Taurona w Myszkowie
Yypisałem jeden druczek i mam taryfę budowlaną zamienioną na użytkową (C11 zamieniona na G11)
Zaawansowanie prac na budowie to właśnie instalacje są robione - budynek zamknięty można mieszkać
Bez problemowo załatwione

CityMatic
09-03-2011, 11:09
Bez problemowo załatwione

To potwierdza fakt że jednak się da...a wszystko zależy od widzi mi się urzędnika :(

Movering
15-03-2011, 10:24
Czy widzi-mi się urzędnika to nie wiem ale się dowiedziałem ze coś się w prawie energetycznym zmieniło ( nie potwierdzona informacja byłego pracownika energetyki ) czy może wpływ na możliwość zmiany dostawcy prądu .

benik
15-03-2011, 13:03
Dzisiaj dzwoniłem do Wejherowa (Pomorskie) i Pan poinformował mnie ze trzeba miec wpis w dzienniku o zakończeniu budowy i wypełniony przez elektryka wniosek o odbiorze instalacji elektrycznej . Czy ktoś wiec cos wiecej ??? można to jakoś obejść chodzi mi głównie o woj.Pomorskie i wlasnie opisane Wejherowo.

CityMatic
15-03-2011, 16:17
Dzisiaj dzwoniłem do Wejherowa (Pomorskie) i Pan poinformował mnie ze trzeba miec wpis w dzienniku o zakończeniu budowy i wypełniony przez elektryka wniosek o odbiorze instalacji elektrycznej . Czy ktoś wiec cos wiecej ??? można to jakoś obejść chodzi mi głównie o woj.Pomorskie i wlasnie opisane Wejherowo.

No i jak to tłumaczyć skoro żyjemy w jednym kraju i obowiązuje jedno "Prawo energetyczne"? chyba że się mylę i każdy dostawca czy dystrybutor określa inne warunki?

MATI833
03-04-2011, 19:34
Witam,ja zmienilem na g11 wypelniajac wniosek,ze zawieszam prace budowlane,a pradu bede uzywal do celow bytowych,rekreacyjnych,tzn, koszenie trawy,gotowanie wody na herbate,sluchanie radia itp,a gdy wznowie prace budowlane niezwlocznie poinformuje o tym enion czestochowa,do tego musialem dolaczyc papier z jakas mapka(schematem) przylacza budowlanego(wypelnil mi to elektryk ktory robil to przylacze)do konca nie wierzyl,ze tak sie da zalatwic sprawe,ale dalo sie i finanse troche odsapnely.

kozak71
11-07-2011, 19:17
Czy sa jakies oplaty w zwiazku z przejsciem z taryfa C11 na G11 ?

GrudmaNN
13-09-2011, 16:04
Witajcie.
Zachęcony lekturą niniejszej dyskusji, odwiedziłem dziś BOK Tauronu.
Byłem "uzbrojony" w ich pismo, w którym stwierdzają pozytywne sprawdzenie zakresu zrealizowanych prac dla zasilania budynku jednorodzinnego.
Zabrałem napisany przez siebie wniosek, wzywający do zmiany taryfy na właściwą (G11 zamiast C11) oraz oświadczenie, że obiekt będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego.
Na pytanie gdzie mam kopię zawiadomienia o zakończeniu budowy odparłem, że nie są uprawnieni do wglądu w takie dokumenty. Pani więc przeszła do kontrataku i stwierdziła, że owszem zmieni mi taryfę jak dostarczę fakt zameldowania oraz zaświadczenie że obiekt będzie wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa domowego. Odparłem, że zaświadczenie już ma, a meldunku nie dostanie ponieważ jestem zameldowany w innym miejscu - co nie przeszkadza mi być właścicielem budynku, o którym rozmawiamy.
Tyle i kropka. Dostałem potwierdzenie przyjęcia pisma na dziennik i w ciągu dwóch tygodni mam otrzymać odpowiedź. W międzyczasie nie potrafiono mi przedłożyć ŻADNEJ podstawy prawnej,w oparciu o którą mogą mi dać C11 na czas budowy. Deweloperem nie jestem, wypełniając wniosek o przyłącze występowałem jako osoba fizyczna, nigdzie na wniosku nie ma mojego NIPu, a tym bardziej REGONU. Fakt, że przysyłają mi rachunki w taryfie C11 wynika jedynie z niekompetencji bądź celowego działania (niepotrzebne skreślić) ich pracownika. Dodam, że dom jest wznoszony na terenie, który wg założeń planu zagospodarowania/pozwolenia na budowę - nie jest terenem przeznaczonym pod działalność gospodarczą, a jedynie pod budownictwo jednorodzinne.
Dam znać jak dostanę odpowiedź.

