PDA

Zobacz pełną wersję : cosmo nova retting znacie?



czaguz
08-05-2008, 18:20
Widzialem grzejniki tej firmy. Podobno jest to purmo. Znacie jakies opinie na ten temat?? Majster chce mnie je wcisnac. ?Nic nie moge znalesc na ich temat.

turcin
08-05-2008, 20:15
Cosmonova to marka dystrybuowana przez Bims i nie ma wiele wspólnego z Purmo chyba że coś się pozmieniało.

czaguz
08-05-2008, 20:26
a jak jest z jakoscia?

///Tomek30
09-05-2008, 13:38
Tam gdzie pracuję jest od 4 lat Cosmonova i Purmo. Cosmonova nadal jest biała. To był argument za, drugi zwróć uwagę na radiator w purmo i cosmonovie. Ja je wybrałem i nieżałuję...

akacja
09-05-2008, 15:10
Cosmonova to grzejniki firmy Vogel & Noot, nie Purmo. Mam je w domu, wyglądają super, grzeją też super, ale wszystko co nowe jest OK :)

czaguz
09-05-2008, 20:55
Ja tez je wziolem. Grejnik to grzejnik bez doszukiwania sie filozofi. Ma oddawac cieplo i tyle. Czas pokaze. Wydaja sie ok. A gdzie macie zaworki odcinajace zasilanie i powrot. Przy rozdzielaczu czy przy grzejniku?

boguslaw
09-05-2008, 21:57
Zarówno Vogel & Noot jak i Purmo to dzieci tego samego koncernu - Rettig Heating - te + jeszcze kilka innych marek grzejników plytowych.


Grejnik to grzejnik bez doszukiwania sie filozofi.

Duży, kolosalny błąd !!
Różne typy grzejników różnią się bardzo znacznie dynamiką grzania a także żywotnością ( między innymi).
Nawet plyta płycie nierówna.
W możliwych do realizacji strategiach grzania, różnice w zużyciu energii sięgają 15%, o komforcie nie wspominając....
To chyba niemało, co?

boguslaw
11-05-2008, 12:14
Dobrze piszesz pegaziątko: "wydaje Ci się".
Sposób zadania pytania zwalnia mnie z odpowiedzi...

Zapytaj kolego np. panów z Kermi, którzy przez sam fakt. że czynnik przechodzi najpierw przez płytę przednią a dopiero następnie przez płytę tylną wyliczyli oszczędność w zużyciu energii na poziomie 11%.
A przecież to nie jest najbardziej dynamiczny grzejnik na rynku.....
Czyżby panowie z uznanego niemieckiego koncernu, jak powiadzasz, "głupoty pisali"?

boguslaw
12-05-2008, 07:17
To ja Cię proszę..
Pomyśl sobie sam koleżko!

Z dynamiki grzania takiego czy innego systemu wynika wprost dT pomiędzy wnętrzem obiektu a jego otoczeniem.
Jeżeli wskutek bezwładności systemu dT będzie choćby nieznacznie wyższa od optymalnej - wynikającej z temp. zadanej, straty ciepła będą zawsze większe.
W skali całego roku dT będzie się mniej lub bardziej gwałtownie zmieniać. Niepożądane straty nastąpią również poprzez system wentylacji, gdzie dT ma również znaczenie.

boguslaw
12-05-2008, 19:14
Widzę pegaziątko,że dla Ciebie ogrzewanie i szeroko rozumiana pogoda to procesy statyczne.
Niestety tak nie jest.
Gdyby tak było niepotrzebne byłyby sterowniki w szerokim znaczeniu tego słowa.

Są to procesy nie tylko dynamiczne jak również przebiegajace z dynamiką asymetryczną. Inną dynamikę posiada ponadto każdy rodzaj źródła ciepła a także różną dynamikę posiadają różne typy grzejników.
Grzejniki różnią się między sobą nie tylko masą całkowitą (grzejnik + zawarta w nim woda) lecz i powierzchnią wymiany a zatem szybkością rozpoczęcia grzania od uruchomienia pracy źródła ciepła i szybkością zakończenia grzania czyli inercją - bezwładnością cieplną.

Jeżeli twierdzisz, że bezwładność pozostaje bez wpływu na ekonomikę procesu ogrzewania, to ... nic na to nie poradzę.

boguslaw
12-05-2008, 19:26
Widzę pegaziątko,że dla Ciebie ogrzewanie i szeroko rozumiana pogoda to procesy statyczne.
Niestety tak nie jest.
Gdyby tak było niepotrzebne byłyby sterowniki w szerokim znaczeniu tego słowa.

Są to procesy nie tylko dynamiczne jak również przebiegajace z dynamiką asymetryczną. Inną dynamikę posiada ponadto każdy rodzaj źródła ciepła a także różną dynamikę posiadają różne typy grzejników.
Grzejniki różnią się między sobą nie tylko masą całkowitą (grzejnik + zawarta w nim woda) lecz i powierzchnią wymiany a zatem szybkością rozpoczęcia grzania od uruchomienia pracy źródła ciepła i szybkością zakończenia grzania czyli inercją - bezwładnością cieplną.
Jeżeli twierdzisz, że bezwładność pozostaje bez wpływu na ekonomikę procesu ogrzewania, to ... nic na to nie poradzę.

boguslaw
12-05-2008, 19:28
Z dynamiki grzania takiego czy innego systemu wynika wprost dT pomiędzy wnętrzem obiektu a jego otoczeniem.
Jeżeli wskutek bezwładności systemu dT będzie choćby nieznacznie wyższa od optymalnej - wynikającej z temp. zadanej, straty ciepła będą zawsze większe.
W skali całego roku dT będzie się mniej lub bardziej gwałtownie zmieniać. Niepożądane straty nastąpią również poprzez system wentylacji, gdzie dT ma również znaczenie.

boguslaw
12-05-2008, 20:13
Widzę pegaziątko,że dla Ciebie ogrzewanie i szeroko rozumiana pogoda to procesy statyczne.
Niestety tak nie jest.
Gdyby tak było niepotrzebne byłyby sterowniki w szerokim znaczeniu tego słowa.

Są to procesy nie tylko dynamiczne jak również przebiegajace z dynamiką asymetryczną. Inną dynamikę posiada ponadto każdy rodzaj źródła ciepła a także różną dynamikę posiadają różne typy grzejników.
Grzejniki różnią się między sobą nie tylko masą całkowitą (grzejnik + zawarta w nim woda) lecz i powierzchnią wymiany a zatem szybkością rozpoczęcia grzania od uruchomienia pracy źródła ciepła i szybkością zakończenia grzania czyli inercją - bezwładnością cieplną.
Jeżeli twierdzisz, że bezwładność pozostaje bez wpływu na ekonomikę procesu ogrzewania, to ... nic na to nie poradzę.

boguslaw
12-05-2008, 20:46
i vice versa

Są to procesy nie tylko dynamiczne jak również przebiegajace z dynamiką asymetryczną. Inną dynamikę posiada ponadto każdy rodzaj źródła ciepła a także różną dynamikę posiadają różne typy grzejników.
Grzejniki różnią się między sobą nie tylko masą całkowitą (grzejnik + zawarta w nim woda) lecz i powierzchnią wymiany a zatem szybkością rozpoczęcia grzania od uruchomienia pracy źródła ciepła i szybkością zakończenia grzania czyli inercją - bezwładnością cieplną.
Jeżeli twierdzisz, że bezwładność pozostaje bez wpływu na ekonomikę procesu ogrzewania, to ... nic na to nie poradzę.

boguslaw
12-05-2008, 21:40
Jeżeli, zamiast obrzucać mnie inwektywami, poświęcisz trochę własnego cennego czasu by mnie i wszystkim czytającym ten wątek wytłumaczyć, gdzie popełniam błąd, wówczas ja poświęcę swój czas ,by Tobie wytłumaczyć, gdzie Ty mianowicie popełniasz błąd..... :lol:

czaguz
13-05-2008, 06:16
A ja chcialem sie tylko dowiedziec czy warto brac Comsonova ..... :D

boguslaw
13-05-2008, 06:52
:lol: czakuz. A wszystko zaczęłó się od Twojej uwagi


Ja tez je wziolem. Grejnik to grzejnik bez doszukiwania sie filozofi. Ma oddawac cieplo i tyle.

Grzejnik grzejnikowi nierówny. Gdyby tak było, po co byłoby wymieniać żeliwne żeberka na nowsze typy grzejników.

Przy porównaniu różnych typów grzejników płytowych akurat kierowałbym się ich wagą- porównując takie same typy wziąłbym cięższy - gdyż jest zrobiony z nieco grubszej blachy. Ma to wpływa na jego trwałość - a różnice w ostatecznej masie całkowitej (grzejnik + woda) są do zaniedbania.
Druga cecha porównawcza to dynamika grzania - jeśli cecha ta wynika ze sposobu cyrkulacji wody w grzejniku - wybrałbym grzejnik dynamiczniejszy.
Gdybym miał zdecydować się na płytę... wybrałbym grzejnik Kermi.
Potężna konkurencja pomiędzy płytowcami produkowanymi w Polsce, zmusza je do manipulowania technologią dla oszczędności.
I Cosmo i Purmo są produkowane w Polsce...........................

Różnice w masie całkowitej (grzejnik + woda) pomiędzy grzejnikami wodnymi różnych typów są kilkukrotne. Chyba nikt nie powie, że równie precyzyjnie zadziała instalacja, w której grzejniki wraz z wodą ważą 600 kg, wobec tej, w której grzejniki wraz z wodą waża ogólem 80kg? :roll:

qasi79
13-05-2008, 07:09
ja mam Conmonove - nie wiem jak grzeja bo na razie stoja w garazu
doradzil mi je kumpel ktory robi w Bimsie - twierdzi ze sa to grzejniki produkowane przez Purmo tylko dla Bimsów
dał nieły rabat i nie było co się zastanawiać - ma grzać i tyle a ile on waży jakie maparametry i czy ma śnieżnobiałe pokrycie czy śnieżnoszare to mi to lata koło d..y :)
nie wkrecam sie w takie detale bo bym nic nie kupił :)

pozdr

theodolit
13-05-2008, 07:52
Grzejnik grzejnikowi nierówny. Gdyby tak było, po co byłoby wymieniać żeliwne żeberka na nowsze typy grzejników.

Marketing, cena ? dorobienie filozofii dynamicznych instalacji ? tzn szybko reagujacych teoretycznie dopasowanych do 'nowoczesnych zrodeł - kondensat, PC etc ?'

Żeliwo jest bardziej zblizone do kotlowni na paliwa stale- akumulacyjnosc etc ...

Wg mnie wszystko ma swoje zastosowanie i do wszystkiego da sie dorobic teorie ...


Przy porównaniu różnych typów grzejników płytowych akurat kierowałbym się ich wagą- porównując takie same typy wziąłbym cięższy - gdyż jest zrobiony z nieco grubszej blachy. Ma to wpływa na jego trwałość - a różnice w ostatecznej masie całkowitej (grzejnik + woda) są do zaniedbania.
Druga cecha porównawcza to dynamika grzania - jeśli cecha ta wynika ze sposobu cyrkulacji wody w grzejniku - wybrałbym grzejnik dynamiczniejszy.
Gdybym miał zdecydować się na płytę... wybrałbym grzejnik Kermi.
Potężna konkurencja pomiędzy płytowcami produkowanymi w Polsce, zmusza je do manipulowania technologią dla oszczędności.
I Cosmo i Purmo są produkowane w Polsce...........................

Hmm ciezszy znaczy sie wiecej ciepla akumuluje znaczy mniej dynamiczny :) ... co do dynamiki zwiazanej z przepływem czynnika to chyba głownie marketing to zauwaza ... tak samo jak kazda firma 'grzejnikowa' ma swoja opatentowane sposoby malowanie 'proszek, zanurzeniowo, elektroturbopendzelki' wszystko to ma wykazac inowacyjnosc i dbałośc o szczegóły.

hehe wcale sie nie czepiam ;) jakos tak mi sie zebralo na jednorazowy post ;) wg mnie jak wspomniał jeden z przedmówców nie dorabiajmy za duzo teori do prostych rzeczy, bo tak naprawde najwieksze oszczednosci mozemy zaserwowac biegajac po całym domu i krecac głowidami termostatycznymi - tzn wychodzac z pomieszczenia przycinamy do np 12-16oC - wchodzimy walimy 23 etc - ale czy ktos ma na tyle nerwy zeby bawic sie w gałkowego ? no i po co urywac te nieszczesne głowice ?


pozdrawiam i podziwiam ;)

boguslaw
13-05-2008, 08:16
zapomniałeś theodolit o ostatnim akapicie... :D

jakoś wielu chętnie wycina najistotniejsze elementy wypowiedzi zmieniając całkowicie kontekst..... Ciekawe dlaczego? :roll:


Różnice w masie całkowitej (grzejnik + woda) pomiędzy grzejnikami wodnymi różnych typów są kilkukrotne. Chyba nikt nie powie, że równie precyzyjnie zadziała instalacja, w której grzejniki wraz z wodą ważą 600 kg, wobec tej, w której grzejniki wraz z wodą waża ogólem 80kg?

Przemyśl to theodolit w kontekście pojemności cieplnej "startowej" oraz końcowej tzn. po uzyskaniu zadanej temp.....
Sterowanie układem dynamicznym jest niezwykle proste. Komplikacji przysparza sterowanie układem o dużej bezwładności - krzywe grzania, pogodówka etc....

Pozdrawiam.

pam
07-10-2008, 09:49
No ale co w końcu z tą Cosmonova. Czy jak kupię Cosmo w tych samych wymiarach co Purmo to nie zamarznę? Bo n apewno zaoszczędzę troche kasy.

theodolit
07-10-2008, 09:59
No ale co w końcu z tą Cosmonova. Czy jak kupię Cosmo w tych samych wymiarach co Purmo to nie zamarznę? Bo n apewno zaoszczędzę troche kasy.

generalnie wiekszosc grzejników płytowych ma podobne wydajnosci - sa jednak różnice - zamienniki najlepiej dobierac ich deklarowana wydajnosc cieplna dla projektowanych parametró pracy instalacji, a nie wielkosc fizyczna

pozdrawiam
Piotrek