PDA

Zobacz pełną wersję : Lista uwag i niedociągnięć w moim projekcie



Bartt
15-09-2003, 16:49
Zamieszczam dość długą, ale może przydatną, listę uwag, niedociągnięć i błędów które wyłapałem w swoim robionym na zamówienie projekcie.
Oczywiście nie wyłapałem ich od razu - rozbudowywałem ją stopniowo po wielokroć gapiąc się w projekt :) do czego i was gorąco zachęcam. Potem każda zmiana boli finansowo :evil:

Wasze projekty posiadają pewnie inne pułapki, ale zadaniem tej listy jest pokazanie jak bardzo trzeba myśleć za architekta

INSTALACJE

Gaz – nie planujemy kuchni gazowej – usunąć instalację z projektu
Gaz - wejście zlokalizować pod kotłownią
Gdzie umieścić skrzynkę gazową w ogrodzeniu? na ścianie garażu? na ścianie domu? - odległość od ogrodzenia wschodniego ok. 13m - może jednak będzie gaz z sieci
Ujednolicić kotły i zasobniki na poszczególnych stronach projektu instalacji
Grzejnik w sypialni na piętrze (nr11) przenieść pod okno połaciowe
Dodać grzejnik drabinkowy w łazience parteru (nr5)
Dodać grzejnik drabinkowy w sypialni parteru (nr7)
Przeliczyć parametry wszystkich grzejników dla zasilania zlokalizowanego od dołu grzejnika i po jednej stronie
Przewidzieć skrzynki rozdzielaczy dla c.o. na parterze i poddaszu
Jak zakończyć i gdzie schować pion kanalizacyjny w kuchni, nanieść średnicę pionu
Przewidzieć doprowadzenie wody i kanalizacji dla zmywarki w kuchni
Przewidzieć doprowadzenie wody i kanalizacji dla brodzika w kotłowni
Przewidzieć odprowadzenie skroplin od rekuperatora – będzie umiejscowiony centralnie nad hallem poddasza
Przewidzieć ewentualne odprowadzenie skroplin z pieca gazowego
Piony cwu i co poprowadzić obok pionów kanalizacyjnych
Podać średnice rur kanalizacyjnych odchodzących od toalet
Przewidzieć wyprowadzenie wody z budynku
na ścianę zewnętrzną zachodnią – ok. naroża północnego wykusza (podlewanie ogrodu)
na ścianę zewnętrzną południową garażu (podlewane ogrodu)
wewnątrz garażu, obok bramy wjazdowej (mycie samochodu)
Zlokalizować wyjście kanalizacji z budynku pod kotłownią
Elektryczna skrzynka rozdzielcza w kotłowni – wyjście kabla pod kotłownią


ARCHITEKT

Dorysować balkon i taras na elewacjach bocznych
Dorysować kominki wentylacyjne na elewacji wschodniej
Wylot komina TURBO w kotłowni 2,5m od gruntu
Poszerzenie komina w stronę kalenicy
W izolacji dachu przewidzieć miejsce na drugą warstwę wełny na krokwiach – np. 18cm + 5cm
W przekroju fundamentów abizol zmienić na dysperbit, a wełnę na styropian
Wszystkie ścianki działowe z bk 12 cm
Wpisać powierzchnię garażu na str. 3
Dorysować 2 anemostaty w kuchni i jeden nad klatką schodową
Przewidzieć wyczystkę kominka pod schodami
Schody 17 * 17,5/28
Zlikwidować trzecią nadmiarową belkę nadproża nad otworami okiennymi i na przekrojach
Podać wysokość ław i ścian fundamentowych
Poziom gruntu – ile poniżej podłogi parteru
Dorysować rynny okapu i naczółków oraz garażu
Pas nadrynnowy – opisać w projekcie
Poszerzyć stopę fundamentową pod kominek – 100cm od ściany klatki schodowej
Słup antresoli jednak o przekroju kwadratowym
Jednak bez wentylacji grawitacyjnej przy kominku
Skorygowanie wymiarów okien połaciowych i komina w rzucie dachu
Okna w kuchni i garderobie o wys. 140cm , a nie 120cm
Podać powierzchnie połaci: dachu budynku, okapu ganka, dachu garażu
Zaplanować wentylację garażu
Plan zagospodarowania terenu
„Opis techniczny” projektu
Jeśli krokwie łączone nad kalenicą to wzrośnie wysokość budynku, lub należy obniżyć kalenicę na przekroju
Garaż bez płyt g-k pod stropem
Na przekrojach dorysować pion kanalizacyjny w wc (K3)
Ściana klatki schodowej poddasza z cegły, a nie BK
Przemyśleć ostateczny poziom posadowienia budynku pod kątem jego max. wysokości
Zmiana położenia kanałów w kominie
Podać wymiary elementów konstrukcyjnych dachów, zbrojenia, stolarki okiennej etc.
Zmienić opis słupa S1 na Sł1???
Usunąć fałszywy rzut drzwi garderoby na rzutach


KONSTRUKTOR

Czy niezbędne jest zbrojenie warstwy betonu na gruncie – jeśli tak to z czego to wynika
Czy w ścianie fundamentowej dać zbrojenie – jeśli tak jak łączyć ze zbrojeniem ław
Opisać zbrojenie słupa pod antresolą
Wysokość i zbrojenie podciągów, jak łączyć z wieńcem
Z czego wynika przesunięcie ściany południowej względem osi fundamentu w garażu
Czy wiatrownice nie są niezbędnym elementem konstrukcji dachu?
Przemyśleć projekt stropu:
Przesunąć pierwszą belkę S max. pod ścianę południową, a za nią następne 6 belek
Przesunąć pierwszą belkę N max. pod ścianę północną, a za nią następne 5 belek
Przewidzieć wzmocnienie nad nadprożem drzwi do sypialni – oparcie dla słupa podpierającego więźbę
Przewidzieć podparcie drugiego słupa podpierającego więźbę – dać 3-4 belki?
ostatnią z nich przedłużyć na całą szerokość budynku?
wyliczyć ile wyniesie ostatecznie przestrzeń do następnej belki od str. północnej
Opisać belki stropowe nad jadalnią
Zwęzić szerokość pionu na ścianie wc i zapewnić min. 20cm w jego prześwicie
Jak oprzeć pustaki stropowe na prostopadłej do belek stropowych ścianie nośnej – szczególnie na narożu wc
Jak i czym wypełnić przestrzenie pomiędzy belkami ≠ 60cm – zrobić pełne szalowanie jak dla stropu monolitycznego?, czy można tak łączyć technologie?
Przewidzieć żebra rozdzielcze stropu nad sypialnią
Czy naroże ściany łazienki na poddaszu i naroże sypialni (12cm bk 600) wytrzymają obciążenie słupów podtrzymujących konstrukcję dachu –
OK.? ich zbrojenie? ich wzmocnienie?
Technika wykonania wieńca – wieniec opuszczony?
Jak rozwiązać przeniesienie ciężaru poszerzonego sztucznie komina
Czy można (i jak bardzo) osłabić wewnętrzną ścianę nośną przepustami na instalacje (rozprowadzenie pętli ogrzewania podłogowego, co i wody od rozdzielacza w kotłowni na cały dom)
Jak mocować murłatę do ściany garażu – brak wieńca?
Dlaczego zmieniono konstrukcję więźby?
Niektóre jętki luzem – nie mocowane do krokwi?
Jak mocować krokwie do kalenicy i jak łączyć ze sobą
Co z krokwiami bez pary
Podmurówka pod M04 z cegły, czy może wylać wyższy wieniec?
Czy obecnie nie za dużo żeber rozdzielczych?
Czy żebra rozdzielcze zatapiać w wieniec – podać opis łączenia
Z czego i jaka średnica słupów podpierających więźbę
Co należało by zrobić, by umożliwić posadowienie budynku głębiej
Zbrojenie wylewki nad, czy pod ogrzewaniem podłogowym
Szczegóły belek podpierających słupy konstrukcji dachu
Jak osadzić płatwie i kalenicę w ścianach szczytowych


ROZWIĄZANIA SZCZEGÓŁOWE

Przekrój przez wyjście „komina” z rurami rekuperatora na poddasze – czy będzie wystarczająco dużo miejsca na ich poprowadzenie?
Mocowanie i zbrojenie balkonu + jak uniknąć mostków termicznych
Mocowanie okapu nad wejściem
Łączenie elementów wieńca
Osadzenie słupów podtrzymujących konstrukcję dachu
Mocowanie murłaty
Wieniec i słupki ścianki kolankowej
Izolacja na styku podłoga na gruncie – ściana fundamentowa – ściana zewn.
Jak łączyć elementy więźby
Pas nadrynnowy i mocowanie osłony rynien (uszczelnienie?)
W ryc. z detalem okapu zmienić kąt nachylenia dachu na 30* (jest 45*) i przeliczyć nowe wymiary
Mocowanie balustrady balkonu do podłoża
Rozwiązanie zabudowy komina nad dachem
Przekrój komina wentylacyjnego
Łączenie jętki z krokwiami
Bu1 – rozwiązanie konstrukcyjne
Rzut wieńców na ścianach
Jak łączyć płatwie z jętkami i krokwiami
Dorysować przekrój przez strop z żebrem rozdzielczym
Schody – zbrojenie, mocowanie, rzuty ...