Matilde1
13-09-2011, 17:21
Kontaktowałam się ze swoim dostawcą emailowo z pytaniem jakie dokumenty są potrzebne do zmiany taryfy. W wymienionych dokumentach nie było nic o odbiorze budynku. Będę więc wysyłać do nich nową umowę na taryfę z serii G i zobaczymy.

daro31ie
13-09-2011, 17:36
Słuchajcie nie dajcie się dostawcą energii. Ja zmieniłem taryfę pomimo SSO i braku instalacji wewnętrznej.
Można to nazwać tylko jako jeden wielki przekręt

Pozdrawiam daro31ie

buzzer11
21-09-2011, 12:29
Małe pytanie natury ekonomicznej ;)
Mam umowę na taryfę budowlaną C11 jednak licznik pokazuje taryfe G11.
Jak będzie wyglądało rozliczenie energii?

Budynek postawiony, lada chwila będą skończone tynki.

maroco11
22-09-2011, 11:09
Kontaktowałam się ze swoim dostawcą emailowo z pytaniem jakie dokumenty są potrzebne do zmiany taryfy. W wymienionych dokumentach nie było nic o odbiorze budynku. Będę więc wysyłać do nich nową umowę na taryfę z serii G i zobaczymy.
Witajcie
a ja własnei zadzwoniłem do TAURONu i miła pani powiedziała mi , ze potrzebne sa nastepujące dokumenty:
1. pozwolenei na użytkowanie lub zameldowanie na okres stały
2. protokół koncowy z wykonania instalacji elektycznej
3. kopia aktu notarialnego
4. decyzja o nadaniu numeru na nieruchomości (jak jest)
5. aktualny stan licznika
6. no i oczywiscie dowód tożsamosci

asolt
22-09-2011, 11:23
Małe pytanie natury ekonomicznej ;)
Mam umowę na taryfę budowlaną C11 jednak licznik pokazuje taryfe G11.
Jak będzie wyglądało rozliczenie energii?

Budynek postawiony, lada chwila będą skończone tynki.

Licznik pokazuje zużycie energii elektrycznej, natomiast w jakiej taryfie to zużycie jest rozliczane
zależy tylko i wyłącznie od umowy na dostarczanie energii elektrycznej.

buzzer11
22-09-2011, 11:51
Licznik pokazuje zużycie energii elektrycznej, natomiast w jakiej taryfie to zużycie jest rozliczane
zależy tylko i wyłącznie od umowy na dostarczanie energii elektrycznej.

No ok. To że pokazuje zużycie energii to normalne (po to jest) ale licznik wyświetla też G11 - czyli zaprogramowany jest na taką taryfę. Skoro w umowie mam C11 to i chyba na liczniku powinno też wyświetlać C11

emilus18
25-09-2011, 17:28
W Żyrardowie bez odbioru budynku się nie da. No to poczekaliśmy na odbiór licząc na mniejsze rachunki. No i się przeliczyliśmy, bo opłata w PGE po zmianie taryfy z budowlanej na normalną jest właściwie taka sama :( Rachunki więc się niestety nie zmieniły za bardzo...

