PDA

Zobacz pełną wersję : Jak długo pali się w waszym kominku



A@a
15-09-2003, 08:00
Zaczynam temat ponieważ ostatnio znalazłem na forum wypowiedź człowieka który ma wkład Dovre 2900 i twierdzi że żar utrzymuje się 48 godzin. Mam taki sam i u mnie było to maksymalnie 12 godzin.
Więc nie wiem czy on przesadza czy u mnie jest coś nie w porządku, bo nie mam jak tego skorygować.
Zaznaczam że kominkiem ogrzewam domek o powierzchni 80 m2 drzewem półrocznym - najczęściej brzozą (kupuję zawsze na wiosnę)
Podawajcie typ wkładu, maksymalny czas utrzymania żaru oraz jakie drzewo wykorzystujecie.

Adam Z.
15-09-2003, 10:40
Hajduk (nie pamiiętam roszerzenia)
palę dębem do 16 godzin, jeli napełnie cały

Honorata
15-09-2003, 17:01
te 48 godzin to nigdy nie słyszałam czegos takiego!

ten Hajduk to co to jest, producent Hajduk?

drummer
30-09-2003, 13:28
Hajduk to firma która produkuje wkłady pod nazwą Hajduk. Są zrobione z blachy stalowej z wkładem szamotowym - podobno dobre. Sam taki kupiłem.


Do Adama Z.:
Wnioskuję z Twojego postu, że noc spokojnie przetrzyma Żar? Kupiłem Pryzmę K lub M nie pamietam dokładnie. Czy masz dystrybutor ciepłego poietrza od Hajduka, czy może zrobiony z Płyt G-K i wełny?

kodi_gdynia
30-09-2003, 13:45
Również mam Hajduka - 12kW, Volcano 1V - odpowiednik Spartherma Varia 1V. Wczoraj o 19.00 wrzuciłem 4 kłody drzewa /dąb z wczesnej wiosny/ i rano o 7.00 był niedpalnoe resztki oraz żar. czyli 12 godzin, ale pewnie z 2-4 godzinki to wytrzyma. Zaznaczam, że było to na zamkniętym dopływie powietrza. Szyba czarna, że nie widzę drewna - nieraz mam kłopot żeby sprawdzić czy jest ogień. Coś za coś.

Pozdrawiam

majo
30-09-2003, 14:26
witam

mój Jotul żar utrzymuje przez ponad 24 godziny - tyle, że żar nie grzeje

andrzej K.
30-09-2003, 14:40
Moim Skromnym Zdaniem, czyli MSZ, a dla tych, którzy nie "rozumio po polski" - IMHO, nie ma się co licytować długością utrzymywania żaru, ponieważ tym przecież można sterować - drewno może być wilgotne, przymknięty szyber lub wlot powietrza itd. Wyobrażam sobie sytuację, że drewno ledwo się tli, szyba czarna, ale ciepła od tego nie przybywa.

KrzysiekS
30-09-2003, 14:42
U moich rodzicow Chemines Philippe w ktorym pali sie tylko sosną utrzymuje żar przez kilka godzin, ogien nie jest jednak zduszony, a szyba jest w miare czysta.

Mnie wybor wkladu czeka w najblizszych miesiącach, wiec temat jest jak najbardziej aktualny i tez prosze o opinie innych uzytkownikow.

30-09-2003, 14:46
Sosna jako drewno iglaste nie jest zbyt dobra do palenia w kominku. Ma co prawda więcej żywicy niż liściaste, ale może właśnie dlatego wydziela dużo sadzy i innych substancji. Mój sąsiad palił iglastym w piecu i zatkał mu sie komin! Sadza osadziła się na kratce, którą był zasłonięty wylot komina dla ochrony przed ptakami.

Wowka
30-09-2003, 14:52
Podobnie i drewno z drzew owocowych jako zawierające większą ilośc żywicy, nie jest polecane jako paliwo do kominków.
Drewno powinno być wysuszone a my niecierpliwcy najcześciej nie czekamy tych 2 lat (przy dębie nawet 5) i palimy od jesieni brzozą ściętą we wrześniu.
Nawet kupując od sprzedawcy drewno sezonowane nigdy nie mamy gwarancji, że sprzedawca rzeczywiście przetrzymał te drewno tak długo.
W tym roku po raz pierwszy rozpalę ogień w kominku. Oczywiście drewno będzie świeże :cry: ale zamierzam jeszcze tej jesieni dokupić taką ilość by mogła już sezonować się na przyszły sezon. Na szczeście mam teren pod składowanie.

