PDA

Zobacz pełną wersję : Sposob na zakopanie zbiornika 1m3 na deszczowke



agent-poznan
02-05-2008, 20:51
Witam...

Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na zakopanie zbiornika 1000l (takiego z allegro w koszu alu) na deszczówkę ?

Chodzi mi dokładnie o to aby napór ziemi nie ścisnął zbiornika jak będzie pusty....

Ja wymyśliłem coś takiego. Wykopać dół - cały zbiornik wraz z koszem owinąć gruba folią budowlaną i umieścić w wykopie. Następnie ściany zbiornika obłożycz wcześniej przygotowanymi płytami 0,5m x 0,5m x 0,05m z każdej strony oraz na górze. Folia ma za zadanie zabezpieczyć kosz (nie zawsze jest alu - niekiedy ocynk) przed działaniem wody - a płyty betonowe przed naporem gruntu.

Co o tym sądzicie ? A może macie inny pomysł ??

marcin_u
02-05-2008, 21:05
ta folia jest bez sensu!
1m3 wody do podlewania jest bezsensu. bo sam pomysl na ile czasu starczy ci tej wody? chyba ze masz ogrod wielkosci duzej donicy.

kosmo77
02-05-2008, 21:05
Jeśli nie wymagasz aby pomysł był wcześniej przetestowany to może tak: kopiesz dół, wsadzasz pojemnik razem z metalową klatką. Potem zalewasz naokoło betonem, w ten sposób klatka zostaje wykorzystana jako zbrojenie tego betonu. Aby się zbiornik nie zapadł pod betonem, napełniasz go wodą.
Jak przetestujesz to napisz co wyszło :)

agent-poznan
02-05-2008, 21:14
ta folia jest bez sensu!
1m3 wody do podlewania jest bezsensu. bo sam pomysl na ile czasu starczy ci tej wody? chyba ze masz ogrod wielkosci duzej donicy.

Bez sensu jest cale nasze zycie.
Jesli dla Ciebie 1m3 wody deszczowej jest bez sensu mozesz zakopac 10 takich zbiornikow i bedziesz mogl podleac pole !!


Ja planuje zakopac 3 - 4 zbiorniki - a obcne szambo (po wyczyszczeniu) za rok wykorzystac na deszczowke

Pomysl KOSMO77 jest oki :) Tylko przed wlozeniem pojemnika do dolu - zalalbym "podloge" pod zbiornik :)

marcin_u
02-05-2008, 21:38
3-4 zbiorniki to juz cos...
pomysł z zalaniem zbiornikow betonem jest moim zdaniem najlepszy.

boguslawskia
03-05-2008, 08:22
Ile kosztują zbiorniki, wykopy?
Ile kosztuje odwiert studni?

Policz czy nie przepłacasz, a jak latem przez 2msc. nie będzie deszczu....

agent-poznan
03-05-2008, 13:59
wykopy nic nie kosztuja - godzina machania szpadlem i jest dol. Pojemnik 190 zl. A studnia ? z 500 - 700 zl. A mi nie chodzi o zbieranie deszczoki tylko o to by nie lac jej pod siebie a logicznie ja wykorzystac. Denerwujace jest to jak woda z rynny leci pod "nogi" a kanalizy deszczowej nie mam.

a co do deszczu....
Nie zyjemy w strefie gdzie mamy pore roku sucha i deszczowa wiec raczej potrzeba cudu by byly 2 miesiace suche :)

boguslawskia
03-05-2008, 14:28
Są jeszcze skrzynki i tunele rozsączające w tej samej cenie.

http://www.dachyonline.pl/index.php?d=katalog&k_id=59

agent-poznan
03-05-2008, 15:03
Cena moze zblizona - ale mimo to zakopany zbiornik to wszechstronna mozliwosc wykorzystania wody - a urzadzenie rozsaczajace to tylko i wylacznie nawodnienie.

Zalezy kto co woli - ja osobiscie jak napisalem - bede sie cieszyl 3-4 zbiornikami zakopanymi w ziemi i moc nawet myc nim auto nie martwiac sie o zacieki (zacieki dla niewtajemniczonych sa od twardej wody) a nadmiar wody rozprowadzic drenazem na koniec dzialki.

Pozdrawiam

Pitt
03-05-2008, 16:22
wykopy nic nie kosztuja - godzina machania szpadlem i jest dol.