Łukasz80
25-09-2011, 17:45
Ja w Krakowie zmieniłem taryfę budowlaną na G11, bez odbioru budynku. Zajęło mi to co prawda ok.4 mce i kilka wizyt, ale załatwione....:)

asolt
25-09-2011, 19:50
No ok. To że pokazuje zużycie energii to normalne (po to jest) ale licznik wyświetla też G11 - czyli zaprogramowany jest na taką taryfę. Skoro w umowie mam C11 to i chyba na liczniku powinno też wyświetlać C11

Zgadza się że licznik powinien pokazywać aktualną taryfę (oczywiście tylko te które mają takie mozliwości czyli elektroniczne). Rozliczenie zużytej energii
elektrycznej w programie bilingowym zawsze wykonywane jest tylko na podstawie zawartej umowy, a nie na postawie wyświetlonej przez licznik taryfy.
Zawsze można zgłosić w Rejonie Dystrybucji konieczność zmiany wyświetlanej taryfy, moim zdaniem to tylko niedopatrzenie montera programującego licznik.

tomek4
25-09-2011, 20:06
Ja to nie mogę zrozumieć dlaczego Enerdze w pomorskim do zmiany taryfy potrzebny jest mój meldunek... Ja rozumiem że Milicja Obywatelska miała wiedzieć gdzie obywatel się w danym momencie znajduję, ale Energa ?

alus
25-09-2011, 20:37
Ja się tylko zastanawiam, co ma meldunek do prądu. Przecież MOŻNA BYĆ ZAMELDOWANYM ZUPEŁNIE GDZIE INDZIEJ i mieć i 20 domów. Nikomu nic do tego. Energetyka nie ma prawa wymagać czegoś takiego...

fenix2
26-09-2011, 11:08
Ja w Krakowie zmieniłem taryfę budowlaną na G11, bez odbioru budynku. Zajęło mi to co prawda ok.4 mce i kilka wizyt, ale załatwione....:)

Pochwal się co potrzebne do zmiany.

Łukasz80
26-09-2011, 11:33
...prawde mowiac to nic, nie wiem czy to zalezy od dnia i humoru urzednikow czy jak. Jestem przekonany, ze majac dom przykryty dachem i zamontowane okna, mozna zaczac sie starac o zmiane taryfy....ja mialem taki wlasnie stan domu plus instalacje wodne i elektryczne w domu i zaczynane wlasnie tynki...zadnych pytan o meldunki, odbiory itp, chociaz podczas poprzednich wizyt pytano mnie o to, to wtedy prosilem o pokazanie mi przepisow i ustaw, wtedy wyslano mnie do wyzszych instancji.

1970
29-10-2011, 05:40
Witam. W moim przypadku wyglądało to następująco. Wybudowałem dom w SSZ więc stwierdziłem,że trzeba przenieść prowizorkę budowlaną ( linia naziemna) ze słupa na budynek i wykupić od energetyki przydział mocy 14Kw by mieć przyłącze docelowe (czyli jeden krok do przodu podczas budowy , trwało to pół roku). W międzyczasie dowiadywałem się jak można zamienić taryfę C11 na G11,wszyscy mnie informowali,że mogę się starać dopiero po odbiorze budynku i przyznaniu budynkowi numeru. Pogodzony z tym faktem, co w moim przypadku nie było łatwe ponieważ buduję systemem gospodarczym i planuje budować jeszcze dom 6 lat (budowa z własnych środków).Wizja płacenia przez następnych kilka lat haraczu dla energetyki w wysokości 54 złotych miesięcznie była małokonfortowa. Po 6 miesiącach walki z energetyką o przyłącze docelowe zjawiłem się w biurze obsługi klienta by zapłacić około 2000 złotych za przydział mocy i podpisać umowę na przyłącze docelowe.I tu zaczynają się cuda,tam gdzie wystawiano mi fakturę zapytałem się czy mam możliwość przejścia na taryfę G11 oczywiście odpowiedziano mi ,że nie i dopiero będę mógł się o to ubiegać kiedy budynek będzie odebrany. Następnie poszedłem podpisać umowę i tu następuje cud , pani poinformowała mnie ,że muszę wypełnić wniosek ,że dom jest użytkowany jako gospodarswo domowe i odrazu otrzymałem taryfę G11. Jakież było moje zdziwienie ,że po przejściu 10 metrów (do innego okienka) zmieniło się prawo energetyczne.Zapytałem się pani czy to nie pomyłka,a ona na to ,że tak powinno być i poprosiła bym napisał rezygnację z prowizorki budowlanej na poczet przyłącza docelowego.Po chwili zlikwidowała mi konto prowizorki i założyła konto na przyłącze docelowe na taryfą G11. Na to wychodzi,że w tych bajzlach kto raniej wstanie ten rządzi i interpretuje sobie prawo energetyczne jak mu się podoba. Do tej pory koszt energii na mojej działce wygląda następująco: prowizorka budowlana 2000zł, wykup przydziału mocy 14Kw 1914zł,przeniesienie skrzynki na budynek 600zł + 54 zł abonament (buduję dom trzeci rok) + zużyta energia.Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę byście trafili na taką panią jak Ja.