Pozdrawiam Bartek

gaga2
15-09-2003, 20:18
Bartek, Twoja lista jest imponująca.
Mam nadzieję, że to są Twoje uwagi do projektu w trakcie opracowywania? :D
Na Twoje pocieszenie przyznam się, że moj kochany mąż równie szczegółowo przyglądał się projektowi, mamy na pamiątkę zachowane e-maile do architekta z różnymi uwagami - a i tak na etapie budpwy ciągle jest coś uzupełniane. Wniosek - zadbajcie o nadzór autorski. :)
Pozdrawiam,
gaga2
PS: Teraz mój mąż przyjrzał się Twojej liście i jest pod wrażeniem - on nie był tak dokładny. :D . I zdaniem męża - na budowie nie ma jednak aż tak wielu poprawek. Pierwsza konsultacja z konstruktorem - po 9 tygodniach od rozpoczęcia robót.

helga0
23-09-2003, 23:14
Boże, brak mi słów. Mam wrażenie, że nawet za tysiac lat nie umiałabym wychwycić tylku błedów. Zwłaszcza, że znaczenia niektórych słów nie rozumiem.

HenoK
23-09-2003, 23:40
Boże, brak mi słów. Mam wrażenie, że nawet za tysiac lat nie umiałabym wychwycić tylku błedów. Zwłaszcza, że znaczenia niektórych słów nie rozumiem.
Nie jest tak źle - popatrz na Bartka :
Zawód : lekarz
Dołączył do Forum: 02 Sty 2003
Napisał 1451 postów.

Bierz udział w dyskusjach Forum tak jak on a zobaczysz, że nie świeci garnki lepią.

krzyss
24-09-2003, 00:56
Na szczęście mamy Forum. Przed pierwszym postem nie wiedziałem, że istnieje słowo rekuperator, o murłatach nie wspominając. Przypomina mi to walkę o prawo jazdy, gdy wydawało się, że to takie trudne, prawie niemożliwe...

helga0
24-09-2003, 18:31
Na szczęście mamy Forum. Przed pierwszym postem nie wiedziałem, że istnieje słowo rekuperator, o murłatach nie wspominając. Przypomina mi to walkę o prawo jazdy, gdy wydawało się, że to takie trudne, prawie niemożliwe...
To prawda. Ja tez sądziłam, że nie będe w stanie przejechac samochodem po centrum Warszawy. A teraz... wspominam to ze śmiechem:))

08-10-2003, 12:52
Boszz,Bartt jeśli jesteś równie dokładnym lekarzem,to chwała Ci za to!

Pozdrawiam
:D

jarpol
08-10-2003, 12:57
do czego i was gorąco zachęcam. Potem każda zmiana boli finansowo :evil:

jak bardzo trzeba myśleć za architekta

Pozdrawiam Bartek


Jesli nie jestes zadowolony z wykonanej uslugi to ten piekny spis przekaz projektantowi celem poprawienia projektu.

Bartt
09-10-2003, 08:54
spis jest właśnie sumą przekazywanych spisów częściowych :)

elw
09-12-2003, 12:50
Dopiero zobaczyłem ten spis i włos mi się jeży na głowie.
Co mnie czeka...
A z drugiej strony jeśli lekarze muszą poprawiać architektów, to czy architekci, inżynierowie, rolnicy, itd. muszą poprawiać także lekarzy???
Co by było jeśli musiałbym sprawdzać, czy każdy przepisywany mi lek itd. jest OK? .... Chociaż, z drugiej strony tak robię, odkąd okazało się, że będąc tzw. wrzodowcem mogę szybko i skutecznie być wysłanym na tamten świat przy okazji leczenia zwykłego przeziębienia...

