PDA

Zobacz pełną wersję : Kurde.. zrobili mi fundament bez law...:(



Richard_S
15-09-2003, 18:12
.. wlasnie...

fundment ma ok 80 cm.. stoi na nim scianka z Porothermu 25 i strop teriva...

ciekawe czy mi sie to nie zawali....:(

ach.. wzialem faceta ktory robil dla naszej firmy.. byl solidny.. wydawalo mi sie ze nie odwali fuszerki.. a tu..

ech...

podobno sie nie zawali.. ale.. jak bede chcial na tym wybudowac pietro.. to nici z tego.. no chyba ze podleja te lawy...

myslicie ze moze byc taki fundamen bez law???

pietra to juz niemusze stawiac.. ale zeby mi sie nie zawlilo to co postawili...:(

Pozdrawiam.. ze smutkiem....

Zbigniew Rudnicki
15-09-2003, 20:44
Jaka jest szerokość (grubość) tego fundamentu? Czy jednakowa dla ścian zewnętrznych i wewnętrznych? Czy były tam jakieś zbrojenia?

Richard_S
15-09-2003, 20:49
Fundament jest gruby na 25 cm..

byl zbrojony... drutem 10...

tylko... ze to jest taki fundament w ksztalcie litery U...

a kazdy fundament powinien byc raczej w formie kwadratu.. i stanowic monolit...

ach.. wkurxa mnie juz to wszystko....

pozdrawaim...

GRom
16-09-2003, 06:35
A gdzie był kierownik budowy. U mnie dwa razy się pojawiał, przed zalaniem fundamentów i stropu, nie miał żadnych uwag.

Luna_tyk
16-09-2003, 07:51
Odpowiedź jest krótka - zawalić się nie musi, popęka na pewno.
Przecież ten Twój cudak "fachowiec" nie wymyślał sam tych rozwiązań. Masz na pewno jakiś projekt. Czyli "fachura" miał w nosie projekt, i robił tak, jak jego szwagier i teść zawsze robili....
Tutaj nie dostaniesz odpowiedzi - niewiadoma jest głebokość przemarzania, czy ten cudak nie przekopał fundamentów, i potem nie dosypywał piaseczkiem. Dane gruntowe też nie określone.
O "dolewaniu" fundamentów zapomnij, to jest akcja droga, specjalistyczna.
Krok 1: bierz budowlańca z uprawnieniami, także projektowymi, niech Ci przeliczy to co już masz, i oceni jakość wykonania.
Krok 2 : na pewno skończy się to zaleceniem "naprawa fundamentów". Nie wyobrażam sobie tego inaczej jak rozbiórka spartaczonych prac, i wykonanie na nowo.
Krok 3: jeśli ten Twój fachowiec ma uprawnienia - zgłoś to do nadzoru budowlanego, warto mu je zabrać.
Krok 4: Zatrudnij inspektora nadzoru, ale takiego prawdziwego, a nie podpisywacza papierów.
Pozdrowienia

pawel_l
16-09-2003, 08:00
I daj znać jak to się skończyło bo przypadek jest wybitny.

dobrzykowice
16-09-2003, 08:06
a jak to się syało że tak późno się zorientowałeś ? Szczerze mówiąc to nie wiem jak można "zapomniec " wylać ławy !!!!! przecież to jest pierwszya czynność po zrobieniu wykopów. To zbrojenie tez jest takie rachityczne. Z regóły uzywa się prętów fi 12 a oczka robi się z fi 6

jarpol
16-09-2003, 08:14
byl zbrojony... drutem 10...

tylko... ze to jest taki fundament w ksztalcie litery U...

...

Po raz kolejny inwestor chcac tanio bedzie mial drogo! Jest wiele sposobow na ratowanie spartolonych fundamentow jednak tak jak przedmowcy nalezy poprosic do tego fachowca z papierami a nie checia na piwo w pobliskiej budce z piwem.
A teraz pomoc: nalezy poczynic starania aby kierownik budowy przeliczyl wszystko jesli nie umie to niech dokona tego autor projektu. Jesli fundamenty sa przed strefa przemarzania to mozna je "podbic" fachowcy wiedza jak 1.5 metra na 5 metrow przy jednej scianie.Brak lawy nie jest az takim bledem trzeba tylko to przeliczyc - koszt niewielki.
No coz na przyszlosc taka rada ktora jest wynikiem pewnych doznan budowlanych " lepiej zaplacic raz ekipie dobrej niz dwukrotnie zlej".
Ale glowa do gory zawsze mozna zmienic przeznaczenie budowli na mniej odpowiedzialna i po problemie.

bajzi
16-09-2003, 08:45
wstrzymaj budowę i do sądu z nim. niech już więcej nie bruździ. wcześniej wezwij powiatowego insp. nadzoru bud. (masz takie prawo).
zbrojenie ma niewielkie znaczenie - nawet przy jednej kondygnacji i średnim odporze gruntu szer. ławy dla ścian zewn. to jest 40-50cm. spytaj pow. insp. co masz robić dalej.

pawel_l
16-09-2003, 08:49
Jeszcze raz od początku.
Piszesz:

"fundment ma ok 80 cm.. stoi na nim scianka z Porothermu 25 i strop teriva"
i
"Fundament jest gruby na 25 cm.. byl zbrojony... drutem 10..."