butynski
29-10-2011, 15:54
Witam. W moim przypadku wyglądało to następująco. Wybudowałem dom w SSZ więc stwierdziłem,że trzeba przenieść prowizorkę budowlaną ( linia naziemna) ze słupa na budynek i wykupić od energetyki przydział mocy 14Kw by mieć przyłącze docelowe (czyli jeden krok do przodu podczas budowy , trwało to pół roku). W międzyczasie dowiadywałem się jak można zamienić taryfę C11 na G11,wszyscy mnie informowali,że mogę się starać dopiero po odbiorze budynku i przyznaniu budynkowi numeru. Pogodzony z tym faktem, co w moim przypadku nie było łatwe ponieważ buduję systemem gospodarczym i planuje budować jeszcze dom 6 lat (budowa z własnych środków).Wizja płacenia przez następnych kilka lat haraczu dla energetyki w wysokości 54 złotych miesięcznie była małokonfortowa. Po 6 miesiącach walki z energetyką o przyłącze docelowe zjawiłem się w biurze obsługi klienta by zapłacić około 2000 złotych za przydział mocy i podpisać umowę na przyłącze docelowe.I tu zaczynają się cuda,tam gdzie wystawiano mi fakturę zapytałem się czy mam możliwość przejścia na taryfę G11 oczywiście odpowiedziano mi ,że nie i dopiero będę mógł się o to ubiegać kiedy budynek będzie odebrany. Następnie poszedłem podpisać umowę i tu następuje cud , pani poinformowała mnie ,że muszę wypełnić wniosek ,że dom jest użytkowany jako gospodarswo domowe i odrazu otrzymałem taryfę G11. Jakież było moje zdziwienie ,że po przejściu 10 metrów (do innego okienka) zmieniło się prawo energetyczne.Zapytałem się pani czy to nie pomyłka,a ona na to ,że tak powinno być i poprosiła bym napisał rezygnację z prowizorki budowlanej na poczet przyłącza docelowego.Po chwili zlikwidowała mi konto prowizorki i założyła konto na przyłącze docelowe na taryfą G11. Na to wychodzi,że w tych bajzlach kto raniej wstanie ten rządzi i interpretuje sobie prawo energetyczne jak mu się podoba. Do tej pory koszt energii na mojej działce wygląda następująco: prowizorka budowlana 2000zł, wykup przydziału mocy 14Kw 1914zł,przeniesienie skrzynki na budynek 600zł + 54 zł abonament (buduję dom trzeci rok) + zużyta energia.Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę byście trafili na taką panią jak Ja.
Zgadza się teraz przy prądzie budowlanym od razu dostajesz G11 ! Cenę Kwh masz w G11 ale przesyłowe opłaty są dużo wyższe ( m in uzależnione od przyznanej mocy ) w prądzie budowlanym niż po oddaniu budynku do użytkowania .Podsumowując zmniejszyli Ci opłatę za Kwh ale podnieśli opłaty przesyłowe !Teraz zużyjesz jedną Kwh za 38 groszy a za przesył zapłacisz 58 - czyli koszt jednej Kwh wyniesie Cię 58,38zł . Drogo coś !

