PDA

Zobacz pełną wersję : Technika ocieplania styropianem a wełną



magangs
07-05-2008, 18:33
Ekipa, której chcę zlecić ocieplenie domu jest solidna i doświadczona (sprawdzone), ale dotychczas kładli tylko styropian, nigdy wełny. Czy ocieplenie wełną wymaga jakiejś szczególnej wiedzy, czy jeśli potrafią to dobrze zrobić w styropianie, to tu też sobie poradzą?

zbigmor
08-05-2008, 08:28
Ekipa, której chcę zlecić ocieplenie domu jest solidna i doświadczona (sprawdzone), ale dotychczas kładli tylko styropian, nigdy wełny. Czy ocieplenie wełną wymaga jakiejś szczególnej wiedzy, czy jeśli potrafią to dobrze zrobić w styropianie, to tu też sobie poradzą?

A chcesz kłaść lamelki, czy płyty?
Jedyna różnica jaką znam to, że kołki przy styropianie daje się również na rogach, a dla wełny nie daje się na rogach (przy płytach, bo dla lamelek nie daje się wcale). Wełnę powinno się zagruntować klejem przed położeniem, wtedy kładzie się dużo łatwiej.
Oprócz niewygody związanej z pyłem uważam, że łatwiej prawidłowo położyć wełnę niż styropian (m.inn. ze względu na brak szczelin na połączeniach płyt)

Sp5es
08-05-2008, 21:50
Różnica teoretycznie - prawie żadna.
W praktyce spora.

1) Wełnę trzeba kłaść dokładniej - szlifuje się ją 5 razy gorzej niż styropian. Stąd nierówne położenie płaszczyzny = w większości przypadków - widoczne nierówności
2) jest wyższe zużycie klejów
3) trzeba kołkowac kołkami wkręcanymi, a nie wbijanymi (chyba, że jakieś markowe Fischer, Ejot itd)
4) trzeba gęściej kołkować
5) chłopy mają na wieczór zagwaranowana samotność, bo ich skóra drapie...

lanetagf
08-05-2008, 22:03
Dzisiaj złożyłam zamówienie na wełnę 15cm grubości i pan mi powiedział, aby dopilnować aby klej rozprowadzać na całej powierzchni a nie na placki tak jak w styropianie. Poza tym doradził mi , aby jednak kołkować wełnę, gdyż przy takiej grubości i ciężarze jest bezpieczniej. A jaki najlepszy jest klej do wełny? Mi polecają Kreissla( chyba tak to się pisze).

Tom.Pakość
08-05-2008, 22:34
5) chłopy mają na wieczór zagwaranowana samotność, bo ich skóra drapie...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Darek_P
09-05-2008, 20:45
pan mi powiedział, aby dopilnować aby klej rozprowadzać na całej powierzchni a nie na placki tak jak w styropianie.

W wypadku wełny lamelowej tak. Jak kupujesz np. Rockwool'a Fasrock MAX w płytach 50x100 cm, to klei się ją właśnie na placki i wianek dookoła płyty.

Sp5es
14-05-2008, 18:13
Kreisel to byłby katastrofalny wybór, jeden z najsłabszych materiałów.

lanetagf
14-05-2008, 18:57
mam wycenę na kleje z Baumit-u i jakiejś firmy mniej znanej dla nas quick-mix. Baumit jest dość drogi, ta druga firma też. tak więc się zastanawiamy. Podobno klej jak klej i to trzyma i to. Czy warto więc iść w kupno kleju znanej marki i również drogi, czy zadowolić się czymś pośrednim? A może coś polecicie z własnego doświadczenia?

zbigmor
15-05-2008, 10:16
mam wycenę na kleje z Baumit-u i jakiejś firmy mniej znanej dla nas quick-mix. Baumit jest dość drogi, ta druga firma też. tak więc się zastanawiamy. Podobno klej jak klej i to trzyma i to. Czy warto więc iść w kupno kleju znanej marki i również drogi, czy zadowolić się czymś pośrednim? A może coś polecicie z własnego doświadczenia?

Używałem różnych klejów (raczej tańszych, ale nie tylko) i nie rozumiem problemu. Czy komuś odpadało w trakcie klejenia? Widziałem różnice w początkowej sile kleju, ale absolutnie to nie przeszkadzało montować izolację, więc nie rozumiem w czym problem?

andrzejek
15-05-2008, 18:04
Kreisel to byłby katastrofalny wybór, jeden z najsłabszych materiałów. Jeśli Kreisel jest kiepski, to jaki inny klej jest dobry np. do welny mineralnej?Mam miec elewację docieplana welną mineralna , lamellowa, 15 cm grubosci i wykonawcy, skadinąd sympatyczni polecali mi akurat klej Kreisla, natomiast mowili, ze tynk innego producenta, byle nie Kreisla (chce baranek silikatowy bądz silikonowy).

SEBA WLKP
15-05-2008, 20:12
CZY MOŻESZ MI NAPISAĆ ILE KOSZTUJE 1M2 WEŁNY TEJ GRUBOŚCI??? :lol:
MAM +/- 200M2 DO OCIEPLENIA I CHYBA WYBIERZEMY WEŁNE :wink:
Z GÓRY DZIĘKUJE I POZDRAWIAM
SEBA :wink:

Iszin
15-05-2008, 20:53
Kilka tygodni temu skonczylem ocieplac dom welna rockwoll gruba na 15 cm. sa to plyty 100x50 czyli takie jak styropian. Smarowalismy cala powierzchnie plyty, paca zebata o gr. 1,5cm. (mozna tez kleić na packach) kolkowalismy wg zalecen systemu czyli na srodku i po rogach. Wychodzilo chyba z 8 kolkow na m2. Na rogach budynku kolki szly znacznie gesciej. Siatke uklada sie tak samo paca zebata najlepiej 0.8cm lub 0.5cm. jezeli chcesz zlikwidowac nieruwnosci to mozesz drugi klej rowniez zakaldac za pomoca pacy zebatej np. 0.5cm.
welne mozna szlifowac tarką taka sama jak w przypadku styropianu. Jezeli nawet po takim zabiegu sciana jest krzywa to dajesz z dwie siatki i wyrownujesz powierzchnie.
W przypadku watpliwosci co do rownosci mozesz po nalozeniu siatki sprawdzic sciane poziomica i wtedy wyjdzie ci co i jak, czyli gdzie dolozyc , a gdzie ujac :D tak jak wiadomo welna gryzie i strasznie sie pyli w przypadku tarcia, dlatego lepiej dolozyc kleju ;)
Na welne jest wieksze zuzycie kleju ok. 10-11kg m2. W welnie rockwol nie podobalo mi sie to iz tylko z jednej strony mozna bylo kleić ja do sciany, bo druga byla twardsza i miala byc na zewnatrz, mysle ze producent oszukuje na jakosci(gestosci) , ale moze sie nie znam :P kilka lat temu robilem optirociem i tam nie bylo takiej roznicy.

Nie slyszalem o wczesniejszym gruntowaniu welny. W poradniku tego systemu nie bylo o tym wzmianki.

Welne lamelowa tez sie kolkuje.

Kolki wkrecane? a co to? :D co to kolega swoj system tworzy?

wieczorem nie bylem samotny, przeciez nikt nie pracuje nago, jak juz to tylko troche w rece i twarz gryzlo :)



Kreisel to byłby katastrofalny wybór, jeden z najsłabszych materiałów.

nie wiem jaki maja klej do welny, ale na styropian maja fantastyczny i mysle iz jest to gorna polka.

Jezeli klej do welny to ja mysle ze Optiroc jest najlepszy.