PDA

Zobacz pełną wersję : Bojler czy podgrzewacze przepływowe ?



MARJO
16-09-2003, 08:26
Jak sądziecie, które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i lepsze funkcjonalnie.
Dobrze zaizolowany termicznie bojler zasilany w taryfir nocnej czy też kilka podgrzewaczy przepływowych. Skałniam się do pierwszego roziwązania - bojler ale może się popełniam poważny błąd ...

tdxls
16-09-2003, 09:14
Ja też wybrałem bojler. Po doświadczeniach z podgrzewaczem jaki mam obecnie wiem jedno bojler jest tańszy w użytkowaniu, oczywiście nie za duży, bo jak ktoś chce 150 litrów to z nim nie dyskutuję.

Honorata
16-09-2003, 09:55
zdecydowanie bojler, przeplywowe pobieraja jednorazowo przy wlaczaniu kupe pradu, swoja droga mozna pomyslec o takim 1 przeplywowym np. w kuchni przy zmywaniu, chyba ze masz zmywarke...
niedawno byl tu taki rozbudowany watek o bojlerach-poszukaj

myrmota
16-09-2003, 10:16
Tylko bojler.
Mam jedno i drugie i o wiele wygodniej korzysta się z bojlera (niższe koszty, lepsze ustawienie temperatury etc)

pik33
17-09-2003, 06:56
Miał być u mnie i bojler, i przepływowy - w kuchni, bo dość daleko od bojlera. Po paru eksperymentach zrezygnowałem z przepływowego na rzecz... drugiego bojlera.

Zadecydował eksperyment ze zmywaniem. Strumień z kranu, 5 litrów na minutę, wymagałby 10 kW przepływowego podgrzewacza. Za duża moc. :(

zbigu
17-09-2003, 08:00
ja mam przepływowy ogrzewacz
maksymalnie to żre 22 KW !!!!! :evil:

rachunki za prąd na tym liczniku (3 fazowy) to nie mniej jak 100 PLN miesięcznie (2 osoby), a w zimie to i grrruuubo więcej ...

waldek102
17-09-2003, 16:03
miałem przepływowy i po jednym sezonie zalożyłem bojler. Wkurzał mnie takie prozaiczny problem jak płukanie maszynki w czasie golenia. Przy przepływowym woda leci zimna cienkim ciurkiem, albo ciepła przy ostrzejszym odkręceniu kranu-pobór mocy 6 lub 12 kW

Artur_Cholys
17-09-2003, 17:55
Bojler pozwala na wykonanie cyrkulacji c.w.u., co przy budynkach kondygnacyjnych ma znaczenie przy szybkości uzyskania ciepłej wody. Kto nie ma cyrkulacji ten czeka na wodę.
Bojler zużywa mniej energii ponieważ ją kumuluje a termostat włącza grzałkę tylko wtedy gdy spada w nim temperatura wody. Podgrzewacz z założenia czerpie więcej energii bo w krótkim czasie musi wydołać podgrzanie wody z kliku do kilkudziesięci stopni C.