1970
31-10-2011, 03:09
Witam serdecznie.Dziękuję Butynski za odpowiedź.Niestety nie pocieszyłeś mnie swoją odpowiedzią, ale teraz już wiem dlaczego zmiana taryfy na G11 poszła tak sprawnie.No cóż trzeba następne skur....ństwo urzędnicze wziąć na klatę i działać dalej.Czekam teraz na pierwszą fakturę w taryfie G11 i jak ją otrzymam to napiszę co i jak.Pozdrawiam wszystkich budujących.

butynski
31-10-2011, 19:15
Witam serdecznie.Dziękuję Butynski za odpowiedź.Niestety nie pocieszyłeś mnie swoją odpowiedzią, ale teraz już wiem dlaczego zmiana taryfy na G11 poszła tak sprawnie.No cóż trzeba następne skur....ństwo urzędnicze wziąć na klatę i działać dalej.Czekam teraz na pierwszą fakturę w taryfie G11 i jak ją otrzymam to napiszę co i jak.Pozdrawiam wszystkich budujących.
Ja zmieniłem z prowizorki ( prąd do celów ogrodniczych , działkowych ) na której zbudowałem całą chałupę na docelowy ( ale budowlany ) i otrzymałem taką właśnie niespodziankę od ZE .Zwiększyłem przydział mocy ( oczywiście za odpowiednią opłatą za każdy kilowat ) z 4 kw do 17 kw i okazało się ,że opłaty przesyłowe rosną wraz z przyznanymi mi przez ZE kilowatami . Mało tego nie ma możliwości wyboru taryf ( nocnej G12 czy np. weekendowej G12W ) . Ten wybór możliwy jest dopiero po oddaniu budynku do użytkowania i zgłoszenia tego do ZE . Pocieszam się tym ,że to sytuacja przejściowa do momentu dokończenia budowy i zgłoszenia do odbioru .Pozdrawiam

dwiemuchy
19-12-2011, 11:11
No to mała aktualizacja z Krakowa - poszedłem do Enionu podpisać umowę dystrybucyjną (dom w SSZ+, ale nieodebrany). Nie liczyłem specjalnie jakoś na taryfę G, a tu niespodzianka - bezproblemowo dostałem z marszu G12e (czyli G12 z 14-to a nie 12-cio godzinnym tanim prądem). Poza tradycyjnym staniem godzinę w kolejce do okienka, poszło mi bardzo gładko.

Być może pomogły 2 rzeczy:

Nie miałem wcześniej prowizorki budowlanej
Przyszedłem z nadanym numerem domu


Na mój gust przede wszystkim to drugie pomogło; u mnie w gminie numer domu nadają nawet w momencie, kiedy ma się pozwolenie na budowę - jeśli ktoś będzie sprawdzał jak to wygląda, spróbujcie tego manewru.

asolt
19-12-2011, 14:09
No to mała aktualizacja z Krakowa - poszedłem do Enionu podpisać umowę dystrybucyjną (dom w SSZ+, ale nieodebrany). Nie liczyłem specjalnie jakoś na taryfę G, a tu niespodzianka - bezproblemowo dostałem z marszu G12e (czyli G12 z 14-to a nie 12-cio godzinnym tanim prądem). Poza tradycyjnym staniem godzinę w kolejce do okienka, poszło mi bardzo gładko.

Być może pomogły 2 rzeczy:

Nie miałem wcześniej prowizorki budowlanej
Przyszedłem z nadanym numerem domu


Na mój gust przede wszystkim to drugie pomogło; u mnie w gminie numer domu nadają nawet w momencie, kiedy ma się pozwolenie na budowę - jeśli ktoś będzie sprawdzał jak to wygląda, spróbujcie tego manewru.

W taryfie G12e tańsze grzanie to 12 godz. na dobę, w taryfie G12 jest to 10 godz., natomiast w taryfie G12W mamy tansze grzanie przez 98 godz w tygodniu
Wszystkie taryfy w Tauronie

dwiemuchy
19-12-2011, 15:29
W taryfie G12e tańsze grzanie to 12 godz. na dobę, w taryfie G12 jest to 10 godz., natomiast w taryfie G12W mamy tansze grzanie przez 98 godz w tygodniu
Wszystkie taryfy w Tauronie

A faktycznie się walnąłem - założyłem, że w G12e jest 2h taniego prądu więcej za tą samą cenę niż w G12.

