PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór grzejnika w łazience



Yapko
12-05-2008, 17:01
Witam. W tym tygodniu muszę wybrać grzejnik do łazienki i mam małe wątpliwości co do odpowiednich mocy. Fachowcy niby dobrali ale uznałem, że warto jeszcze to jeszcze skonfrontować z Waszymi doświadczeniami.
Do rzeczy.Łazienka wewnętrzna o powierzchni 7,5 m.kw., bez okna. Co do parametrów przepuszczalności ścian nic niestety nie powiem ale jest to nowe budownictwo więc powinno być nieźle. Mieszkanie ogrzewane gazowym piecem dwufunkcyjnym. Wybrałem grzejnik o parametrach dla dT = 50K : 812 W (wychodzi 108 W na metr powierzchni). Ale ostatnio mam wątpliwości (po rozmowie z innym fachowcem) czy nie jest to trochę przewartościowane. Może wybrać grzejnik o mniejszej mocy np. dT = 50K : 649 W (86 W na metr kwadratowy)? Wiem, że teoretycznie dobiera się nawet 130 W na metr kwadratowy ale czy to nie jest przesadnie dużo?

j-j
12-05-2008, 17:50
100W/ m2 wystarczy spokojnie.

pzdr

1950
12-05-2008, 18:34
a pamiętaj o tym że w łazience masz mieć 24 C

Robak
12-05-2008, 18:49
a dlaczego w łazience musi być aż tak wysoka temperatura?

remx
12-05-2008, 18:58
Bo chodzisz tam bez wierzchniego ubrania

krzysztofh
12-05-2008, 19:02
Ponadto w łazience często na grzejnikach wiszą ręczniki które skutecznie ograniczają ich moc.

Robak
12-05-2008, 19:10
no to może tak

u mnie będzi eogrzewanie podłogowe; będzie oddzielny teromostat
no i dodatkowo ma byc grzejnik drabinka; czy taka drabinkę podłączyć do obiegu jak podłogówkę czy tylko korzystać z niego w okreie letnim - prąd??

skrol
12-05-2008, 19:59
no to może tak

u mnie będzi eogrzewanie podłogowe; będzie oddzielny teromostat
no i dodatkowo ma byc grzejnik drabinka; czy taka drabinkę podłączyć do obiegu jak podłogówkę czy tylko korzystać z niego w okreie letnim - prąd??

Jeżeli grzejnik jest na tym samym zasilaniu co podłogówka to dostanie temp 45` ... to za mało. Podłogówka daje max 50 wat z m2 .... i raczej nie jest rozłozona w całej łazience.... więc grzejnik powinien być.... ale zasilany normalną tem.... 55 przy kondensacie lub więcej przy innym kotle.... ale do każdego rodzaju ogrzewana być policzona całą instalacja i grzejniki.
W grzejnik wkładaj grzałkę żeby w lato dosuszać ręczniki.

cieszynianka
12-05-2008, 23:00
a dlaczego w łazience musi być aż tak wysoka temperatura?
Dlatego, żeby rozbierając się do mycia nie wybić sobie zębów z zimna (wtedy dzwonią :lol: zęby oczywiście)
:wink:

brzankis
24-11-2008, 09:23
Mam takie pytanie odnośnie doboru grzejnika w łazience na poddaszu.
Otóż mam dwie łazienki,jedną na parterze gdzie przy doborze grzejnika zastosowałem 100W/1m2 co w późniejszym użytkowaniu łazienki okazało się trafnym przelicznikiem.
Drugą łazienkę mam na poddaszu o identycznych wymiarach, dach z izolacją 15+5cm wełny.
Czy mam przyjąć dla niej taki sam przelicznik jak na parterze ,gdzie odległość podłoga-sufit wynosi 260 cm, a na poddaszu jest to od 100 do 250 cm ?

Zbigniew Rudnicki
24-11-2008, 09:55
Ja mam w łazience grzejnik dobrany do osiągnięcia temperatury tylko 20 stopni.
Dodatkowo mam zawieszony na ścianie grzejnik elektryczny 800W z dmuchawą (wieje w dół) i termostatem.
Włączam przed kąpielą. Nagrzewa w ciągu 6 minut do 24 stopni.
Uważam, że jest to dobre, ekonomiczne rozwiązanie
Można też po prostu ograniczyć temperaturę do 20 stopni w ciągu całej doby pokrętłem grzejnika.

chuda
24-11-2008, 20:07
rzankis
PostWysłany: Pon, 24 Listopad 2008 11:23 Temat postu:
Mam takie pytanie odnośnie doboru grzejnika w łazience na poddaszu.
Otóż mam dwie łazienki,jedną na parterze gdzie przy doborze grzejnika zastosowałem 100W/1m2 co w późniejszym użytkowaniu łazienki okazało się trafnym przelicznikiem.
Drugą łazienkę mam na poddaszu o identycznych wymiarach, dach z izolacją 15+5cm wełny.
Czy mam przyjąć dla niej taki sam przelicznik jak na parterze ,gdzie odległość podłoga-sufit wynosi 260 cm, a na poddaszu jest to od 100 do 250 cm ?

Proponuję dać większą moc niż 100 W/1m2. Najpierw jedno pytanie:
Ile ścian zewnętrznych ma łazienka???
Na parterze, może mieć Pan tylko jedną ścianę chłodzącą. Na poddaszu (jeśli łazienka przylega do ściany zewnętrznej), są już dwie przegrody zewnętrzne.

Polecam grzejniki łazienkowe z możliwością podłączenia grzałki elektrycznej, ponieważ można sobie dogrzać łazienkę w sezonie letnim (wersja dla zmarźluchów) :wink:

pozdrawiam