PDA

Zobacz pełną wersję : scinanie drzew, suzenie, sezonowanie itp - wszystko na temat



samsonklos
03-05-2008, 23:23
Witam
Ostatnio stanelem przed sporym dylematem. Przy okazji proponuje aby bardziej doswiadczeni uzytkownicy podzielili sie swoja wiedze tak aby ten post stanowil pewnego rodzaju kompedium wiedzy :)
Na poczatek na warsztat proponuje jesion
1. Mam w lesie kilka ladnych okazow jesiona i chcialbym w przyszlym roku je wykorzystac przy urzadzniu domu. Czy ich wycinka w maju moze byc niekorzystna? Wiem, wiem 3 miesiace temu byloby lepiej ale wtedy jescze nie wiedzialem ze je wogle mam ;/
2. Co po scieciu... tzn... klody odrazu zawiezc na tartak i pociac na deski czy lepiej zeby cale klody przelezaly ok rok gdzies w ustronnym mijescu nieobkorowane i dopiero potem na tartak?
3. Deski z tartaku rozumiem najlepiej odrazu obkorowac?
4. Czy odrazu deski wiezc na suszarnie, wysuszyc i do stolarza czy tez sezonowac gdzies we wlasnym zakresie np pol roku i dopiero wtedy do suszarni?
5. Jak uchronic deski/bale przed nadmiernym pekaniem (poza malowaniem czol desek bo o tym juz wiem :))

Wiem, ze sporo tych pytan ale wiem ze jesion jest cennym drzewem i nie chcialbym go zmarnowac... Czy z innymi gatunkami drzew lisciastych/iglastych nalezy postepowac podobnie?
Z góry dziekuje za wszystki rady
Pozdrawiam

labas1
04-05-2008, 10:22
Witam
Ostatnio stanelem przed sporym dylematem. Przy okazji proponuje aby bardziej doswiadczeni uzytkownicy podzielili sie swoja wiedze tak aby ten post stanowil pewnego rodzaju kompedium wiedzy :)
Na poczatek na warsztat proponuje jesion
1. Mam w lesie kilka ladnych okazow jesiona i chcialbym w przyszlym roku je wykorzystac przy urzadzniu domu. Czy ich wycinka w maju moze byc niekorzystna? Wiem, wiem 3 miesiace temu byloby lepiej ale wtedy jescze nie wiedzialem ze je wogle mam ;/
2. Co po scieciu... tzn... klody odrazu zawiezc na tartak i pociac na deski czy lepiej zeby cale klody przelezaly ok rok gdzies w ustronnym mijescu nieobkorowane i dopiero potem na tartak?
3. Deski z tartaku rozumiem najlepiej odrazu obkorowac?
4. Czy odrazu deski wiezc na suszarnie, wysuszyc i do stolarza czy tez sezonowac gdzies we wlasnym zakresie np pol roku i dopiero wtedy do suszarni?
5. Jak uchronic deski/bale przed nadmiernym pekaniem (poza malowaniem czol desek bo o tym juz wiem :))

Wiem, ze sporo tych pytan ale wiem ze jesion jest cennym drzewem i nie chcialbym go zmarnowac... Czy z innymi gatunkami drzew lisciastych/iglastych nalezy postepowac podobnie?
Z góry dziekuje za wszystki rady
Pozdrawiam

Ostatnia chwila na ścinanie .
Po ścięciu od razu na tartak i przecieraj , następnie okoruj i poukładaj równo z przekładkami aby się dobrze sezonowało . Suszarnia nie jest zalecana do świeżego jesiona . W tej chwili drzewa puściły już soki to i pękać będą , ale im wolniejsze schnięcie tym mniej jest szkód .

Stiv32
04-05-2008, 16:12
A ja radze okorować przed tartakiem - mniej zapłacisz za przetarcie i łatwiej okorować kłodę niż potem elementy. Musisz dobrze się zastanowić co chcesz zrobić z tego drewna - od tego zależny jak będzie przecierane. Po przetarciu - układaj z przekładkami natychmiast po przewiezieniu - nie zostawiań np. na tydzień bo w miejscach gdzie stykają sie deski i trociny mogą powstać plamy - i osłoń od deszczu. Jak chcesz żeby mniej pękało to układaj w miejscu zacienionym żeby gwałtownie nie schło i oczywiście zamaluj farba olejną końce.

labas1
04-05-2008, 16:36
A ja radze okorować przed tartakiem - mniej zapłacisz za przetarcie i łatwiej okorować kłodę niż potem elementy - i osłoń od deszczu. .

I. Jesiona nie koruje się przed przetarciem .
II. Drzewo żeby dobrze było wysezonowane ma poznać wszystkie pory roku : śnieg , deszcz , słońce , mróz . Po roku zasłania się drzewo ale tak żeby był przewiew - broń Panie Boże foliami , papami .

glowac
04-05-2008, 16:45
jeżeli suszarnia wchozi w grę - to poczekaj do późnej jesieni, lub zimy i wtedy ścinaj.
ja ściąłem w styczniu (co prawda sosnę). ale nic nie pęka

labas1
04-05-2008, 16:48
ja ściąłem w styczniu (co prawda sosnę). ale nic nie pęka

Bo to jest odpowiednia pora do ścinania , drzewo jest w głębokiej wegetacji nie ma soków i nie pęka .

samsonklos
04-05-2008, 16:56
OK czyli ze scinka poczekac do zimy. Czy sciete klody powinny lezec w calosci przez jakis czas? W jakich warunkach (osłoniete, z zamalowanymi koncami?)

labas1
04-05-2008, 16:59
Drzewo ścinasz w zimie , od razu na tartak a potem zabawa w to co pisałem wyżej

glowac
04-05-2008, 23:23
no chyba że suszarnia - skracasz proces naturalnego suszenia