Swoją drogą kolega ma to samo - udało mu się od razu dostać taryfę G.

asolt
19-12-2011, 20:13
A faktycznie się walnąłem - założyłem, że w G12e jest 2h taniego prądu więcej za tą samą cenę niż w G12.

Swoją drogą kolega ma to samo - udało mu się od razu dostać taryfę G.

Dobrze załozyłes, w G12e jest 2 h wiecej taniego prądu za tę samą cene niz w G12

dwiemuchy
19-12-2011, 21:10
Dobrze załozyłes, w G12e jest 2 h wiecej taniego prądu za tę samą cene niz w G12

No tak, drugie założenie (błędne) to to, że w G12 jest 12h taniego prądu.

markon2
22-12-2011, 20:37
Witam mam pytanie czy zmienił ktos taryfe w odrziale w PILE ? CZY JEST TU KTOS Z PIŁY JAK TO WYGLADA WŁASNIE U NAS .

Marciello
30-12-2011, 19:28
Witam. Byłem dziś w oddziale enrgii celem podpisania umowy i wybrania taryfy, na miejscu pani powiadomiła mnie że od miesiąca nie ma możliwości wyboru taryfy G11 bez odbioru budynku wcześniej omijano lukę która na to pozwalała a od końca listopada jest to niemożliwe i powiedziała mi że mogę wziąć taryfę C11. Mam prośbę czy ktoś miał takie doświadczenie w ostatnim miesiącu z tym operatorem czy to prawda czy to jest po prostu wymysł pani z obsługi i spróbować napisać jakieś podanie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi

Damro
30-12-2011, 23:11
Proszę powiedzcie ile płacicie za prąd,ja mieszkam już 4 lata ciągle na prądzie budowlanym,płacę średnio 230zł,jestem na ukończeniu odbioru domu,sąsiad ma odebrany dom i przeszedł na normalną taryfę i płaci ok 400 zł miesięcznie,boję się zmienić taryfę aby niepłacić tak jak on,dodam że powierzchnię domu oraz ogrzewanie mamy takie same.

dwiemuchy
25-01-2012, 08:43
Czyli jakie?

1970
03-02-2012, 02:38
Witam. Wczoraj otrzymałem pierwszy rachunek w taryfie G11 i jestem mile zaskoczony. Różnica w opłatach jest kolosalna.Płaciłem wcześniej 54 złote miesięcznie za ( tzw.abonament) teraz mam do zapłaty niecałe 14 złotych za miesiąc.Cena za energię elektryczną wygląda następująco w taryfie budowlanej ( C11 miałem cenę 0,46 zł za 1 kWh) a teraz w taryfie (G11 mam cenę 0,33 zł za 1kWh) wszystkie ceny podaję brutto. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę wytrwałości.

xykasia
21-06-2012, 10:20
PO PRZESTUDIOWANIU WĄTKU RUSZYŁAM DO PGE OBRÓT S.A. Warszawa
uzbrojona w akt własności
numer nadany mej posiadłości
i oczytana - rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf :)

ku mojemu zaskoczeniu spotkałam MIŁĄ panią, która zapytała oczywiście czy mieszkamy w budynku i czy mam odbiór... i grzecznie wytłumaczyłam ze nie posiadam odbioru... więc ponowiła pytanie - czy mieszkamy...? powiedziałam, że tak i nastroszyłam piórka gotowa do kontrataku - a Pani na to, że w takim wypadku wystarczy tylko moje pisemne oświadczenie :) i podanie o zmianę taryfy! proszę! dziękuje! przepraszam i gotowe!!!

