PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka powierzchnia działki pod oczyszczalnię?



anpi
17-09-2003, 05:40
Szukałem na stronach internetowych producentów oczyszczalni, ale nigdzie tego nie podają. Ile powierzchni działki trzeba zarezerwować na oczyszczalnię, a w zasadzie na drenaż rozsączający, bo to on potrzebuje najwięcej miejsca?

pik33
17-09-2003, 06:26
Drenaż ma być 5 (chyba) metrów od domu, 2 od granicy działki, 3 od dużych drzew, 30 od studni. W najmniejszej jego wersji jest to poletko o wymiarach 12x4 metry (do 0.5 m3/dobę). Sprawdź czy mieścisz się z takimi parametrami na swojej działce.

Jak nie masz studni (i sąsiedzi też nie mają) to na 500 m2 też upchasz drenaż.

Sprawdż czy masz przepuszczalny grunt no i woda gruntowa nie może podchodzić za wysoko, musi być min. 1.5 m pod drenażem.

anpi
17-09-2003, 07:23
Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Nie wiem tylko, skąd się wzięlo 500 m kw. Według moich obliczeń, dla drenażu o dł. 12 m i 3 rurach położonych 2 m od siebie, powierchnia pod drenaż wyszła mi 150 m kw. Do tego dodałem ok. 60 m kw. pod zbiornik i rury. Dobrze liczę? Niestety, muszę się zmieścić na 550 m kw. z domem (pow. zabudowy) i wszystkimi urządzeniami technicznymi, mimo że mam działkę 1700 m kw., to jednak jest to działka leśna i bez opłat mogę się na niej zbudować, ale mogę zając tylko 550 m kw. :cry:

Wowka
17-09-2003, 09:54
Sprawa jest niestety bardziej skomplikowana. Wielkość powierzchni przeznaczonej na drenaż wynika z założonej ilości dobowej "produkowanych" ścieków. A ta ilośc jest pochodną przewidywalnej ilości domowników (dostosowywuje się do tej ilości także wielkość osadnika).
Powierzchnię działki przeznaczonej na filtrację możesz zmniejszyc stosując np. kopiec filtracyjny z wkładami filtracyjnymi. Niestety jest to dość kosztowna sprawa i cokolwiek szpeci wygląd działki. Ewentualnie na kopcu można założyć "skalniak"

am00
17-09-2003, 10:38
Anpi,
Pik33 miał na myśli całą działkę więc masz jeszcze 50m2 rezerwy :D ,
a swoją drogą jak się załatwia pozwolenie dla działki leśnej. Moja jest w planie (który zresztą traci ważność z końcem roku) dopiero przeznaczona pod dolesienie, a Urząd twierdzi, że jest to problem nie do przeskoczenia. Staram się o WZiZT w tym roku z art.86, bo w przyszłym będzie mnie obowiązywał art.61, a niestety nie mam sąsiedztwa i wielkość działki jest mniejsza niż średnia w gminie.

anpi
17-09-2003, 15:23
am00,
ja mam trochę prostszą sprawę, bo moja działka mimo że jest cała leśna, to według planu zagospodarwoania przestrzennego leży na terenie pod budownictwo. DOstałem na nią warunki zabudowy. W takim przypadku zwracam się do oddziału Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z wnioskiem o wyłączenie części działki spod produkcji leśnej w celu wybudowania domu. Trzeba w tym wniosku podać powierzchnię działki, którą zajmie dom z urządzeniami technicznymi, dojazdem, przyłączami, itp. Jeśli ta powierzchnia nie przekroczy 550 m kw., to obejdzie się bez opłat. Chyba się zmieszczę, nawet z oczyszczalnią, bo na myśl o szambie mnie odrzuca :roll:

Wowka: z moich podróży po stronach producentów oczyszczalni wynika, że dla mojej 4 -osobowej rodzony wystarczy oczyszczalnia ze zbiornikiem o poj. 2000. Wydaje mi się też że wystarczy drenaż o długości 12 metrów (3 rury). Ale może się mylę? :o

Artur_Cholys
17-09-2003, 18:10
Moi drodzy wszyscy macie rację ALE NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE w promieniu 70m od elementów oczyszczalni nie może znajdować ŻADNA STUDNIA DO CELÓW SPOŻYWCZYCH. Jesli się znajduje pożegnajcie się z oczyszczalnią.
Są dwie drogi sprawdzenia czy tak jest
1. Na mapie zasadniczej powinna być zaznaczona taka studnia [uwaga na skalę]
2. Jeśli nie można uzyskać danych jak w 1p należy zlecić geodecie tzw. wywiad. Najlepiej uczynić to w trakcie tworzenia mapki do celów projektowych bo najmniej to kosztuje.

