PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki strop



wu
01-05-2008, 22:11
Witajcie
Poradźcie mi drodzy Forumowicze, tak chętnie dzielący się doświadczeniem jaki strop wybrać. Nadmiar opcji do wyboru sprawia, że nie wiadomo co wybrać :(

labas1
01-05-2008, 22:15
Filigran , najtaniej i najszybciej .

jacekp71
01-05-2008, 22:21
Witajcie
Poradźcie mi drodzy Forumowicze, tak chętnie dzielący się doświadczeniem jaki strop wybrać. Nadmiar opcji do wyboru sprawia, że nie wiadomo co wybrać :(

daj jakies kryteria, to sie cos zaproponuje ....

beton44
02-05-2008, 05:44
zrób ankietę :-?

wu
02-05-2008, 08:04
kryteria?? no przede wszystkim wytrzymały z minimalnym ryzykiem "klawiszowania" szybki no i wprawdzie ostatnie ale nie najmniej ważne - tani w wykonaniu :wink:
tylko jak teraz zrobić ankietę :(

wu
03-05-2008, 14:37
czy naprawdę nikt nic nie podpowie w kwestii stropu :(

beton44
03-05-2008, 15:15
kryteria?? no przede wszystkim wytrzymały z minimalnym ryzykiem "klawiszowania" szybki no i wprawdzie ostatnie ale nie najmniej ważne - tani w wykonaniu :wink:
tylko jak teraz zrobić ankietę :(


z ryzykiem "klawiszowania" dążącym do zera

to tylko odlany na miejscu czyli tzw. monolityczny Ci zostaje....

wu
03-05-2008, 20:28
a tak mniej więcej jakie są koszty monolitycznego i gęstożebrowego jak gęstożebrowy to z czego robiliście

slawkin
03-05-2008, 20:55
Ja osobiście robiłem strop gęstożebrowy RECTOR.

Koszty - 135m2 belki i pustaki 14000
Beton do zalania około 4000
Robocizna około 9000 (tylko że miałem dużo belek w storpie do zazbrojenia i zalania ze względu na szkody górnicze, więc w twoim wypadku cena robocizny będzie znacząco niższa)

Można przyjąć że około 5500pln

Daje to razem 23500

Za m2 daje to około 174 złotych za metr kwadratowy stropu.

Kosztów innych stropów nie znam, bo innych nie rozważałem.

wu
04-05-2008, 20:52
dzięki slawkin powoli zaczynam mieć pewne pojęcie :-?

Bazhyl
04-05-2008, 21:15
Ja robiłem Terivę I ponieważ taki strop założył architekt (projekt gotowy), jednak jeśli miałbym wybierać wybrałbym strop z płyt SP ewentualnie monolit przygotowany na budowie. Koszty są porównywalne.

edde
04-05-2008, 21:27
mój monolityczny strop ok 80m2 (ceny brutto):
- stal ok tony koszt (mój koszt) 2100zł
- beton b20 grubość płyty 14 cm: 11m3 x 210 2300zł
- dźwig z koszem do betonu (zamiast pompy) 300zł
- robocizna: 1000-1500 (szacunkowo bo opłacalem robociznę całego stanu zerwego)

wychodzi coś ok 6200zł czyli 77zł/m2

krys1
04-05-2008, 21:36
Witajcie
Poradźcie mi drodzy Forumowicze, tak chętnie dzielący się doświadczeniem jaki strop wybrać. Nadmiar opcji do wyboru sprawia, że nie wiadomo co wybrać :(

Najlepiej taki jak w projekcie. Powinien być dostosowany do konstrukcji budynku i do obciążeń jakie jeszcze będzie przenosił (np. ścian działowych)

wu
04-05-2008, 21:38
kiedy właśnie jestem na etapie robienia projektu i mam jakiś wybór :wink: mogę pomarudzic architektowi ale muszę wiedzieć czego chcieć :D

slawkin
04-05-2008, 21:46
Również słyszałem że koszty monolitycznego stropu są porównywalne z gęstożebrowym.

Rozpatrujemy dla równego liczenia strop o powieżchni 150m2

Tutaj do rozważań należy wziąć pod uwagę:
drewno potrzebne do zaszalowania stropu w moim przypadku było by to około 4,5m3 drewna po 470pln za kubik = 2115pln

Stal wiążemy siatkę fi12 oczko 10x10cm
Zużywamy do tego 20m bieżących pręta fi12 na metr kwadratowy powierzchni stropu co daje nam 3000m bieżących pręta fi12.
Metr bieżący waży 0,9 kg co daje nam 2700kg stali
2,7t * 2900pln = 7830pln

NIE LICZĘ TUTAJ WIEŃCÓW, BO DŁUGOŚĆ ZALEŻY INDYWIDUALNIE OD PROJEKTU, ale trzeba liczyć 4 pręty fi 12 po obwodzie co dla 150m2 w warunkach idealnych (czyli dgy dom jest kwadratowy bez żadnych załamań daje nam około 50m bieżących wieńca = 200m stali czyli 180kg czyli około 520pln)

Do tego beton - 20cm warstwa betonu B25 na powierzchni 150m2 daje nam 30m3 licząc po 280pln za kubik daje nam to 8400pln

Robocizna - moi Górale powiedzieli mi że gęstożebrowy i monolityczny liczą tak samo czyli przyjmujemy 5500pln

Do tego trzeba jeszcze doliczyć podpory czyli popularne okrąglaki których przy monolitycznym musi być 2 razy więcej niż przy gęstożebrowym czyli na taką powierzchnię powinno wejść około 210 okrąglaków po 5 pln daje nam okrągłą sumkę 1050pln (zawsze na szczęście można je odsprzedać)

Nie wziąłem pod uwagę drutu wiązałkowego, ale to też będzie "parę złotych".

