PDA

Zobacz pełną wersję : problem z szambem



jurecq
06-05-2008, 06:01
nie przegladalem ponad 800 stron w poszukiwaniu czy podobny temat juz byl, przepraszam...

mam 3-komorowe szambo z betonowych kregow, jest ono niefachowo wykonane... w bardzo krotkim czasie po wkopaniu do ziemi napelnilo sie woda gruntowa, ktora w przeciwnienstwie do innych tego typu konstrukcji (sasiedzi tez sie z tym spotykaja) pozostaje w nim caly czas zamiast samoczynnie opadac. teren jest moze nie bardzo, ale dosc podmokly. szambo o ile pamietam jest pomalowane jakims izobetonem, ale w jakim stopniu to nie wiem nie bylo mnie przy montazu, wiec nie zdziwilbym sie gdyby pol metra ponizej poziomu gruntu nie bylo juz izolowane... wykonawca byl klasycznym naciagaczem: kradl polowe kupowanych materialow i robil dziadostwo - ku przestrodze: nazywa sie Roman i pochodzi z Jawczyc kolo Gdowa (malopolskie).

moje pytanie jest nastepujace: czy mozna to jakos skutecznie i tanio oczywiscie uszczelnic? najlepiej od wewnatrz choc wg mnie nie jest to logiczne bo woda moze wybijac powloke, ale nie jestem tu expertem... prosze o doradzenie czym to powlec, i czy w razie potrzeby trzeba pokrywac tez od zewnatrz. jesli nie da sie tego zrobic i lepiej i taniej wykopac to z ziemi i wywalic w diably to prosze szczerze to tez napisac :) z gory dzieki.

Cypek
06-05-2008, 06:42
Obawiam się, że na gruntach podmokłych stosowanie szamba z kręgów zawsze skończy się jego napełnieniem go wodą gruntową. Lepszym rozwiązaniem byłoby tu szambo plastikowe - szczelne. U Ciebie widzę więc 2 rozwiązania:
Odkopywać i dokładnie izolować posiadane lub wymiana na plastikowy zbiornik.

amber
06-05-2008, 06:49
Obawiam się że będzie to duży problem nie jestem fachowcem ale w Twoim przypadku problemem jest to że woda dostaje się do wnętrza przez połączenia między poszczególnymi kręgami i może podchodzić od spodu jeżeli nie jest wybetonowane dno obawiam się że będzie trudno to uszczelnić

jurecq
06-05-2008, 07:24
kregi sa polaczone zaprawa, ten ktory jest najnizej posiada betonowe dno - tyle wiem bo widzialem... tez sadze ze bedzie trzeba zrobic od nowa plastikowe... jest jednak kwestia tego ze podobno niedlugo ma byc u nas kanalizacja wiec troche ciezko bedzie przezyc to ze bedzie trzeba zaplacic za cos drugi raz tylko po to zeby przez krotki czas podzialalo... wiec dlatego myslalem ze moze jednak istnieje mozliwosc takiego uszczelnienia obecnego zeby moznabylo z niego te 2-3 lata pokorzystac...

bladyy78
06-05-2008, 07:30
Decydując się na takie szambo czego się spodziewałeś? Pewnie tego że będzie bardziej ekonomiczne bo ścieki będą wsiąkały w ziemie!!! No to się rozczarowałeś i u ciebie jest na odwrót. Szambo z kręgów nigdy nie będzie szczelne i dlatego na wsiach jest takie popularne bo wszystkie gówna idą w ziemie i nie trzeba ich wywozić. Dziwie się tylko dlaczego takie szamba są jeszcze dozwolone.

amber
06-05-2008, 07:52
Raczej nie uszczelni się tego szamba na tyle dobrze aby nie przedostawała się woda gruntowa do środka i na odwrót u znajomego też jest podobny problem a ma zamontowane szambo betonowe szczelne takie duże kwadratowe pudło z betonu
Warto się dowiedzieć w gminie o możliwość zamontowania przydomowej oczyszczalni w niektórych gminach są dofinansowania do tego typu rozwiązań
koszt jest niemały ale szybko się zwraca i nie trzeba się martwić że się przepełni

jurecq
06-05-2008, 08:30
Szambo z kręgów nigdy nie będzie szczelne i dlatego na wsiach jest takie popularne bo wszystkie gówna idą w ziemie i nie trzeba ich wywozić. .

na wsiach ludzie w tym celu nawet dna nie robia... wiedzialem ze woda 'wchodzi' i 'wychodzi', nie myslalem ze az w takim stopniu, trudno, wywali sie to jakos i zrobi plastikowe.

Trociu
06-05-2008, 09:07
Taniej aniżeli plastikowe wyjdzie Ci betonowe. Ale jeżeli masz wysoki poziom wód jak mniemam, zdecyduj się na zbiornik monolityczny, czyli nie łączony w połowie a jeden duży zbiornik przykryty tylko z góry. Mniejsze szanse, że coś zacznie przeciekać na łączeniach. Na te kilka lat wystarczy. Sam mam takie i czekam na kanalizę

ZW
06-05-2008, 09:20
Teraz rozumiem co przekazują reklamy "szamba szczelne"

pozdrawiam