PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta betonowa na gruncie - czy można dolewać?



avzi
15-09-2003, 20:21
Moi Bobowie Budowniczy popełnili niezmiernie bolesny, ale bardzo oryginalny błąd. Otóż źle wytyczyli wewnętrzny słup nośny, następnie zalali stopy (w złym miejscu oczywiście), wyprowadzili zbrojenie powyżej poziomu podłogi i to wszystko zalali betonem B20.

Dziś musieli wycinać w płycie betonowej kwadrat ok. 1x1m, aby dostać się do stopy i na niej wylać coś w rodzaju drugiej stopy z przesuniętym odpowiednio zbrojeniem. Nie to mnie jednak martwi. Martwi mnie to, co będzie, gdy w miejsce brakującego wyciętego kwadratu wleją beton. Czy nie będzie to później pracować w innym kierunku niż reszta płyty? Wprawdzie przed zalaniem chcą się wwiercić w płytę i połączyć ją prętami z "dolewką", ale trochę mi to pachnie fuszerką.

Poradźcie mi co mam z tym zrobić. Pomysł z tą dolewką pochodzi od mojego inspektora. Dodam, że na płytę pójdzie styropian 10 cm, potem 4 cm wylewki.

mieczotronix
15-09-2003, 20:35
nie wiem czy dobrze rozumiem twoją sytuację, ale jeśli w tym otworze 1 x 1 metr ma stać słup nośny, to jego zadaniem jest przenoszenie całego ciężaru na stopę a nie na sąsiadujacą z nim płytę.
Gdyby obciążenie miało być przenoszone na płytę, to w płycie przy słupie byłoby połączone z nim zbrojenie, co nie? Jeśli w projekcie tego zbrojenia nie ma, to znaczy że obciążenie ze słupa miało być po prostu przenoszone na stopę. W takim wypadku, wydaje mi się (bo nie jestem konstruktorem), że możesz całkiem sobie odpuścić to zbrojenie, a nawet zostawić słup zdylatowany względem płyty. Wtedy nic się nie będzie kruszyć.
Z tego co się zorientowałem, najlepiej w takim wypadku skontaktować się z konstruktorem / autorem projektu. Powinni wiedzieć więcej.

avzi
15-09-2003, 21:18
Nie chodzi mi oczywiście o obciążenia elementów nośnych. Płyta betonowa jest i będzie oddylatowana od słupa. Chodzi mi o obciążenia użytkowe na płytę betonową na gruncie w sytuacji, gdy jej niewielki skrawek (ok. 1m2) zostanie dolany do reszty płyty. Na mój chłopski rozum taka "dolewka" może powodować pęknięcia drugiej wylewki, którą w przyszłości położę.

avzi
15-09-2003, 21:21
Do powyższego dodam jeszcze, że cały ten pomysł z wycięciem 1m2 betonu wynika z potrzeby dokopania się do ławy fundamentowej. Do tego potrzebne było dojście dużo szersze niż przekrój słupa.

mieczotronix
15-09-2003, 21:21
to ja nic nie kumam...
może jakiś rysuneczek ?

avzi
15-09-2003, 21:33
To ja jeszcze spróbuję opisowo.
Były sobie fundamenty. Robotnicy zalali ławy, stopy, wymurowali ściany z bloczka, zazbroili słupy, zagęścili piasek pod podłogę na gruncie, a następnie wylali beton B20 jako warstwę podłogi na gruncie (do poziomu ścian fund.).
Czyli mamy tzw. stan zero.
Teraz okazało się, że jeden ze słupów został ustawiony w złym miejscu, więc trzeba było skuć płytę podłogi na gruncie wokół niego, aby można było się z powrotem dokopać do stopy fundamentowej tegoż słupa. Kiedy przesuną już cały ten cholerny słup i zagęszczą piasek w naruszonym miejscu, będą wlewać beton w ten wycięty kwadrat w podłodze. I tu mam właśnie wątpliwość: czy tak dolany kwadracik nie spowoduje w przyszłości pęknięć w kolejnych warstwach podłogi.
Mam nadzieję, że tym razem wszystko wyjaśniłem :wink:

mieczotronix
15-09-2003, 21:43
aha
Czyli ten kwadracik 1 x 1 m ma w sobie dziurkę na słup powiedzmy 25 x 25 cm

Czyli dodajesz po jakieś 35 cm betonu między krawędzią dziury, a słupem.

Beton wylany na beton związany nie połączy się z nim. A już na pewno nie w twoim przypadku, w którym obciążenie na wylany kawałek będzie miało tendencję do odrywania go od reszty podłogi.
Pytanie jest takie, co będzie stało na podłodze w okolicy słupa? Jeśli coś ciężkiego, to klops. Jeśli tam będzie tylko podłoga z powiedzmy donicą, to wersja ze zbrojeniem łączącym zaproponowana przez Twoich speców jest w porządku. Jeśliciężka szafa, to po prostu to zbrojenie będzie musiało być większe.
A jeśli nic tam nie będzie stało, to zalej teraz jak leci, a wylewając kolejną warstwę podłogi zatop w niej siatkę metalową.

Arsen
16-09-2003, 08:49
Nie powinno być problemu, jeśli tylko piasek będzie odpowiednio zagęszczony, bo to on odpowiada za przenoszenie obciazeń, a nie płyta (płyta tylko przekazuje obciązenia na piasek)

avzi
16-09-2003, 08:58
Po obu stronach słupa będzie się rozciągać ściana działowa (właśnie - z czego ją wykonać w związku z tym? Do tej pory zamierzałem z ceramiki). Ściana ta będzie oddzielać pokój od korytarza i nie planuję ustawiać żadnych ciężkich mebli w okolicach tego słupa.