PDA

Zobacz pełną wersję : Na czym stoją ścianki działowe ?



DorisN
07-05-2008, 18:55
Jak w temacie....
Jak macie w projektach, bo u mnie fundamenty zgodnie z projektem są wylane pod ściany nośne ale co z działowymi :roll:
Obecnie mam zasypane fundamenty piachem i mamy zalewać chudziakiem i czy mam zrobić takie "mini" fundamenty w piachu na ok 30 cm zazbrojone :roll: i zalać je równocześnie z chudziakiem czy macie inne propozycje ?!

frykow
07-05-2008, 18:56
Normalnie, na chudziaku.

bladyy78
07-05-2008, 19:28
Radzę wylać pod ścianki działowe mały fundamencik, ja postawiłem na chudziaku i pózniej żałowałem podkopałem scianki wylałem pod nimi fundamencik.

DorisN
07-05-2008, 19:31
Radzę wylać pod ścianki działowe mały fundamencik, ja postawiłem na chudziaku i pózniej żałowałem podkopałem scianki wylałem pod nimi fundamencik.
A zbroić ten fundamencik ?
U mnie będą ściany grubości 12 cm.

labas1
07-05-2008, 19:33
Radzę wylać pod ścianki działowe mały fundamencik, ja postawiłem na chudziaku i pózniej żałowałem podkopałem scianki wylałem pod nimi fundamencik.

Bo było kiepskie zagęszczenie , jeśli jest wszystko dobrze wykonane to nie ma potrzeby wylewania ław pod ścianki działowe .

bladyy78
07-05-2008, 19:50
Nie poprostu skuwałem chudziak i bede robił go jeszcze raz, bedzie to ciepły chudziak z Polytechu. A fundamecik lepiej zrobić dla swiętego spokoju koszt jest minimalny.

Barbossa
07-05-2008, 19:55
jest taka reklama, że "prędzej ci serce pęknie niż..."
to samo można zastsować do ścian działowych chudziaku

remx
07-05-2008, 20:00
Nie robi się fundamentu pod ścianki działowe.
Niektórzy proponują tzw mini fundamencik w sensie że na szerokość ścianki -> ciężar na jednostkę powierzchni się nie zmieni czyli po co to robić? Aby dokopać się do dobrze zagęszczonego gruntu? Po prostu dobrze zagęścić piasek i nie bawić się w te fundamenciki.

DorisN
07-05-2008, 20:06
Fundamenty były zagęszczane, teraz je porządnie zlał deszczyk przez kilka dni więc mam nadzieję że będzie ok.
Porozmawiam z moim bobem budowniczym i mam nadzieję że coś ustalimy :roll:

MOLLAN
07-05-2008, 22:52
Jak podsypka jest dobrze zagęszczona (a powinna być nie tylko ze względu na działówki) to zamiast kasy na fundamenty lub "fundamenciki" wydaj ją na caritas lub zwyczajanie - na wóde.

bladyy78
08-05-2008, 04:51
No właśnie zamiast kasy na chudziaka który ze względu na to że bedą stały na nim ścianki działowe powinien być grugośći 10cm z betonu b 15 taniej zrobić chudziak z betonu b 10 o grubości 5 cm, a w miejscach ścianek mieć mały fundamencik.

krzysiek309
08-05-2008, 06:02
U nas kierbud kazał pod ścianki działowe wylać dodatkowy "fundamencik" po to żeby spać później spokojnie :)

barteks31
08-05-2008, 06:02
Mam w projekcie na chudziaku i tak też zrobię.

pierwek
08-05-2008, 06:13
No właśnie zamiast kasy na chudziaka który ze względu na to że bedą stały na nim ścianki działowe powinien być grugośći 10cm z betonu b 15 taniej zrobić chudziak z betonu b 10 o grubości 5 cm, a w miejscach ścianek mieć mały fundamencik.

a potem płakać że się posadzka zapadła bo gdzieś było niedokładnie zagęszczone...

ja mam na ten przykład "chudziak" 15cm B20 w projekcie był co prawda 15cm B15 ale pomyślałem że ta stówka więcej za beton mnie nie zbawi a będzie solidniejsze podłłoże

Barbossa
08-05-2008, 08:23
ja bardzo proszę nie pisać o "spokojnym śnie" bo to ma się nijak
bez podbudowy to i B50 nie przeniesie obciążenia od ścianek działowych
B10 w zupełności wystarczy, jego wytrzymałość na ściskanie przy nieodkształcalnym podłożu to i tak nadto

bladyy78
08-05-2008, 08:50
Zamiast walić w kasę w beton trzeba wcześniej dobrze pomyśleć o zagęszczeniu gruntu jestem jednak przekonany że ponad połowa budowanych domów ma to źle zrobione. Pierwek stówka nie zbawi ale z takiego betonu i o takiej grubości co ty masz to się robi stropy a nie chudy beton. A jak będziesz miał źle zagęszczone podłoże to Ci nic nie pomoże bo wszystko siądzie prędzej czy później. Ja u siebie stropy mam grubości 12cm z betonu b15.

