PDA

Zobacz pełną wersję : Do osób robiących meble - szuflady w szafkach.



krisfour
05-05-2008, 14:29
Witam.

Pd jakiegoś czasu zacząłem sie bawić w robienie szafek. Teraz będę chciał robić szafki z szufladami i mam pytania.
Z tego co się orientuję są dwa typy prowadnic (takie które składają się z dwóch części oraz takie w całości). Które gdzie się stosuje?
Czy jest jakaś różnica przy robieniu szuflad, w których fronty sa nakładane a fronty, które się chowaja w meblach?
Boki szyflad się kupuje (tak najlepiej chyba) i wtedy rozmiar szyflady trzeba dobrac do takiego boku. Jakie są rozmary takich boków?
Jak wyliczyć wszystko aby szuflada dobrze się zamykała?
Czyli takie A do Z robienia szyflad.

Z góry dzięki za pomoc.

pozdrawiam

Trociu
05-05-2008, 14:54
Podpowiem Ci że dość fajnym elementem prowadnic jest "wolnozamykacz" - czy jak to się fachowo zamyka. Dzięki temu szuflada nie strzela, gdy mocniej będziesz chciał ją zamknąć. Na samym końcu zamykania zwolni i się delikatnie zamknie.

Resztę hintów chętnie poczytam, bo meble to przede mną jeszcze.

manieq82
05-05-2008, 17:31
Możesz kupić metaboxy - takie aluminiowe boki do szuflad. Przykręcasz tylko dno i tył oraz oczywiście front, zaś tenże metabox ma już z boku prowadnice i opera się na drugiej którą przykręcasz do szafki.

Ale komfort tego jest cienki - ja tak zrobiłem u siebie - są to głośne i "latające " prowadnice

są również fajne takie składane z 3 części które umożliwiają wysunięcie szuflady w 100% - są nieco droższe ale zaswyczaj mają one mnóstwo kulek przez co są super ciche. Takie 40 cm w praktikerze kupowałem po 20 zyli - w pracy działaja już ponad rok - i jeszcze nie mają najmniejszego luzu

najlepiej to jedź sobie do jakiegoś sklepu, weź aparat tudzież telefon 2mp i poszukaj inspiracji :), otworzysz dojrzysz jak co zrobione, pomierzysz (miarka też sie przyda) i zrobisz :)


Powodzenia

05-05-2008, 18:11
... Z tego co się orientuję są dwa typy prowadnic (takie które składają się z dwóch części oraz takie w całości). Które gdzie się stosuje? ...
stosowałem tylko dwuczęściowe prowadnice (komoda, biurko pod komputer, toaletka)


...Czy jest jakaś różnica przy robieniu szuflad, w których fronty sa nakładane a fronty, które się chowaja w meblach?...
te z czołami nakładanymi mozesz robic rozstaw szuflad (w pionie) mniej dokładnie bo fronty niuanse niwelują
natomiast szuflada której czoło chowa sie w meblu musi byc dokładnie dopasowana (tolerancja 1 mm)

...Boki szyflad się kupuje (tak najlepiej chyba) i wtedy rozmiar szyflady trzeba dobrac do takiego boku. Jakie są rozmary takich boków? ...
boki robiłem z deski lipowej dlatego ze jest lekka, mozna ją zestrugać do grubości 1 cm a mimo to przy zbijaniu gwoździe trzymaja sie dobrze ...

...
Jak wyliczyć wszystko aby szuflada dobrze się zamykała?
Czyli takie A do Z robienia szyflad.


szuflade robisz krótszą od mebla 4- 5 cm
a na prowadnice odejmujesz bodajże 1,5 cm (nie jestem pewien czy dobrze pamietam) ale po kupnie prowadnic mierzysz ich grubość x 2 i o tyle robisz węższe boki

Talbot
06-05-2008, 08:27
Ja bym sie zastanowił nad zastosowaniem systemu szufladowego, np BLUM.
Ma to wm sobie konstrukcję szuflady, zamozamykacze, spowalniacze i ogólnie pełen bajer jeśli chodzi o komfort obsługi szuflady.

http://www.allegro.pl/item355192688_szuflada_samodomykajaca_blum_45_extr a_jakosc.html

Podoba mi sie bardzo, ale tez bardzo nietanie jest :-(

Pozdrawiam