PDA

Zobacz pełną wersję : ondulina na dach czy to tobry pomysł



miziera
15-09-2003, 21:48
zastanawiam się nad kupnem pokrycia myślę o ONDULINIE MOIM ZDANIEM-luks materiał , czy się mylę?

tdxls
16-09-2003, 05:50
Rzecz gustu.
Jak dla mnie przypomina typowy eternit kolor tylko inny.

Wojciech Zachary
16-09-2003, 06:34
Ja tam mam dach z onduliny - czy super? Tego nie wiem wyjdzie za 15 lat. Na podstawie jakiś tam wyliczeń wyszło mi, że dosyć tani. A dachu i tak nie widzę z przed telewizora więc jeśli nie masz zamiaru nabijać kasy bankom - zastanów się nad tym rozwiązaniem.
Widziałem domy w "bogatych" krajach kryte eternitem - i tam nikt sie tym nie przejmował a u nas zawsze trzeba wyjść przed sąsiada - taki kraj :)
Pozdrawiam
Wojtek

tdxls
16-09-2003, 06:59
Jak mówiłem to rzecz gustu, to że mnie się nie podoba nie jest wyznacznikiem dla Ciebie. Ja biorąc pod uwagę wybór pokrycia też kieruję się czynnikami finasowymi i zakładam tardycyjną blachodachówkę a nie np. miedzianą, ale nie znaczy to, że jest to jedyne kryterium, bo chcę, aby dom mi się też podobał w końcu spędzę w nim trochę życia.

pik33
16-09-2003, 07:08
Kwestia gustu - mnie się nie podoba i dlatego jej nie kładę na dach. A innym się podoba więc ją kładą.

rml2
16-09-2003, 07:19
Leży u mnie juz 3 lata i nie zielenieje ani nic złego z nim sie innego nie wyprawia. Co lepsze od blachy to to , że śnieg z dość stromego dachu nie zsuwa sie i nie trzeba montować śmiesznych płotków czy innych wynalazków przeciwsniegowych.

Teska
16-09-2003, 08:32
Moj kolega ma dach z onduliny :( dom jak nie był przykryty tym szajsem wyglądał ładnie, natomiast jak połozył ta onduline sam sie załamał :( wyglada okropnie, przebrzydle...w tym roku zamierza to zedrzec z dachu...

ale fakt rzecz gustu

bajzi
16-09-2003, 08:37
to jest dobre pokrycie na bud. gospodarcze, garaże, bo tanie i na łeb kurze nie leci. ale z estetyka nie ma nic wspólnego, zwłaszcza te śrubki z widocznymi zaślepkami. to już ładniejsze - dla mnie - są zwykłe papy z posypka mineralną - ale nie wiem co jest tańsze. a co ładniejsze - rzecz gustu. :wink:

Agnieszka1720
16-09-2003, 10:28
Ja również mam zamiar pokryć dach płytą falistą Onduline, głównie ze względów finansowych. Wybrałam kolor zielony. Poza tym przypuszczam, że koszt pokrycia płytą jest porównywalny z położeniem papy z deskowaniem (nie sprawdzałam dokładnie kosztów). Docelowo mam w planie dachówkę ceramiczną, którą mogę później położyć na płytę i nie martwić się, że przy kącie nachylenia dachu 25 stopni dachówka będzie nieszczelna.
Blachodachówkę odrzuciłam na etapie projektu, obecnie mieszkam w domu z takim dachem i latem temperatura na poddaszu pozostawia wiele do życzenia.
rml2 napisz czy masz folię wysokoparoprzepuszczlną pod płytą?

Agnieszka

rml2
16-09-2003, 10:37
Mam wysokoprzepuszczalną folie pod tym pokryciem- dodatkowo jak fachowcy robili dach to tak rozmieścili łaty i kontrłaty aby w przyszłości po zerwaniu Onduliny ( jak mi sie znudzi i bede miał więcej kasy ) bez żadnych przeróbek połozyc blachę . Na wstępie może trochę więcej materiału i robocizny pójdzie na zrobienie łat ale w rozliczeniu końcowym sie na pewno opłaci .

Zdrówko dla wszystkich. :D

16-09-2003, 10:55
dzięki zostanę przy ondulinie-kolor zielony.Czy daliście kontrłaty pod łaty aby łaty nie stykały się z folią i nie zamakały podczas spływania wilgoci z przestrzeni między onduliną a folią

rml2
16-09-2003, 10:59
Kontrłaty lecą wzdłuz krokwi- przyciskaja folie a dopiero na to łaty - czyli woda bez problemu grzeje w dół.

Marek K
16-09-2003, 11:14
Ondulina- no nie wiem???.
Mam dwa przykłady dachów krytych tym materiałem, wyglądają nieciekawie. I nie chodzi o wygląd samego materiału, tylko o odbarwienia koloru. Po kilku latach płyty odbarwiły się nierówno- inaczej środek, a inaczej krawędzie. Pewnie to sprawa jakości materiału, ten najtańszy- z supermarketów ok. 22-24PLN pewnie jest kiepski. Na składzie 45-60PLN, powinien być lepszy!!!.
Przypuszczam, że nikt nie da gwarancji na kolor!!!.
Ja wybrałem dachówkę bitumiczną, w cenie porównywalnej do tej droższej onduliny, tylko deskowanie musi być pełne.
Jak się robi dach, to nie po to by go za parę lat poprawiać!!!.
Marek.

ArtMedia
16-09-2003, 14:18
Witam.

Pisałem juz o tym wielokrotnie w kilku watkach ale co tam...
Moi Rodzice 10 lat temu pokryli dach oryginalnym Onduline (brązowe). Było wtedy bardzo drogie...
Leży 10 lat i jedyny mankament to odbarwienie. Dosyć mocno wyblakło i jak już ktoś pisał, nierównomiernie. Aha, od północnej strony jest zazielenione, mimo, iz w pobliżu nie ma żadnych drzew.
Generalnie w tej chwili na pewno nie zdecydowałbym się, bo cenowo wychodzi podobnie jak blachodachówka, a estetyka dużo gorsza. Co do trwalości można by polemizować, ale wygląda na to, że podobna do blachodachówki.

Sebastian

Wojciech Zachary
17-09-2003, 06:45
Z domem jest jak z samochodem :) nieważne jak wygląda - ważne jak funkcjomuje :)
No chyba, że ktoś ma auto po to by do kościoła jeździć i pokazywać sąsiadom swój niewątpliwie "wysoki" status materialny, a że na kredyt - no cóż taka tradycja :)

am00
17-09-2003, 11:39
Ondulina źle się kojarzy, bo łata się nią zwykle rozpadające się chałupki z powyginanymi krokwiami, ale dzięki temu jest jeszcze jedna zaleta takiego dachu. Zmniejszasz prawdopodobieństwo, że Cię okradną.

ArtMedia
17-09-2003, 15:03
Witam ponownie.


Z domem jest jak z samochodem :) nieważne jak wygląda - ważne jak funkcjomuje :)
No chyba, że ktoś ma auto po to by do kościoła jeździć i pokazywać sąsiadom swój niewątpliwie "wysoki" status materialny, a że na kredyt - no cóż taka tradycja :)
Racja. Tylko po co kupować drożej, słabszy lub równie dobry ale brzydzy samochód? Chyba, że ktoś ma taki kaprys i lubi brzydkie rzeczy.
Nie chciałbym rozpętac dyskusji na temat który materiał lepszy. To nie ma sensu. Faktem jednak jest, że Onduline do najładniejszych, najtrwalszych i najtańszych nie należy. Jako takie, idealnie nadaje się do przykrycia szopy lub domu. To tylko kwestia gustu, o którym sie nie dyskutuje.

Sebastian

18-09-2003, 06:59
Witam ponownie.


Z domem jest jak z samochodem :) nieważne jak wygląda - ważne jak funkcjomuje :)
No chyba, że ktoś ma auto po to by do kościoła jeździć i pokazywać sąsiadom swój niewątpliwie "wysoki" status materialny, a że na kredyt - no cóż taka tradycja :)
Racja. Tylko po co kupować drożej, słabszy lub równie dobry ale brzydzy samochód? Chyba, że ktoś ma taki kaprys i lubi brzydkie rzeczy.
Nie chciałbym rozpętac dyskusji na temat który materiał lepszy. To nie ma sensu. Faktem jednak jest, że Onduline do najładniejszych, najtrwalszych i najtańszych nie należy. Jako takie, idealnie nadaje się do przykrycia szopy lub domu. To tylko kwestia gustu, o którym sie nie dyskutuje.

Sebastian

Może i masz rację ale w takim razie oświeć mnie co jest tym najładniejszym, natrwalszym i najtańszym materiałem :) może następnym razem zmienię decyzję :)
A co do gustów masz CAŁKOWITĄ rację gdyby były jednakowe kogo byśmy krytykowali :D

ArtMedia
18-09-2003, 08:52
Nie ma takiego materiału.

Sebastian

Andrzej_Katowice
04-07-2017, 21:49
Fatalny , Bardzo nietrwały max 15 lat i konieczna wymiana
To jest impregnowana tektura

Andrzej_Katowice
04-07-2017, 21:51
Panie Sebastianie dużo gorsze od dachówki Po 15 latach do wymiany