PDA

Zobacz pełną wersję : --Rekuperator i Wentylacja Łazienki ?????----



Danka z Poznania
04-05-2008, 22:09
Mam problem to po prostu pytam :roll: To jest to tych , którzy powiedzą , że
to już było , że zabieram czas.Czytalam wiele wątków ale się nie doczytałam.
Niebawem będzie u mnie zakładana wentylacja mechaniczna ( rekuperator z
nawilżaniem ) plus gruntowy wymiennik. Teraz mam elektryka , który twierdzi , że pomimo wyciągu , który będzie z w/w wentylacji , powinnam
jeszcze mieć wyciąg mechaniczny do komina - , który przylega do łazienki :roll: ( komin będzie niedrożny )Mówi , że wie z doświadczenia , że rekuperator sobie nie radzi z zapachami w łazience i z parą.
Jak kominy były budowane to o rekuperacji nic nie wiedziałam.Wiem, że to
był niepotrzebny wydatek .Jednak są , ale nie będą służyły do wentylacji
grawitacyjnej bo poprostu takiej nie będzie. ( zdobią dom )
Proszę o radę tych , którzy już mieszkają i mają rekuperator :lol: Myślę , że tego
trzeba doświadczyć samemu i dzielić się z innymi :lol:

Talbot
05-05-2008, 07:34
Jeśli rekuperator nie poradzi soie z zapachami w łązience i z parą, to po co wogóle go montować.
To właśnie przez łazienke wypompowywana jest większość powietrza z całego domu - tak działa wentylacja mechaniczna: nawiew do pokoi, wyciąg z łazienek. wój elektryk albo nie widział dobrze zrobionej wentylacji mechanicznej, albo coś bredzi.
W zadnym razie nie rób tego wyciągu. (zakłądam ze ktoś ci poprawnie zaprojektował wentylację mechaniczną)

Pozdrawiam

Danka z Poznania
05-05-2008, 21:58
Też tak myślę , że elektryk nie widział dobrze zrobionej wentylacji.
Najwiękrzy problem w tym , że ja nigdy nie widziałam u nikogo takiej
wentylacji :roll: Dlatego pytam ,czytam ,pytam i czytam :lol:
Czy ty posiadasz we własnym domu taką wentylację , czy po prostu
posiadasz wiedzę książkową?
Dzięki za odpowiedz :lol:

adam_mk
06-05-2008, 01:42
Bajki opowiadasz!
Nie znam nikogo, coby w markecie jakim nie był... :roll:
Da się tam oddychać?

Adam M.

agakz
06-05-2008, 08:37
Danka, a jaki rekuperator będziesz miała? Pytam, bo ja nadal wybieram a też jestem z Poznania...

Danka z Poznania
07-05-2008, 22:21
Centrala wentylacyjna StorkAir - G91BE . Wyszedł nowy rekuperator z opcją nawilżania , myślę , że zaryzykuję a może nie mam tego robić? ( myślę , że Adam w swój sympatyczny sposób mi doradzi :roll: )
Gruntowy wymiennik ciepła : wersja antybakteryjna - Awadukt Thermo.
Jestem już chyba na prostej ale ciągle pytam :roll:
Cieszę się , że tak pytam bo Wielki Adam się do mnie odezwał :lol:
Jak raczkowałam na tym forum to zupełnie nie poznałam się na jego
wdzięcznych przycinkach :lol: Nawet się mu postawiłam myśląc , że
jest ; zgryżliwym Dziadem ; :roll: Okazało się , że między wierszami
ukazał się bardzo miły i dbający o nasze ( budujących ) dobro człowiek :oops:
To jak już mnie zaszczyciłeś swoją obecnością to proszę powiedz czy
dobrze wybrałam ?

adam_mk
07-05-2008, 22:43
:o :-? :roll: :wink:
I co ja tu teraz powinienem?!

Wiem!!!
Zapytam!
Chcesz wersję optymistyczną, wyważoną czy szczerą?
(ostatnią z życzliwości odradzam, bo uszy mogą zwiędnąć...)

