PDA

Zobacz pełną wersję : ściana kolankowa - 59 cm



Krychlis
12-05-2008, 09:41
Witam,

mój projekt przewiduje ścianę kolankową o wys. 59 cm, powierzchnia domku to 70 m2, nachylenie dachu 40 stopni...

czy warto podnieść taką ściankę o wys. bloczku tj. 24 cm, jakie zmiany to za sobą wiąże, co się zmienia jeśli chodzi o konstr. dachu?

czy ktoś miał / ma podobną sciankę i ją zmieniał/ nie zmieniał???

z góry dziękuję za opinie i fachowe rady;)

Trociu
12-05-2008, 10:13
Witam,

mój projekt przewiduje ścianę kolankową o wys. 59 cm, powierzchnia domku to 70 m2, nachylenie dachu 40 stopni...

czy warto podnieść taką ściankę o wys. bloczku tj. 24 cm, jakie zmiany to za sobą wiąże, co się zmienia jeśli chodzi o konstr. dachu?

czy ktoś miał / ma podobną sciankę i ją zmieniał/ nie zmieniał???

z góry dziękuję za opinie i fachowe rady;)
Co chcesz uzyskać poprzez to podniesienie? Czy zależy Ci na całościowej kubatorze, czy nie chcesz mieć nisko przy ściace?

Jeżeli podniesiesz ściankę, to masz dwie mozliwosci
- zmienić kąt nachylenia dachu, żeby cała wysokość budynku się nie zmieniła
- podnieść całą wysokość dachu, wtedy w konstrukcji nic nie zmieniasz

Moja ścianka jest jeszcze niższa - około chyba 40cm i jej nie zmieniam.

Coś mały ten domek.

Krychlis
12-05-2008, 10:24
konstrukcji dachu nie chcę zmieniać, po prostu zastanawiam się na podniesieniem ścianki o 24 cm, czyli podniesieniem samego domu, co chcę uzyskać: więcej ustawnej przestrzeni na poddaszu, tylko nie wiem, czy te 24 cm faktycznie przyniesie zamierzony efekt... domek jak na dom jest oczywiście mały, ale narazie bardziej do celów rekreacyjnych, a potem się zobaczy:))

Trociu
12-05-2008, 10:33
Różnica między 60cm a 85 jest znaczna. Przy 60 możesz mieć problem z dosunięciem pralki czy szafki do samej ściany a przy 85 już bedzie lepiej. Jeżeli masz możliwość - to podnieś - będziesz miał więcej przestrzeni dość tanio

Krychlis
12-05-2008, 10:54
czy takie podniesienie ścianki o 24 cm skutkuje zmianami w konstrukcji dachu, lub innej, przy założeniu, że podnoszę samą ściankę, czyli dom o 24 cm, natomiast nie zmieniam nachylenia dachu, itp.

profus
12-05-2008, 11:23
Konstrukcyjnie zmienić się może budowa tej ścianki kolankowej. Może trzeba będzie wykonać słupki żelbetowe ścianki kolankowej, może wieniec. Zależy jak masz w obecnym projekcie, bo może te rzeczy już masz zaplanowane. Jeżeli ni były planowane architekt (precyzyjniej konstruktor) ew. kierownik budowy musi o tym zdecydować.
Na pewno się zmienią długości słupów podpierających więźbę i nie zapomniej, że zmienią się długości jętek lub kleszczy, bo będą one miały być niżej o tyle ile podnosisz ściankę. Z reguły na nich wykonuje się podwieszenie sufitu.

I.W.
12-05-2008, 13:38
Zmieni się kubatura budynku a to zmiana istotna i wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Przy okazji zmieni sie wizualnie budynek zazwyczaj na niekorzyść i aby to trochę zniwelować przedłuża się okap.

bladyy78
12-05-2008, 20:11
Ja też miałem mieć ściankę 60cm podniosłem do 110cm + 14cm murłata= 125cm i na szczęście że o tyle ją podniosłem po wylewkach i założeniu płyt gk poddasze się zmniejszyło i żałuje nawet że nie mam wyższej jeszcze o 10cm. Niska ścianka kolankowa w małym domu powoduje że poddasze robi się całkowicie nieustawne. Przy podnoszeniu ścianki trzeba jednak pomyśleć o przedłużeniu krokwi i jętek.

