PDA

Zobacz pełną wersję : elewacja z piaskowca, pokrycie dachu lupkiem kamiennym



MagdaCz
16-09-2003, 09:34
Witam,
Chcialabym zapytac o opinie na temat elewacji z piaskowca i pokrycia dachu lupkiem kamiennym. Chcialabym to wlasnie wykorzystac przy budowie swojego domu ale nie wiem czy to dobry wybor. Moze ktos spotkal sie z tym wczesniej i moglby mi cos poradzic?
Pozdrawiam

bajzi
16-09-2003, 09:41
to są drogie rzeczy - nie wszystkie hurtownie prowadzą zwłaszcza ten łupek. zależy też na jakim terenie budujesz (uprzemysłowionym?), bo piaskowiec pomimo tego, że wpierw trzeba go starannie zaimpregnować to i tak "łapie" zanieczyszczenia. ale efekt końcowy - do pozazdroszczenia! zasobność kieszeni również.

Tomasz M.
16-09-2003, 10:16
Słyszałem, że łupek na dach jest piekielnie drogi, ale nie sprawdzalem dokładnie. Pamietaj, ze w przypadku kamienia duża role graja koszty transportu, więc jesli kamieniołomy są blisko, to może byc sporo taniej. Ja u siebie kładłem elewację z piaskowca tzw. dzikiego (łupanego ręcznie), nie wiem ile dokładnie kosztował transport, bo płaciłem za wszystko razem z robotą, ale wykonawca płakał, że drogo (było tego kilkanaście metrow szeciennych).
Widziałem niedawno grafitowy łupek na dachu, na domu w stylu angielskim - wygladał luksusowo! Pewnie nie do każdego projektu będzie pasował, ale zakładam, że do Twojego tak. Jeśli łupek interesuje Cię głównie ze względu na wygląd, możesz zainteresować się dachówkami francuskiej firmy Imerys-Huguenot. Widziałem u nich dachówkę w postaci zupełnie płaskich, niedużych prostokątów. Wersja w kolorze grafitowym bardzo przypominała wyglądem wspomniany łupek. Z tym, że też jest bardzo droga - chyba coś koło 60 zł za metr kw.

Pozdrawiam

MagdaCz
16-09-2003, 12:00
No tak, musze przyznac ze rzeczywiscie zarowno piaskowiec jak i lupek wybralam ze wzgelu na ich wyglad, zastanawia mnie jednak jak jest z ich trwaloscia i ogolnie jakie sa w uzytkowaniu? Nie chcialabym za jakis czas pluc sobie w brode ze tyle zaplacilam za cos co tak naprawde jest tylko ladne i nic wiecej.
Pozdrawiam

tom soyer
16-09-2003, 14:33
No tak, musze przyznac ze rzeczywiscie zarowno piaskowiec jak i lupek wybralam ze wzgelu na ich wyglad, zastanawia mnie jednak jak jest z ich trwaloscia i ogolnie jakie sa w uzytkowaniu? Nie chcialabym za jakis czas pluc sobie w brode ze tyle zaplacilam za cos co tak naprawde jest tylko ladne i nic wiecej.
Pozdrawiam
gratuluje wyboru. oby reszta byla tak solidna w twoim domu jak lupek. pomysl lepiej kto ci to solidnie wykona / na ile pewnych masz wykonawcow bo najczesciej oni partacza dobre wlasciwosci materialow. PS: w regionie poznania moge polecic specjaliste od lupka.

tom soyer
16-09-2003, 14:35
co do dostepnosci to nie ma problemu jedynie trzeba czekac na sprowadzenie bo hurtownie ze wzgledu na cene rzadko trzymaja spore ilosci ze wzgledu na cene.
Wybralbym podobnie jak ty ale mnie jeszcze nie stac :). MOze przy nastepnej budowie :)

Slawek :)
16-09-2003, 16:38
Magdo,
aby wyrobić sobie zdanie nt. trwałości okryć łupkowych polecam zaznajomienie się z małomiasteczkową i wiejską architekturą np. Środkowych Niemiec lub Zachodniej Francji - XVI-XVII wieczne okrycia łupokowe dachów i elewacji w pełnej krasie i mocy można znaleźć w każdej wsi, jeśli nie na domu, to na pewno na ratuszu lub kościele...
Piaskowiec natomiast potrafi w ciągu kilku/kilkunastu lat ściemnieć, jeśli jest narażony bezpośrednio na działanie warunków atmosferycznych - a przede wszystkim wody - czy to w formie zacinającego deszczu, czy lejącej z rynny. W dużo odleglejszej perspektywie czasowej może dojść do powolnego osłabienie spoiwa i powolnego wypłukiwania ziarna - to jednak zależy od rodzaju użytego piaskowca - porządny budowlany (jakich pełno np. na Dolnym Śląsku) przetrzyma kilka generacji. Co do ciemnienia, to oczywiście można go impregnować, ale znajomy konserwatorzy zabytków trochę przekornie mówią, że najlepszą metodą na ciemnienie jest maszyna typu Kaercher i woda zmieszana z płynem ludwik :lol: Chyba coś w tym jest, bo słyszałem tę opinię już kilka razy...
Zakładając, że dysponujesz odpowiednimi środkami jako ewentualną alternatywę dla elewacji z piaskowca polecam trawertyn - ten zazwyczaj ciemnieje trochę wolniej i moim zdaniem jest jeszcze bardziej dekoracyjny, a przy tym podobnie mało pretensjonalny jak piaskowiec.
Pozdrowienia

mieczotronix
16-09-2003, 18:16
wg moich informacji okładziny z piaskowca w rejonach zurbanizowanych mogą ulegać szybkiej erozji. trzeba go też położyć starannie tak, aby nie stykał się ze znajdującą się pod nim warstwą ocieplenia, bo wtedy może pić wykraplającą się wnim wodę i brzydko wyglądać.
Jak się trafi zły gatunek, to zawarte w kamieniu zwiazki żelaza mogą pod wpływem wilgoci korodować i tworzyć rdzawe plamy.

nie wiem, czy występuje to zawsze - ale jak elewacja zrobiona jest źle i środowisko jest potencjalnie szkodliwe, to mogą być kłopoty

więc jeśli mieszkasz w pobliżu dużego miasta, zastanów się

MagdaCz
16-09-2003, 20:19
Bardzo dziekuje za opinie, rzeczywiscie musze sie zastanowic bo buduje w Krakowie gdzie srodowisko jest raczej niezbyt czyste tak wiec jak widze z tym piaskowcem moze byc roznie,
pozdawiam

bajzi
17-09-2003, 10:12
a poza tym wszystkim łupek jest materiałem znacznie cięższym niż dachówka (najcięższym), więc trzeba przeliczyć więźbę, jeżeli nie co innego. :wink:

tdxls
17-09-2003, 10:15
Pyatnko z innej beczki.
A czy mogę obłożyć komin takim kamieniem? Czy są jakieś przeciw wskazania?
Pozdrawiam
Leszek