PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki przewód do zasilania domku ?



pado
06-05-2008, 19:35
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

Remik_Programista
06-05-2008, 19:47
Dwie kwestie:
1. Czy 10mm2 czy 16mm2? To jest uzależnione od przydzielonej mocy elektrycznej dla ciebie. Jeśli masz tak jak je około 14-16kW to bez problemów wystarczy 10mm2.
2. Czy 4 czy 5 żył. To jest uzależnione od rodzaju sieci do jakiej się podłączasz. Czy jet to sieć z wydzielonym przewodem ochronnym czy nie. Jeżeli jest wydzielony przewód ochronny to kup 5 żył i nie musisz kopać bednarek i takie tam.

pado
06-05-2008, 20:28
Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.

emil_d
06-05-2008, 20:32
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?


Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu :)

civic9
06-05-2008, 20:38
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?


Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu :)

czemu wyższe rachunki?

labas1
06-05-2008, 21:10
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?


Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu :)

czemu wyższe rachunki?

Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli :D

civic9
06-05-2008, 21:20
Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli :D

no to znowu ktoś nie uważał na lekcjach fizyki :)

r-32
06-05-2008, 21:58
Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli :D

no to znowu ktoś nie uważał na lekcjach fizyki :)

Włacha !! :cry: :cry:

Pozdrawiam

beton44
07-05-2008, 06:20
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

ja może na temat :-?

a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
do której
Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.


parowy co to znaczy? ja rozumiem że w środku w tym kablu są 4 mniejsze :-?
dobrze zrozumiałem?

magda&michal
07-05-2008, 12:10
Witam!
To moj pierwszy post i nie chcialbym zeby ktos uwazal ze sie wymadrzam. Przegladam forum poniewaz niedlugo rozpoczniemy budowe (po roku szukania dzialki:()Ale do rzeczy:
Masz dylemat jaki przekrój WLZ (kabla zasilajacego) wybrac i slusznie bo sprawa jest wazna, aczkolwiek wybor dla osoby znajacej temat jest prosty!
Sa dwa kryteria doboru kabla:
- moc zapotrzebowana jaka zostala tobie przydzialona, prad dopuszczalny dlugotrwale,
- dopuszczalny sprdek napiecia.
Przyjmijmy ze masz moc zapotrzebowana 12 kW. Dla takiej mocy kable 5x6 spelnia warunek ktyterium pierwszego, ale drugiego juz nie. Dla takiej mocy przy dlugosci kabla 50 metrow masz spadek napiecia odpowiednio dla przewodow:
-5x6 = 1,13%,
-5x10 = 0,68%,
-5x16 = 0,42%.
Do obliczen przyjalem kable miedziany bo aluminium przy takich przekrojach sie nie stosuje. Dopuszczalny przez normy spadek wynosi 0,5%. Ale jesli masz moc zapotrzebowana 12kW to mozesz dac 10mm2 jesli masz 15kW daj ze wzgledu na dlugosc przewodu 16mm2.
Jeszcze kilka slow do poprzednich postow

Dwie kwestie:
1. Czy 10mm2 czy 16mm2? To jest uzależnione od przydzielonej mocy elektrycznej dla ciebie. Jeśli masz tak jak je około 14-16kW to bez problemów wystarczy 10mm2.
2. Czy 4 czy 5 żył. To jest uzależnione od rodzaju sieci do jakiej się podłączasz. Czy jet to sieć z wydzielonym przewodem ochronnym czy nie. Jeżeli jest wydzielony przewód ochronny to kup 5 żył i nie musisz kopać bednarek i takie tam.
co do punktu pierwszego to zastalo napisane wyzej, a co do drugiego to wiekszej bzdury dawno nie widzialem. NIE MA w sieci z wydzielonym przewodem ochronnym sa instalacje. Jest obawiazek budowania instalacji 5 przewodowej.

a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
do której
O to chodzi ze SIEC nn dochodząca do zlacza kontrolno pomiarowego w granicy dzialki jest 4 przewodowa (pewnie uklad TN-C chociaz niekoniecznie, czyli L1,L2,L3,PEN), a dopiero w zlaczu nastepuje podzial na instalacje 5 przewodowa (uklad TN-S), czyli w zlaczu nastepuje rozdzial przedowu PEN, na PE i N. Punkt rozdialu musi byc bezwzglednie uziemiony i mamy instalacje 5 przewodowa. Uziemieniem punktu rozdzialu i zlacza zajmuje sie firma ktora je instalowala a ty jako odbiorca masz przygotowane 5 zaciskow pod ktore podlaczasz kabel(oczywiscie musi to zrobic osoba z odpowiednimi uprawnieniami).
A i jeszcze jedno bednarke oczywiscie nalezy rozniez wkopac i polaczyc z GSU (glowna szyna uziemiajaca) umieszona w katlowni czy w garazu.
Pozdrawiam

anpi
07-05-2008, 12:19
a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
do której
Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.


U mnie też tak jest - 4 żyły do skrzynki, 5 żył od skrzynki. W skrzynce zmostkowałem żyły N i PE. Z tego co wiem, trzeba to połączenie jeszcze uziemić (np. bednarką). Może któryś z forumowych elektryków się wypowie w tej kwestii?

magda&michal
07-05-2008, 12:43
Dokladnie tak jak piszesz. Punkt podzialu musi byc bezwzglednie uziemiony. I takie uziemienie robi sie na etapie montazu zlacza kontrolno pomiarowego. Napewno jest takie w kazdym zlaczu poniewaz firma je wykonujaca musi wystawic do ZE na to protokol.

beton44
07-05-2008, 12:59
a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
do której
Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.


U mnie też tak jest - 4 żyły do skrzynki, 5 żył od skrzynki. W skrzynce zmostkowałem żyły N i PE. Z tego co wiem, trzeba to połączenie jeszcze uziemić (np. bednarką). Może któryś z forumowych elektryków się wypowie w tej kwestii?

brawo dążymy powoli do celu:
http://bezel.com.pl/instalacje_pliki/image009.GIF

PS a nie można po prostu zrobić zgodnie z projektem
i warunkami przyłącza?

stuk
07-05-2008, 13:40
Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

Kup taki jaki masz podany w warunkach przyłączenia. Cieńszy być nie powinien, grubszy nie ma sensu, chyba że planujesz zwiększyć w przyszłości moc przyłączeniową. Przewód 16mm2 jednak nie ma sensu, bo nie wyobrażam sobie żebyś potrzebował do domku aż taką moc. 10mm2 wystarczy ze sporym zapasem.
Swoją drogą napisz jaką masz moc przyłączeniową.

pelsona
07-05-2008, 13:41
Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
pzdr.

krzysztofh
07-05-2008, 14:22
Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
pzdr.

Nic ująć ale dodać można że ten przekrój tj. 16mm2 dla pojedynczej żyły jest także istotny w przypadku wykonania instalacji odgromowej.
Amen

stuk
07-05-2008, 14:45
Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
pzdr.

Tylko widzisz... nie ma czegoś takiego że "energetyka z reguły...". Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. U mnie np. do złącza w linii ogrodzenia enion doprowadził kabel 4x120mm. I krakowski enion "dostarcza" sieć TNC i określa w warunkach, że rozdział PEN-a ma nastąpić w rozdzielni budynku. Czyli od złącza do rozdzieli w domu ciągniesz kabel 4-żyłowy.

Jedyną regułę jaką można podać to to, ze w warunkach przyłączenia jest to wszystko określone i tego należy się trzymać. A stosowanie kabla o przekroju większym niż 10m2 nie ma sensu, jeśli moc przyłączeniowa to 10-20kW. Szkoda kasy i szkoda się potem z grubszym kablem w rozdzielni gimnastykować.

