PDA

Zobacz pełną wersję : Elektrownia WIATROWA



grzess
06-05-2008, 08:17
Witajcie! Zaczynam budowę domu, słysząć ciągle o kosztach, kosztach, kosztach utrzymania domu (głównie w zimie) i ciągle rosnących cenach wszelakich energii, postawiłem sobie za priorytet zminimalizowanie kosztów nowego domu. Poważnie zastanawiam sie nad kolektorami słonecznymi do podgrzewania wody, i chyba jestem na "tak", ale znalazłem też alternatywe: ELEKTROWNIE WIATROWE. Za koszt wiatraka około 12.000zł ma sie średnio 3x3kW, lub za ~22.000zł - 3x7kW naprzykład na pogdrzewanie wody, ale tez na oświetlenie itp... Koszt instalacji kolektorów to również około 20.000 zł! Wiatrak podobno chałasuje :-? ale pomijając to być może to lepsze rozwiązanie. Patrząc jednak statystycznie kolektory widać juz dość często, natomiast "domowych" wiatraków nie szczególnie. Ma ktoś może z was jakies doświadczenie w tym temacie?? podobno do małych wiatraków nie trzeba nawet zadnych pozwoleń. Można nawet zgodnie z jakimiś ustawami odsprzedawać nadmiar energii, ale to podobno trudne jest to załatwienia. Tak czy inaczej ja i tak nastawiał bym sie na wyłącznie na własne potrzeby. Czekam na komentarze.

Bazhyl
06-05-2008, 08:35
Jeśli o wiatrak chodzi nie mam wyrobionego zdania, natomiast jeśli mówimy o kolektorach do podgrzewania wody - policz sobie ile kosztuje Cię podgrzanie wody miesięcznie i zastanów się po jakim czasie kolektory Ci się zwrócą. Zastanawiałem się nad tym mocno, ale jako że nie posiadam 10 córek, które non stop okupują łazienkę porzuciłem ten temat.

Barbossa
06-05-2008, 08:38
Czekam na komentarze.

naucz się szukać

pierwek
06-05-2008, 08:51
wiesz jaka jest szukaczka - swoją drogą administrator mógłby wziąć się wreszcie do roboty i to poprawić...

retrofood
06-05-2008, 09:03
wiesz jaka jest szukaczka - swoją drogą administrator mógłby wziąć się wreszcie do roboty i to poprawić...

bo trzeba próbować z dużymi literami też

sys
07-05-2008, 06:51
http://forum.muratordom.pl/elektrownia-wiatrowa,t128796.htm?highlight=elektrownia%20wiatr owa

:o wersja "mini"...myślę nad takim ustrojstwem , może wykorzystałbym trochę na ogrzanie wody w basenie ogrodowym w chłodne letnie dni :wink:

...słup 6m posiadam już na działce, chciałem żeby energetyka zabrała ale teraz może go zaadoptuje :lol:

beton44
07-05-2008, 07:02
do wiatraka

to potrzeba nie działkę pod dom

tylko parę hektarów pola - on jest zazwyczaj dość głośny

A ponadto myślę że o ile nie dysponujesz ponadprzeciętnymi
zdolnościami zajmowania się biurokratycznymi procedurami
to sobie odpuść...

DeeM
09-05-2008, 07:56
Beton44 a wiesz czym się różni wiatrak o mocy 5kW od takiego o mocy 5MW?
Widziałeś sawoniusa w wersji świder?

Yatza
09-05-2008, 08:06
Beton44 a wiesz czym się różni wiatrak o mocy 5kW od takiego o mocy 5MW?
Widziałeś sawoniusa w wersji świder?

Mam działkę prawie 1000m2, wejdzie mi taki 5MW?
http://www.repower.de/index.php?id=237&L=1
Wirnik ma średnicę tylko 126m, a wieża jakieś 100-120m... :lol: :D :roll: :lol:

Yatza
09-05-2008, 09:26
[color=darkblue]Witajcie! ...ELEKTROWNIE WIATROWE. Za koszt wiatraka około 12.000zł ma sie średnio 3x3kW, lub za ~22.000zł - 3x7kW naprzykład na pogdrzewanie wody, ale tez na oświetlenie itp...

Z energetyką wiatrową jest jeden kłopot: DYSPOZYCYJNOŚĆ. Rok ma 8760h. Przy dobrej wietrzności (nie za mocno i nie za słabo, czyli w sam raz), szacuje się dyspozycyjność na między 2000 a 3000h, czyli około 25%. A te 25% to wynik naprawdę dobry. W Niemczech mają jakieś 15% mocy w "wiatrakach", ale produkują z nich tylko 5% całości energii. Czyli realna dyspozycyjność jest niższa.

Ciekawe jak to wygląda przy takich malcach przydomowych. Z jednej strony taką małą turbinę mniejszy wiatr poderwie niż takiego kolosa 2MW, choć nawet lekki halny ją wyłączyć. Na wysokości 70m też mocniej i równiej wieje, niż na wysokości dachu domu jednorodzinnego.

DeeM
09-05-2008, 09:43
Jeżeli chodzi o zastosowania domowe to najlepszym wyborem wydają mi się
wiatraki wolnoobrotowe (ich łopaty nie wytwarzają siły nośnej lecz są po prostu pchane przez wiatr) taki świder dodatkowo nie potrzebuje wysokiego masztu (5-10m), bo zbiera każdy podmuch z dowolnej strony (z góry lub z dołu też) tzn. przepływ nie musi być laminarny. Z racji małych prędkości obr. nie hałasuje i nie wymaga skomplikowanej mechaniki (przekładni) można go też postawić w ogródku jako "tzw. rzeźba ogrodowa :)".



Jedyny problem to odpowiednia prądnica (wolnoobrotowa), a raczej jej cena...

ubek
09-05-2008, 11:58
Widziałeś sawoniusa w wersji świder?
albo w wersji otunelowanej, zamiast wydajności 16% robi się 30-40%
Możesz zapodać jakiegoś linka do tego otunelowania?

DeeM
12-05-2008, 07:35
dlatego stosuje się młynek joula, żadnej elektryki i CWU jest pod dostatkiem

Sam robisz? Można gdzieś kupić?
Moje pojęcie o młynku joula jest takie jak na tym filmie - garnek z dwoma dziurkowanymi blachami. Wygląda prosto, ale diabeł pewnie tkwi w szczegółach...

Mały
12-05-2008, 08:02
Witajcie.
Wiatr wiatrem, a jak sobie dać radę kiedy pod oknami mam rwącą rzeczkę? a właściwie szeroki strumień?
Szukałem w necie, ale tu są tylko profesjonalne kilkusetkilowatowe minielektrownie.

ubek
12-05-2008, 08:23
Dzięki

enickman
12-05-2008, 09:43
zastanawiam się, czy koszt takiej minielektrowni na dachu nie powinien być podniesiony o koszt instalacji odgromowej?

Mały
16-05-2008, 21:19
zastanawiam się, czy koszt takiej minielektrowni na dachu nie powinien być podniesiony o koszt instalacji odgromowej?
Sorki za odbieganie od tematu, ale mam dom z bala drewnianego i powinienem miec piorunochron. Tyle, że znajomy z energetyki stwierdził: "piorunochron???tu gdzie co kilka metrów masz słupy średnionapięciowe??? to masz przeciez najlepsze z mozliwych piorunochronów!". Ale i tak se pierdyknę jak skapnie trochę grosza;-) .