Podaj jeszcze raz wymiary betonu (w przekroju pionowym):
- głębokość
- szerokość
- ilość prętów

Feft
16-09-2003, 09:39
Moja ława ma szerokość 30 cm - tak było w projekcie.

W-waBiker
16-09-2003, 09:43
A mój fundament jest zbrojony drutem fi 12mm i ma grubość 45 cm bo jest na nim ściana trójwarstwowa tzn środkowe ściany fundamentowe mają 30cm grubości a 45cm mają tylko zewnętrzne ściany fundamentowe, poza tym w ziemi jest ok 1m i z racji tego, że grunt jest urodzajny i taki gliniasty więc posłużył za szalunek a na dole były ostre podcięcia na boki (ale dość dużo poszerzone jest) takie podcięcia w krztałcie trójkąta, następnie wszystko było zalane betonem B-15 z gruchy do powierzchni ziemi, a potem były szalunki i kolejne zbrojenie i zalanie szalunków też B-15 z gruchy.Wszystko wiem bo sam uczestniczyłem (częściowo tzn po pracy) w jego wykonaniu.Fundament wyszedł bardzo ładnie i myśle że jest OK.Beton mocny i wszystko według mnie jest zrobione porządnie (i też bez oddzielnego robienia ław)
Pozdrawiam

pawel_l
16-09-2003, 09:48
A mój fundament jest zbrojony drutem fi 12mm i ma grubość 45 cm bo jest na nim ściana trójwarstwowa tzn środkowe ściany fundamentowe mają 30cm grubości a 45cm mają tylko zewnętrzne ściany fundamentowe, poza tym w ziemi jest ok 1m i z racji tego, że grunt jest urodzajny i taki gliniasty więc posłużył za szalunek a na dole były ostre podcięcia na boki (ale dość dużo poszerzone jest) takie podcięcia w krztałcie trójkąta, następnie wszystko było zalane betonem B-15 z gruchy do powierzchni ziemi, a potem były szalunki i kolejne zbrojenie i zalanie szalunków też B-15 z gruchy.Wszystko wiem bo sam uczestniczyłem (częściowo tzn po pracy) w jego wykonaniu.Fundament wyszedł bardzo ładnie i myśle że jest OK.Beton mocny i wszystko według mnie jest zrobione porządnie (i też bez oddzielnego robienia ław)
Pozdrawiam
Który to wymiar - grubość. Piszcie precyzyjnie.

Pearl
16-09-2003, 10:54
lepiej zapłacić raz ekipie dobrej niż dwukrotnie złej - popieram całkowicie!
Richard S rozważ też zalewanie fundamentów po raz drugi - jeśli oczywiście przesunięcie budynku wchodzi w grę. Może to być najtańsze rozwiązanie no chyba, że Twoje ściany już "ruszyły" w górę.
Swoją drogą nie darowałbym wykonawcy... jeśli projekt był o.k., a musiał być, sprawę masz wygraną.

Pearl

andrzej K.
16-09-2003, 14:52
Moim zdaniem nie ma co rozpaczać. Pewnie, że "podrecznikowo" powinny być zbrojone ławy - Richard_S o tym wie. Często jednak w takich wątkach chodzi ludziom o stwierdzenie, jak duży błąd popełnili/zamierzają popełnić - czy to już katastrofa budowlana czy też dane rozwiązanie owszem, nie jest zgodne ze sztuką, ale też nie na tyle, że trzeba rwać włosy z głowy.
Na moim osiedlu wszyscy po kolei zalewali fundamenty w ziemi, bez ław, na 2, 3 razy, dość płytko. Jeden sąsiad ani razu fundamentu nie podlał, zostawił w szalunkach na rok, w ogóle wyszły mu krzywe jak sinusoida. I anegdota z tym związana: pewnego dnia coś tam sobie dłubię u siebie, a tu podchodzi starszy pan z rowerem i zaczyna gadać: panie, ten sąsiad to panie się w głowie nie mieści ani razu fundamentu nie podlał, panie ja tu mieszkam niedaleko, to widze, że nie podlewany, to panie brak odpowiedzialności, nie interesuje sie panie budową, kto to tak robi, toż ja też panie na różnych budowach sie robiło, ale żeby tak panie fundament zrobić to niech go, u pana to co innego porządek i w ogóle a tu to panie burdel że strach... Facet dał upust swym emocjom, wsiadł na rower i pojechał. Tak ludzie budują!

16-09-2003, 17:14
Ważne , że dach nad głową jest , nie pada , nie wieje i ogrzać się można a nawet wyspać.

art63
16-09-2003, 18:48
Może nie będzie tak źle jeśli poszerzył dołem + zazbroił , sprawdź dokładnie wymiary i daj jakiemuś konstruktorowi do obliczenia.

puchatek
18-09-2003, 18:11
Probowalem z roznych stron znalezc cos pod spodem mojego domu. 15 cm, koncza sie cegly i zaczyna sie piach. Myszy strasznie leza, ale da sie zyc. I stoi tak juz ponad 70 lat, prawda, niewielki i drewniany. Ale nie wierzylbym gdybym nie sprawdzil...