PDA

Zobacz pełną wersję : Rury centralnego ogrzewania pod ziemią



Beny77
02-05-2008, 11:06
Witam wszystkich!
Mam piec stojący w budynku gospodarczym oddalonym od domu o 30 m.
Chcę poprowadzić rury CO po ziemią od pieca do domu, stąd pytanie jakie to muszą być rury (rodzaj, model, firma?) i jak głęboko wkopane w ziemię?
Nie mam możliwości postawienia pieca bliżej domu, proszę więc o odpowiedzi w temacie. Może ktoś też ma taki model ogrzewania i podzieli się doświadczeniem?

02-05-2008, 12:02
Najwygodniej rury preizolowane. Są to rury (stalowe lub z tworzyw sztucznych) z prefabrykowaną izolacją termiczną i płaszczem HDPE chroniacym izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Są w wersji rur pojedynczych (wtedy kładziesz dwie obok siebie) oraz w wersji podwójnej (dwie rury w jednej izolacji).

Jeśli nie ma po drodze żadnych odgałęzień do innych budynków to taniej wyjdzie ci zapewne rura z tworzywa sztucznego niż stalowa. Tym bardziej, że z tworzywa sztucznego będziesz miał rurę w zwoju i sam ją ułożysz.
Kładzie się ją min 40 cm pod powierzchnią terenu.
A producentów jest wielu, wpisz w google "rura preizolowana".

Beny77
02-05-2008, 13:30
Dziękuję za informacje. Poczytałem na temat rur preizolowanych i już się mniej więcej orientuję o co chodzi.
Mam jednak teraz inne pytanie: jak skuteczne są takie rury, a właściwie ich izolacja? Dokładniej mówiąc jakie są straty ciepła, np. procentowo?

Dodam jeszcze, że wcześniej myślałem o takim rozwiązaniu: 2 x rura peksal (zasilenie i powrót), na nich ocieplacz (otulina, to takie szare) i to wszystko w rurę kanalizacyjną fi 100 + ewnetualnie wypełnienie pozostałych pustych powierzchni w rurze pianką. Co o tym myślicie? Jednak te rury preizolowane są strasznie drogie... :-?

02-05-2008, 13:59
...Dodam jeszcze, że wcześniej myślałem o takim rozwiązaniu: 2 x rura peksal (zasilenie i powrót), na nich ocieplacz (otulina, to takie szare) i to wszystko w rurę kanalizacyjną fi 100 + ewnetualnie wypełnienie pozostałych pustych powierzchni w rurze pianką. Co o tym myślicie? Jednak te rury preizolowane są strasznie drogie... :-?

Pierwsze "rury preizolowane" ;) właśnie tak powstawały. I nawet do dzisiaj pracują.
Jeśli musisz zejść z kosztów i masz dobre warunki gruntowo-wodne, to tak da się zrobić i przy dokładnym wykonaniu nic im nie ubędzie. Gorzej jeżeli będziesz miał wysoki poziom wód gruntowych, wtedy Twoja izolacja termiczna będzie tylko z nazwy izolacją.
A jesli chodzi o straty ciepła to przy temp. ok. 0 stopni C będzie widać topniejący śnieg ;). Dookładnie możesz policzyc korzystając ze wzorów umieszczonych w poradnikach i gotowych tabelach producentów rur preizlowanych.
Wejdź np. tutaj (http://www.finpol.com.pl/pl/katalog/pobierz.html), ściagnij poradnik projektanta i zerknij na strony nr 10-12.

HONDA1969
07-10-2016, 23:30
Na takim odcinku strata to będzie 2 max ze 3 stopnie :) My jak kładliśmy z domu do budynku gospodarczego zrobiliśmy tak: Rury preizolowane a na nie otulina z wełny mineralnej pokryta folią aluminiową :) Wszystko podsypane w głab piachem.