Przypomina się stare przysłowie: jak sobie pościelesz tak się wyśpisz...
i Pan Adam Słodowy - idol wielu dzieciaków z czasów mojego dzieciństwa (hehe - starsi wiedzą, że mówię o "Zrób to sam").

modulor
21-02-2004, 22:23
czyj?

Moritz
24-02-2004, 13:43
Stary, z niektórymi punktami trafiłeś, ale parę z nich (pogrubione) to są sprawy albo oczywiste, albo do dyskusji.

INSTALACJE

Gaz – nie planujemy kuchni gazowej – usunąć instalację z projektu
Mówiłeś o tym projektantowi?
Gaz - wejście zlokalizować pod kotłownią
Gdzie umieścić skrzynkę gazową w ogrodzeniu? na ścianie garażu? na ścianie domu? - odległość od ogrodzenia wschodniego ok. 13m - może jednak będzie gaz z sieci
Gaz masz z sieci, czy nie, jak nie to po co ta skrzynka?
Ujednolicić kotły i zasobniki na poszczególnych stronach projektu instalacji
Grzejnik w sypialni na piętrze (nr11) przenieść pod okno połaciowe
Dodać grzejnik drabinkowy w łazience parteru (nr5)
Dodać grzejnik drabinkowy w sypialni parteru (nr7)
Zgłaszałeś, ze chcesz mieć takie grzejniki? (nie wszyscy chcą)
Przeliczyć parametry wszystkich grzejników dla zasilania zlokalizowanego od dołu grzejnika i po jednej stronie
Przerost formy nad treścią
Przewidzieć skrzynki rozdzielaczy dla c.o. na parterze i poddaszu
O boszsz...
Jak zakończyć i gdzie schować pion kanalizacyjny w kuchni, nanieść średnicę pionu
Najgłupszy instalator to będzie wiedział
Przewidzieć doprowadzenie wody i kanalizacji dla zmywarki w kuchni
j.w. mówiłeś, że chcesz?
Przewidzieć doprowadzenie wody i kanalizacji dla brodzika w kotłowni
będziesz się mył w kotłowni? no może psa, czyli j.w.

A pier... nie chce mi się dalej odpowiadać (tym bardziej, że nie w swoim imieniu) na te Twoje bzdurne zarzuty.
Człowieku - jesteś lekarzem, pewnie dobrym - OK.
Ale to, że nie masz pojęcia o budownictwie, nie znaczy że wykonawca i kierownik budowy też go nie będą mieli.
Zgadzam się, że czasami w projektach zdarzają się błędy, ale to co Ty opisałeś, to nie błędy, tylko sprawy oczywiste, których projektant opisywać nie musi.
Pzdr

Włodek W.
05-03-2004, 19:09
Czytam i czytam :) NIE MA IDEALNYCH DOMÓW każdy ma swoje wady jeden większe, Nasz mniejsze oczywiście bo to jest mój :D
D O M :D :Domek :D Domeczek :D Pozdrawiam budujących Wlodek W

Jarecky
06-03-2004, 10:49
Hey...
Bartt...czytając Twoją "imponującą" listę, doszedłem do wniosku, że jako lekarz, mając wiedzę będącą wypadkową informacji pana Kazia, majstra z budowy oraz forumowych postów, możesz bez problemów realizować się w branży budowlanej projektowej jak i wykonawczej. Nie potrzebujesz studiów, lat praktyki i doświadczenia zawodowego - wybudowaleś dom, to wystarczy. Proponuję, żebyś wystąpił do izby architektów i inżynierów, aby nadali Ci honorowe uprawnienia we wszystkich możliwych specjalnościach za zasługi w tropieniu niekompetencji i ignorancji projektantów.

Bartt...bez urazy, ale po Twoim "popisie" radzę żebyś skupił się jednak na swojej praktyce lekarskiej, a budownictwo zostawił ludziom zajmującym się tym profesjonalnie, których wbrew panującej powszechnie opinii jest bardzo wielu. Twoja "lista " świadczy jedynie o tym, jak mało poważnie potraktowałeś etap projektowania swojego domu. Większość z tych PYTAŃ należało zadać podczas przygotowania projektu, a wątpliwości wyjaśniać na etapie realizacji.

O błędach projektantów, tak samo jak błędach lekarskich mozna mówić bez końca. Zastanów się następnym razem, zanim zaczniesz aranżować atmosferę nieufności do zawodu, który także jest zawodem zaufania publicznego.
Pozdrawiam