W złączu w linii ogrodzenia PEN jest uziemiony, nawet jak dalej idą tylko 4 przewody, ale oczywiście punkt rozdziału PEN-a na PE i N trzeba uziemić.

marcin714
07-05-2008, 21:13
Zakłady energetyczne nie określają w warunkach przekroju WLZ.
5 żyłowy WLZ to czysta strata pieniędzy i tylko nierozumni ludzie z niektórych ZE tego jeszcze nie rozumieją ale idzie im to wytłumaczyć. Enion już jakiś czas temu to zrozumiał i na początku była dowolność 4/5 a teraz raczej sugerują 4.

Z tych wszystkich wymienionych warunków doboru najważniejszy jest inny. Ochrona przeciwporażeniowa. Wg tego kryterium czasem trzeba dać kabel dużo gruszy niż się wydaje. Ale najpierw trzeba to policzyć . A może lepiej nie liczyć i żyć w błogiej nieswiadomości z kablem 5x6mm

Bigbeat
07-05-2008, 21:24
Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.
Ja w kwesti formalnej: znaczy się 4 - żyłowy, prawda? Bo 4 -parowa to jest skrętka lub kabel teletechniczny.
To byłem ja, Jarząbek ;)

pado
07-05-2008, 21:50
Czytając Wasze posty mam w głowie misz masz . Serce chce 5 x 10 , rozum 5 x 16 , ale przy 50 metrach to dość słono kosztuje.Zresztą jak czytałem to bedę jeszcze musiał kupić 50 m bednarki (chyba ,że wykorzystam 5 żyłę jako uziom zamiast bednarki - ale czy tak można) ?
Czytając post magda&michal
Przyjmijmy ze masz moc zapotrzebowana 12 kW. Dla takiej mocy kable 5x6 spelnia warunek ktyterium pierwszego, ale drugiego juz nie. Dla takiej mocy przy dlugosci kabla 50 metrow masz spadek napiecia odpowiednio dla przewodow:
-5x6 = 1,13%,
-5x10 = 0,68%,
-5x16 = 0,42%.

dochodzę do wniosku ,że trzeba będzie kupić jednak 5 x 16 ,choć pewnie bedą inne problemy z zarobieniem końcówek kabla i jego sztywnością . U siebie muszę w zalezności od przeciągnięcia kabla ugiąć jego 1 bądź 3 razy . (jak poprowadzę jego od tyłu domu do korytarza to będzie tylko 1( przeprowadzony pod całością korytarza) zagięcie jak od przodu domu aż 3 ) + oczywiście 2 przy zejściu z szafki i wejściu z wykopu do domu)

zyga350
07-05-2008, 22:55
Witam. Przy tej długości WLZ- tu YKY 5x10mm2 zmiesci sie w granicy dopuszczalnego spadku napiecia , ale moim zdaniem powinieneś zastosować kabel o przekroju 16mm2.

zyga350
07-05-2008, 22:58
[quote="marcin714"]Zakłady energetyczne nie określają w warunkach przekroju WLZ.
5 żyłowy WLZ to czysta strata pieniędzy i tylko nierozumni ludzie z niektórych ZE tego jeszcze nie rozumieją ale idzie im to wytłumaczyć. Enion już jakiś czas temu to zrozumiał i na początku była dowolność 4/5 a teraz raczej sugerują 4.

Z tych wszystkich wymienionych warunków doboru najważniejszy jest inny. Ochrona przeciwporażeniowa. Wg tego kryterium czasem trzeba dać kabel dużo gruszy niż się wydaje. Ale najpierw trzeba to policzyć . A może lepiej nie liczyć i żyć w błogiej nieswiadomości z kablem 5x6mm[/quote



Nowe warunki w ENEI też są na YKY 4x.... mm2

stuk
08-05-2008, 12:11
Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć.

pado
08-05-2008, 13:46
Stuk napisał :
Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć

Mam zabezp. 2 x 20A i moc 12 KW.

stuk
08-05-2008, 14:10
Stuk napisał :
Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć

Mam zabezp. 2 x 20A i moc 12 KW.

To przy 12KW daj przewod 10mm2 i masz zapas (bedzie pewne, bezpieczne i rozwojowe).

pado
08-05-2008, 21:05
Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).

miol
09-05-2008, 09:46
Witam. Przy tej długości WLZ- tu YKY 5x10mm2 zmiesci sie w granicy dopuszczalnego spadku napiecia , ale moim zdaniem powinieneś zastosować kabel o przekroju 16mm2.
A może chociaż napiszesz dlaczego? Jak jakoś nie mogę zrozumieć tego parcia na dawanie coraz większych przekrojów kabli. Obciążalność prądowa (jakby nie patrzeć jest to podstawowy warunek) 5x10 jest 41A co przy wymaganych 17A dla 12kW jest z bardzo dużym zapasem, dla ochrony przeciwporażeniowej też nie będzie wielkiej różnicy między 5x10 a 5x16 mając na uwadze fakt że nawet dla obwodów zabezpieczonych C20 wymagana impedancja jest rzędu 1,15 oma ( a takich obwodów nie ma za wiele w domku jednorodzinnym :) ), no i zostaje kwestia spadku napięcia ale tutaj za bardzo bym się nie podniecał wymogiem 0,5 % dla WLZ, po pierwsze norma IEC 60364-5-52 zaleca (wymagania są w opracowaniu) tylko aby całkowity spadek napięcia od przyłącza do urządzenia odbiorczego nie przekroczył 4% a te 0,5% zostało wprowadzone przes normę SEP-owską bez rozgraniczania czy to obiekt przemysłowy czy inny. Wiem że nawet niektórzy projetkanci nie stosują się do tego warunku jako zbyt ostrego bo przy niektórych obiektach musieliby kilkaktrotnie przewymiarować kable zasilające. I pytanie czym grozi nie spełnienie tego warunku 0,5% dla kabla zasilającego domek.

stuk
09-05-2008, 11:44
Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).
Jasne że 3x20to widziałem ze pomyłka :-)


Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A :-)

miol
09-05-2008, 12:07
Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).
Jasne że 3x20to widziałem ze pomyłka :-)


Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A :-)
Fakt, to chyba będzie 49A, nie mam pod ręką tabel z normy więc podałem wartość z jakiejś książki

pelsona
09-05-2008, 12:37
Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A
Niestety Stuk muszę Cię zmartwić bo obciążalność żyły miedzianej 10mm2 jest mniejsza i wynosi 39A. PN-IEC 60364-5-523-2001 tablica 52-C3 wykonanie instalacji A2 (przewody wielożyłowe w rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie), bo musisz wiedzieć, że zaklada się najmniej korzystny układ i kable nie na całej długości idą w ziemi ale niestety także w przepustach itd.
Jeśli dodasz do tego obostrzone spadki napięć a także dodatkowe spadki napięć od wyższych harmonicznych nieparzystych, którymi nikt na co dzień głowy sobie nie zaprząta a są niebagatelne zwlaszcza od lamp wyładowczych(które są ich silnym źródłem). Idąc dalej uwzględniając czasami niestety dużą asymetrię obciążeń sieci trójfazowej, strat energii w kablu (policz przy okazji jako lekcję do odrobienia w domu) którym grzejesz ziemię przez cały okrągły rok, impedancję pętli zwarcia dla ochrony przeciwporażeniowej dla kiepskich nieraz uziomów itd, itd to szybciutko zweryfikujesz swój pogląd na temat przekrojów WLZ-tów.
pzdr

stuk
09-05-2008, 14:16
Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A
Niestety Stuk muszę Cię zmartwić bo obciążalność żyły miedzianej 10mm2 jest mniejsza i wynosi 39A. PN-IEC 60364-5-523-2001 tablica 52-C3 wykonanie instalacji A2 (przewody wielożyłowe w rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie), bo musisz wiedzieć, że zaklada się najmniej korzystny układ i kable nie na całej długości idą w ziemi ale niestety także w przepustach itd.