A tak na maginesie mam ten sam problem z działką leśną. W ogólnych waunkach jest przeznaczona pod zabudowę domów jednorodzinnych. Tyle że na 1015m2 powierzchni działki, pow. lasu u mnie wynosi 340m2. Sprawę skierowałem do wydziału Kartografi w Starostwie gdzie poprosiłem o przekwalifikowanie klasy gruntu. Nadmienie, że lasu u mnie nie ma, choć na mapie jest. Koszt przyjazdu Pana z Wojewódzkiego urzędu kartograficznego to 400zł. Pomysł z Generalną Dyrekcją Lasów P. mi się podoba. Może coś więcej na ten temat ktoś napisze?

anpi
17-09-2003, 18:28
Sprawa jest prosta - składasz do Generalnej Dyrekcji, a konkretnie do oddziału, który obsługuje Twoją miejscowość, wniosek o wyłączenie części działki z produkcji leśnej. Podstawą jest decyzja o warunkacha zabudowy. Jeśli powierzchnia wyłączana z produkcji jest mniejsza niż 550 m kw, to nie płaci się odszkodowania za "przedwczesny wyręb lasu". Powyżej tej powierzchni są opłaty, ich wysokości są podane bodajże w Ustawie o Ochronie Środowiska. Jeśli kogoś to interesuje, to podam link, tylko muszę znaleźć.

anpi
17-09-2003, 18:29
Artur:
U mnie też nie ma części lasu, mimo że na mapie jest. Ale to do niczego nie uprawnia, wręcz przeciwnie - leśniczy może Cie zmusić decyzją administracyjną do zalesienia tego obszaru na własny koszt.

Artur_Cholys
17-09-2003, 18:50
Dzięki za szybką odpowiedź.
Zastanawiam się tylko jak długo to potrfa.

anpi
17-09-2003, 19:59
A co do odległości od studni, to większość producentów oczyszczalni podaje 30 m, a tylko niektórzy - 70 m. Od czego to zależy? Mi w warunkach zabudowy pozwalają na oczyszczalnię, a studnia jest ok. 15 m od mojej działki :o

anpi
17-09-2003, 20:01
Co do czasu oczekiwania na decyzję GDLP, to ustawowo mają 30 dni, pod warunkiem że zlożone dokumenty są kompletne. U mnie (radomski oddział GDLP) powiedzieli, że w praktyce może to potrwać nawet tylko 2 tygodnie - wszystko zależy ile mają w danej chwili pracy :D

am00
18-09-2003, 17:58
Anpi,
Tobie wydali decyzję o warunkach zabudowy mimo, że masz las? Mi nie chcą wydać decyzji chociaż lasu nie ma (ziemia rolna VI klasy), tylko w planie zagospodarowania ktoś zaznaczył parę kresek mniej więcej w okolicach mojej działki i wpisał w legendzie, że teren przeznaczony na dolesienia. Nie mogę więc wystąpić o wyłaczenie z produkcji leśnej bo nie mam do kogo, no i nie mam podstawy tj. WZiZT. Błędne koło. Nic z tego nie rozumiem, a czuję się robiony w balona. Gmina zleciła architektowi odczytanie tej mapy z planu 1:10 000 i porównanie z moją mapką 1:500, czy te kreski obejmują całą moją działkę czy nie do końca. Od grubości flamastra, którym ktoś kreślił zależy więc moje być albo nie być.

A może ktoś mi coś doradzi?

Szadam
18-09-2003, 20:32
Moi drodzy wszyscy macie rację ALE NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE w promieniu 70m od elementów oczyszczalni nie może znajdować ŻADNA STUDNIA DO CELÓW SPOŻYWCZYCH. Jesli się znajduje pożegnajcie się z oczyszczalnią.

Proszę o szczegoły. Spotkałem się z ta dwuznacznością jaka jest podstawa prawna tych 70m? :-?

anpi
18-09-2003, 21:20
Am00:

U mnie podstawą do robienia czegokolwiek na działce są WZiZT. Dostałem je i tam nie ma nic o lesie, jest za to - że działka jest przeznaczona pod budownictwo zagrodowe, z dopuszczeniem budownictwa jednorodzinnego.
WZiZT i mapa terenów leśnych (dokładnie to się nazywa "uproszczony plan urządzenia lasu") są oddzielnymi sprawami. WZiZT mówią, że ten teren jest w planie gminnym przeznaczony pod budownictwo, a mapa terenów leśnych mówi, że w tym miejscu rośnie las. I właśnie dlatego WZiZT są podstawą do wyłączenia części lasu z produkcji, wycięcia i budowania w tym miejscu.

anpi
18-09-2003, 21:23
Szadam:

z tego co znalazłem na stronach producentów oczyszczalni, wynika że:
70 m - od studni z wodą pitną
30 m - od studni chłonnej (ale co to jest to nie wiem)

Chociaż na przykład na stronie: http://www.water.pl/oczsotr.html
twierdzą, że 30 m ma być od ujęcia wody pitnej.

Shadock
18-09-2003, 22:47
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 5 m,
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

am00
18-09-2003, 23:23
Ten promień jest niepokojąco duży, :o
bo wychodzi zwykle poza granice działki, a jeśli tak, to chyba należy uzyskać zgodę sąsiada. :evil:
Ostatecznie nawet jeśli nie ma teraz studni, to może ją chcieć mieć w przyszłości. :cry:

Shadock
19-09-2003, 00:18
He he he... wydaje mi się, że to nie tak...
Jesli uzyskamy zgodę na budowę POŚ, to nie nasza sprawa co za ileś tam lat...
Poza tym przepis mówi:
"Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej (...)"
Wynika z niego, że nie tylko nowoprojektowane i budowane POŚ ale i nowe studnie muszą się dostosować do istniejących warunków terenowych ;)

19-09-2003, 05:06
Czyli sprawa jest jasna: 30 m od studni do drenażu, jeśli ścieki są oczyszczone bilogicznie, 70 m - od nieszczelnego szamba :lol:

anpi
19-09-2003, 05:09
Ten gościunio powyżej to ja. Zapomniałem się zalogować. Ale nie wymagajcie ode mnie zbyt wiele o tej porze :lol:

anpi
19-09-2003, 05:15
Am00:

Wydaje mi się że jednak nie wymaga to zgody sąsiada. To chyba urząd, wydając pozwolenie na budowę sprawdza najpierw, czy nie ma za blisko studni. A co do studni, które dopiero będą - to niestety problem ich właścicieli. Nie wybrażasz sobie chyba takiej sytuacji - przychodzi do Ciebie sąsiad i mówi - proszę zlikwidować oczyszczalnię, bo ja będę kopał studnię obok :lol:

empi
19-09-2003, 06:28
No oczywiście, że nie.
A w kwestii odległości co powiecie o tym, że oczyszczalnia musi się znajdować min. 2 m od granicy działki i min. 5 m od okien budynków mieszkalnych. Na stronie nevexpol-u znalazłem, że odległość 5 m dotyczy drenażu a nie zbiornika

Szadam
19-09-2003, 13:49
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m. [/b]

Wiecie co po takim diktum to na wsi gdzie żyją jeszcze jakieś zwierzęta studni nie wykopiesz.
Czy osadnik gnilny z papierami producenta stanowi "urządzenie biologicznego oczyszczania ścieków"?
Ciekawi mnie to bo nie mogą komuś zrobić takiego świństwa, że odetnę go od wody pitnej. Studnia dla niego to jedynna taka możliwość.

anpi
19-09-2003, 14:46
Widzieliście kiedyś na wsi szambiarkę? Ja nie. A prawie wszyscy mają szamba. Muszą być superszczelne :lol: Myślę, że w porównaniu do nich, to to co opuszcza przydomową oczyszczalnię to woda źródlana.

Shadock
19-09-2003, 19:07
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

§ 37. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.

skorpionka
20-09-2003, 12:03
Znalazlam strone internetowa firmy, ktora jako absolutna nowosc,oferuje oczyszczalnie na male dzialki.Dzwonilam ,prosili o przeslanie faxem planow dzialki.Podobno,jesli dobrze zrozumialam ,na oczyszczalnie wystarczy 12m2 gruntu,ale wlasnie problemem sa pszepisowe odleglosci.W moim przypadku jest to waska dzialka i nie wiem czy uda sie zmiescic urzadzenia .
Kiedy cos z nimi ustale ,napisze.
Adres firmy www.lutex.com.pl tel 0-32 670 09 78

Szadam
20-09-2003, 19:22
To jak oczyszczalnia ma osadnik gnilny to juz jest biologiczna?
Może to jest głupie pytanie ale słabo znam się na tych to sprawach 8)

anpi
20-09-2003, 21:25
Szadam:
Na to wygląda. Przecież mając taką oczyszczalnię wrzucasz do klopa preparat bakteryjny, który właśnie w tym zbiorniku rozkłada ścieki...

Artur_Cholys
22-09-2003, 21:27
Ciekawe.
Meritum sprawy z oczyszczalnią a dokładniej 30/70m polega na okresleniu co nazywamy oczyszczalnią biologiczną. Jeżeli przydomowa oczyszczalnia jest zaopatrzona w zbiornik gnilny, to ścieki są biologicznie oczyszczone reasumując:
min. 30m od drenażu rozsączającego oczyszczone biologicznie ścieki
min. 70m od drenażu rozsączającego z nieoczyszczonymi ściekami


PS
Odnośnie lasu na działce wyobraźcie sobie że zadzwonili do mnie ze Starostwa i powiedziano mi, że las którego nie ma ale jest (na mapie) to błąd urzędników i nieodpłatnie zostanie on skorygowany, a za wydłużony czas który niestety upłynie przy załatwieniu sprawy drogą urzędową bardzo przepraszają?????? (Starostwo w Zgierzu woj. łódzkie)

Shadock
22-09-2003, 22:03
Ciekawe.
PS
Odnośnie lasu na działce wyobraźcie sobie że zadzwonili do mnie ze Starostwa i powiedziano mi, że las którego nie ma ale jest (na mapie) to błąd urzędników i nieodpłatnie zostanie on skorygowany, a za wydłużony czas który niestety upłynie przy załatwieniu sprawy drogą urzędową bardzo przepraszają?????? (Starostwo w Zgierzu woj. łódzkie)

Czyżby światełko w tunelu? Oby... 8)