PDA

Zobacz pełną wersję : Sztukateria ze styropianu



SebaZgr
12-05-2008, 19:24
Witam chciałem sie zapytac jak przygotowac takowa sztukaterie do klejenia na sciane.Bede kleił przy suficje na łaczeniu ze sciana.Jak mozecie to napiszcie jaki klej jest dobry i potem jaka farba ja pomalowac zeby było ok.Z góry dzieki za odp.

cieszynianka
13-05-2008, 17:32
Też bardzo proszę o odpowiedź :wink:

sSiwy12
13-05-2008, 17:47
Są "specjalne" kleje, ale można taki klej zrobić samemu. :lol:
Do denaturatu wrzucamy kawałki pokruszonego styropianu i mamy gotowy klej. Konsystencja powinna byc taka jak syropu.
Malujesz, tym czym chcesz - mam na mysli farby o "rozpuszczalniku wodnym".

SebaZgr
13-05-2008, 20:17
A jak zamaskowac miejsca połaczen??

Sp5es
14-05-2008, 17:03
Najlepszy klej - dyspersyjny z octanu winylu w etanolu. Szybko schnie.
Robią go m.in. zakłądy chemiczne Dwory i firma Paprocki w Lesznie (jedna miejscowość przed).
Połączenia wypełnia się masą uszczelniającą akrylową lub poliuretanoą (mniej/nie zalecany silikon).

KotSylwester
03-11-2009, 10:25
Oogrzewam kotleta.

O ile styropki kleję na różne kleje (NMC, PRO, Soudal) tak się zastanawiam, czym uzupełnić szpary, aby je można wyszlifować?

O ile łączenie listwa-ściana lub listwa sufit to banał... kle+ szpachelka, o tyle rogi (brak doświadczenia, katy nie 90 st i niepoziome sufity) to sprawa grubsza. Podobnie łączenie listew ze sobą.


Akryl się wciąga... i trzeba poprawiać i poprawiać i chyba się grudki robią. A może na mokro szmatką?

Pomóżcie! Dziś robię trzeci pokój i przydałoby się już pouzupełniać, pomalować i cieszyć :D

Dzięki!

Przeczytałem dziś coś takiego:

Nie polecam gotowych elementów styropianowych.Są bardzo miękkie i nawet pędzel może zostawi ślady.Po pewnym czasie styropian utlenia się i lączenia bardzo brzydko się uwidaczniają.Ale z czystym sumieniem polecam elementy gipsowe i stronę

Jankosiek
04-04-2013, 11:35
Sztukaterię styropianową możemy sami z łatwością przytwierdzić w zaplanowane miejsce, to jeden z czynników skłaniających nas właśnie do wyboru styropianowych, a nie gipsowych dekoracji (których montaż, właśnie z racji dużego ciężaru lepiej powierzyć specjalistom).
Ważne jest użycie odpowiedniego kleju, zapewniającego trwałe i pewne umocowanie elementów. Produkt tego typu musi posiadać dużą siłę spajania oraz właściwości bezpieczne dla struktury styropianu. Dlatego też najlepiej wybrać któryś z klejów przeznaczonych typowo do styropianu, powstaje tego na rynku coraz więcej np. klej 28A firmy Soudal lub biały Atlas do styropianu. Jest niepalny, bez rozpuszczalników i może być stosowany do betonu, kamienia tynku oraz drewna. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu (dokładnym oczyszczeniu) klejonych powierzchni.
Montaż gzymsów najlepiej zacząć od narożnika. Przyciętą na skos listwę przykładamy w miejscu, w którym ma być zamontowana w celu obrysowania obwodu (powierzchni styku), następnie klej do styropianu smarujemy na powierzchni gzymsu i przykładamy do ściany (sufitu) dopasowując do zakreślonych wcześniej linii i dociskamy. Na koniec przecieramy w celu usunięcia naddatku kleju, który może wypłynąć spod listwy.
Słyszałem też o metodzie klejenia sztukaterii styropianowej z zastosowaniem kleju gipsowego montażowego (do płyt gipsowo-kartonowych) po zagruntowaniu podłoża lub silikonu akrylowego (konieczne pomalowanie, gdyż z czasem żółknie).

Magmag84
16-07-2022, 21:28
Cześć, z mojego doświadczenia rodzaje sztukaterii i to co uważam za najlepsze ☺️ https://youtube.com/watch?v=yG9On6t4b1M&feature=share