Wyciag z książki
„WYTYCZNE SEP - Pomiary w elektroenergetyce” wydanie VI.
Zespół autorów pod redakcja Krystyna Kuprasa.
Stan prawny na dzien 1 marca 2006.

Tabela 17.5.2. Obciążalnosc długotrwała kabli elektroenergetycznych o izolacji papierowej,
gumowej i polwinitowej, 3-4 żyłowych, o napieciu znamionowym do 1 kV, uło-
onych pojedynczo bezposrednio w ziemi o temperaturze obliczeniowej + 20 °C oraz
umieszczonych pojedynczo w powietrzu o temperaturze obliczeniowej + 25 °C [203]

I tam odczytujemy że dla 10mm2 obciążalność wynosi 82A dla Cu i 65A dla Al (dla kabli w ziemi).

Zauważ, że kabel w ziemi to nie do końca to samo co kabel w "rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie", a im temperatura otoczenia niższa, tym obciążalność wieksza. W ziemi na 0,5-1m nie masz +20 stopni, tylko mniej. W praktyce obciążalnośc z różnych względów może być niższa, ale do 39A daleko i krótko mówiąc przesadziłeś.

miol
09-05-2008, 14:32
Witam
Po pierwsze kabel rzadko idzie w ocieplonej ścianie, z reguły z ziemi przepustem wchodzi do rozdzielnicy (swoją drogą jeżeli przepust przez ocieploną ścianę traktować jako rura w ociepleniu to po co tyle tabel, wystarczyłaby jedna)
Po drugie i trzecie i czwarte to ciągle mówimy o domku jednorodzinnym gdzie nie ma odbiorów nieliniowych o dużej mocy i problem wyższych harmonicznych nie jest istotny, to samo dotyczy asymetrii ,przy dobrze wykonanej instalacji nie jest wielka. A ziemie kabel 5x10 grzeje gdzieś tak ok.30W a 5x16 jakieś 17W przy pełnej mocy 12kW i żeby pokryć różnicę w cenie kabla (jakieś 500zł) to musiałbym przez 8,5 roku pełną mocą dzień i noc obciążać ten kabel, przy rzeczywistym użytkowaniu to może się zwróci no niewiem 30-40 lat? Tak że nadal nie widzę powodów żeby dawać wieksze przekroje, chyba że w myśl zasady dajmy grubszy bo nie zaszkodzi, będzie na zapas.

Stuk nie doczytałeś że ta tabela dotyczy wymagań wg. PBUE a wymagania wg. normy są na następnej stronie :lol:

stuk
09-05-2008, 15:07
Stuk nie doczytałeś że ta tabela dotyczy wymagań wg. PBUE a wymagania wg. normy są na następnej stronie :lol:

Norma jakiej by nie przyłożyć nie zmienia faktów, a cytatem z tabelki chciałem zilustrowac jak daleko jest od faktycznych mozliwych obciazen do pradow jakie moga sie pojawic w konkretnym tym wypadku (domek 12-20kW) :-)

pado
09-05-2008, 20:15
Czytam Wasze ciekawe posty i naprawdę mam dylemat . Piszecie mnóstwo ciekawych rzeczy i juz się w tym pogubiłem . Wychodzi mi ,że nie warto kupować 5x16 tylko 5 x 10 co myślicie ?
Poradzcie mi jaki kabel w końcu kupić cieńszy czy grubszy - długość linii będzie ok 50 m . Czy 5 żyłę można wykorzystać jako bednarkę ?

miol
11-05-2008, 07:48
Witam
Ja swoje zdanie wyraziłem ale wybór należy do ciebie, wiem że przy takich wyborach kusi żeby jednak kupić grubszy i mieć spokój i o ile nie dziwi mnie to w przpadku inwestora, który nie jest elektrykiem o tyle zaskakują mnie rady fachowców, którzy też dla spokoju (ale swojego) radzą aby dawać jak najgrubsze przekroje przykładając miarę budynków przemysłowych i biurowych do domku jendnorodzinnego, strasząc harmonicznymi (tylko niech napiszą które odbiory je wprowadzą i jaki to będzie procent, szczególnie gdy najwiekszym odbiornikiem z reguły jest kuchenka z piekarnikiem), asymetrią i za dużym spadkiem napięcia i oczywiście "ogromnym" dodatkowym kosztem związanym ze stratami na cieńszym kablu (ten argument już słyszałem kilka razy). Chyba mam rację jak powiem, że jak z 8 lat temu ktoś by forsował zasilanie domku o mocy przyłączeniowej 12kW kablem 5x16 to byłby wyśmiany, no ale jest tendencja aby dawać "większe" "grubsze" "mocniejsze" i jak nie szkoda kasy to możesz dać i 5x25 zaszkodzić nie zaszkodzi.
O wykorzystaniu przewodu jako bednarki zapomnij!

retrofood
11-05-2008, 09:05
Czytam Wasze ciekawe posty i naprawdę mam dylemat . Piszecie mnóstwo ciekawych rzeczy i juz się w tym pogubiłem . Wychodzi mi ,że nie warto kupować 5x16 tylko 5 x 10 co myślicie ?
Poradzcie mi jaki kabel w końcu kupić cieńszy czy grubszy - długość linii będzie ok 50 m . Czy 5 żyłę można wykorzystać jako bednarkę ?

Zastosuj aluminiowy, jest znacznie tańszy. trzeba tylko dać trochę większy przekrój (o jeden stopień) niż miedziany.
Czyli więcej niż 4 x 16 mm.
piatej żyły nie wykorzystasz jako bednarki, bo bednarka musi mieć kontakt z gruntem. Żyła kabla nie ma takiej możliwoścxi.

pado
11-05-2008, 09:07
Muszę przyznać ,że mam niezły mętlik w głowie !

marcin714
11-05-2008, 09:22
A myślałeś pewnie ,że elektryk to ma prostą robotę co?

odaro
11-05-2008, 09:30
To ja się podłącze że swoim pytaniem. Nie sądziłem ze elektryczny kabel zasilający to taka skomplikowana sprawa.

Jak kabel zakopać w ziemi idący od skrzynki rozdzielczej w domu do garażu wolnostojącego w odległości wszystkiego razem ok. 10m.
W garażu chciałbym mieć 3 fazy

pado
11-05-2008, 10:16
marcin 714 napisał
A myślałeś pewnie ,że elektryk to ma prostą robotę co?
_________________

Każdy zawód nie jest prosty jeżeli chce się być w nim dobrym fachowcem , a nie partaczem.
A na takich " dobrych inaczej " coraz częściej można trafić . - Ot przykład budowy mojego sąsiada - fachowcy postawili sciany tak proste ,ze aż .... potrafili za to wiele razy odwiedzać sklep z piwem .
Ich następcy muszą wiele poprawiać ... , a koszty rosną.
Ja wolę zrobić coś raz moze drożej ale bez poprawek.

pado
20-05-2008, 20:15
Temat przemyślałem - kupuję 5 x 16 mm2 i zamontuję skrzynkę rozdzielczą pod schodami . Schody są zabiegowe więc miejsce się znajdzie . Dzięki temu potrzebuję tylko 44 m kabla.
Co sądzicie o koncepcji szafki pod schodami ?

jabko
20-05-2008, 20:28
...Co sądzicie o koncepcji szafki pod schodami ?
Elektryk - instalator na pewno się ucieszy :lol:

retrofood
20-05-2008, 20:44
do aparatów znajdujacych się w rozdzielni powinien być zawsze swobodny dostęp i niekoniecznie w pozycji embrionalnej dla pracującego przy niej elektryka.
więc jesli to miejsce spełnia takie zasady...

pado
21-05-2008, 20:10
Retrofood napisał :
do aparatów znajdujacych się w rozdzielni powinien być zawsze swobodny dostęp i niekoniecznie w pozycji embrionalnej dla pracującego przy niej elektryka.
więc jesli to miejsce spełnia takie zasady...

