PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe prawo budowlane - pomocy!



Pawel P.
15-09-2003, 11:37
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

Mam taki problem : zamierzam zrobić nadbudowę nad budynkiem parterowym tj. dobudować I piętro(ok. 80 m kw.). Zrobiłem mapkę geodyzyjną, ekspertyzę geologiczną i zleciłem architektowi projekt (razem koszt ok. 6500)
Niestety w gminie mi powiedziano, że nie dadzą mi pozwolenia na budowę, gdyż budynek stoi w trzech stron w "ostrej" granicy, a nowe prawo z lipca tego roku na taką budowę nie pozwala. Ale chyba to dotyczy nowo budowanych budynków, a nie już istniejących - mam zamiar dobudować piętro! - tak uważa mój architekt. Nadmieniam, że budynki sąsiadów na zasadzie wzajemności, stoją przy moim też w ostrej i jeden z nich jest właśnie o piętro wyższy niż mój już istniejący (mam się dobudować do niego). Aha wg planu zagospodarowania przestrz. wszystko jest OK. Jaka jest prawda? Czy mam szansę w takiej sytuacji uzyskać pozwolenie na budowę? Słyszałem jeszcze o tzw. "odstępstwie od przepisów pr. bud" wydawanym przez Min. Infrastruktury. - może tak sprubować?

Honorata
15-09-2003, 12:10
niestety nowe prawo budowlane obowiazuje wszystkich aktualnie budujacych, remontujacych lub rozbudowujacych, a wiec rowniez ciebie, co do dalszych pytan i watpliwosci zapytaj jednego z forumowiczow -Marka bezposrednio na mail [email protected] a uzyskasz dokladna odpowiedz!
Powodzenia :lol:

Alanta
15-09-2003, 12:14
Możesz wystąpić o odstępstwo do Ministerstwa, za pośrednictwem Gminy, tylko cała procedura się przeciagnie o miesiąc lub dwa. Przepis faktycznie wszedł w życie, dotyczy niestety wszystkich budynków, choc Twój to właściwie szeregówka (kamienica-plomba?), ale moim zdaniem szybciej dostaniesz odstępstwo, niż urzędnicy dojdą do ładu z nowymi przepisami... :wink:

Pawel P.
15-09-2003, 15:04
Dzięki! Spróbuję popytać w gminie jak jest procedura "odstępstwa" do Min. Infrastruktury. Zobaczymy!

bajzi
15-09-2003, 15:16
możesz dobudować (rozbudować) na takiej długości i o takiej samej wysokości jak wysokie i długie są budynki sąsiednie. a odstępstwo trwa o wiele dłużej niż dwa miesiące - właśnie to przechodzę. ale jeżeli jeden budynek jest właśnie o kondygnację wyższy, a drugi nie, to od str. niższej może się znaleźć np. taras. ale o tym powinien wiedzieć architekt. musiałabym zobaczyć szkic, żeby coś podpowiedzieć konkretniej.

Alanta
16-09-2003, 08:22
Mi ostatnio odstępstwo przedłużyło procedurę o 1,5 m-ca, widać wszystko zależy od gminy i poczty :(

bajzi
16-09-2003, 08:32
ja czekam już dwa, nie mówiąc o tym, że w urzędzie zmarnowali też półtora miesiąca, a wszystko przez to, że tak długo czekali z decyzją o war. zabudowy, że projekt, choć gotowy był w czerwcu został złożony w lipcu :cry: to nawet nie ministerstwo wydaje zgodę na odstępstwo, tylko zgadza się, żeby urząd się zgodził na odstępstwo. a urzędasy z um boją się, bo pomimo tej zgody, jakby co, to ich wezmą za .... i są niechętni.