KrzysiekS
30-09-2003, 14:55
Gdy jest odpowiednia ilosc powietrza dostarczona do kominka to nic się nie dymi i komin się nie zatyka.

Sadza jest efektem zlego spalania kominka, który zostal zduszony brakiem tlenu. W takiej sytuacji wydziela się również mniej energii.

Gdy ogien zostanie zduszony, wydziela się tlenek wegla i sadza niezaleznie od tego, czy pali się drewnem iglastym, czy lisciastym.

Karol N.
30-09-2003, 18:40
Hajduk to firma która produkuje wkłady pod nazwą Hajduk. Są zrobione z blachy stalowej z wkładem szamotowym - podobno dobre. Sam taki kupiłem.


Do Adama Z.:
Wnioskuję z Twojego postu, że noc spokojnie przetrzyma Żar? Kupiłem Pryzmę K lub M nie pamietam dokładnie. Czy masz dystrybutor ciepłego poietrza od Hajduka, czy może zrobiony z Płyt G-K i wełny?


A Ty masz orginalny dystrybutor Hajduka? Przed wczoraj zamowilem Prisma E bez dystrybutara, za ktory zadaja 500PLN. W DARCO na zamowienie max 150PLN.

Pozdrowienia
Karol N:

orum
01-10-2003, 21:05
śpieszę donieść - sam jestem zdziwiony - ze w moim kominku po rozpaleniu wczoraj około 20 do teraz tj 22 mam piękny , czerwony żar. Paliłem graben i dębiną , kominek z płaszczem wodnym z w połowie otwartym dopływem powietrza :P

aceria
01-10-2003, 23:40
orum a jaki masz kominek - firma, moc?

Dave
02-10-2003, 08:25
Zar nie jest wazny. Liczy sie czy kominek grzeje efektywnie a grzeje max. 12-14h przy pelnym zaladowaniu. Dluzej sie nie da bo ilosc ciepla zalezy od masy drewna. Gdyby wydluzyc spalanie to musialoby byc bardzo powolne, ryzykowaloby sie samozgaszeniem i wydzielala sie mniejsza ilosc ciepla na godzine. Tak a propos palenia szybkim ogniem i zduszonym - to ten drugi oznacza lepsza sprawnosc (ok. 80%) spalania ale jednoczesnie wieksze zadymienie. Przy paleniu szybkim sprawnosc spada do 70% i mniej i pali sie krotko. Zar w kominku przydaje sie zas do rozpalenia kolejnej porcji a nie do grzania.

D.

Piotr_PA
02-10-2003, 08:54
Ja swoją opinie o długości palenie wyraziłem w zakładce http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15991. Wszystich zainteresowanych zapraszam do przeczytania.

drummer
02-10-2003, 08:54
Nie mam dystrybutora i nie będę kupował. Będzie zrobiony przez ekipę z płyt i wełny. Jak to powiedział kominkarz "kodiego" - zbędny zbytek.
Pzdr.
A propo nie wiedziałem że tyle szmalcu to coś kosztuje!!!




Hajduk to firma która produkuje wkłady pod nazwą Hajduk. Są zrobione z blachy stalowej z wkładem szamotowym - podobno dobre. Sam taki kupiłem.


Do Adama Z.:
Wnioskuję z Twojego postu, że noc spokojnie przetrzyma Żar? Kupiłem Pryzmę K lub M nie pamietam dokładnie. Czy masz dystrybutor ciepłego poietrza od Hajduka, czy może zrobiony z Płyt G-K i wełny?


A Ty masz orginalny dystrybutor Hajduka? Przed wczoraj zamowilem Prisma E bez dystrybutara, za ktory zadaja 500PLN. W DARCO na zamowienie max 150PLN.

Pozdrowienia
Karol N: