PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty



Krychlis
07-05-2008, 12:58
Mam fundamenty wylane bezpośrednio w gruncie i sięgają śr. 10-20 cm powyżej terenu (różnica wynika ze spadku terenu), mają szerokość 40 cm; chciałbym podnieść trochę ten poziom myślałem o dodatkowych 20-30 cm, tak, żeby minimalna wysokość cokołu wynosiła ok. 30 cm; i teraz rozumiem, że mam 2 rozwiązania:
1) z bloczków fundamentowych (wychodziłaby jedna warstwa, ewentualnie dwie); jeśli w ten sposób, to czy bloczki muszę układać w osi fundamentów, czy też dopuszcza się ułożenie bloczków bezpośrednio przy zewnętrznej krawędzi wylanych fundamentów, jest to dla mnie o tyle ważne, że jeśli trzeba to robić w osi fundamentów, to powyżej terenu będę miał ok. 7,5 cm uskoku i teraz jak to ocieplić jak położyć płytki klinkierowe??
2) założenie szalunków i nadlanie tych 20 cm, tylko podobno nie powinno się nadlewać ścian fundamentowych, albo odpowiednio je zbroić i połączyć zbrojeniem z istniejącym już fundamentem; czy też mogę poprostu wylać te 20 cm bez żadnego zbrojenia?

Krychlis
07-05-2008, 14:29
czy ktoś mi może pomóc i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem??:(

Trociu
07-05-2008, 14:45
czy ktoś mi może pomóc i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem??:(
kolejny niecierpliwy. Nawet dwie godziny nie minęły a ten już płacze, że nikt nie chce mu pomóc. Spokojnie poczekaj. Fundamenty nie zając nie uciekną. Ludzie na budowach siedzą to Ci nie odpisują konkretnie.

barteks31
08-05-2008, 06:31
Po mojemu to bloczki fundamentowe powinny być w osi fundamentu. A co do tego nadlewania to wydaje mi sie że nie ma takiej potrzeby żeby to łączyć zbrojeniem z istniejącym fundamentem. Przecież gdybyś murował z bloczków to też byś ich nie łączył zbrojeniem z istniejącym fundamentem. Zaznaczam że to jest tylko moja opinia nia podparta jakąś wielką wiedzą budowlana.

Krychlis
08-05-2008, 07:30
dzięki za odpowiedź;) ktoś jeszcze może ma doświadczenie w tym temacie??? będę wdzięczny za każdą podpowiedź

Aedifico
08-05-2008, 07:32
dzięki za odpowiedź;) ktoś jeszcze może ma doświadczenie w tym temacie??? będę wdzięczny za każdą podpowiedź

Generalnie to powinny być ściany w osi; Trudniej jest nieść zgrzewkę w jednej ręce niż po pół zgrzewki w dwóch rękach.

Krychlis
08-05-2008, 07:39
tak generalnie powinny być, ale czy muszą??? chodzi o to, że w tej chwili ściany fundamentowe wystają powyżej powierzchni o ok. 10-30 cm, chcąc jeszcze podnieść ten poziom o kolejne 20 cm i dopiero od tego poziomu układać ściany nośne dochodzi do sytuacji, że kładąc ściany w osi powstaje przesunięcie, które w przyszłości może mi utrudnić np. ocieplenie, czy też izolację... ale oczywiście jeśli naprawdę by się miało okazać, że stawianie ścian poza osią może grozić poważnymi skutkami dla konstrukcji domu trzeba będzie jakoś sobie z tym poradzić...

Monis
08-05-2008, 07:42
Zdecydowanie bloczki kladziemy w osi. Na beton trzeba polozyć izolację poziomą :roll:

Krychlis
08-05-2008, 07:47
a jak z tym nadlewaniem ściany fundamentowej?? szczerze mówiąc wolałbym założyć szalunki i nadlać sobie te 20 cm niż układać bloczki, ale czy tak można? czy te 20 cm może nie stanowić monolitu z pozostałą częścią? konieczne jakieś zbrojenie?

Krychlis
08-05-2008, 08:10
a może w ogóle zostawić te ściany i nie podnosić poziomu, tylko, czy te 10 cm-30 cm to nie mało jak na wys. cokołu… 30 cm pewnie nie, ale 10 cm??... czy nie będę miał problemu z podmakaniem ścian, dużą ucieczką ciepła do gruntu, i inne.

beton44
08-05-2008, 11:35
no cóż takie problemy

sam sobie inwestor stworzył

jako "fundamenty" lejąc beton w wyryte w ziemi rowy...

a nie robiąc tego normalnie

wklejać rysunki :o

edde
08-05-2008, 17:41
nie ma znaczenia czy nadlejesz czy wymurujesz, ważne raczej czy solidnie to zrobisz, co do osi to ściana w projekcie ma swoje położenie oznaczone i tego proponowałbym się trzymać (zmierz jak faktycznie masz wylane te ławy czy fundamenty i gdzie na nich ma być ściana lub ta nadmurówka, i wtedy konkretnie zobaczysz czy będzie nawis czy nie, i jaki, i jakim styropianem go wyrównasz ;) )

turcin
08-05-2008, 20:18
Z tego co widziałem w kilku projektach między innymi w moim to ściana jest bezpośrednio nad konstrukcją zbrojenia w ławie. Mam mur 24 cm gruby a pręty zbrojeniowe mają również rozstaw 24 cm i są równo pod ścianą, oś do osi. I coś mi się widzi że to o to chodzi.

Krychlis
08-05-2008, 21:45
wszystko się zgadza, tylko problem w tym, że te fundamenty były wylewane pod zupełnie inny projekt... wymiary domu przy projekcie, który teraz kupiłem minimalnie odbiegają od wymiarów istniejących ław... dla mnie w tej chwili ważna jest kwestia:
1) czy ściana nośna musi być koniecznie w osi fundamentu, tzn, że przy ścianie 24 cm, z każdej strony ściany fund. mam odstęp 7,5 cm, czy też ściana nośna może przebiegać dokładnie wzdłuż zewn. krawędzi ściany fundamentowej,
jeśli musi przebiegać wzdłuż osi to wtedy lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie nadlanie tych 20 cm, bo wtedy nie będę miał nad ziemią tego uskoku, który powstanie przy przejściu ze ściany fund. na ścianę nośną (bo to nadlanie zrobię dokładnie na szer. ściany fund. czyli 40 cm) i mniej problemów przy ocieplaniu ewent. ściany fund. czy też kładzeniu płytek klinkierowych, z Waszych postów wnioskuję, że mogę nadlać te 20 cm, tylko, czy muszę te 20 cm zbroić, jeśli tak to jakimi prętami???
2) jeśli zrezygnuję z nadlania, tylko zastosuję bloczki fundam. to wtedy, jeśli będą je musiał kłaśc w osi powstanie mi ten nieszcześny uskok, którego chciałbym uniknąć, lub też oczywiście zamiast kłaśc bloczki wzdłuż ściany, to mogę je kłaść w poprzek, wtedy dł. bloczka odpowiadałaby szer. ściany fund., ale wtedy musiałbym mieć 2xwięcej bloczków

Więc podsumując 2 ważne pytania:
1) czy koniecznie ściana nośna w osi fundamentów?
2) czy mogę nadlać te 20 cm bez zbrojenia?

edde
08-05-2008, 22:00
masz trochę namieszane z tymi projektami, jak rozumiem ten nowy kupiłeś dopiero a czy ktoś go adaptował do warunków rzeczywistych (tez min do fundamentu istniejącego), jeśli tak to rób zgodnie z projektem na który masz pozwolenie, tym kompletnym...