PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w kuchni?



Miran
04-05-2008, 14:02
Witam
Przeczytałem już co było do przeczytania i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.
Mam kuchnię otwartą tzn. nie ma drzwi a jest otwór 120x200 obrobiony na półłuk i mam jeden kanał wentylacyjny ale kuchnia będzie elektryczna co trochę poprawia sytuację.
I teraz co zrobić,zdecydowanie chcemy okap i miałby on być podłączony do kanału wentylacyjnego ale przydałaby się również kratka bezpośrednio na kuchnię.
Kominiarz który był do odbioru instalacji gazowej powiedział że można zrobić te dwie rzeczy z jednego kanału tylko kratka ma być na podłączona na górze kanału a rura od okapu powinna wchodzić na dole .
Mi się to wydaje jakieś nie logiczne a druga sprawa jeśli okap weźmie tak dużo powietrza i wyrzuci w komin to skąd ono przyjdzie z powrotem?

Jeśli ktoś jest w temacie proszę o poradę lub napiszcie jak wy to macie rozwiązane i jak to się sprawuje.

Pozdrawiam

04-05-2008, 15:31
...Kominiarz który był do odbioru instalacji gazowej powiedział że można zrobić te dwie rzeczy z jednego kanału tylko kratka ma być na podłączona na górze kanału a rura od okapu powinna wchodzić na dole .
Mi się to wydaje jakieś nie logiczne ...
a jakby zmienic kominiarza ...
przyjszedłby inny, zabronił i będzie OK, nie ?


... a druga sprawa jeśli okap weźmie tak dużo powietrza i wyrzuci w komin to skąd ono przyjdzie z powrotem? ...
nie masz nawiewu ?
to będzie brało powietrze z salonu ...

Miran
04-05-2008, 15:39
Wybacz ale to nie o to chodziło który kominiarz zabroni a który nie tylko o to żeby to jakoś sensownie działało.
Oczywiście że weźmie powietrze z salonu i jak mniemam jeśli nie będzie akurat gdzieś otwartych drzwi lub okna to może go cofnąć przez kratkę wentylacyjną w salonie.
Ogólnie rzecz ujmując chodzi mi oto czy kombinacja gdzie okap i kratka wchodzą do jednego kanału działa u kogoś i ma to w ogóle szanse powodzenia czy lepiej okap nie podłączać do wentylacji niech sobie tylko filtruje powietrze i zostawić kratkę wentylacyjną.

foram
04-05-2008, 15:47
Miałem ten problem w mieszkaniu w bloku. Nie podłączałem okapu do wentylacji. Są filtry węglowe do okapu (wymieniam co pół roku). Działa tak od 10 lat. I sufit nie jest specjalnie brudny. Dopiero teraz nadaje się do malowania (tak twierdzi żona).
Pozdrawiam
[/quote]

edde
04-05-2008, 16:47
Wybacz ale to nie o to chodziło który kominiarz zabroni a który nie tylko o to żeby to jakoś sensownie działało.
Oczywiście że weźmie powietrze z salonu i jak mniemam jeśli nie będzie akurat gdzieś otwartych drzwi lub okna to może go cofnąć przez kratkę wentylacyjną w salonie.
Ogólnie rzecz ujmując chodzi mi oto czy kombinacja gdzie okap i kratka wchodzą do jednego kanału działa u kogoś i ma to w ogóle szanse powodzenia czy lepiej okap nie podłączać do wentylacji niech sobie tylko filtruje powietrze i zostawić kratkę wentylacyjną.

a jednak nie przeczytałeś wszystkiego co było na forum do przeczytania o wentylacji, której podstawą jest aby wywiew równał się nawiewowi, jeśli tego nie zapewnisz (nawiewniki okienne, went mech., itp) to masz kłopot

04-05-2008, 17:11
... Ogólnie rzecz ujmując chodzi mi oto czy kombinacja gdzie okap i kratka wchodzą do jednego kanału działa u kogoś i ma to w ogóle szanse powodzenia ...

pdejrzewasz ze dwa powietrza (z okapu i kratki) nie pomieszczą sie w jednym kominie wentylacyjnym ...?

co do działania - wentylacja grawitacyjna i działa jesli
- w domu jest cieplej niz na zewnątrz
- oprócz wywiewu jest nawiew

Miran
04-05-2008, 17:46
Nie mam podejrzeń co do tego że się nie pomieszczą,mam tylko obawy że powietrze które pójdzie z okapu może się wrócić do kuchni przez kratkę wentylacyjną jeśli będzie to z jednego kanału.

04-05-2008, 19:26
w pewnych sytuacjach moze sie tak dziac (tu powtórze )
jesli zapalisz w kominku i nie dostarczysz powietrza do spalania moze ono odwrócić ciąg wentylacyjny
i kiedy na zewnatrz zrobi sie cieplej niz w budynku
czasem przy mocnym niekorzystnym wietrze - równiez mozliwa jest cofka
natomiast co dla Ciebie jest wazniejsze (2 otwory wentylacyjne czy gwarancja aby przez drugi otwór nie wywiewało to co zassie pierwszym otworem) muszisz wybrac sam
ani ja ani kominiarz nie wybierzemy tego za Ciebie ....

Miran
04-05-2008, 21:55
No a jak wygląda sprawa sprawa kolejności wlotu do kanału wentylacyjnego czy faktycznie kratka powinna być u góry a okap wchodzić na dole kanału czy ma to drugorzędne znaczenie??

labas1
04-05-2008, 22:10
Kratka wentylacyjna powinna być kilkanaście cm od sufitu .

04-05-2008, 22:11
ma znaczenie
jest tak jak Ci poradził kominiarz
opary znad kuchni wyłapujesz mozliwie nisko nad kuchnią aby nie rozchodziły sie po pomieszczeniu i jesli nic nie zakłóci ciagu one spokojnie opuszczą kanałem wentylacyknym mieszkanie
wentylujesz pomieszczenie kuchenne natomiast kratką pod sufitem i to jest prawidłowa kolejnośc