PDA

Zobacz pełną wersję : samodzielne podłaczenie instalacji elektrycznej



koza0007
05-05-2008, 14:19
Witam wszystkich forumowiczow
Rozprowadzam w moim świeżo budowanym domku instalacje elektryczną i mam pytanie. W garażu bedzie jedna skrzynka bezpiecznikowa a na piętrze druga. Do skrzynki w garażu doprowadze gruby kabel z zewnetrznej skrzynki licznikowej. Jak doprowadzic prąd do tej skrzynki na górze. Dalej pociagnac grubym kablem takim jak z zewnatrz, czy polaczyc te skrzynki kilkoma kablami 3x2,5?

retrofood
05-05-2008, 14:26
zajrzyj do projektu i zrób tak jak jest w projekcie.

Trociu
05-05-2008, 14:57
nie znam się dobrze na elektryce, ale na mój gust to jeżeli planujesz oddzielną skrzynkę na górze, to bym do niej ciągnął jeden przewód i tam rozdzielał.

U mnie będzie jedna skrzynka i na góre idą zwykłe przewody.

koza0007
05-05-2008, 15:37
zajrzyj do projektu i zrób tak jak jest w projekcie.

W ogolnym projekcie domu jest przewidziana jedna skrzynka w garazu. Ale chce miec na dwie rozlozone. Moglbys doradzic jak bedzie dobrze, bo gdyby byla jedna skrzynka, to do gory szly by kable zwykle 3x2,5 wiec polaczyc te skrzynki tez moge chyba kilkoma kablami 3x2,5

jogi8
05-05-2008, 15:39
co to znaczy gruby kabel?
Górną skrzynkę powinieneś zasilić przynajmniej przewodem 5x4mm2 a tak aby mieś spokój powinienieś dać 5x6mm2

koza0007
05-05-2008, 15:59
Gruby kabel mam na mysli podlaczenie z zewnatrz z licznikow ktore stawia Energa. Wlasnie o to pytam czy z dolnej skrzynki w garazu do tej na gorze pociagnac jeden grubszy kabel czy kilka cienszych. Pytam sie bo tego cienkiego 3x2,5 mam zapas. Tez powinno byc wszystko dobrze bo gdybym mial tylko jedna skrzynke w garazu to do gory do poszczegolnych obwodow tez jechalbym 3x2,5

beton44
05-05-2008, 16:27
szkoda że nie masz 3 kondygnacji....

do każdego piętra byś dojechał 1 fazą z tego "grubego" kabla
i by było mało myślenia...

a tak to będziesz musiał podzielić jakoś obciążenie na 2 piętra
ale z tego co tu czytam
to ty się lepiej za to nie bierz, tylko zrób jak w projekcie :P

Uwaga prąd zabija....

raffran
05-05-2008, 17:41
Ja to widze tak.
Laczysz dolna skrzynke w domu ze skrzynka licznikowa kablem odpowoednim do zasilenia calego domu.A skrzynke na pietrze laczysz jednym kablem ze skrzynka na dole o przekroju odpowiednim dla zasilania gornej kondygnacji.
Oczywiscie po drodze dajesz odpowiednie zabezpieczenia.
Wyszlo tak troche od konca,ale mysle ze powinno byc zrozumiale.
Najlepiej jednak poradz sie elektryka na miejscu lub zrob tak jak masz w projekcie.

jogi8
05-05-2008, 18:28
W poprzednim poście napisałem jakim kablem powinne być połączone ze sobą rozdzielnie

beton44
05-05-2008, 19:23
chyba 2 ostatnich forumowiczów

nie odróżnia wewnętrznej linii zasilającej od instalacji odbiorczej :o

IMHO przynajmniej bom skromny nadzwyczaj...

bo coś w tym stylu planuje stworzyć ob. koza

marcin714
05-05-2008, 22:11
Ja pier.... . Do tej pory nie wiedziałem ,że tak można tzn moja wyobraźnia tego nie obejmowała. Teraz już to widzę. A jakby kiedyś cię ktoś pytał dlaczego jest tak zrobione to mów jak zwykle się mówi. Jeden kabelek od prądu, drugi od napięcia , trzeci od cosinusa fi. A reszta do synchronizacji rozdzielnic. :D


A poważnie to nie rób tak czyli zrób inaczej.

krzysztofh
06-05-2008, 06:01
Ja pier.... . Do tej pory nie wiedziałem ,że tak można tzn moja wyobraźnia tego nie obejmowała. Teraz już to widzę. A jakby kiedyś cię ktoś pytał dlaczego jest tak zrobione to mów jak zwykle się mówi. Jeden kabelek od prądu, drugi od napięcia , trzeci od cosinusa fi. A reszta do synchronizacji rozdzielnic. :D


A poważnie to nie rób tak czyli zrób inaczej.

