PDA

Zobacz pełną wersję : G?o?no szumi instalacja wodna



olik
15-09-2003, 10:19
Ostatnio podłączyłem wodę do budynku. Jak odkręcam kran to bardzo szumi instalacja, szczególnie rury, które są na wierzchu (np. w kotłowni, czy też rury które wystają ze ściany). Szum słychać w całym domu.
Z czego to wynika ? Czy hydraulik źle wykonał instalację ? Co zrobić żeby nie szumiało ?

Pozdr,
Olik

Studio DEKORAL - Tarnów
15-09-2003, 16:49
ale nie miałem jak działał hydrofor, a od czasu podpięcia wody z wodociągu szumi.....i nic nie poradzi. (to chyba kwestia ciśnienia)

tom soyer
15-09-2003, 17:09
to kwestia cisnienia ale i zaworow. najlepsze sa zawory kulowe. sprawdz czy wszystkie sa kulowe i czy wszystkie otwarte sa na max. szumiec moga zawory WC i podlaczenia umywalek ale na to trudno cos poradzic . mozna jeszcze zwiekszyc srednice rur :) albo sprobowac przymknac lekko zawor przed licznikiem.

tom soyer
16-09-2003, 07:44
a moze instalacja jest z miedzi?

olik
17-09-2003, 09:44
Instalacja jest z miedzi. Jeszcze nie mam podłączonych urządzeń sanitarnych. Rury są zatkane korkami. Póki co mam zamontowane dwa krany na zewnątrz. Zawory są kulkowe otwarte na max'a. Przymykanie zaworu przed licznikiem nie pomaga. Rury są średnicy: przed licznikiem około 2-2,5 cm, rury doprowadzające wodę na zewnątrz około 1,5 cm. Zastanawiam sie czy licznik nie jest wadliwy i czy to on nie szumi ?

Pozdr,
Olik

tom soyer
17-09-2003, 13:45
instalacja moze byc kiepsko zrobiona, np luty przedostaly sie w swiatlo rur.

Artur_Cholys
17-09-2003, 18:32
Zastosuj na zasilaniu instalacji reduktor cisnienia najlepiej firmy SYR z możliwością ustawienia ciś. w zakresie 2-6 bar. Zbyt duże ciśnienie powoduje za szybki przepływ, stąd w przewężeniach instalacji (pojawiają się opory) mogą występować szumy. Zredukuj cisnienie do 4bar powinno być dobrze. Jeśli to nie pomoże to zaizoluj rury pianką poliuretanową.
Powodzenia

Ps. Szum w instalacji może być także spowodowany jej zapowietrzeniem. Należy wtedy zastosować odpowietrzniki.