PDA

Zobacz pełną wersję : Rama drzwi i okien tarasowych - na cegle, szlichcie?



strzelu
07-05-2008, 11:03
Witam,

Rozpoczynam murowanie ścian.

Jak wiadomo olbrzymie znaczenie ma takie pomierzenie warstw w podłodze (ocieplenie, folie, zbrojenie, podłogówka, szlichta, klepka lub terakota itp itd, kolejność dowolna :) w stosunku do dolnego poziomu okien (przy uwzględnieniu parapetów) by potem nie kuć bądź nie domurowywać otworów okiennych i żeby między docelową podłogą a parapetem zmieściły się m.in. standardowe szafki (tudzież inne meble bądź urządzenia o standardowej wysokości).

W przypadku okien nie sięgających podłogi wszystko jest ok. Zliczam grubość wszystkich warstw skłądających się na podłogę, odliczam parapety i wiem ile powinna wynośić wysokość murowanej ściany żeby wszystko się zmieściło (chyba że coś jeszcze należy brać pod uwagę?). Mam natomiast wątpliwości w stosunku do okien/drzwi sięgających samej podłogi. Rama tych okien powinna być posadowiona na cegle, na szlichcie? Chyba nie na klepce ani terakocie? Szlichta powinna zachodzić na cegłę, która ukryje warstwy izolacyjne poniżej szlichty? Być może rozwiązanie jest proste, ale musze to dokładnie rozmierzyć a nie wiem jak to się zgodnie z zasadami sztuki wpasowuje.

pozdrawiam

St.

mario1976
07-05-2008, 12:10
U mnie był pobrem bo miałem łuk. Otwór zrobiony trochę wyższy.

Plan był taki: 10 cm styro+6 wylewki + 22mm klepki. Niestety okno przyjechało i okazało się, że łuk nie jest ideałem. Miałem mieć 19 cm wolnego miejsca na posadzkę. Teraz wychodzi mi 7 cm styro + 6 wylewki + 22 mm i zostanie jakieś 1 cm-1,5 luzu.

Co do posadowienia okna tarasowego. Okno teraz jest przytwierdzone od góry i z boków, natomiast na dole stoi na 5 klinach (podłozone są drewniane kliny lezace na bloczkach betonowych). Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana bo okno jest suwanką a producent nie dał na dole listwy startowej :evil: , do której mogłaby dojechać wylewka.Jest tak niby listwa mająca z 5-7 mm. Tak więc w sobote czeka mnie rzeźba. Na dole pod oknem pójdzie warstwa bloczka betonowego (ma chyba 12 cm) i musze pomyślec z czego zrobić kliny aby okno było podparte w kilku miejscach bo nie wiem czy takie drewniane mogę zostawić. Szpara jaka będzie między bloczkiem a ramą okna bedzie wypełniona albo zaprawą z cementu albo pianą. Jeszcze nie wiem.

Wiem, że niektórzy szparę wypełniają to tylko pianką (nie bawią się w podpuieranie klinami) i okno sobie wisie do momentu jak 100 kilogramowy człowiek nie zacznie podskakiwać na ramie. Znajomemu tak zainstalowali i dookoła okna pękają mu tynki (taka pajęczynka). Okno od dołu ma tylko na piance.

Ogólnie jak kiedyś wpadnę na chory pomysł budowy nowego domu i zapragnę łuku w oknie tarasowym to dam sobie więcej luzu i ewentualnie później dałbym 12 cm styro zamiast 10. Popatrz także co przewidział u Ciebie projektant. U mnie wariat wymyślił 5 cm styro więc poprosiłem wykonawcę aby przy ciagnięciu ścian zrobił mi tak aby weszło 10 cm styro (ściany posżły 5 cmy wyżej) ale trzeba też pamiętać o podniesieniu innych okien aby blat w kuchni nie wyszedł później na 80 cm (standard to 86).

Ogólnie fajnie też jak wiesz co bedziesz miał na podłodze. Bo jak gresy, kafle to liczysz około 1cm, panele z warstwaą korka chyba jakies 1,5cm, parkiety mają od 16mm do 22mm.

strzelu
07-05-2008, 12:36
No widzisz, chcę dać również więcej styro niż w projekcie, więc musze podnieść ściany. I teraz ciągle nie kumam o ile, żeby potem nie kupować jeszcze więcej styropianu żeby się wyrównać tak jak Ty. Ale też jak źle przewidzę wysokość cegły będącej podstawą drzwi tarasowych to żeby nie rezygnować ze styro żeby mieć drzwi na odpowiednim poziomie.

Problem wynika z tego że nie wiem jak w przekroju poprzecznym przez drzwi, szlichta ma się do ramy drzwi. Czy drzwi stoją na szlichcie czy też szlichta zachodzi o te 6 cm na dół ramy drzwi.

lepiej byłoby na rysumku ale teraz nie mam możliwości.

frykow
07-05-2008, 19:11
Polecam zapoznać się z całą serią artykułów dot. błędów montażu okien. Rozdział o klinowaniu:

http://www.muratorplus.pl/technika/stolarka-otworowa/wykonczenie/wady-montazu-i-wykonania-okien-z-pvc-cz_-3,17038_6750.htm