Jak słyszę "antybakteryjne" czy "entalpiczne" w odniesieniu do rekuperatora czy GWC, to mi takie białe i ciemne plamki latają przed oczyma...
Łapy mi sie trzęsą i zapominam co mamusia mówiła mi o sposobie ekspresji uczuć w szerszym gronie, w chwilach silnego wzburzenia....
:roll:

Wiecie co to "etymologia"?
A wiecie co to akwadukt?

I KTOŚ TYM POWIETRZE CHCE PRZEPYCHAĆ?!

poczytałem... to, co napisałem, poczytałem sobie....
piwa za dużo dziś?
Nie kasuję! Tak pójdzie!
Adam M.

adam_mk
07-05-2008, 22:45
Jeszcze raz poczytałem...
Było tak: Adam w swój sympatyczny sposób.....

:oops:
Chyba nie stanąłem na wysokości i nie gadam do rzeczy.... :roll:
Adam M.

Zajrzyj, jak nie byłaś...
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2500483#2500483

dabell
08-05-2008, 06:44
Też mam Storkaira - Comfocontrol 350 - odpowiednio ustawiony wywiew reku radzi sobie rewelacyjnie z wyciąganiem pary i zapachów z dolnej łazienki (ślepej i małej ok. 3,5m2 - z prysznicem bez drzwi). Po kąpieli owszem lustro jest zaparowane, ale po zamknięciu wody - ok. 5-10 minut i wszystko znika. Tak, że następna osoba wchodząca może się już przeglądać :-).
W górnej łazience - ok. 10m2 problemu pary nie ma wcale, niezaleznie czy kąpiel w pełnej wannie czy pod prysznicem. Olbrzymie lustro nie paruje ani trochę.

Danka z Poznania
11-05-2008, 21:27
-----dabell--- - Dzięki za włączenie się do dyskusji :lol: Takich odpowiedzi brakuje na forum . ---- Jasno odpowiedziałeś , że jesteś zadowolony !
Gdybyś odpowiedzial , że jesteś niezadowolony też bym była zadowolona :roll: bo nie kręcisz . :roll: To nie jest tak ,że musi buć cacy , tylko chodzi o prostą i szczerą odpowiedz .
Z całym szacunkiem naszemu Adasiowi ostatnio tego brakuje :oops:
Zdaję sobie sprawę , że temat rekuperatory dla ciebie już jest mało
zabawny . Ciągle powraca i ciągle pytają o to samo :roll:
Jednak Adamie z racji pozycjin na tym forum , musisz się zachowywać
jak doświadczony ; belfer ; a w dodatku z klasą. ; uczeń pyta setny raz,
,nauczyciel ze stoickim spokojem odpowiada setny raz ;
Nie rozumiem Adamie o co chodzi o te rury antybakteryjne ????
Mimo wszystko fajnie z Tobą się podroczyć :wink:

n

Flexus
11-05-2008, 22:36
Danka z Poznania
Przepraszam, ale wydaje mi się, że szukasz odpowiedzi nie tam gdzie ją znaleźć najłatwiej. Spytaj projektanta Twojej wentylacji mechanicznej ile m3/h będzie wyciągane z łazienki na poszczególnych biegach centrali rekuperacyjnej oraz praktycznie który bieg będzie zwykle włączany i od czego to będzie zależało. Następnie (albo wcześniej - to obojętne) spytaj elektryka jaki konkretnie wentylator do łazienki poleca i ile praktycznie m3/h będzie ten wentylator wyciągać powietrza z łazienki, gdy będzie skutecznie usuwać parę i zapaszki. A następnie porównaj te informacje.

adam_mk
11-05-2008, 22:52
Drocz się! Drocz!
Ale jakby tak w przerwach trochę pomyśleć?...

WIDZIAŁAŚ te rury?

Po raz setny, to spokojnie gadam. Siadam przy 9 998 razie...

Pragnę bardzo wyraźnie zaznaczyć!
NIKOGO TU NIE ZWALCZAM! NICZEGO NIE DYSKREDYTUJĘ!
Sugeruję tylko chwilę namysłu i precyzowanie trzeźwych osądów.

Laboratoryjnie stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że koloidy metali działają bakteriostatycznie!
Więc pokrycie nimi tych rur co powoduje?
NIC!!!
Jaki procent powietrza styka się z tym pokryciem koloidalnym? Jaki stopień czystości powierzchni maja te rury po tygodniu? Jak gruba jest ta warstewka na ściankach?
To o rurach...

Warto też o wodzie poczytać... Ze zrozumieniem!

Jest taka "medalowa" konstrukcja i jest tak opisywana:

"Co to jest wymiennik entalpiczny?
Wymiennik entalpiczny to unikatowe urządzenie działające na zasadzie analogicznej do działania wymiennika przeciwprądowego rekuperatorów J.E.Storkair, jednakże dzięki specyficznej konstrukcji oraz zastosowanym materiałom pozwala nie tylko na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku, ale także kontrolę zawartości wilgoci w powietrzu świeżym wprowadzanym do budynku. Jest to działanie porównywalne z funkcjonowaniem materiałów stosowanych wcześniej w przemysle kosmicznym, a obecnie w wysokiej klasy odzieży tzw. "oddychającej" wykonanej z materiałów typu Goretex czy Sympatex. Nie oznacza to, że wymiennik wykonany jest właśnie z jednego z tych materiałów, jednak technologia zastosowana w jego konstrukcji pozwala na przekazywanie cząsteczek pary wodnej pomiędzy strumieniem powietrza usuwanego z budynku oraz nawiewanego do budynku. Rozwiązanie to zwiększa znacznie komfort klimatyczny zimą dzięki znacznemu ograniczeniu efektu przesuszenia pomieszczeń często spotykanego w domach z intensywnie eksploatowanym kominkiem.

Rozwiązanie zastosowane w rekuperatorze entalpiczym pozwala na odbieranie wilgoci z powietrza usuwanego z budynku i przekazywanie jej wraz z energią cieplną do powietrza świeżego nawiewanego do budynku. Proces jest sterowalny: Kontrolę wilgotności uzyskuje się dzięki dodatkowej kontroli ilości powietrza usuwanego i nawiewanego przez urządzenie.

Przeciwprądowy wymiennik entalpiczny oprócz bardzo wysokiego współczynnika odzysku ciepła umożliwia zwiększenie ilości wilgoci w wentylowanych pomieszczeniach bez użycia drogich urządzeń nawilżających."

Sama prawda!!!!!
Ale woda ma to do siebie, że jest najbardziej uniwersalnym rozpuszczalnikiem w przyrodzie!
Nie zawracałbym ze strumienia wywiewanego wody z przyklejonymi do jej cząsteczek estrami (zapachy) do wnętrza!
Żeby to tylko estry. Wszystko co woda rozpuszcza może wrócić!
To po co nam ta wentylacja?
Żeby była?
Nie lepiej w ścianie kibla czy łazienki dziurę zrobić i wentylatorem do salonu sobie te nadmiary pary skierować, gdzie może być za sucho jak "palimy w kominku"? Prościej i taniej by było!
Adam M.

Danka z Poznania
12-05-2008, 10:08
Wyciąg z reku będzie i tak , ja pytam czy może być jedno i drugie ?(w łazience )
Adamie i znów mnie do ; parteru; :roll: Pytasz po co ? jak dziura
zrobi zdrowiej ! no ale ciepełko ucieka.

adam_mk
13-05-2008, 06:25
Danka! Bijemy pianę!
100 razy już było!
Nie miesza się wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną,
Zakaz jest. Norma taka.

Ale...

Ludzie i tak robią po swojemu, bo "wiedzą lepiej".
Może w ogóle bez wentylacji? Nic nie będzie uciekać...
Jakąś koncepcję trzeba przyjąć.
Adam M.

Maluszek
13-05-2008, 07:01
Danka - Adam dobrze pisze :D Nie miesza się wentylacji mech. z grawitacyjną. U mnie w łazienkach jest tylko wyciąg z reku i nie ma problemów z brzydkimi zapachami, parą.

A tak a propos co ma elektryk do wentylacji :o[/b]

Flexus
13-05-2008, 13:42
Danka - Adam dobrze pisze :D Nie miesza się wentylacji mech. z grawitacyjną. U mnie w łazienkach jest tylko wyciąg z reku i nie ma problemów z brzydkimi zapachami, parą.
A tak a propos co ma elektryk do wentylacji :o[/b]
Przepraszam, ale to co Adam napisał w tym wątku, to dla mnie esej, którego nie rozumiem. Raczej zachwyciłem się polszczyzną niż treścią. No - są w nim fragmenty, które łapię, jak np. ten, że nie łączy się mechanicznej z grawitacyjną. Tyle, że Danka ...
Nie mam pewności której Dance Ty Maluszku i Adam odpowiadacie. Przypominam, że autorką wątku jest Danka z Poznania, która na wstępie napisała, że:

kominy .... jednak są, ale nie będą służyły do wentylacji grawitacyjnej, bo po prostu takiej nie będzie. ( zdobią dom )

Danusiu z Poznania
Rozumiem, że flirt z Adamem jest zajmujący, ale zechcij proszę zwrócić uwagę na mój poprzedni post. Wszak tylko dla Ciebie go pisałem.

sSiwy12
13-05-2008, 14:15
Taka mała uwaga do tego co napisała Danka:

...powinnam jeszcze mieć wyciąg mechaniczny do komina - , który przylega do łazienki ( komin będzie niedrożny )Mówi , że wie z doświadczenia , że rekuperator sobie nie radzi z zapachami w łazience i z parą.
Przecież ten "wszystkowiedzący" elektryk i "dświadczony" na dodatek proponuje zainstalowanie DODATKOWEGO "wyciagu" w łazience przy wentylacji z REKUPERACJĄ. :evil:

Natomiast szanowny Flexus proponuje aby:

Następnie (albo wcześniej - to obojętne) spytaj elektryka jaki konkretnie wentylator do łazienki poleca i ile praktycznie m3/h będzie ten wentylator wyciągać powietrza z łazienki, gdy będzie skutecznie usuwać parę i zapaszki. A następnie porównaj te informacje.
:o :o :o
Odpowiedzi padły na kazde zapytanie - no może zbyt szczegółowe 8)
Tak dla przypomnienia. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza, usuwanych z pomieszczeń "brudnych". W przypadku łazienki nie mniej niż 50m3/h - no ale jest to elementarna wiedza, która nawet "niemota" instalator (projektant) wentylacji mechanicznej posiada.

Flexus
13-05-2008, 21:15
sSiwy12
Właśnie o to chodzi, że żadne proste odpowiedzi dotąd nie padły. Ty pierwszy wreszcie napisałeś istotny konkret w m3/h. Tobie, Adamowi, mnie i wielu innym ten konkret wydaje się banałem, ale prawdopodobnie nie jest banałem dla Danki i jej elektryka. Dlatego chciałem skłonić Dankę do zdobycia tej banalnej informacji samodzielnie od projektanta wentylacji mechanicznej i porównania jej z tym co elektryk jej powie. Proste? Za proste?
A na fakt, że ten elektryk niezbyt rozsądnie proponował dać obok wentylacji mechanicznej jeszcze jakiś dodatkowy wentylator, nie musiałem reagować. Bo po prostu zamiast dyskutować o wszystkim, najlepiej zwrócić uwagę tylko na sedno sprawy.

Danka z Poznania
15-05-2008, 23:25
Wielkie dzięki za dyskusję :D Na tym forum uczę się też wielkiej
mądrości jak może wyglądać rozmowa z ; wszystkowiedzącym;
elektrykiem , któremu się wydaje , że kobieta o rekuperacji to
nie może za dużo wiedzieć i można jej ; kit; wciskać :roll:
Kto pyta nie błądzi .
Rady mile widziane :D

tomekwa
06-10-2015, 07:12
Podepnę się po ten temat. W łazience o pow. 5 m2 jest wywiew wentylacji z wydajnością 50m3/h. Niestety podczas korzystania z prysznica (woda dość ciepła) zarówno szyby kabiny jak i lustro przy umywalce są zaparowane. Oczywiście po jakimś czasie para znika. Aktualnie z powodu większej liczby mieszkańców (goście) zwiększyłem wydajność reku na 50%. Co jeszcze mogę zrobić aby poprawić wentylację w tej łazience?

T0MII
06-10-2015, 08:07
Podepnę się po ten temat. W łazience o pow. 5 m2 jest wywiew wentylacji z wydajnością 50m3/h.

Mierzyłeś to czy to jest wartość z projektu?

tomekwa
06-10-2015, 08:21
Było przy mnie mierzone podczas odbioru wentylacji przy wydajności 35%.