PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana 3-warstwowa w piwnicy - izolacja przeciwwilgociowa



Szaruś
16-09-2003, 09:43
Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wyjaśnić, jak powinna przebiegać izolacja przeciwilgociowa w domu podpiwniczononym ze ścianą 3-warstwową na górze i w piwnicy?

greg98
16-09-2003, 11:01
Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wyjaśnić, jak powinna przebiegać izolacja przeciwilgociowa w domu podpiwniczononym ze ścianą 3-warstwową na górze i w piwnicy?

U mnie w piwnicy:
-keramzyt (moze byc zwykły piach zageszczony),
-chudziak
-dysperbit
-papa na gorąco (wazne żeby połaczyć z izolacją poziomą fundamentów)
-folia,
-styropian 5cm
-styropian 5cm
-folia
-wylewka posadzkowa ;-).
Nad piwnicą:
-folia
-styropian 5cm
-folia
-wylewka posadzkowa ;-)
Pozdrawiam,
Greg

Szaruś
16-09-2003, 11:21
Ale mi głównie chodzi o ściane 3-warstwową - w takiej ścianie którędy prowadzić izolację pionową, i gdzie umieszczać izolację poziomą.

greg98
16-09-2003, 11:28
Ale mi głównie chodzi o ściane 3-warstwową - w takiej ścianie którędy prowadzić izolację pionową, i gdzie umieszczać izolację poziomą.

Pionową na żcianie zewnętrznej- ja dałem 2x papa na gorąco, wcześniej smarując dysperbitem.
A poziomą na ławie (to ta główna część na której stoją ściany) i na stropach pod ścianami zewnętrznymi i działowymi (zarówno w piwnicy jak i na poszczególnych kondygnacjach)
Kurde- wszystko powinno byc w projekcie.
Projekt masz, prawda ?
Greg

Szaruś
16-09-2003, 11:44
Projekt się dopiero robi, ale mój architekt nie ma chyba zbytniego doświadczenia ze ścianami 3-warstwowymi w piwnicy (a takie sobie wymyśliłem).

To jak dobrze rozumiem pionowa izolacja jest tylko jedna (na warstwie zewnętrznej - warstwa wewnętrzna nie jest chroniona izolacją pionową). Widziałem projekty, w których byly dwie izolacja pionowe - jedna na warstwie wewnętrznej i jedna na warstwie zewnętrznej.

A tej izolacji na warstwie zewnętrznej to nie trzeba jakoś chronić przed zwięrzątkami, krzeniami roślin, itd?

Czyli rozumiem, że pozioma izolacja przeciwwilgociowa przecina izolację cieplną w okolicach stropu nad piwnicą?

greg98
16-09-2003, 12:15
A tej izolacji na warstwie zewnętrznej to nie trzeba jakoś chronić przed zwięrzątkami, krzeniami roślin, itd?

Czyli rozumiem, że pozioma izolacja przeciwwilgociowa przecina izolację cieplną w okolicach stropu nad piwnicą?

Myslisz, że zwierzatka tak chętnie tą pape będą wcinać ?
Ja raczej tego nie przewiduję ;-)
Poioma izolacja nad piwnicą przecina izolację cieplną na stropie nad każdym z poziomów. Uprzedzam ewentualne spekulacje na temat mostka- to tylko papa (gr ok. 1cm) i jak jej się nie da, to konsekwencje podciagnięcia wilgoci (np. od części niepodpiwniczonej) moga byc większe niż przerwanie tej izolacji w celu wyprowadzenia ocieplenia.
z drugiej strony tak sobie myślę, że mozna dać dwa kawałki- jeden pod sciana nośną, a drugi pod ścianą zewnętrzną. trochę więcej zabawy, ale jest to jakieśwyjście.
Greg
PS
Jak Twój architekt nie bardzo się orientuje w układzie warstw, to co będzie, jak już będziesz budował i wyjdzie, ze w innych rzeczach też zorientowany jest "nie bardzo" ?

Szaruś
16-09-2003, 13:09
Możesz coś powiedzieć o tym obrazku?

http://kszarkowicz.freeweb.hu/6_307B.TIF


Coś dodać, coś ująć?

Krystian
16-09-2003, 18:58
Szaruś - ciemność, ciemność. widzę ciemność... na tym rysunku (pewno jestem za ciemny, żeby go zobaczyć... :lol: )
A tak poważnie:
- izolacja pozioma z grubej folii pomiędzy fundamentem a ściankami pionowymi i izolacją cieplną ,
- ścianka zewnętrzna wyrównana zaprawą, pomalowana lepikiem ,,na zimno"
- na zewnątrz dookoła folia kubełkowa.
- gdyby była taka potrzeba, to folia pozioma pod wylewką w piwnicach połączona z izolacją na fundamentach(u mnie piach jak ta lala, lustro wody na 11m!!!).
Obiecane zdjęcia mocowania bramy garażowej w październiku, najdalej na początku listopada... :wink:

Szaruś
17-09-2003, 08:13
Szaruś - ciemność, ciemność. widzę ciemność... na tym rysunku (pewno jestem za ciemny, żeby go zobaczyć... :lol: )
(...)


To znaczy nie można go ściągnąć?

Bo na nim jest izolacja pionowa na ściane zewnętrznej i druga pionowa na ścianie wewnętrznej (po zewnętrznej stronie). I jeszcze na dodatek dwie poziome na górze (pod stropem i nad stropem). Tak sobie pomyślałem, że to już chyba przesada (chyba, że dom stoi w błocie).

A na zdjęcia bramy czekam. W tzw. międzyczasie też namierzyłem ekipę, która zgodziła się na montaż bramy w środku.

greg98
17-09-2003, 08:34
Moim skromnym zdaniem nie za bardzo- woda która ewentualnie wykropli się miedzy obiema izolacjami, będzie sie kisić i stac w murach.
Izolacje dałbym tak jak napisałem- na ścianie zewnętrznej.
Jesli chodzi o izolację poziomą, to do kitu. Przede wszystkim zolacja pozioma ma za zadanie izolować cały mur, a nie tylko część środkową.
Jesli juz chcesz dawać w wielu miejscach, to najlepiej na ławie, potem przed wieńem stropu i na stropie przed ścianą parteru.
Jesli chodzi o ocieplenie, to do piwnicy nie nadaje się wełna (ale to chyba wiesz)- na tym rysunku warstwę ocieplenia przedstawia albo wełna, albo styropian, więc tylko sygnalizuję.
Grzegorz

Szaruś
17-09-2003, 08:38
Moim skromnym zdaniem nie za bardzo- woda która ewentualnie wykropli się miedzy obiema izolacjami, będzie sie kisić i stac w murach.
(..)


Dzięki. A przy jednej izolacji pionowej to woda się nie wykrapla?