PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian + papa pod wylewki



gonzops
17-09-2003, 07:26
Wlaśnie zamierzam wykonac wylewki i mam maly problem, mianowicie: fachowiec ktory bedzie mi je robił twierdzi ze styropian polozony bezposrednio na papę bedzie sie z czasem utleniał i radzi mi aby na pape dodatkowo dać folie. Co o tym sądzą forumowicze czy musi byc folia?

Bell
17-09-2003, 08:02
Twój wykonawca ma rację. Najkorzystniej jest dawać folię pomiędzy papą a styropianem i drugą pomiędzy styropianem a betonem.

pitbull
17-09-2003, 08:27
To zalezy chyba od rodzaju papy i jej wierzchniej warstwy (smolowa czy asfaltowa, z posypka itd.)

uszek
17-09-2003, 08:41
a nie piszesz nic czy masz tzw slepą wylewkę, bo jeżeli tak to ja bym nie kładł ani folii, ani papy tylko w schemacie ślepa wylewka+styropian+folia+siatka zbrojeniowa+wylewka

gonzops
18-09-2003, 07:19
W piwnicach mam juz tzw. ślepą wylewke pod którą jest folia na to chcę dac pape z posypką, 10 cm styropianu + siatka zbr. i wlasciwą wylewke, wykonawca upiera sie na jeszcze jedną warstwe folii pomiedzy papą a styropianem.
Natomiast w garażu który znajduje się nad sauną i pom. rekreacyjnym chcę dać pape , styropian 5 cm + siatka zbr. i wylewka.

pawel_l
18-09-2003, 15:11
Właśnie miałem zacząć taki wątek.
Boję się wysokiej wody gruntowej i nie chcę dać samej folii na chudziaka.
Jaka papa - i czym smarowana? (Dysperbit??)
I na na to od razu styropian?

sympatyk
20-09-2003, 08:50
POSADZKA NA GRUNCIE I POZIOMIE NIEPODPIWNICZONYM
Ludzie-- słuchajcie dobrych rad wg wiedzy na dziś obowiązuje n/m schemat
-zagęszczony grunt z odpowiednim badaniem stopnia zageszczenia
-chudy beton np. B 10 8-10 cm
-papa termozgrzewalna podładowa
-folia budowlana
-styropian min 5 cm do 10 cm-- wiecej nie podnosi parametrów izolacyjnych
-folia budowlana
-jastrych metodą maszynową nie mniej niż 7 cm ze zbrojeniem w postaci włókna polipropylenowego, z plastyfikatorem i taśmą dylatacyjną przy scianach
POSADZKA WYKONANA W/G TEGO SCHEMATU GWARANTUJE SUKCES
NIEWIARA KOSZTUJE WIECEJ[b] :roll:

Arabel
20-09-2003, 11:26
Czy takie same warstwy obowiazuja przy ogrzewaniu podlogowym?

20-09-2003, 15:25
Same ogólniki.
Ponawiam pytania:
jaka papa,
czy pod papą smarować czymś,
czy papę zgrzewać na gorąco,
czy na wierzch papy coś smarować
czy folia jest niezbędna
czy to wszystko nie zeżre styropianu
czy na styropian dawać folię

pawel_l
20-09-2003, 15:27
Gość u góry to ja, nie wiem czemu mnie wylogowało.

15-12-2003, 20:37
Gość u góry to ja, nie wiem czemu mnie wylogowało.każda smła rozpóści styropian oprucz wodnch

15-12-2003, 20:40
Gość u góry to ja, nie wiem czemu mnie wylogowało.każda smła rozpóści styropian oprucz wodnchzgrzewalną zgrzewać, Tradycyjna na lepik

KrzysiekS
17-12-2003, 15:36
Ja wykonalem: slepa wylewka + folia + styropian + wylewka.

Dawanie papy, lepiku itp itd uwazam za niecelowe. Juz slepa wylewka powinna byc sucha, jesli nie jest, to nalezy usunąc przyczyne jej zawilgocenia. Tak wiec folia powinna wystarczyc, jesli ona nie wystarczy, gdyz woda bedzie napierala, wtedy nawet papa z lepikiem nie pomoze.

aru
17-12-2003, 15:52
Właśnie miałem zacząć taki wątek.
Boję się wysokiej wody gruntowej i nie chcę dać samej folii na chudziaka.
Jaka papa - i czym smarowana? (Dysperbit??)
I na na to od razu styropian?

Jeżeli wysoka woda gruntowa to proponuję na chudziak:
grunt (pod papę)
papę termozgrzewalną
folię
styropian
folię (nieobowiązkowo)
szlichtę

Przy styropianie nie stosuje się żadnych lepików na zimno (no chyba, że wodorozcieńczalne - ale nie wiem czy na pewno)
oraz papy smołowej

aru
17-12-2003, 15:55
Ja wykonalem: slepa wylewka + folia + styropian + wylewka.

Dawanie papy, lepiku itp itd uwazam za niecelowe. Juz slepa wylewka powinna byc sucha, jesli nie jest, to nalezy usunąc przyczyne jej zawilgocenia. Tak wiec folia powinna wystarczyc, jesli ona nie wystarczy, gdyz woda bedzie napierala, wtedy nawet papa z lepikiem nie pomoze.
zależy od warunków gruntowych - niecelowe tylko tam gdzie woda jest nisko, ślepa wylewka (rozumiem że chudziak) może być mokra

madziaaaa
27-02-2013, 12:42
A czy można zamiast papy dać po prostu grubszą folię?



Twój wykonawca ma rację. Najkorzystniej jest dawać folię pomiędzy papą a styropianem i drugą pomiędzy styropianem a betonem.

Pmarian
27-02-2013, 13:28
A po co ta druga warstwa między styropianem a wylewką?

wesleybb
30-03-2013, 20:18
A ja mam inne pytanie - czy wogóle dawać papę? Mam chudzika ok. 60 cm od poziomu, dom jest wybudowany na ziemi kategorii 5 - praktycznie sam kamień, mało ziemi czyli woda natychmiast jest wchłaniana. Poza tym pod chudziakiem mam 10 cm piasku, a fundamenty zaizolowane i położona jest folia kubełkowa. Czy papa ma u mnie sens?

frank_gr
31-03-2013, 10:03
A ja mam inne pytanie - czy wogóle dawać papę? Mam chudzika ok. 60 cm od poziomu, dom jest wybudowany na ziemi kategorii 5 - praktycznie sam kamień, mało ziemi czyli woda natychmiast jest wchłaniana. Poza tym pod chudziakiem mam 10 cm piasku, a fundamenty zaizolowane i położona jest folia kubełkowa. Czy papa ma u mnie sens?

istnieje cos takiego jak podsiak kapilarny, szczegolnie zauwazalny na wiosne przy roztopach. Zreszta jaka trwalosc ma polipropylen?? przeciez zeby ta folia miala dorownac papie musia by miec ze 2mm a takie nie kupisz.

ve*l
31-03-2013, 10:17
Witam,

A ja mam pytanie, czy taka propozycja wykonania fundamentów jak w załączonym obrazku jest prawidłowa? Czy brakuje jakichś istotnych elementów?

Ma to być pod parterowy dom energooszczędny

http://ifotos.pl/zobacz/propozycj_npnwsxx.png/