POWODZENIA

gabba
22-06-2012, 10:27
PO PRZESTUDIOWANIU WĄTKU RUSZYŁAM DO PGE OBRÓT S.A. Warszawa
uzbrojona w akt własności
numer nadany mej posiadłości
i oczytana - rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie zasad kształtowania i kalkulacji taryf :)



A możesz podpowiedzieć, gdzie byłaś? Na Rudzkiej?

xykasia
25-06-2012, 11:11
A możesz podpowiedzieć, gdzie byłaś? Na Rudzkiej?


nie, oddział zamiejscowy

emi601
03-07-2012, 09:27
jak wy to robicie to ja nie wiem!
energa teraz wszystko przez telefon załatwia , do najbliższego BOKu mam prawie 100 km. I kurna , nie przeskoczysz! na dwóch infoliniach "trzeba mieć odbiór" bez tego nikt nie nawet nie będzie ze mną gadał. Jeden to mnie prawie ochrzaniał , że co ja chcę.
Przyłącze mam od początku docelowe, żadna prowizorka budowlana, taryfa C11.

podpowiedź dla klientów świetnej Energi na prądzie budowlanym, jest promocja dla firm, "taniej z Energą' - można być zwolnionym z tej k...skiej "opłaty handlowej'.sorry za niecenzuralne słowa, ale nie mogę za siebie w tym temacie.
opłata handlowa : za wystawienie i dostarczenie faktury! kpina.

pionan
12-10-2012, 21:10
ja ostatnio załatwiałem w Tauronie przejście z taryfy C na G. Jak wiele osób, nie posiadam jeszcze odbioru budynku. Załatwiłem to w następujący sposób. Najpierw zawnioskowaliśmy do gminy o nadanie n-ru budynku. Dali nam zaświadczenie o przewidywanym numerze (numer dostaniemy po odbiorze w PINB). Ale na podstawie przewidywanego n-ru naszego domku, mogłem się w nim zameldować na pobyt stały, co niezwłocznie uczyniłem. Z meldunkiem pojechałem do BOK Tauronu u siebie i bez problemu podpisałem umowę na dostawę prądu do wiejskiego gospodarstwa domowego (wybrana taryfa G11) :)

zieli
12-10-2012, 21:51
a w moim rejonie mila lecz stanowcza pani kierownik z enei twierdzi ze tylko i wylacznie odbior budynku moze sklonic ja do podpisania zmiany taryfy

:
dziwny jest ten kraj

fenix2
13-10-2012, 07:33
ja ostatnio załatwiałem w Tauronie przejście z taryfy C na G. Jak wiele osób, nie posiadam jeszcze odbioru budynku. Załatwiłem to w następujący sposób. Najpierw zawnioskowaliśmy do gminy o nadanie n-ru budynku. Dali nam zaświadczenie o przewidywanym numerze (numer dostaniemy po odbiorze w PINB). Ale na podstawie przewidywanego n-ru naszego domku, mogłem się w nim zameldować na pobyt stały, co niezwłocznie uczyniłem. Z meldunkiem pojechałem do BOK Tauronu u siebie i bez problemu podpisałem umowę na dostawę prądu do wiejskiego gospodarstwa domowego (wybrana taryfa G11) :)

Też mnie to czeka w najbliższym czasie w Tauronie. Zadzwoniłem do BOK miła pani powiedziała że bez odbioru "to se ne da" a jak jej ostro że budowa zakończona i zmiękła powiedziała, że w taki razie trzeba napisać oświadczenie że prąd na cele bytowe + schemat jedno kreskowy + oświadczenie gotowości instalacji. Zobaczymy jak będzie. :confused:

fenix2
13-10-2012, 08:42
no jak budowa zakończona, jak nie ma odbioru :D
okłamałeś pania w żywe oczy...:D
kiedyś w Vattenfallu jeszcze bylo prosto - jest SSZ+oświadczenie elektryka że instalacja jest ok i można było zmieniać na G11

No nie budowa w surowym zakończona, ale powiedziałem że odbioru nie mam. :rolleyes:

pionan
13-10-2012, 10:51
ze strony tauronu :
"Kiedy można zmienić taryfę z C na G i jakie dokumenty są niezbędne?