Miejsce powinno się znaleźć więc chyba nie powinno być źle . Wg rysunków domu powinno być OK, ale zobaczę jak będzie to wyglądało w rzeczywistości.
Tak na marginesie to jak oglądałem kabel 5 x 16 - to jest naprawdę sztywny i zastanawiam się jaki łuk na zakręcie można z nim zrobić aby kabelek to przeżył. ?.

pado
21-06-2008, 16:41
Po wielu konsultacjach , wykonaniu wykopu pod kabel , pomierzeniu zdecydowaliśmy się na 5 x 16 .Będzie tego ok 53 m, więc nie mało.

I.W.
21-06-2008, 18:51
IMHO szkoda kasy
Takie coś najzwyczjniej w świecie się wylicza wg kryteriów:
obciązalności długotrwałej, spadku napięcia i wytrzymałości mechanicznej. Metodologia wyliczeń jest np na stronie moellera w poradniku dot instalacji elektr. Wg jednej z tabel producenta dla 16 mm2 w zależności od izolacji (PCV, XLPE) obciążalność długotrwała kabla w ziemi wynosi 67 lub 79 A. Teraz popatrz sobie jakie masz zabezpieczenie główne i o ile jest to przewymiarowane. I to wszystko przy założeniu że jedziesz z moca maks cały czas. Przy długości WLZ 53 m raczej kluczowe może być kryterium spadku napięcia ale 16mm^2. to chyba za dużo. U mnie dla 15 m i zabezpieczeniu 20 A o ile pamiętam starcza 6 mm^2. Nie wiem co miał na myśli ktos kto pisał o ochronie przeciwporażeniowej w kontekście grubości żyły szybkość zadziałania zabezpieczenia?

Tomkii
21-06-2008, 20:50
Po wielu konsultacjach , wykonaniu wykopu pod kabel , pomierzeniu zdecydowaliśmy się na 5 x 16 .Będzie tego ok 53 m, więc nie mało.
Powinno być dobrze.
Ja przy tej długości zastanawiał bym się nad aluminium. Ale co najmniej 16mm2 (odpowiada miedzi 10mm2).
Ilość żył zależy od rodzaju sieci (masz określone w warunkach) i punktu rozdziału (dla sieci TN-C-S - też określony w warunkach).
Przy rozdziale w skrzynce w ogrodzeniu daje się kabel 5x, przy rozdziale w domu daje się 4x. Jeśli masz sieć TT albo co gorsza IT to zanim coś zrobisz weź dobrego elektryka - ludzie przyjmują domyślnie że masz sieć typu TN-C-S (a to nie musi być prawda).
Jeśli masz uziom fundamentowy to nie trzeba dawać dodatkowo bednarki do wykopu.

UWAGA!
Przy punkcie rozdziału w domu nie wolno zejść z przekrojem kabla zasilającego budynek poniżej 10mm CU (a dokładniej żyły PEN - jeśli dobrze pamiętam :) ).

pado
21-06-2008, 21:35
Właśnie chciałem mieć uziom ze zbrojenia , ale fachowcy zanim im o tym powiedziałem zdążyli odciąć - szkoda bo będę musiał posiłkować się bednarką.
Co do kabla to kupię jednak miedź bo choć droższe od alunimiaka to jednak lepszy kabel. Kabel 5x 16 będzie będzie miał większą rezerwę zapasu przy ewent. zwiększeniu poboru mocy choć myślę chyba na wyrost.
Jężeli chodzi o :

Przy rozdziale w skrzynce w ogrodzeniu daje się kabel 5x, przy rozdziale w domu daje się 4x. Jeśli masz sieć TT albo co gorsza IT to zanim coś zrobisz weź dobrego elektryka - ludzie przyjmują domyślnie że masz sieć typu TN-C-S (a to nie musi być prawda).

to muszę popatrzeć w papiery choć mam tylko umowę z energetyką i tam nie ma o tym mowy .
Jakiś czas temu chciałem kupić 4 x 16 , ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.

Tomkii
21-06-2008, 21:57
to muszę popatrzeć w papiery choć mam tylko umowę z energetyką i tam nie ma o tym mowy .
Jakiś czas temu chciałem kupić 4 x 16 , ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.

Jak nie masz warunków to sprawdź ile zacisków jest w szafce w Twoją stronę (będzie 4 albo 5). Będziesz już wiedział jaki kabel zastosować. Z układem sieci jest gorzej. W 99% przypadków będziesz miał TN-C-S. Jeśli możesz to upewnij się w energetyce.

pado
21-06-2008, 22:15
Jak nie masz warunków to sprawdź ile zacisków jest w szafce w Twoją stronę (będzie 4 albo 5). Będziesz już wiedział jaki kabel zastosować. Z układem sieci jest gorzej. W 99% przypadków będziesz miał TN-C-S. Jeśli możesz to upewnij się w energetyce.

Zacisków w szafce mam 4 .

Oto fotki opisu na szafce . Może to coś pomoże.

http://images31.fotosik.pl/294/96ab677c63d4e6d4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=96ab677c63d4e6d4)

http://images31.fotosik.pl/294/4ebbb9e3f5c3238em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4ebbb9e3f5c3238e)

Tomkii
22-06-2008, 06:08
Zacisków w szafce mam 4 .

Oto fotki opisu na szafce . Może to coś pomoże.
(ciach)


No to jak położysz przewód 5x to możesz mieć problem z podłączeniem się pod zaciski (mogą nie wejść dwa kable pod jeden zacisk). Jak koniecznie chcesz kłaść 5x to kup jakiś DY 1x16mm2 długości 1m i zobacz czy dasz radę upchać obydwa końce pod zacisk.

W/g schematu szafki układ jest TN-C (czyli w domu powinieneś rozdzielić przewód PEN na PE i N i ten punkt uziemić - wyjdzie układ TN-C-S).

pado
22-06-2008, 10:41
Fakt zacisk też ma swoje wymiary , ale zawsze można wymienić łączówkę z zaciskami na większy rozmiar a z tym chyba nie powinno być problemu.
Myślę ,że 16mm jako jedna żyła wejdzie , ale druga już nie chyba ,ze zrobię przyłącze 4 x 16 , ale chyba nie warto.

Tomkii
22-06-2008, 17:07
Fakt zacisk też ma swoje wymiary , ale zawsze można wymienić łączówkę z zaciskami na większy rozmiar a z tym chyba nie powinno być problemu.
Myślę ,że 16mm jako jedna żyła wejdzie , ale druga już nie chyba ,ze zrobię przyłącze 4 x 16 , ale chyba nie warto.
Ok, zwracam tylko uwagę na potencjalny problem i tyle. Finansowo pewnie faktycznie nie ma większej różnicy czy dasz 4x czy 5x.
Z gięciem kabla będzie problem, zaplanuj trasę tak aby można było robić łuki. Przyznam szczerze że nie wiem jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla takich kabli. U siebie przy 5x16 najmniejszy promień mam coś około 20cm.

pado
22-06-2008, 19:53
Z gięciem kabla będzie problem, zaplanuj trasę tak aby można było robić łuki. Przyznam szczerze że nie wiem jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla takich kabli. U siebie przy 5x16 najmniejszy promień mam coś około 20cm.

Dzięki za uwagi masz rację co do promieni . U mnie w zasadzie będą 3 - pierwszy po wejściu z szafki w ziemię , 2-gi na zakręcie , a 3-ci po wyjściu kabla w domu .
A promień postaram się zrobić mniejszy bo tam kabel będzie grzał sie najwięcej , a i ryzyko pęknięcia jest największe.
Tak na marginesie gdzie i na jakiej wysokości masz rozdzielnię w domku ?