Oho, ho ! Godzina machanie szpadlem i wykopiesz prawie 2m3 ziemi ???
Nawet mając pod humusem piasek tego nie dokonasz :wink:
U mnie (60 cm twardego humusu i 80 cm gliny) zeszło na to łącznie 1,5 dnia :o

Na początku też byłem optymistą :lol:
Niestety u mnie skończyło się klapą. Mimo, że ściany wykopu były mocne jak skała, to po deszczach wody gruntowe podeszły na 60 cm i wgniotły ścianki zbiornika jak zabawkę . Teraz zamiast 1m3 jest na oko 0,4 m3 :evil:

Jedyna szansa jaką teraz widzę, to kopanie z 15-20cm zapasem, wylanie płyty betonowej na na dnie, wstawienie kompletnie oszalowanego zbiornika, napełnienie wodą i zalanie dookoła betonem.

No ale taka robota, moim skromnym zdaniem, to ani szybka, ani ekonomicznie uzasadniona, nie jest :roll:

pzdr
Piotrek

agent-poznan
03-05-2008, 17:00
To moze koparka to machnie - kiedy bedzie rozwalac po dzialce sciagniety humus? Jej to na pwno zejdzie nie wiecej niz 30 min na zbiornik...

zahir1000
04-07-2008, 22:50
Ja wyłożyłem używanymi dachówkami i na razie hula :)

retrofood
04-07-2008, 23:03
typowe problemy wynikające z nadmiaru czasu wolnego

ludziska! u nas opadów jest tyle, że na bieżąco nie wystarcza, a wy piep..ycie o jakimś gromadzeniu, to już lepiej zbudujcie zbiorniki na wodę powodziową!
chociaż... 30 lat temu tez miałem takie zabawne pomysły... może każdy przez to musi przejść?...

pierwek
05-07-2008, 06:22
skoro tyle z tym betonowaniem kłopotu to może od razu zakopać kręgi betonowe i je potem uszczelnić? zrobić zbiornik na wodę z kręgów? - na pewno się nie "ścisną" pod naporem ziemi

TomiAyomi
05-07-2008, 08:51
przed zakopaniem zalać zbiornik wodą
to wystarczy

retrofood
05-07-2008, 10:30
przed zakopaniem zalać zbiornik wodą
to wystarczy

ale taki zalany, to siem niewygodnie rencami przenosi w tom dziure no i potem miejsca na deszczówkę juz nie ma.

admiro
05-07-2008, 11:02
Ja zrobiłem to tak:

1. Wykop z grubsza na wymiar - po 20 cm luzu na bokach
2. Boki zbiornika wyłożyłem starymi płytami betonowymi z płotu i folią (beton tez moim zdaniem dobry)
3. Górę zalałem betonem ok 10 cm, powrzucam tam różne poniewierające się metalowe g..., żeby zbiornik się nie zapadł zaparłem do dechami od dna do górnej krawędzi, za formę dla :dziury" posłużyło wiadro

I teraz efekty - 1m3 to oczywiście mało, ale mieści się w nim 1h deszczu z ulewy albo 3 dni standardowego siąpienia (dach 100 m2 liczone do obwodzie - powierzchnia łapania wody) - jest to naprawdę super sprawa do nawadniania trawki. Druga sprawa to brak problemu z wodą z rynien, która gdzieś tam zawsze wymywa trawę pod spustem rynny, podsiąka do fundamentów itd.

Zabezpieczenie przed przepełnieniem do pompa zanurzeniowa z pływakiem wrzucona na stałe i rezerwowo w razie braku prądu połączenie zbiornika z drenażem od POŚ.

Pozdrawiam

admiro
05-07-2008, 11:06
A może macie inny pomysł ??
ja proponuję nie zakopywać, obsadzić je jakim pnączem, winoroślą itp, ponieważ woda z takiego zbiornika spływa sobie sama grawitacyjnie bez udziału pompy

Oki, ale musi jeszcze do niego jakoś wlecieć :)

admiro
05-07-2008, 11:17
http://img397.imageshack.us/img397/2156/dzieoja8.jpg

TomiAyomi
05-07-2008, 11:40
oczywiście zalać jak już jest w wykopie ;)

ale taki zalany, to siem niewygodnie rencami przenosi w tom dziure no i potem miejsca na deszczówkę juz nie ma.[/quote]