Przy zmianie umowy z taryfy Budowlanej (C) na taryfę Gospodarstwa Domowego (G) potrzebne są dokumenty:

pozwolenie na użytkowanie lub zaświadczenie i zameldowaniu na pobyt stały,
protokół odbioru końcowego instalacji elektrycznej,
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
aktualny (z bieżącego miesiąca) stan licznika."

Tak więc jasno stoi, że albo odbiór, albo meldunek. U mnie w Gminie nikt problemów z zameldowaniem przed odbiorami nie robi.
Na tej podstawie podpisałem 10.10.2012 umowę kompleksową dotyczącą energii elektrycznej, gdzie jak byk stoi: Grupa Taryfowa Sprzedawcy - G11, energia elektryczna będzie dostarczana na potrzeby - wiejskie gospodarstwo domowe.

A i jeszcze jedno. Przed wizytą w BOK Tauronu, wydrukowałem sobie z ich strony to, co tutaj wyżej zacytowałem.

fenix2
13-10-2012, 14:15
Podlinkował byś ten tekst?
Tylko to jest chore bo zameldowany mogę być w jednym miejscu a mieć nawet 5 różnych domów.
A taryfa C nie jest określona jako taryfa dla firm? Bo tak coś było napisane na ich stronach.

pionan
14-10-2012, 09:52
proszę bardzo:
http://www.pok.tauron-pe.pl/pytania-przylaczenia.php

Taryfa C jest w istocie taryfą dla firm, będąc jednocześnie taryfą budowlaną.
Jak masz 5 różnych domów to zazdraszczam :). Ja niestety mam tylko jeden i w nim się zameldowałem :)
pzdr

Jabar1975
17-10-2012, 18:53
z cyklu "wieści z placu boju"
PGE Obrót/Dystrybucja oddział Warszawa - jeden z pododdziałów terenowych - do zmiany taryfy z C na G wystarczyło oświadczenie kierownika budowy o zaawansowaniu prac pozwalającym na zasiedlenie budynku.
Choć jeden sukces... :)

certa
22-10-2012, 21:08
z cyklu "wieści z placu boju"
PGE Obrót/Dystrybucja oddział Warszawa - jeden z pododdziałów terenowych - do zmiany taryfy z C na G wystarczyło oświadczenie kierownika budowy o zaawansowaniu prac pozwalającym na zasiedlenie budynku.
Choć jeden sukces... :)
widze ze kolega z tej samej gminy to i zapewne z tego samego PGE Dystrybucja korzystamy. Czy to oświadczenie zmiany taryfy z C na G to jakiś formularz czy też wystarczy jakieś jedno zdanie i w koperte zapakować do wysyłki. Jestem na etapie wylewek.

yaiba83
23-10-2012, 20:07
W moim rejonie także enea powiedziała, że taryfę zmienią jak będzie kwit z nadzoru budowlanego, że dom odebrano... A mieszkam już 3 miesiące i czekam aż geodeta zrobi mapki po inwentaryzacji geodezyjnej bo tylko to mi zostało, ale enea swoje liczy...

Jabar1975
24-10-2012, 19:23
widze ze kolega z tej samej gminy to i zapewne z tego samego PGE Dystrybucja korzystamy. Czy to oświadczenie zmiany taryfy z C na G to jakiś formularz czy też wystarczy jakieś jedno zdanie i w koperte zapakować do wysyłki. Jestem na etapie wylewek. Jeziorna?
w krótkich żołnierskich słowach (czytaj jedno zdanie) kierbud napisał, że dom nadaje się do zasiedlenia. Reszta papierów na miejscu. Bardzo sympatyczne kobitki tam pracują :)
polecam raczej osobista wizyte - byle rano (przed ósmą - później raz, że kolejki a dwa że strasznie wolno to idzie)

certa
02-11-2012, 17:53
Jeziorna?
w krótkich żołnierskich słowach (czytaj jedno zdanie) kierbud napisał, że dom nadaje się do zasiedlenia. Reszta papierów na miejscu. Bardzo sympatyczne kobitki tam pracują :)
polecam raczej osobista wizyte - byle rano (przed ósmą - później raz, że kolejki a dwa że strasznie wolno to idzie)

dzieki za info .....