Tedii
12-05-2008, 21:57
59cm? no wreszcie prawdziwa ścianka kolankowa: na kolankach,na kolankach proszę.... :wink:

izabela.16
13-05-2008, 10:46
hehehe no kolankowa co nei znaczy ze musi byc taka niska:)a rzeczywiscie duzo szafek i sprzetów ma wysokosc 80-90 cm a glupio wygladaja odsuniete 30cm od sciany a szukanie odpowiedniego miejsca w pokoju lazience bywa czesto klopotliwe szczegolnei jak to miejsce nie bezdie zbyt funkcjonalne.

Co do konstrukcji to wlasnei zeby nei zeszpecic domu to przedluza sie krokwie.

edde
13-05-2008, 11:07
poza szafkami i meblami nie można pomijać tego do jakiej wysokości a więc odległości od ścianki można się poruszać po takim pomieszczeniu, co z tego że zrobimy sobie szafki na zamówienie na 50 cm jak i tak aby do nich dojść trzeba się ostro zgarbić lub właśnie... paść na kolana przed nią ;) ja tam szfkom nie zamierzam się zbyt nisko kłaniać i ścianka kolankowa będzie na 120 cm na gotowo ;)

Cypek
13-05-2008, 11:13
Myślę, że podniesienie o jeden pustaczek nie wpłynie na wygląd domu a zdecydowanie poprawi funkcjonalność pomieszczeń. Ja mam kolankową o wys. 110 cm.

PeZet
13-05-2008, 11:20
Zmieni się kubatura budynku a to zmiana istotna i wymaga zmiany pozwolenia na budowę.

I, rzecz jasna, co drugi inwestor podnoszący ściankę kolankową o warstwę bloczków gania do urzędu, by zmienić pozwolenie na budowę i płaci architektowi trzy stówy za przybicie pieczątki. Coś mi się widzi, że jesteś architektem, I.W. :D

I.W.
13-05-2008, 13:24
Tak, właśnie, przejrzałeś mnie jestem złym architektem :oops: z samegoi dna piekieł :evil: Co więcej- jako ofiary upatrzam sobie takie osoby co podnosza ściankę kolankową straszę je i wymuszam haracz za przybicie pieczątki. Tak na serio to chciałbym bo to dość ciekawe (przynajmniej przez pierwsze parę lat). Napisałem tylko zgodnie z prawda aby pytający zdawał sobie sprawę że może się obudzić z ręką w nocniku gdyby jednak komuś przyszło do głowy sprawdzić wymiary budynku a należy pamiętać że "życzliwych" ludzi jest u nas sporo.

Tedii
13-05-2008, 22:31
Jest dopuszczalna tolerancja wymiarów domu wpisana w projekt (jeśli nie,to powinna).+/-5% to norma.O kubaturze nigdzie nie ma mowy, bo nikogo nie interesuje.

krysia2006
14-05-2008, 07:14
podniosłam o 3 cegły (3*24) i to był jeden z najlepszych pomysłów w domu, poddasze mam normalne, nie musze się schylac 2 kroki za drzwiami, ustawiam szafki i inne meble normalnie, a po wstaniu z łóżka natychmiast nie uderzam w sufit..

a z dachem żadnego problemu nie było....

efilo
14-05-2008, 07:33
z domów z podniesioną ścianką - zwłaszca przy dachcach kopertowych - wychodzą koszmarki - grzybki na chudej nóżce z wielkim kapeluszem... brr...

chcesz mieć więcej przestrzeni? wybierz inny projekt

chcesz mieć ścianke wyższą żeby komodę postawić - zabuduj to miejsce płytą GK

izabela.16
14-05-2008, 09:09
z domów z podniesioną ścianką - zwłaszca przy dachcach kopertowych - wychodzą koszmarki - grzybki na chudej nóżce z wielkim kapeluszem... brr...