I.W.
23-06-2008, 12:02
ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.
Z tym to różnie bywea -akurat też mam zamiar kupić ale u mnie potrzeba 4 zyły a ponieaż te kable kupowane są rzadziej nie umiem go znależć w cenie niższej niż 5 żyłowy (na 5-tki sa promocje itp). YKY 5 x 10 mozna miec za 15,50 zł/m. A Aluminium IMHO bez sensu. Po co pakować 16 mm2 zamiast 10 z materiału o lepszej przewodności ? Grubszy kruchy itp. A wolno dawać alu w ogóle? Bo w instalacjach wewn chyba nie.

pelsona
23-06-2008, 14:10
Kable aluminiowe YAKY jak najbardziej daje się na główne zasilania obiektów. Bardziej się nawet nadają z naszego punktu widzenia bo są zdecydowanie tańsze od miedzi ale trzeba dawać większe przekroje. Przykładowo kabel YAKY 4X25mm2 ma taką samą obciążalność jak miedziany 16mm2.
Aktualne ceny można sobie zobaczyć w cenniku Telefoniki (Internet) minus 50% rabat. Co do instalacji wewnętrznych już od dawna aluminiowe nie są produkowane i jest zakaz ich stosowania jakby ktoś je miał z wykopalisk.

PS A propo wykopalisk:
Badacze radzieccy kopią w ziemi w Stanach Zjednoczonych i na pewnej głębokości natknęli się na zwoje drutu miedzianego. Wyciągają wniosek że w zamierzchłych czasach w tym kraju istniała już łączność przewodowa.
Kopią, kopią u siebie i nic nie znależli. Wniosek- w tych samych czasach istniała u nich już łączność bezprzewodowa :)

pzdr.

Tomkii
23-06-2008, 16:08
Tak na marginesie gdzie i na jakiej wysokości masz rozdzielnię w domku ?
To zależy którą? ;)
Generalnie 130cm od posadzki do dołu rozdzielni. Główna w piwnicy na korytarzu (pół rozdzielni zajmują obwody 3 fazowe: włącznik główny, zabezpieczenie przepięciowe B+C, różnicówka przeciwpożarowa i rozdział na pozostałe rozdzielnie, do obwodów krytycznych automatyczny przełącznik faz i takie tam pierdołki...), parter i piętro na korytarzu - dwie rozdzielnie po 20 obwodów każda + siłowy na kuchnie, garaż (jeszcze nie zrobiona). We wszystkich zabezpieczenia nadnapięciowe typu C. W szafce energetycznej zabezpieczenie selektywne 3x25A Cs. Do głównej rozdzielni wprowadzoną mam również bednarkę 40mmx3mm z uziomem fundamentowym i zrobioną GSU (szyna uziemiająca). WLZ 5x16mmCu długości coś koło 12m.
Rozdzielnie w piwnicy i na pietrach są jedna pod drugą, między nimi idzie kanał kablowy (rura fi50). Ze względu na stopień skomplikowania (ilość kabli) byłem zmuszony dobierać miejsce na rozdzielnie w miarę centralnie. W założeniach rozdzielnie w przyszłości ma przykryć jakieś lustro. I tak włożyłem parę kilometrów kabli(!!!).
Do instalacji teletechnicznych (antena, telefon) mam 6 kanałów kablowych fi40mm :)
To raczej nie jest typowa instalacja na domek...

mayor
01-08-2008, 16:56
Witam wszystkich serdecznie, jestem w malej rozterce, więc proszę o pomoc! Mam już kupiony kabel a 5x6 mm kwadrat,długość kabla (linii) od 35 do 45 metrów, zamówione w energetyce jest 10,5 kW, ale to oczywiście liczba na wyrost. W rzeczywistości tyle wykorzystywane nie będzie, to zwykły domek jednorodzinny, więc najwięcej prądu będzie zżerał bojler, pralka, piekarnik elektryczny, zimą ewentualnie awaryjnie grzejniki (ogrzewanie stałe jest inne). Zamówiony jest licznik trójfazowy, proszę o info czy ten kabel wystarczy? Zwłaszcza, jeżeli te najbardziej energochłonne urządzenia się rozdzieli na rożne fazy, czy nie będzie tak, że ze względu na swoją długość kabel się może grzać, czy nie grozi stopnienie instalacji? Czy można ten kabel zostawić, czy trzeba wymienić na grubszy przekrój?
Przepraszam, za taką ilość pytań, ale nie bardzo się na tym znam, potrzebuję porady :/
Pozdrawiam

krzysztofh
01-08-2008, 17:39
Przy długości 30-40mb z pewnością ten przekrój jest za mały. Kolejny najmniejszy ale akceptowalny to 5 x 100mm2 Cu. Jeżeli to byłby domek letniskowy mogłoby być, ale skoro to dom do stałego pobytu zdecydowanie za mało.
Napisałem minimum, bo ja bym dał 5 x 16mm2. U siebie też taki zastosowałem (ale to akurat nie argument), choć mam dwukrotnie mniejszą odległość, ale mam instalację odgromową i przeciwprzepięciową.
To że kabel musi być YKY bo do ziemi to chyba jasne.

Tomkii
01-08-2008, 19:24
Witam wszystkich serdecznie, jestem w malej rozterce, więc proszę o pomoc! Mam już kupiony kabel a 5x6 mm kwadrat,długość kabla (linii) od 35 do 45 metrów, zamówione w energetyce jest 10,5 kW
Spalić to się nie spali. Problemy będą ze stabilnością napięcia sieci to raz (mocne przygasanie żarówek przy włączeniu się np. grzałki w pralce), dwa zostaje wyłącznie ochrona za pomocą różnicówek (inna prawdopodobnie nie wyjdzie ze względu na za dużą rezystancję pętli zwarcia).
Ja bym dał większy - jeśli szkoda kasy na 5x10mm Cu to dać 5x16mm Alu (wyjdzie trochę taniej).
Tendencja poboru prądu w domkach jest wzrostowa!!! Kiedyś dołożysz klimę albo coś innego i sie okaże że trzeba kopać...
Na dziś masz pralkę (2kW), piekarnik elektryczny (2-3,5kW), odkurzacz pewnie też masz tylko o nim zapomniałeś (2kW), boiler (pewnie ze 2kW), może czajnik? (3kW). To już razem masz 12,5kW które na bank będzie potrzebne na święta... Żona Cię zabije ;)

mayor
01-08-2008, 22:41
Spalić to się nie spali. Problemy będą ze stabilnością napięcia sieci to raz (mocne przygasanie żarówek przy włączeniu się np. grzałki w pralce), dwa zostaje wyłącznie ochrona za pomocą różnicówek (inna prawdopodobnie nie wyjdzie ze względu na za dużą rezystancję pętli zwarcia).
Ja bym dał większy - jeśli szkoda kasy na 5x10mm Cu to dać 5x16mm Alu (wyjdzie trochę taniej).
Czy spadki napięcia będą również wtedy, gdy każde z energochłonnych urządzeń podłączę do innej fazy?
Z wymianą kabla będzie ciężko - koszty to jeszcze pół biedy. Problem w tym, że on już jest częściowo ułożony (pod wylewką) - został tylko fragment do wkopania w ziemię (do skrzynki). Nawet jak kupię nowy kabel, to będzie problem z jego ułożeniem...

A co do ochrony - nie wiem, co to jest rezystencja pętli zwarcia. Dlaczego zostaje tylko różnicówka? A "zwykłe" bezpieczniki to co? Jeśli można, proszę o w miarę łopatologiczną odpowiedź.


Na dziś masz pralkę (2kW), piekarnik elektryczny (2-3,5kW), odkurzacz pewnie też masz tylko o nim zapomniałeś (2kW), boiler (pewnie ze 2kW), może czajnik? (3kW). To już razem masz 12,5kW które na bank będzie potrzebne na święta... Żona Cię zabije ;)
Ale sytuacja, że to wszystko będzie chodzić na raz, będzie wyjątkowo rzadka (o ile w ogóle zajdzie).