REASUMUJĄC:
2115
7830
520
8400
5500
1050
= 25415pln

Co za metr kwadratowy daje 169pln

Czas wykonania takiego stropu to około 1,5 do 2 tygodni.
Kasowo wychodzi podobnie, czasowo niewspółmiernie dłużej aniżeli gęstożebrowy.

Odpowiedź ciśnie się na usta - chłopie zrób se gestożebrowy, bo z tego co wiem to teriwa jest dużo tańsza od RECTORA z jakim porównywałem monolit. Przyoszczędzisz PARE ZŁOTYCH a one pewnie przydadzą Ci się na wykończenie...

Tam kasy trza co niemiara!!!

edde
04-05-2008, 22:35
po pierwsze nie wiemy jakie wymiary, rozpiętości, obciążenia, ma mieć strop autora, bo wybacz ale nie do każdego stropu potrzeba 20 centymetrowej płyty z 3-ma tonami zbrojenia (mój projekt przewiduje siatkę z pręta zebrowanego #8mm w siatce o oczkach od 10do 20 cm w zależności od miejscowego obciążenia, w ilości 600kg, ja dałem #10 czyli troszkę więcej wagowo ale na pewno nie tyle ton co piszesz, projekt oczywiście z pełnymi wyliczeniami konstrukcyjnymi i szczegółowymi rysunakmi zbrojenia płyty), tu wydaje mi się że straszysz po prostu autora albo też usprawiedliwiasz swój drogi strop, podobnie zreszta jak z robocizną (5500 za strop?? prawie tyle to ja zaplaciłem miesiąc temu za cały stan zerowy z piwnicą pełną, jej ociepleniem, schodami), z mitem górali,
drewno policzyłeś dla monolitu a w liczeniu kosztów gęstożebrowego już nie, podobnie stemple,
piszesz "nie licze wieńców" a jednak je potem sumujesz, nie wiadomo czemu, wieniec to nie strop, wieńcem kończymy ściany niezależnie od rodzaju stropu
mo i czas wykonania, zeby mi goście strop robili dwa tygodnie to bym ich dawno z budowy pogonił, a ich szef jeszcze szybciej z roboty, szalowali strop i schody zabiegowe we czterech dwa dni i dostali zjebkę od szefa że się obijają (a rzeczywiście nie przepracowywali sie przez te dwa dni), półtora dnia zbroili strop i te schody oraz ogólnie rzecz biorąc fizycznie i psychicznie przygotowywali sie do zalania ;), pozostałe pół dnia chodzili po budowie jeden za drugim byle do fajrantu ;), zalewania z zagęszczaniem i wyrównaniem było może z 4-5 godzin, w tym oczekiwanie pomiędzy dwoma gruchami

REASUMUJĄC jedynym sensownym wytłumaczeniem może być że wyliczasz to do swoich warunków ze szkodami górniczymi i tam być może tak musi być że po stropie można czołgiem jeździć a górali ktoś musi przecież utrzymywać i wtedy wychodzą takie koszty

a jeszcze kilka postów powyżej pisałeś:...



Kosztów innych stropów nie znam, bo innych nie rozważałem.

04-05-2008, 22:37
... Stal wiążemy siatkę fi12 oczko 10x10cm ...
wg mnie przesadzone w srednicy stali, gęstości stali w oczku, warstwie betonu i czasie wykonania
dane jakie podaje edde są dla mnie bardziej realne
choć zawsze mozna sie upierac ze obie ceny za 1 m2 sa możliwe ...

slawkin
04-05-2008, 22:41
O i tu właśnie sedno sprawy...
zapomniałem napisać że wyliczenia opieram dla III kategorii szkód górniczych...
Czyli dla MOJEGO KONKRETNEGO PRZYPADKU.

Nikogo nie straszę, tylko wykazuję różnice (choć w tym wypadku bardziej podobieństwa kosztowe wykonania poszczególnych stropów)

Jeżeli chodzi o koszty - gratuluję taniej ekipy. U nas na śląsku takie są ceny. Ja za stan surowy z dachem zapłacę w sumie ponad 70.000pln.

Pozdrawiam!

wu
04-05-2008, 22:44
uffff ede i brzoza wielkie dzięki zostałam pocieszona bo od wylicznych tutaj cen stropów zaczęło mnie boleć serce :( - chociaż może to i lepiej założyć pesymistyczny wariant i potem sie ucieszyć jak mniej wyjdzie :wink:
a tak dla porządku slawkina ja to ONA - znaczy kobieta :wink:

slawkin
04-05-2008, 22:52
Sorry za te chłopie... :)

Z rozpędu tak...

Jeśli chodzi o koszty poproś wykonawcę o kalkulację dla twojego konkretnego projektu.

W powyższym poście chodziło mi to o pokazanie sposobu policzenia realnych kosztów wykonania danego stropu, ponieważ jeszcze 4 miesiące temu też siedziałem nad komputerem i szukałem odpowiedzi MONOLIT CZY GĘSTOŻEBROWY. Później kierbud policzył mi tak na prędce koszty jak ja tobie i wszystko było jasne i dużo prostrze podczas podejmowania decyzji.

Jeżeli chodzi o ilośc stali - w mojej adapracji 6700kg dla całego domu.
Zapraszam do mojego dziennika budowy abyście mogli popodziwiać bunkier jaki buduję.

Pozdrawiam i wyłączam się z tematu.