Malobert
08-05-2008, 08:53
15cm na B20 - w projektach tak dają, wiadomo projektant też chce spać spokojnie, tym bardziej że wykonawcy robią jak chcą.... wiesz co to za płyta 15cm B20 jest ? :) ja tez tak miałem, inspektor nadzoru powiedział mi ze u siebie w domu ma 6cm i dalej chce tam mieszkać, u mnie zeszliśmy do 10cm grubości chudziaka (3tyś in plus na ładniejsze okna), na tych 10cm stoją tez 12cm działówki z BK od ubiegłego roku, nic nie pęka. Piasek był zagęszczany dużą zagęszczarką, jak jeździła to ziemia drżała aż po drugiej stronie fundamentu

pierwek
08-05-2008, 09:15
Ja u siebie stropy mam grubości 12cm z betonu b15.
ja bym się bał... a jak ten beton nie jest B15 a jakiś B12 ? bo im się więcej kruszywa w betoniarni wsypało ? albo chlupnęło więcej wody?

ZW
08-05-2008, 11:33
Na wszelki wypadek pod ścianki dałem grubiej chudziak tak na głębokość i szerokość szpadla. Nic nie siadło ścianki 12 cm cegła pełna.

pozdrawiam

enickman
08-05-2008, 12:34
a ja z kolei zazbroiłem pod ściankami działowymi chudziak pozostałością prętów z ław

bladyy78
08-05-2008, 20:22
Ja u siebie stropy mam grubości 12cm z betonu b15.
ja bym się bał... a jak ten beton nie jest B15 a jakiś B12 ? bo im się więcej kruszywa w betoniarni wsypało ? albo chlupnęło więcej wody?
Akurat ten beton sie nie boje jest taki jaki trzeba, a nawet powiem że jest lepszy od betonu b 20 konkurencyjnej betoniarni wiec nie mam obaw co do niego. Zresztą jak zamawiałem to sami mi zaproponowali żeby wybrać b15 a nie b20 .

pierwek
09-05-2008, 08:00
dobrze, że nie zaproponowali B10 - a jaki masz w projekcie? B15? :o

Barbossa
09-05-2008, 08:05
proszę zrozumieć:
TO NIE BETON SIADA I DAWANIE BETONU KLAS WYŻSZYCH NIC NIE ZMIENIA

tak jak i dawanie więcej niż te oklepane 10cm, nie ma to nic wspólnego z "zabezpieczeniem się" i spokojnym snem - w tym NIC to nie pomoże
a że projektaci w ten sposób się "zabezpieczają"
to świadczy li tylko o ich ułomności, o niczym więcej

odaro
09-05-2008, 08:14
A może kogoś zainteresuje beton od razu z zbrojeniem dla spokojnego snu :D

http://www.cemex.pl/page.asp?id=706

pierwek
09-05-2008, 08:18
nie zabezpieczałem się przed siadaniem a przed pękaniem...

jakby piach osiadł po całości to wiadomo że płyta się zapadnie (lewitować nie będzie) ale jakby gdzieś piach osiadł miejscowo to raczej taki "chudziak" zrobiony z B20 podparty w wielu innych miejscach powinien wytrzymać i nie popękać (przynajmniej mam taką nadzieję)

a różnica w cenie betonu była 10zł między B15 a B20 na 1m3

Aedifico
09-05-2008, 08:23
nie zabezpieczałem się przed siadaniem a przed pękaniem...

jakby piach osiadł po całości to wiadomo że płyta się zapadnie (lewitować nie będzie) ale jakby gdzieś piach osiadł miejscowo to raczej taki "chudziak" zrobiony z B20 podparty w wielu innych miejscach powinien wytrzymać i nie popękać (przynajmniej mam taką nadzieję)

a różnica w cenie betonu była 10zł między B15 a B20 na 1m3
Nie bardzo to pomoże cokolwiek.

pierwek
09-05-2008, 08:26
to ciekawe dlaczego stropów nie robi się z betonu takiego jak na chudziak czyli B8/B10 skoro i tak nie pomoże... przecież to czyste marnotrawstwo kasy dawać mocniejszy beton

Barbossa
09-05-2008, 08:29
ło jeżu :-?

Aedifico
09-05-2008, 08:29
to ciekawe dlaczego stropów nie robi się z betonu takiego jak na chudziak czyli B8/B10 skoro i tak nie pomoże... przecież to czyste marnotrawstwo kasy dawać mocniejszy beton
Powyższy tekst dowodzi tylko u kolegi kompletnej nieznajomości zagadnień dot. żelbetu.

W skrócie zniszczenie elementu żelbetowego nastąpi wtedy kiedy zostanie zerwana stal lub zmiażdżony beton w strefie ściskanej.

Więc jak sobie ktos wpakuje stal AIIIN i B10 to nie wykorzysta nosności stali bo najpierw zmiażdży się beton.

pierwek
09-05-2008, 08:52
fakt nie jestem po budownictwie i chyba tego nie czuję...

może tylko w takim razie powiedz mi czy wytrzymałość płyty betonowej (bez zbrojenia) nie zależy wcale od klasy betonu? czyli przykładowo: płyta 4mx4m z betonu B10 ma taką samą wytrzymałość jak płyta z betonu B20

załóżmy jakieś siły statyczne z góry a płyta jest podparta tylko na swoich krawędziach

jeżeli rzeczywiście jest taka sama to mogłem te 200zł faktycznie wydać na piwo

Aedifico
09-05-2008, 08:57
fakt nie jestem po budownictwie i chyba tego nie czuję...

może tylko w takim razie powiedz mi czy wytrzymałość płyty betonowej (bez zbrojenia) nie zależy wcale od klasy betonu? czyli przykładowo: płyta 4mx4m z betonu B10 ma taką samą wytrzymałość jak płyta z betonu B20

załóżmy jakieś siły statyczne z góry a płyta jest podparta tylko na swoich krawędziach

jeżeli rzeczywiście jest taka sama to mogłem te 200zł faktycznie wydać na piwo

Beton ma mniej więcj 10% wytrzymałości na zginanie względem tej na ściskanie więc czy to będzie 1,5 MPa czy 2 MPa to różnica niewielka. Można się przyjrzeć greckim świątyniom i zobaczyć jak gęsto ustawiano kolumny.

Juz lepiej byłoby dać "grubszy" chudy beton z B10


"Majstry" często popełniają "zabawne" błędy przezbrajając strop np. z B15, kompletnie nie świadomi co robią...

pierwek
09-05-2008, 09:05
no ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie w końcu i dalej nie wiem

są te płyty tak samo wytrzymałe czy nie? - zakładamy że są tej samej grubości i są tak samo podparte

bo to że jakby piach był w 100% dobrze ubity to wystarczy 5cm B10 to ja sam wiem

Aedifico
09-05-2008, 09:16
no ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie w końcu i dalej nie wiem

są te płyty tak samo wytrzymałe czy nie? - zakładamy że są tej samej grubości i są tak samo podparte

bo to że jakby piach był w 100% dobrze ubity to wystarczy 5cm B10 to ja sam wiem
Nie są tak samo wytrzymałe ale przy zginaniu różnica jest pomijalnie mała więc de facto różnicy nie ma.

pierwek
09-05-2008, 09:26
ciekawe ile to jest to "pomijalnie mało" - może jednak wystarczająco dużo
ale przyjmuję do wiadomości, że lepiej bym zrobił wydając różnicę w cenie betonu robiąc grilla dla przyjaciół...

ZW
09-05-2008, 09:56
proszę zrozumieć:
TO NIE BETON SIADA I DAWANIE BETONU KLAS WYŻSZYCH NIC NIE ZMIENIA

...


to co siada ?

jeśli siądzie źle miejscami zagęszczony piasek to tym bardziej wolałbym mieć płytę z mocniejszego i grubszego betonu, zawsze coś przytrzyma.

?

labas1
09-05-2008, 09:56
lepiej bym zrobił wydając różnicę w cenie betonu robiąc grilla dla przyjaciół...

O , to jest dobre stwierdzenie . :D

Aedifico
09-05-2008, 10:06
proszę zrozumieć:
TO NIE BETON SIADA I DAWANIE BETONU KLAS WYŻSZYCH NIC NIE ZMIENIA

...


to co siada ?

jeśli siądzie źle miejscami zagęszczony piasek to tym bardziej wolałbym mieć płytę z mocniejszego i grubszego betonu, zawsze coś przytrzyma.

?

Wszystko zależy jaką coś ma wartość. Jeśli zagęszczenie jest naprawdę podle wykonane to i podkład z B50 jak pisał Barbossa nie pomoże.

DorisN
09-05-2008, 17:43
Zatem jak najlepiej sprawdzić czy ziemia, piach w fundamentach jest odpowiednio zagęszczone :roll:

Barbossa
09-05-2008, 18:10
najlepiej?
geotechnik