A właśnie ze nie!!!jezeli nie podniesiesz duzo i odpowiednio obnizysz(przedluzysz dach)to w wygladzie nie zmieni sie za duzo a juz napewno nei na grzybka na chudej nóżce!!

edde
14-05-2008, 09:15
....

chcesz mieć ścianke wyższą żeby komodę postawić - zabuduj to miejsce płytą GK

tylko tu się można trochę minąć z ideą budowania domu o określonej, wymaganej, oczekiwanej powierzchni żeby tę powierzchnię potem zabudowywać gipsokartonami... trochę chore by to było... skłąniam się bardziej ku opcji innego projektu lub rozsądnego podniesienia ścianki (czy jeśli się da, jeśli nie zaburzy to ani bryły budynku ani ergonomii pomieszczeń, to się da zrobić tylko robić trzeba "z głową" ;) )

efilo
14-05-2008, 10:56
A właśnie ze nie!!!jezeli nie podniesiesz duzo i odpowiednio obnizysz(przedluzysz dach)to w wygladzie nie zmieni sie za duzo a juz napewno nei na grzybka na chudej nóżce!!

sory, ale jednym sie podobaja bohomazy a drugich zęby bolą. nie po to się architekt natrudził żeby zbudować zgrabną bryłę żeby ją teraz wypaczac dodatkowymi pustakami. rozumiem sytuacje gdy np. wysokośc nie wychodzi i trzeba by było obcinać pustak.

edde

racjonalność to nie choroba

edde
14-05-2008, 11:02
racjonalność nie, ale budowa powierzchni żeby ja później zabudowywać GK też racjonalne nie jest :D

efilo
14-05-2008, 11:06
w tym rzecz że jest edde

to tak jakbyś nie robiła sufitów na piętrze bo po co to odcinać skoro przecież wydałaś kase na wybudowanie tej kubatury :lol:

edde
14-05-2008, 11:44
"jakbyś nie robiła", :o hmm ja bym nie robił, nie robiłaby moja żona :D :D :D

efilo
14-05-2008, 11:51
dobre :lol:

jakąś płeć musiałam założyć :P - trzeba było się wypowiedzieć w czasie przeszłym :wink: :D

sorki :)

efilo
14-05-2008, 11:52
P.S. A swoją drogą co to za Domownik bez dziennika? :wink: :D

I.W.
14-05-2008, 13:38
tylko tu się można trochę minąć z ideą budowania domu o określonej, wymaganej, oczekiwanej powierzchni żeby tę powierzchnię potem zabudowywać Tgipsokartonami
Tą przestrzeń za gipskartonami można w części wykorzystać prowadząc tam instalacje (w szczególności wentylację mechaniczną jesli ktoś planuje)które łatwo rozbudowywać , można zrobić efektowne wnęki-półki w ścianie, włożyć tam boiler itp.

krysia2006
14-05-2008, 14:21
z domów z podniesioną ścianką - zwłaszca przy dachcach kopertowych - wychodzą koszmarki - grzybki na chudej nóżce z wielkim kapeluszem... brr...


akurat mamy dwuspadowe...

powiem tak, oczywiscie jak z mężem ogladaliśmy budowy, to praktycznie wszyscy podnosili ściane kolankową, pytanie tylko o ile...
gdy bylismy w domach gdzie tego nei zrobiono, to był to koszmar, gdzie może my akurat jesteśmy wysocy, gdzie w niektórych pokojach, trzeba było się poruszać na czworakach, nie mówiąc o jakichkolwiek możliwościach ustawiania mebli i narzekających mieszkańcach na uderzenia podczas nocy o sufit gdy wstają z łożka...

a domek, mamy ładny i nikt nie zauważył że ściana kolankowa podniesiona, a każdy na poddaszu czuje się świetnie

sailor_ro
14-05-2008, 21:21
witam

Podniosłem ściankę o jednego pustaka.na gotowo będe miał w okolicach 125 cm (zyskałem pare cm na zamianie stropu z Terivy na lany).Ciesze sie z tego ze podniosłem,bo jest ustawniej i wygodniej.Co do wygladu domu,to okap został przedłuzony i naprawde wyglada ok.Moj dach to dwuspadowy.
Ale zgodze sie ze przy dachu kopertowym nie nalezy przesadzac z podnoszeniem budynku,bo naprawde wizualnie robi sie z tego koszmar,jesli ktos nie zna umiaru.

pozdrawiam

Tedii
14-05-2008, 23:02
nie po to się architekt natrudził ......
oj, natrudził się, PIĘĆ KOMINÓW! a domek trochę większy niż buda dla psa. :wink:
Obciąłem kominy i podniosłem ściankę i żałuję że nie podniosłem jeszcze o jeden pustak.
Dom nie jest dla architekta (ci to sobie stawiają bochomazy!) ani dla sąsiadów tylko dla lokatora.