Tomkii
02-08-2008, 13:39
Czy spadki napięcia będą również wtedy, gdy każde z energochłonnych urządzeń podłączę do innej fazy?

Będą mniejsze ale będą. Zawsze są :) Kwestia tylko jakie duże.

Z wymianą kabla będzie ciężko - koszty to jeszcze pół biedy. Problem w tym, że on już jest częściowo ułożony (pod wylewką) - został tylko fragment do wkopania w ziemię (do skrzynki). Nawet jak kupię nowy kabel, to będzie problem z jego ułożeniem...

No to trochę za późno pytasz. Ale jak pisałem, działać będzie, nie spali się. Zrób (zleć) pomiary żeby mieć pewność że masz prawidłową ochronę p-porażeniową. A tak w ogóle kabel pod wylewką ciagnął bym w rurze AROT.
Kable energetyczne nie są wieczne.

A co do ochrony - nie wiem, co to jest rezystencja pętli zwarcia. Dlaczego zostaje tylko różnicówka? A "zwykłe" bezpieczniki to co? Jeśli można, proszę o w miarę łopatologiczną odpowiedź.

Bezpiecznik ma zadziałać w określonym czasie (w przypadku zwarcia). O tym czy będzie ten wymóg spełniony decyduje rezystancja pętli zwarcia. Mają na nią wpływ w dużym stopniu średnice przewodów (wszystkich po drodze aż do końcowego gniazdka). Im cieńsze przewody i dłuższe tym gorzej. Na ich długość z reguły nie masz wpływu więc dobiera się przekrój.
Jeśli warunek nie jest spełniony to bezpiecznik jest ale nie działa właściwie (w skrajnym przypadku może nawet w ogóle nie zadziałać).

Ale sytuacja, że to wszystko będzie chodzić na raz, będzie wyjątkowo rzadka (o ile w ogóle zajdzie).
Gwarantuje że zajdzie (prawo Murphyego) ;)
To też idzie ratować stosując przekaźniki priorytetowe. Słowem tragedii nie będzie, prawie zawsze idzie coś z tym zrobić. Tylko lepiej mieć po prostu grubszy kabel.
PS.
Tutaj człowiek też "zaoszczędził" na mocy. Co prawda kupił aż 6kW ale to niewiele mniej niż u Ciebie...
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=12130

PS2.
Jak byłem mały w domu jednorodzinnym moich rodziców na cały dom był jeden bezpiecznik 10A. Później przerobione zostało na 3x10A (ale jedna faza), nastepnie 3x16A (już 3 fazy) a obecnie jest 3x25A. Przyłącze i część instalacji też już była wymieniana przy kolejnych przeróbkach. A dom stoi cały czas ten sam. Mieszkają ci sami ludzie...

Dzior
27-09-2016, 18:21
Drodzy forumowicze - prośba o pomoc. Zamierzam wyposażyć moją działkę w prąd - na ten moment będzie do prąd do blaszaka (docelowo do domu), moc 8Kw, w warunkach kabel 5x10 YKY. Jedno mnie trapi - zarówno blaszak, jak i później dom będzie w odległości ok.30 - 32 m od skrzynki. Nie chciałbym kupować dwóch kabli, tylko później zwiększyć moc zamówioną i przenieść kabel do domu. Dom będzie ogrzewany PC, będzie płyta indukcyjna, WM z rekuperacją, fotowoltaika.
Pewnie moc docelowa ok. 14-15 kW. Moje pytanie - czy kabel 5x10 w zupełności wystarczy, czy może warto zakupić 5x16? Układ TNS.
Dzięki

elpapiotr
27-09-2016, 19:55
Poproszę fragment skanu Warunków z podanym kablem oraz z podanym układem sieciowym z ZE.

PS. Nigdy nie spotkałem sieci zasilającej/przesyłowej w układzie TN-S.
To jakiś ewenement.

Dzior
27-09-2016, 20:45
Poproszę fragment skanu Warunków z podanym kablem oraz z podanym układem sieciowym z ZE.

PS. Nigdy nie spotkałem sieci zasilającej/przesyłowej w układzie TN-S.
To jakiś ewenement.

Poniżej warunki. Mogłem popełnić jakąś gafę w opisie.
368645

elpapiotr
27-09-2016, 21:02
Oczywiście że gafa.
Instalacja Odbiorcy w układzie TN-S, ale zasilająca na pewno nie.
Trochę mnie dziwi ten wymóg kabla 5-żyłowego, ale zacofane Rejony tak mają.
Innymi słowy, Rejon "nakazuje" łączyć uziemienie robocze linii kablowej z kolegi uziemieniem ochronnym przyszłego budynku.
Tauron (wcześniej Enion) dawno już od tego odszedł

PS. Dla 15 kW, przy tej długości kabla przekrój jest wystarczający, co nie znaczy, że nie należy dokonać obliczeń potwierdzających.

Dzior
27-09-2016, 21:05
No tak, zacofany rejon czyli najbogatsza gmina w kraju... ;)

elpapiotr
27-09-2016, 21:08
Jasne że zacofany.
Pisanie tekstów o metodzie szybkiego wyłączenia za pomocą RCD nie tylko mnie rozbawiło, ale utwierdziło w opinii o osobie, która te warunki pisała.

PS. Kolega się zapyta w Rejonie, jak szybkie ma być to wyłączenie (?)
Pachnie mi tu Boczkowskim, który pierdoły pisał w swoich "opracowaniach"

PS2. Czytaj p. 7 doktora Musiała :

http://docplayer.pl/19235757-Ochrona-przeciwporazeniowa-w-urzadzeniach-niskiego-napiecia-najczestsze-nieporozumienia-i-bledy-interpretacyjne-1.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdocplayer.pl%2F192 35757-Ochrona-przeciwporazeniowa-w-urzadzeniach-niskiego-napiecia-najczestsze-nieporozumienia-i-bledy-interpretacyjne-1.html)

lub

http://edwardmusial.republika.pl/pliki/nieporozumienia_bledy.pdf

Dzior
27-09-2016, 21:23
Jak to w każdej sprawie bywa - inwestor powinien się znać na wszystkim.. Dobrze, że przynajmniej te pierdoły można na forum zweryfikować.
Z instalacją do blaszaka nie będzie żadnych problemów?

elpapiotr
27-09-2016, 21:27
Nie będzie.

zbich70
28-09-2016, 18:35
No tak, zacofany rejon czyli najbogatsza gmina w kraju... ;)
Bo ma na swoim terenie największą w Europie elektrownię opalaną węglem brunatnym...?
To o niczym nie świadczy.
Dobrze, że edytowałeś swój post i już nie wiadomo o jakiego operatora chodzi, bo tenże operator został daleko z tyłu, skoro pisze tak bzdurne warunki przyłączenia.

kamil929
29-09-2016, 15:45
[.....]
Pachnie mi tu Boczkowskim, który pierdoły pisał w swoich "opracowaniach"

[.....]
[/url]

W kwestii formalnej, czy chodzi ci o następujące sformułowanie ?

"Rozdzielenie funkcji przewodu ochronno-neutralnego PEN na przewód ochronny PE i neutralny N, w przypadku układu sieci TN-C-S, powinno następować w złączu lub w rozdzielnicy głównej budynku, a punkt rozdziału powinien być uziemiony."
mgr inż. Andrzej Boczkowski - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

elpapiotr
29-09-2016, 19:45
Oczywiście że bzdura !
Zrób sobie uziemienie na X piętrze punkt rozdziału, wtedy pogadamy.
Ale również chodzi o "szybkie" wyłączenie zasilania, dlatego wspomniałem, by zapytać mądralińskiego z Rejonu, który te warunki wydał.