A te rozdzielnice są synchroniczne że potrzebny kabel do ich synchronizacji?
A ile par biegunów mają ? :D

retrofood
06-05-2008, 06:18
one mają tylko po jednym biegunie

odaro
06-05-2008, 09:04
A czemu dwie skrzynki bezpiecznikowe są lepsze niż jedna że tak się głupio zapytam :wink:

marcin714
06-05-2008, 09:30
Proste. Zawsze dwie są lepsze od jednej. :D A trzy lepsze od dwóch. i nie dotyczy to tylko skrzynek :D

r-32
06-05-2008, 21:22
zajrzyj do projektu i zrób tak jak jest w projekcie.

W ogolnym projekcie domu jest przewidziana jedna skrzynka w garazu. Ale chce miec na dwie rozlozone. Moglbys doradzic jak bedzie dobrze, bo gdyby byla jedna skrzynka, to do gory szly by kable zwykle 3x2,5 wiec polaczyc te skrzynki tez moge chyba kilkoma kablami 3x2,5

Śledzę bo ...
Robię to samo :lol: :lol:
Jadę 5 / 6 kwadrat , plus linka (uziom) 16kwadrat :lol: :lo

Pozdrawiam

kakaowy
06-05-2008, 21:32
A czemu dwie skrzynki bezpiecznikowe są lepsze niż jedna że tak się głupio zapytam :wink:Żeby nie zapierdzielać na parter jak eska wyskoczy :lol:

A my sie wszyscy cieszmy, że Kozie nie zostało troche więcej przewodu 3x1,5... Jakby tego miał duży zapas... Strach pomyśleć :D

adi_
06-05-2008, 21:40
a nie lepiej polaczyc te skrzynki na druciki takie od zarowek 1.5v tanie sa i rolki wielkie latwe w ukladaniu a tak na powaznie co ty bedziesz mial na pieterku z\e boisz sie o eske?

r-32
06-05-2008, 21:47
[quote=odaro]A czemu dwie skrzynki bezpiecznikowe są lepsze niż jedna że tak się głupio zapytam :wink:Żeby nie zapierdzielać na parter jak eska wyskoczy :lol:

A my sie wszyscy cieszmy, że Kozie nie zostało troche więcej przewodu 3x1,5... Jakby tego miał duży zapas... Strach pomyśleć :D[/quote

Odn. pierwszego - 100% - racja !!

Odn. drugiego - :lol: :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam

adi_
07-05-2008, 19:42
no ale co podlaczasz ze boisz sie o eske
bede pytal dopuki nie odpowiesz ;););)
:D :D :D :D

nom
07-05-2008, 20:58
dopuki

Nie rób błędów, bo dzieci czytają :-)
A tak poważnie to nie ma co żartować z prądem i innymi poważnymi tematami. :-)

Kiedyś słyszałem podobno autentyczną historię, jak to 16-latkowie zaczynali współżycie seksualne. Dziewczyna zaprosiła chłopaka do siebie, ale ten nie wziął z sobą "gumki". Więc wysłała go do apteki, żeby kupił, bo ona bez zabezpieczenia to nie będzie się kochać. No i chłopak poszedł, ale wszędzie gdzie był to sprzedawcą była kobieta, a on wolał kupić u mężczyzny. W końcu po godzinie szukania dał sobie spokój i wszedł do pierwszej lepszej apteki i akurat trafił na kobietę. Poprosił o prezerwatywę pani mu sprzedała, ale na odchodnym zapytał z pewną taką nieśmiałością:
- Pani magister, a co mam z tym zrobić?
Kobieta nie wytrzymała i powiedziała:
-Połknąć.
No i chłopak połknął.
Skończyło się operacją, aptekarkę zwolnili z pracy. :-)

marcin714
07-05-2008, 21:16
Żeby chociaż smakowa jakaś była :D