PDA

Zobacz pełną wersję : Róznica napieć miedzy przewodem ochronnym a neutralnym ???



ScaV
14-09-2003, 18:21
Jaka powinna być różnica potencjałów miedzy przewodem ochronnym a neutralnym? U mnie wskazuje 6 Volt wiec chyba cos jest nie tak. Jak na moj gust powinno byc 0. Co o tym sadzicie ???

woreczek
14-09-2003, 19:44
Różnicy napięć nie będzie jak nikt, ale tylko teoretycznie i tylko wtedy gdy z transformatora do którego jesteś podpięty (ten 20/0,4kV) nikt nie będzie pobierał mocy. Czym większa moc pobierana i dłuższe przewody tym większa różnica napięć. Nie bez znaczenia pozostaje Twoje miejsce wpięcia w sieć, czym bliżej jesteś trafa to róźnica powinna być mniejsza. Spadek napięcia powstaje w obu przewodach, chyba że ten neutralny gdzieś jeszcze jest doziemiony. To w skrócie.
Nie jestem elektykiem. Pozdrawiam
woreczek

Szadam
14-09-2003, 20:09
Proponuję dobrze uziemić przewód ochronny. Sieć jest najczęściej czteroprzewodowa, a rozdział na 5 przewodów następuje w złączu kablowym. Do tego miejscz przeowdy neutelany i ochronny. Napięcie między neutralnym a ochronnym może występować jeżeli już samej w instalacji obwody się zamykają np przez żarówkę.

PolSol
15-09-2003, 08:38
Ta róznica potencjałów spowodowana jest nierównomiernym obciążeniem faz. 6V to nie jest dużo - kiedyś mierzyłem w swoim starym mieszkaniu w bloku i miałem 15V. Napięcie to ma kształt poszarpanej sinusoidy.

tom soyer
15-09-2003, 13:47
Proponuję dobrze uziemić przewód ochronny. Sieć jest najczęściej czteroprzewodowa, a rozdział na 5 przewodów następuje w złączu kablowym. Do tego miejscz przeowdy neutelany i ochronny. Napięcie między neutralnym a ochronnym może występować jeżeli już samej w instalacji obwody się zamykają np przez żarówkę.

i zrob pomiary elektryczne aby wykluczyc np przebicia