TINEK
14-05-2008, 23:31
z domów z podniesioną ścianką - zwłaszca przy dachcach kopertowych - wychodzą koszmarki - grzybki na chudej nóżce z wielkim kapeluszem... brr...

chcesz mieć więcej przestrzeni? wybierz inny projekt

chcesz mieć ścianke wyższą żeby komodę postawić - zabuduj to miejsce płytą GK
Witam
W pełni sie zgadzam z Efilo, te domki to sie nawet nazywają "parterowy z poddaszem użytkowym", i trzeba być świadomym wyboru. Zgadzam się, że niektórzy muszą mieć wysoką ściankę, ale trzeba o tym myśleć wcześniej (przy wyborze projektu), a nie w momencie murowania ścianki.
Ja mam w projekcie "na gotowo" 63 cm, pokoje mam duże i nie chciałem większej kubatury do ogrzania (majster mnie namawiał), będę stawiał przedściankę z KG około 20 cm przed ścianka kolankową, ponieważ chcę mieć dolną obróbkę okien dachowych w jednej płaszczyźnie ze ścianką (tak nam sie podoba, a co ) :D , tak że na gotowo wyjdzie około 70-75 cm
pozdrawiam i życzę rozwagi przy podnoszeniu ścianek
TINEK

efilo
15-05-2008, 06:59
Jeszcze jedno słowo w tej dyskusji. Nie ma sensu udawadniać że wyższa ścianka kolankowa jest wygodniejsza. To banał. Nie o tym dyskusja. Mowa o podnoszeniu ścianki w domach z niską ścianką.

Pytanie do wszystkich którzy podnosili. Po co na Boga wybraliście taki projekt?

Tedii.. No toś walnął z tym nie dla sąsiadów. Życzę Ci samych takich z Twoim podejściem.

Dom musi zachować równowagę pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem. I wszystko niestety jest kompromisem. Ja mam ściankę 'kolankową' jakieś 1,95m, za to dom a la stodoła. Ale tak był zaprojektowany - dach jest dostosowany do takiej wysokości i ma mały spadek połaci.

izabela.16
15-05-2008, 09:57
a co wtedy jak podoba nam sie tak a taki dom,ale mnustwo miejsca na poddaszu sie marnuje(no zawsze mozna zrobic tam wneki-ale te nie zawsze pasuja do naszej koncepcji urzadzania pokoju)??

Podniesc PRZY ADAPTACJI PROJEKTU!!! sciane kolankowa zgodnie z dobrym gustem bez znacznej zmiany bryły to niegrzech i nie przestepstwo a wyilbrzymiacie jakby to byla samowola budowlana:)S!C

adam2007
15-05-2008, 13:17
A ścianka kolankowa o wyskości ok. 70 cm jest dobra ?

Taką mam w projekcie. Dach kopertowy. Projekt podobny do LIBRY.

Na stropie mam 2 cegły porotherm 38 + wieniec ok. 25 cm.

Pozdr.

kachna28
15-05-2008, 17:31
Ja też miałem mieć ściankę 60cm podniosłem do 110cm + 14cm murłata= 125cm i na szczęście że o tyle ją podniosłem po wylewkach i założeniu płyt gk poddasze się zmniejszyło i żałuje nawet że nie mam wyższej jeszcze o 10cm. Niska ścianka kolankowa w małym domu powoduje że poddasze robi się całkowicie nieustawne. Przy podnoszeniu ścianki trzeba jednak pomyśleć o przedłużeniu krokwi i jętek.
W zasadzie identycznie jak u mnie :) Podniesienie ścianki było decyzją podjętą już na etapie zakupu projektu -uzyskalismy zgodę projektanta na tą zmianę. Oczywiście wydłużyliśmy krokwie i jętki -no i kupiliśmy więcej dachówek. Efekt jest zadowalający. Moim zdaniem ścianka powinna miec minimum 110cm -wtedy stanie przy niej biurko, łożko, wanna a nawet kibelek :wink:

bladyy78
15-05-2008, 18:01
Niestety ale chyba wszystkie projekty małych domków z poddaszem użytkowym mają niskie ścianki kolankowe. Nie wiem jednak czy projektanci którzy projektowali te budynki zastanawiali się nad tym czy da się na takim poddaszu normalnie egzystować. Bo nie dość że domki są małe to jeszcze nie ma gdzie w pokojach postawić szaf. Takie domki to można budować jako letniskowe a nie mieszkalne. Widziałem wiele domów co mają podniesione ścianki kolankowe i wygląda to fatalnie, ale właśnie jest to wina tego że inwestor zakupił projekt i w trakcie budowy jak miał już zamówioną więźbę okazało się że ścianki są za niskie i wtedy je dopiero podnosił, a więźba zostawała bez zmian. Albo projektant adoptujący projekt nie pomyślał żeby przedłużyć krokwie i jętki i podniósł tylko ściankę. Jednak uważam że nawet jak bym miał wybierać pomiędzy wyglądem domku a funkcjonalnością wybrał bym to drugie.

PeZet
16-05-2008, 18:17
nie po to się architekt natrudził ......
oj, natrudził się, PIĘĆ KOMINÓW! (...) Dom nie jest dla architekta ani dla sąsiadów tylko dla lokatora.

Tak Tak Tak Tak :D

PeZet
16-05-2008, 18:19
Pytanie do wszystkich którzy podnosili. Po co na Boga wybraliście taki projekt?
Bo nikt decydując się na dany projekt nie wie dokładnie, na co się decyduje. Gdyby było inaczej, nie byłoby dyskusji na tym forum, kochanie. :D

efilo
16-05-2008, 19:04
wystarczy przed rozpoczęciem budowy odwiedzić jakichkolwiek znajomych z użytkowym poddaszem - my tak zrobiliśmy i od razu wyleczyliśmy się z dachów kopertowych i niskich ścianek kolankowych.

nie macie znajomych? pojedźcie zobaczyć domy na sprzedaż od deweloperów.

osobom na etapie wyboru projektu naprawdę polecam.

edde
16-05-2008, 19:50
wystarczy przed rozpoczęciem budowy odwiedzić jakichkolwiek znajomych z użytkowym poddaszem - my tak zrobiliśmy i od razu wyleczyliśmy się z dachów kopertowych i niskich ścianek kolankowych.

nie macie znajomych? pojedźcie zobaczyć domy na sprzedaż od deweloperów.

osobom na etapie wyboru projektu naprawdę polecam.

popieram, nic dodać nic ująći 8)

Coquelicot
16-05-2008, 19:59
U siebie mam ściankę kolankową 100 cm, dodane zbrojenia pionowe. Wieńce i pionowe zbrojenia zalane B20 z gruszki. Gdyby krokwie nie zostały solidnie przedłużone, wyglądałoby to fatalnie z zewnątrz. A tak - krokwie wydłuyżyłem, proporcje budynku zostały zachowane. W środku robi się zdecydowanie więcej miejsca.

edde
16-05-2008, 20:07
U siebie mam ściankę kolankową 100 cm, dodane zbrojenia pionowe. Wieńce i pionowe zbrojenia zalane B20 z gruszki. Gdyby krokwie nie zostały solidnie przedłużone, wyglądałoby to fatalnie z zewnątrz. A tak - krokwie wydłuyżyłem, proporcje budynku zostały zachowane. W środku robi się zdecydowanie więcej miejsca.

wypadałoby dodać o ile podniosłeś ściankę kolankową, bo to że masz 100cm nie świadczy że nie tak miałeś w projekcie

PeZet
18-05-2008, 21:55
wystarczy przed rozpoczęciem budowy odwiedzić...
Efilo, to jest oczywiste, wszyscy tak robią, jak również czytają forum, gazety, inne portale budowlane, rozmawiają z innymi i radzą się u specjalistów. Ale nic to nie zmienia, bo jak przychodzi do decydowania, to nie ogarniesz wszystkiego. Dlatego zmieniajmy, poprawiajmy, przestawiajmy, zakłócajmy proporcje, irytujmy sąsiadów, bo tak naprawdę tym co najbardziej szpeci okolicę są... brzydcy ludzie. :D Powinni być projektowani zgodnie z proporcjami, a jak kto nie spełnia kryteriów, to go na Księżyc. I głupich tak samo. I wściekłych, złośliwych. Na marginesie, ja ścianki kolankowej nie podnosiłem, bo mam w projekcie taką, jak chciałem. 89 cm. Ale parter podwyższyłem o jeden pustak.

Alem się otworzył, jak konserwa... :o

TINEK
18-05-2008, 23:29
Dałeś "po zabawkach"... albo ja na fazie :oops: