PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki na ścianie kolankowej



R@dek
05-05-2008, 09:19
Witam
Jestem na etapie ostatecznego planowania położenia grzejników na poddaszu użytkowym. Co prawda każdy pokój ma "normalne" okno w ścianie szczytowej lecz nie koniecznie chciałbym pod nim umieszczać grzejniki (okna mają obniżone, szerokie parapety "do posiedzenia"). Alternatywą jest albo bardzo drogi, wąski grzejnik pionowy albo umieszczenie standardowego grzejnika ale na ścianie kolankowej. I tu mam wątpliwości: jak sprawdzają się grzejniki na ścianie kolankowej? Chodzi mi głównie o to, czy skos nad nimi dużo bardziej się brudzi w stosunku do grzejników zamontowanych na ścianie pełnej wysokości? A może są jakieś inne przeciwwskazania?
Opcji "szukaj" używałem ale nie znalazłem odpowiedzi... ;)
Pozdrawiam
R@dek

Barbossa
05-05-2008, 19:21
Chodzi mi głównie o to, czy skos nad nimi dużo bardziej się brudzi w stosunku do grzejników zamontowanych na ścianie pełnej wysokości?
będzie się dużo bardziej brudził, jak będzie dużo bardziej syfu
jest jeszcze inna alternatywa - grzejnik "niski", a dłuższy
ja na ranczo mam taką "harmonię", ze 2m długą, calkiem nieżle wygląda

Cypek
05-05-2008, 19:32
Instalacja nisko czy wysoko temperaturowa ??
Jak niskotemperaturowa to nie brudzi się mocno.

Talbot
06-05-2008, 08:20
Z brudzeniem to jak napisał Cypek,
Ale ja bym sie nad umieszczeniem grzejników na ściance kolankowej zastanowił i podchodził do tego ostrożeni, ponieważ wtedy nie masz pokrycie źródłem ciepła w pomieszczeniu obiektu, przez który to pomieszczenia najbardziej ciepło traci - czyli okna.
Nie bez powodu grzejniki są dawane pod oknami - konwekcja ma stanowić naturalną barierę dla strat ciepła przez okno.
Ja bym zrobił tak jak napisał Barbarossa - długi niski grzejnik pod oknem.
Nawet mimo szerokiego parapetu.
Jeśli umieścisz grzejniki na scianie kolankowej, to przy niskich temperaturach na zewnątrz możesz mieć problem z uzyskaniem komfortu cieplnego w tych pomieszczeniach. Zimne okno będzie "wysyssać" ciepło z pomieszczenia i może być odczuwalne nieprzyjmne uczucie chłodu pomimo wysokiej temeratury powietrza. A poddasze przeciez powinno byc przytulne.

Pozdrawiam

Trociu
06-05-2008, 08:34
Ale ja bym sie nad umieszczeniem grzejników na ściance kolankowej zastanowił i podchodził do tego ostrożeni, ponieważ wtedy nie masz pokrycie źródłem ciepła w pomieszczeniu obiektu, przez który to pomieszczenia najbardziej ciepło traci - czyli okna.
No chyba, ze na skosie nad tą ścianą kolankową jest okno połaciowe ;) Wtedy grzejnik znajduje się de facto "pod oknem" i ciepło unoszące się z grzejnika opływa okno

Talbot
06-05-2008, 09:51
Ale ja bym sie nad umieszczeniem grzejników na ściance kolankowej zastanowił i podchodził do tego ostrożeni, ponieważ wtedy nie masz pokrycie źródłem ciepła w pomieszczeniu obiektu, przez który to pomieszczenia najbardziej ciepło traci - czyli okna.
No chyba, ze na skosie nad tą ścianą kolankową jest okno połaciowe ;) Wtedy grzejnik znajduje się de facto "pod oknem" i ciepło unoszące się z grzejnika opływa okno

Oczywiście.
Ale mimo wszystko jeśli mamy w takim pomieszczeniu drugie okno,np w szczytowej ścianie, to w zalezności od jego wymiarów problem może nadal istnieć, lub nie. Wszystko zalezy od konkretnych warunków :-)

Pozdrawiam

irysy
06-05-2008, 10:28
Ja tez zastanawiałem się jak rozwiazać problem ogrzewania w dwóch pokojach na poddaszu. Jako, że w obu pokojach są po dwa okna- zwykłe i połaciowe- pod każdym z nich umieszczę grzejnik. Czyli zamiast instalować w pokoju jeden duży grzejnik umieszczam dwa małe pod każdym oknem. Rozwiązanie może trochę droższe w realizacji ale wydaje się być w miarę rozsądne...

R@dek
07-05-2008, 12:42
Wszystko zalezy od konkretnych warunków :-)


Dziękuję za wypowiedzi i porady. Co do konkretów: wspomniane pokoje mają okna 1,75m wysokości i 1,5m szerokości, wysokość górnej krawędzi okna jest standardowa a to znaczy że parapet będzie niżej. Będzie on też szeroki a może nawet ściana okienna będzie zabudowana półkami. Poza tym dużym oknem nie będzie żadnego innego (połaciowego też nie). Okna są na elewacji południowej. Pokoje są przeznaczone jako "całodobowe" pokoje nastoletnich córek.
Oprócz ogrzewania jednym dużym grzejnikiem rozważam możliwość zastosowania podłogówki i mniejszego grzejnika klasycznego.