Dzior
18-10-2016, 13:39
Oczywiście że gafa.
Instalacja Odbiorcy w układzie TN-S, ale zasilająca na pewno nie.
Trochę mnie dziwi ten wymóg kabla 5-żyłowego, ale zacofane Rejony tak mają.
Innymi słowy, Rejon "nakazuje" łączyć uziemienie robocze linii kablowej z kolegi uziemieniem ochronnym przyszłego budynku.
Tauron (wcześniej Enion) dawno już od tego odszedł

PS. Dla 15 kW, przy tej długości kabla przekrój jest wystarczający, co nie znaczy, że nie należy dokonać obliczeń potwierdzających.

Drodzy forumowicze,

Okazuje się, że może i warunki "zacofane", ale w skrzynce jest 5 kabli i sieć zasilająca w układzie TN-S. Więc śmiem podważyć "na pewno" z powyższego cytatu, bo okazuje się, że jednak niespotykane rzeczy w takiej gminie są możliwe i jednak "bzdurne" warunki okazały się nie do końca bzdurne :) Dzięki za wszelką pomoc

elpapiotr
18-10-2016, 14:16
Mowa oczywiście o kablu zasilającym to złącze kablowe ?
To pokaż pierwszą stronę warunków i informację o układzie sieci przesyłowej/zasilającej.

Dzior
18-10-2016, 14:33
Nie ma takiej informacji w warunkach, jest informacja o zastosowaniu kabla 5x10 YKY oraz sieci odbiorcy w układnie TN-S.

elpapiotr
18-10-2016, 15:28
Dziwne.
We wszystkich warunkach technicznych przyłączenia odbiorcy do sieci energetycznej jest podawany rodzaj sieci przesyłowej, a u Was nie.
Ewenement w skali krajowej, ale widząc bogactwo gminy ... czego się spodziewać ?

Dzior
27-10-2016, 08:16
Kabel już podłączony do sieci. Zgodnie z warunkami, wpięte 5 żył, sieć zasilająca w układnie TN-S ze smart meteringiem, wzdłóż drogi jest ułożona szyna uziemiająca, więc po stronie odbiorcy nie ma potrzeby kopania bednarki :)Okazuje się również, że sieć jest odrębną własnością gminy, bez udziału PGE i gmina utworzyła ją wyłącznie na potrzeby własne. A jak wiadomo - im mniej pośredników pomiędzy producentem a konsumentem, tym lepiej dla odbiorcy :)

elpapiotr
27-10-2016, 08:29
Szkoda mówić ... na te brewerie.
Ani to zgodne z przepisami, ani rozsądne, ale przecież kto bogatemu zabroni ?
(Pomijam kwestię systemu pomiarowego)

PS. Zapytaj gminy za 30 lat, w jakim stanie technicznym jest ta "szyna uziemiająca" :D

Dzior
27-10-2016, 08:32
Jest z miedzi, więc myślę, że będzie w dobrym stanie :)

elpapiotr
27-10-2016, 09:37
wzdłóż drogi jest ułożona szyna uziemiająca, więc po stronie odbiorcy nie ma potrzeby kopania bednarki
Wzdłuż drogi umieszczona szyna miedziana ? Matko Boska i wszyscy święci !
(Ile metrów/kilometrów ?)
I nie pisz tak głośno, bo jak się złomiarze dowiedzą, to całą drogę przekopią !!

Remiks
27-10-2016, 18:06
A kto bogatemu zabroni.

Nikita_Bennet
15-10-2020, 10:47
a podpowie ktoś jaki kabel na odcinku 85metrów?
4x16 czy 4x10??
Zasilenie budynku/magazynu, kilka żarówek, kiedyś 1-2 promienniki, śrutownik (3KW), piła (max 4KW), czasem spawarka itp. Nic prądożernego.
Myślałem o 4x10 ale długość mnie zastanawia.
Chodzi o przepięcie magazynu pod inne zasilanie/punkt.

elpapiotr
15-10-2020, 10:56
Zgodnie z obliczeniami spadku napięcia oraz zgodnie z obciążalnością prądową długotrwałą i zastosowanym zabezpieczeniem tego kabla.
PS. O jakim materiale togo kabla piszesz?

Nikita_Bennet
15-10-2020, 13:57
alu/miedź? Myślę miedź bo będzie cieńsza i łatwiej zarobić i wpuścić do budynku (wewnątrz wszytko z miedzi). Obecnie ten budynek jest zasilany 4 żyłowym kablem ziemnym z lat 90tych o srednicy zewnętrznej ok 15mm i wszystko śmiga jak należy (nie idzie znaleźć oznaczenia na zewnątrz poza producentem, puszki nie bardzo chce mi się otwierać bo zmierzyłbym grubość żyły ale trochę to mało miarodajne będzie).
Celem jest odpięcie tego budynku od starego domu i podłączenie go do nowego garażu gdzie prąd będzie z nowego przyłącza (stary dom pewnie kiedyś do rozbiórki a kopiąc zasilanie do nowego garażu zakopałbym kable do tego budynku, wyjdzie sam koszt kabla).

retrofood
27-10-2020, 22:34
alu/miedź? Myślę miedź bo będzie cieńsza i łatwiej zarobić i wpuścić do budynku (wewnątrz wszytko z miedzi). Obecnie ten budynek jest zasilany 4 żyłowym kablem ziemnym z lat 90tych o srednicy zewnętrznej ok 15mm i wszystko śmiga jak należy (nie idzie znaleźć oznaczenia na zewnątrz poza producentem, puszki nie bardzo chce mi się otwierać bo zmierzyłbym grubość żyły ale trochę to mało miarodajne będzie).
Celem jest odpięcie tego budynku od starego domu i podłączenie go do nowego garażu gdzie prąd będzie z nowego przyłącza (stary dom pewnie kiedyś do rozbiórki a kopiąc zasilanie do nowego garażu zakopałbym kable do tego budynku, wyjdzie sam koszt kabla).

Myślisz poważnie czy robisz se jaja? Więc poważnie, to zapomnij o miedzi. Kup YAKY lub YAKXS i nie cuduj. Zaoszczędzisz mnóstwo kasy i nie będziesz głupszy od całego systemu energetycznego, który pracuje właściwie tylko na kablach aluminiowych.

daromonia
30-03-2021, 08:05
Witam.
Przyłącze 5,0 kW dla zasilania podstawowego w V grupie przyłączeniowej.
Mam w warunkach przyłączenia zestaw złączowo - pomiarowy ZK-3a-1P wyposażony w rozłącznik bezpiecznikowy o prądzie znamionowym wkładki 50 A oraz wyłącznik instalacyjny nadprądowy ( bez członu zwarciowego ). Szafka w układzie TN-C.
Zabezpieczenie przedlicznikowe :
a) prąd znamionowy 1 x 25A
b) wyłącznik instalacyjny nadprądowy ( bez członu zwarciowego ).
Układ rozliczeniowo - pomiarowy o napięciu 0,23kV bezpośredni 1 fazowy.
Dla odbioru aparatury spodziewaną wartość prądu zwarcia w miejscu dostarczania energii przyjąć wg. obliczeń , jednak nie mniej niż 6kA.
Wymagany stopień skompensowania mocy biernej tg<0,4
Sieć pracuje w układzie TN-C.

I teraz najważniejsze :
od szafki pomiarowej nN wykonanej w układzie TN-C wyprowadzić do obiektu odpowiednią do potrzeb odbiorcy linię zasilającą nN , w obiekcie wykonać odpowiednie dla potrzeb odbiorcy instalacje w układzie TN-S.

W założeniu obiektem miał być domek holenderski. Koncepcja się zmieniła i docelowo będzie murowany parterowy budynek 35 m2 zabudowy na zgłoszenie.
w budynku mały hydrofor , telewizor , niewielki bojler , oświetlenie led ( bez ogrzewania elektrycznego , indukcji , spawarek itd. )
Od skrzynki pomiarowej do obiektu trzeba położyć 200 m kabla ( aluminium ).

