PDA

Zobacz pełną wersję : przejściówka 380V ze starego typu na owy



kasiaiwojtek
09-05-2008, 17:25
Witam wszystkich :)
Muszę zrobić przejściówkę przedłużacza na 380V ze starej wtyczki tej aluminiowej z płaskimi 4 bolcami na nową plastikową z okrągłymi i w dodatku na 5 bolców. Jak to zrobić żeby silnika nie spalić (sprzęt wypożyczony). Na prądzie się nie znam dlatego pytam. Pomóżcie dobrzy ludzie.

beton44
09-05-2008, 18:20
ciachnij kabel
i załóż taką wtyczkę/gniazdo jakie Ci będzie pasować...


ale skoro Twa wiedza elektryczna jest na takim poziomie
że zakładasz o tym wątek
to
ja bym Ci radził nająć do tego elektryka...


Uwaga prąd zabija....

http://www.wydawnictwa.ebhp.pl/i/plik_duzygr_2025.jpg

kasiaiwojtek
09-05-2008, 19:28
:-? aż tak niska to nie jest, tylko nie bardzo wiem o co chodzi z 4 i 5 bolcami.

laziale
09-05-2008, 20:31
Głównie chodzi o to że 4-styk. to ma tylko zerowanie, a 5-cio dodatkowo uziemienie ,sam(a)nie podłaczj w zadnym przypadku

labas1
09-05-2008, 20:47
:-? aż tak niska to nie jest, tylko nie bardzo wiem o co chodzi z 4 i 5 bolcami.

Oj jest , jest , nie obraź się , ale gniazda 4 i 5 przewodowe to podstawa ,,elektryki " .
W każdej wtyczce , gnieździe są oznaczenia L1,L2,L3 - do nich podłączasz przewody fazowe , czwarty przewód (niebieski) podłączasz we wtyczce pięciobolcowej do PE (grubszy bolec) - ten przewód musisz sprawdzić na silniku oraz w pozostałych wtyczkach (gniazdach) żeby nie zrobić czasem przerwy lub nie zamienić z innym .Zakładam że jest uziemienie .

bumbum35
09-01-2014, 09:13
Az musiałem tutaj konto załozyc zeby cos powiedziec. Co Wy za bzdury wypisujecie??? Niebieski N podłączamy do PE? Gdzie żescie szkołę kończyli? A moze jeszcze macie uprawnienia SEP. Pod zadnym pozorem nie wolno wykonywac takich przejsciówek. Stare wtyczki mają z reguły mostek ze styku PE na obudowę w postaci linki lub blaszki. To jest wtyczka dla urzadzen które nie korzystają ze styku N a styk PE jest tylko stykiem ochronnym i tak ma zostac. np. silniki łaczone w trójkąt.233984
Poza tym obecnie przepisy takiego rozwiązania nie dopuszczają.
Na dodatek jesli w miejscu gdzie jest gniazdo starego typu są wyłączniki różnicowo-pradowe to po takiej prowizorce od razu wywalą
Uff, az mi się zagotowało
Patrzcie tez na rysunek który na szybko rozrysowałem.
Powiedzmy ze zrobiliśmy taką przejsciówke no i w maszynie nastąpiło zwarcie pomiędzy przewodami L3 i N. Pech chciał ze nie zadziałał bezpiecznik fazy T który jest na pewno wkładka topikową która "zawatował" jakis "specjalista" drutem jak to sie powszechnie robi. No i upalił sie w wyniku zwarcia przewód w miejscu gdzie zaznaczyłe strzałkami na niebiesko. Biegniemy do wtyczki (metalowa), chwytamy aby wyłączyc , bo w koncu było zwarcie i co się dzieje? No comments!!!
https://dl.dropboxusercontent.com/u/27705781/CCI20140109.jpg

janek_kos
11-01-2014, 19:27
Szanowny bumbum35 chyba nie uważnie przeczytałeś post kasiaiwojtek. Wynika z niego że w instalacje ma typu TN-C-S (5 bolców we wtyku) wiec na 100% ma nadprądówki i różnicówkę, czyli żadnych watowanych topików. labas1 ma jak najbardziej rację. Nie sądzę żeby jakiś przepis zabraniał takiego przejścia, być może się mylę. Chętnie się dowiem jaki przepis tego zabrania no bo w końcu człowiek się uczy całe życie.
A tak na marginesie jak byś podłączył stara tokarkę numeryczna do sieci w układzie TN-C-S. Tylko tak chyba ze masz czas po godzinach i bedziesz w całym urządzeniu rozdzielał PEN na PE i N.

mar.d
11-01-2014, 20:21
Witam wszystkich :)
Muszę zrobić przejściówkę przedłużacza na 380V ze starej wtyczki tej aluminiowej z płaskimi 4 bolcami na nową plastikową z okrągłymi i w dodatku na 5 bolców. Jak to zrobić żeby silnika nie spalić (sprzęt wypożyczony). Na prądzie się nie znam dlatego pytam. Pomóżcie dobrzy ludzie.

Kolego czy masz instalacje TN-C(4 przewody), a maszyna którą chcesz podłączyć 5 przewodów(TN-S), czy odwrotnie?

kasprzyk
11-01-2014, 21:22
Az musiałem tutaj konto załozyc zeby cos powiedziec.
Kolego, ten post jest archiwalny, autor już pewnie dawno zapomniał całą sytuację.
pzdr