PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek - dolot powietrza



AManys
03-05-2008, 08:55
Chcę dać doprowadzenie powietrza do kominka rurą 10cm w podłodze.

Tylko nie wiem na którą stronę świata dać wlot tej rury.

Pozdr

sailor_ro
03-05-2008, 10:19
Najlepiej na tą z której najcześciej wieją wiatry w twojej okolicy.W Polsce to południowa lub zachodnia,chociaż ja chyba bede miał od północnej :(

Malobert
03-05-2008, 11:02
gdzies wyczytałem, ze trzeba dawać od zachodniej, u mnie tez będzie problem, a do wschodniej ściany mam tylko metr

irysy
03-05-2008, 11:09
Chcę dać doprowadzenie powietrza do kominka rurą 10cm w podłodze.

Tylko nie wiem na którą stronę świata dać wlot tej rury.

Pozdr
Srednica dolotu powinna wynosić 160mm i najlepiej gdyby była umieszczona od strony zachodniej. Zacytowałem zduna z 30-letnim doświadczeniem zawodowym.

MARTiiii
03-05-2008, 11:44
Samo sie zassie co tu kombinowac, nie musi nic wiac. Jak ogien spala powietrze to musi je zassac a najlatwiej idzie z dolu. Po co tu wiatr. Masz 1m od wschodniej wal tam rure 160.

Malobert
03-05-2008, 13:07
Samo sie zassie co tu kombinowac, nie musi nic wiac. Jak ogien spala powietrze to musi je zassac a najlatwiej idzie z dolu. Po co tu wiatr. Masz 1m od wschodniej wal tam rure 160.

heh :) tak na chłopski rozum niby oczywiste, ale nad brakiem albo odwrotnym ciągu to już nie jeden fachowiec zęby połamał, ja zdaje się ten artkuł widziałem właśnie w Muratorze, z tego co pamietam były takie rysunki z kierunkami wiatrów - suma sumarum opłacało się dać nawet bardzo długi odcinek byle do zachodniej strony, rysunek przedstawiał zawirowania wiatru i podciśnienie przy ścianie budynku od strony wschodniej, komin na skośnym dachu i doprowadzenie powietrza od wschodu, strzałki pokazyły ciąg dokładnie odwrotny czyli powietrze wlatywało do komina i uciekało ciągiem doprowadzającym, więc nie mów hop :-)

certa
03-05-2008, 17:27
ja przeciągnąłem rure 100 ponad 8m przez cały dom i ciąg mam idealny tylko dokładać i palić ..... :lol:

r-32
03-05-2008, 20:18
Samo sie zassie co tu kombinowac, nie musi nic wiac. Jak ogien spala powietrze to musi je zassac a najlatwiej idzie z dolu. Po co tu wiatr. Masz 1m od wschodniej wal tam rure 160.

heh :) tak na chłopski rozum niby oczywiste, ale nad brakiem albo odwrotnym ciągu to już nie jeden fachowiec zęby połamał, ja zdaje się ten artkuł widziałem właśnie w Muratorze, z tego co pamietam były takie rysunki z kierunkami wiatrów - suma sumarum opłacało się dać nawet bardzo długi odcinek byle do zachodniej strony, rysunek przedstawiał zawirowania wiatru i podciśnienie przy ścianie budynku od strony wschodniej, komin na skośnym dachu i doprowadzenie powietrza od wschodu, strzałki pokazyły ciąg dokładnie odwrotny czyli powietrze wlatywało do komina i uciekało ciągiem doprowadzającym, więc nie mów hop :-)

Racja !!

Właśnie to przerabiam :lol:

Pozdrawiam

mikr
03-05-2008, 21:10
ja przeciągnąłem rure 100 ponad 8m przez cały dom i ciąg mam idealny tylko dokładać i palić ..... :lol:
A jakiej średnicy masz rurę w kominie?

Wakmen
04-05-2008, 08:11
...heh :) tak na chłopski rozum niby oczywiste, ale nad brakiem albo odwrotnym ciągu to już nie jeden fachowiec zęby połamał, ja zdaje się ten artkuł widziałem właśnie w Muratorze, z tego co pamietam były takie rysunki z kierunkami wiatrów - suma sumarum opłacało się dać nawet bardzo długi odcinek byle do zachodniej strony, rysunek przedstawiał zawirowania wiatru i podciśnienie przy ścianie budynku od strony wschodniej, komin na skośnym dachu i doprowadzenie powietrza od wschodu, strzałki pokazyły ciąg dokładnie odwrotny czyli powietrze wlatywało do komina i uciekało ciągiem doprowadzającym, więc nie mów hop :-)
I tu się nie zgodzę. Dlaczego? Wytłumaczę.
Założenia:
Mam domek o podstawie ponad 8x8 m. Doprowadzenie powietrza do kominka jest na wysokosci 30cm nad gruntem na środku sciany, która ma wysokośc powiedzmy 5m na całej szerokości (wyżej dach). Doprowadzenie jest od wschodu a nie od zachodu jak to powinno być. Kominek na parterze. Komin wysokość 9m fi 200mm, wychodzi nad dach idealnie na środku i jest najwyższym punktem domu i okolicy. Gdzie tutaj moga wystąpić zawirowania wiatru i podciśnienie przy ścianie budynku od strony wschodniej?
Czy ktoś z was widział testy samochodów (samolotów czy innych urządzeń takich jak kominy i wieżowce) w tunelach aorodynamicznych? Na tej scianie, którą opisałem a wcale nie jest bardzo duża, żadne takie zjawisko nigdy nie wystąpi.
Nikt przecież nie umiejscawia doprowadzenie do kominka w samym narożniku budynku gdzie takie zjawiska miałyby największe szanse na powstanie takich zjawisk.
Ja mam taki budynek jak jest wyżej opisany ale dolot powietrza do kominka (i tylko 110) zrobiłem od północy choć do strony zachodniej miałbym blizej. Zrobiłem to dlatego by uniknąć nadmiernego wpychania wiatru od strony zachodniej.

wolo63
04-05-2008, 19:04
A może ktoś zna kominki z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz?

kordzik
04-05-2008, 19:14
A może ktoś zna kominki z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz?
Najwięcej z nich ma Hajduk, ale o ich kominkach to niewiel można dowiedzieć się z ich strony, poza ogólnikami i wymiarami zewnętrznymi.
Takie kominki ma też Jotul i Spartherm.

bazgrus
04-05-2008, 20:04
A może ktoś zna kominki z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz?
No chyba większość. Np. Tarnava na pewno ma.

P.S. Mam wlot powietrza od północy i wszystko gra. Ustawiłem go tak bo nie chciałem szpecić zachodniej elewacji

MARTiiii
04-05-2008, 21:37
A odprowadzanie skroplin z komina, jak daliście? Może w tą samą rurę co doprowadza powietrze kominkowi?