Moje pytanie brzmi :
1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

domsat
31-03-2021, 20:54
Zmień warunki zasilania na 3 fazy - 12 kW - 20 A. Zasilanie 1-faz. przy takiej długości rodzi problemy ze spadkiem napięcia i doborem przekroju kabla.
Mając nowe warunki domek zasil kablem YAKXS 4 x 35. To minimum.
W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów.
Uprzedzam pytania typu dlaczego tak a nie inaczej - z laikami nie dyskutuję.

daromonia
06-04-2021, 08:46
Zmień warunki zasilania na 3 fazy - 12 kW - 20 A. Zasilanie 1-faz. przy takiej długości rodzi problemy ze spadkiem napięcia i doborem przekroju kabla.
Mając nowe warunki domek zasil kablem YAKXS 4 x 35. To minimum.
W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów.
Uprzedzam pytania typu dlaczego tak a nie inaczej - z laikami nie dyskutuję.

Witam. Kolega domsat ma rację ? Ktoś potwierdzi , zaprzeczy ? Z uzyskanych informacji , na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?

Remiks
06-04-2021, 19:22
Witam. Kolega domsat ma rację ? Ktoś potwierdzi , zaprzeczy ? Z uzyskanych informacji , na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?

Odległość spora to fakt da się jednak uzyskać zadowalający spadek napięcia nawet przy zasilaniu jednofazowym. Szału nie będzie ale lodówka, bojler z grzałką 2kW, telewizor, małej mocy pompa hydroforowa, oświetlenie a nawet czajnik czy mała płyta 2 palnikowa zamiennie da radę. Na coś prądożernego można przekaźnik priorytetowy i też się da. W końcu taką moc przyłączeniową i jedną fazę ma większość mieszkań w starych blokowiskach. Nie nazywał bym tej sytuacji beznadziejną;-)

domsat
06-04-2021, 20:29
Autorze tematu - gdzie jest ta skrzynka do której nie można podciągnąć 3 faz ? Czy to ta przy drodze i należąca do ZE ? Tam zawsze są już 3 fazy
Na marginesie - nie słuchaj liderów forum, którzy piszą na każdy temat, aby uzyskać zadowalający... ale tylko siebie efekt.

Remiks
06-04-2021, 21:10
Na marginesie - nie słuchaj liderów forum, którzy piszą na każdy temat, aby uzyskać zadowalający... ale tylko siebie efekt.
Tak na marginesie wystarczy policzyć by wiedzieć że przy jednofazowym zasilaniu zmieści się do 3% i to jest zadowalające przy tej odległości. Ma nie słuchać tylko liderów bo innych piszących w wielu tematach już może, hipokryzja.

domsat
06-04-2021, 21:43
Pytanie brzmiało:

1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

Kol Remiks - czy przeczytałeś je ze zrozumieniem i odpowiedziałeś na nie ?
NIE, nie zrobiłeś tego !

Remiks
06-04-2021, 22:18
Pytanie brzmiało:

1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

Kol Remiks - czy przeczytałeś je ze zrozumieniem i odpowiedziałeś na nie ?
NIE, nie zrobiłeś tego !

Kolegami nie byliśmy, nie jesteśmy i nie będziemy raczej. Pytanie też brzmiało tak " Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ? " i właśnie na nie odpowiedziałem. Starałem się nie komentować tego co napisałeś a co świadczy o wiedzy. Policzyłeś? Czy tak sobie piszesz.

domsat
10-04-2021, 21:56
Przepraszam jeśli uraziłem kol.....oj sorry Pana Lidera.
Odnośnie kabla to jednak autor tematu nie odpowiedział dlaczego nie może mieć 3 faz. Zasilanie 1 faz to 3,47 x większy % spadek napięcia. Brak też możliwości zwiększenia mocy w przyszłości i dlatego każdy dobry elektryk proponuje zasilanie 3- faz. do domku. A jak zrobi pytający - to jego problem.

elpapiotr
11-04-2021, 05:58
Witam.
To teraz ja dowalę domsat -
W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów. Dlaczego 30 a nie 35 lub 48 ?

daromonia
12-04-2021, 14:55
...na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?
Może źle sie wyraziłem. Oczywiście w ZK przy ulicy III fazy będą podłączone. Chodziło mi o skrzynkę ogrodową - rozdzielnię już na działce do której muszę doprowadzić 200 m kabla. To jest działka rolna. W MPZP na tej działce jest zakaz budowy zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej , a nawet zagrodowej. Mam możliwość jako rolnik budowy budynku gospodarczego do 35m2. ( pracownia pszczelarska ). W chwili obecnej ( co gmina to inaczej interpretuje przepisy ) nie ma ze względów formalnych , proceduralnych itd. itp. możliwości zasilenia tej działki w prąd III fazowy. I proszę nie bijmy piany czy tak jest czy nie ( nie jest to tematem sprawy ). Dlatego we wniosku o przyłącze jest zgłoszony domek holenderski i prąd 1 faz.
Na działce postawię domek holenderski lub przyczepę która będzie zasilana z rozdzielni ogrodowej ( foto załącznik ). Z biegiem czasu mam zamiar wybudować budynek gospodarczy , w MPZP zmienić działkę z rolnej na np. rekreacyjną , a potem zmienić przeznaczenie budynku z gospodarczego na mieszkalny ( okresowo ) oraz wtedy zmienić warunki przyłączenia na III fazy 12 kW - likwidacja rozdzielni i wjazd kablem do budynku.
Reasumując : chcę kiedyś zmienić warunki na III fazy , teraz położyć kabel zasilający domek hol /przyczepę - docelowo domek letniskowy.
Proszę o rzeczową radę jaki kabel ALU muszę zakupić ? YAKXS 4 x 35mm2 , YAKXS 4 x 25 mm2 ?

domsat
12-04-2021, 17:51
YAKXS 4 x 35mm2

daromonia
13-04-2021, 13:46
Ok. To jeszcze dopytam czy zamiennie mogę zastosować kabel YAKY 4x35 mm2 ? :confused:

e_nygma
13-04-2021, 16:39
Ok. To jeszcze dopytam czy zamiennie mogę zastosować kabel YAKY 4x35 mm2 ? :confused:

może być , każdy który nadaje się do układania w ziemi , YKY- miedź , YAKY, YAKXS oraz np NA2XY-J-4x35RE / taki ja mam zastosowany - ten można kupić z żyłami okrągłymi , nie ma problemu z podłączeniem pod rozłącznik, nie trzeba żadnych tulejek i itp

domsat
13-04-2021, 17:27
Potwierdzam powyższą radę. Żyły okrągłe = jak najbardziej.

elpapiotr
13-04-2021, 17:35
ten można kupić z żyłami okrągłymi , nie ma problemu z podłączeniem pod rozłącznik, nie trzeba żadnych tulejek i itpA żyły sektorowe potrzebują tulejki? Albo jest zakaz podłączania pod zaciski rozłącznika?

swierol
13-04-2021, 19:17
Mi poprostu nie chcieli dać 3faz bo Pan biurowy zakwalifikował moją działkę jako rekreacyjną (mimo, że miała WZ) i powiedział, że max 5kW na 1fazie. To może było jak w Twoim przypadku. Każde wytłumaczenie jest dobre.

daromonia
19-04-2021, 11:31
Mi poprostu nie chcieli dać 3faz bo Pan biurowy zakwalifikował moją działkę jako rekreacyjną (mimo, że miała WZ) i powiedział, że max 5kW na 1fazie. To może było jak w Twoim przypadku. Każde wytłumaczenie jest dobre.

swierol dokładnie tak, Pan Biurowy co się zna... Moja działka jest działką rolną i zgody na 3 faz nie ma. Czyli jak rolnik wywierci studnię głębinową do obsługi produkcji rolnej to nie ma możliwości zamontować pompy III fazowej bo jakiś krawaciarz stwierdził, że nie przysługuje i już. To jest Polska !