PDA

Zobacz pełną wersję : wykończenie komina



siewonka
17-09-2003, 10:35
No właśnie jak wykończyć ładnie komin może przedostatnią cegłę klinkierową nieco wypużcić na zewnatrz może dwie. Kiedyż widziałam zdięcie ladnego komina z dwoma wypuszczanymi cegłami ale nie potrafię go znajeźć nawet nie wiem czyj to był komin. Może ktoś coś doradzi.

Gesiu
23-06-2004, 13:25
Ciekawe czy juz twoj komin jest wykonczony , jesli tak to jak?

Wojtek62
23-06-2004, 13:29
Gesiu,
należy Ci sie pochwała za przeglądanie archiwalnych postów, co należy do rzadkości na tym forum

kominiarz
23-06-2004, 20:54
No właśnie jak wykończyć ładnie komin może przedostatnią cegłę klinkierową nieco wypużcić na zewnatrz może dwie. Kiedyż widziałam zdięcie ladnego komina z dwoma wypuszczanymi cegłami ale nie potrafię go znajeźć nawet nie wiem czyj to był komin. Może ktoś coś doradzi.

Na środku betonowej czapki komina można zrobić rządek z cegieł, następnie kładziemy - wklejamy dachówki - karpiówki pod kątem, powstaje coś w rodzaju małego daszka na kominie.
Szczelinę od góry przykrywamy gąsiorami w sposób dokładnie taki sam jak na normalnym dachu.Otwory po obu stronach tradycyjnie murujemy i malujemy np. w kolorze ścian komina.

Wygląda to naprawdę super.

Pozdrawiam kominiarz. :wink:

Kamila79
17-01-2008, 21:30
Ja mam tak
http://images33.fotosik.pl/111/e08fe9514adeb8e2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e08fe9514adeb8e2.html)

agmag2
25-04-2008, 10:51
Kamilo79 piękny ten twój komin. napisz proszę z jakiej on jest cegły. chodzi mi o kolor , firmę i czy z pełnej czy z jakiejś innej? plissssss

Kamila79
01-05-2008, 07:29
Kamilo79 piękny ten twój komin. napisz proszę z jakiej on jest cegły. chodzi mi o kolor , firmę i czy z pełnej czy z jakiejś innej? plissssss

jest to klinkier firmy crh klinkier kolor vega, fugą jest koloru grafitowego. cegła jest perforowana, tylko ostatnie rzędy są z cegły pełnej

joannaj75
11-08-2008, 15:34
no i teraz proszę o radę , bo znów wariacje w głowie mam :

KOMIN WYKOŃCZENIE !Z JAKIEJ CEGŁY KLINKIEROWEJ ROBIĆ

PEŁNEJ CZY PERFOROWANEJ A TYLKO OSTATNIA WARSTWA Z PEŁNEJ ?

Moja ekipa wogóle coś nabąknęła o cegłach połóweczkach ??? :o
w hurtowniach to wogóle mi mówią Pani po co Pani pełna na komin , perforowaną każdy bierzeeeeee.....czytałam i jeden specjalista od dachów napisał tu wyraźnie że komin wykończenie tylko z pełnej ......
Jak to jest naprawdę???

neti
27-08-2008, 22:33
A jesli nie cegła, bo komin jest systemowy, to co lepsze na wykończenie płytka elewacyjna czy marmolit??

joannaj75
28-08-2008, 11:22
płytki moim zdaniem zawsze mogą odpaść ....

neti
28-08-2008, 11:30
No właśnie tego się obawiam, że będzie super, a po 2-3 latach juz zaczną odpadac. Tylko, że wyglądaja płytki lepiej w/g mnie niz marmolit.

Kamila79
28-08-2008, 12:26
A jesli nie cegła, bo komin jest systemowy, to co lepsze na wykończenie płytka elewacyjna czy marmolit??

My mamy zrobione, że mamy komin systemowy, a powyżej dachu mamy wyprowadzony sam wkład, a na pustakach jest wylany wieniec, a nad wieńcem cegła klinkierowa.

neti
28-08-2008, 12:55
Też tak chciałam zrobic, ale nasi murarze twierdzili ze sie nie da i nie zrobili. Tylko ze nawet ja wiedziałam ze to nie prawda. Wkurzyli mnie tym bardzo.
W każdym razie ktos inny mi teraz musi zrobic elewacje na kominie i w najblizszych dniach musze zdecydowac z czego ta elewacja.

joannaj75
29-08-2008, 09:49
też tak mam mieć cegła klinkierowa i to połówka jest taka w asortymencie CRH

Kamila79
29-08-2008, 14:39
Też tak chciałam zrobić, ale nasi murarze twierdzili ze sie nie da i nie zrobili. Tylko ze nawet ja wiedziałam ze to nie prawda. Wkurzyli mnie tym bardzo.
W każdym razie ktos inny mi teraz musi zrobić elewacje na kominie i w najbliższych dniach muszę zdecydować z czego ta elewacja.

No niestety często natrafia się na "fachowców". Pewnie nie chciało im się tego zrobić, bo to niestety dużo czasu zabiera i wymaga staranności. No i nie każdy potrafi zrobić ładny "wzorek", jak patrzę na większość kominów to wykonawcy kładą cegły jak leci, moi na szczęście zrobili mi ładny wzorek (pomimo, że mieli przy przycinaniu więcej roboty) i super to zakończyli.

Jeśli chodzi o cegłę połówkę CRH, to jest ona nie wiele tańsza od perforowanej (Tak było w styczniu 2008), nie pamiętam dlaczego, ale kierownik odradzał mi połówkę.

Bold
29-08-2008, 15:36
Też tak chciałam zrobic, ale nasi murarze twierdzili ze sie nie da i nie zrobili. Tylko ze nawet ja wiedziałam ze to nie prawda. Wkurzyli mnie tym bardzo.
W każdym razie ktos inny mi teraz musi zrobic elewacje na kominie i w najblizszych dniach musze zdecydowac z czego ta elewacja.

bo to nie byli murarze tylko stawiacze cegieł

joannaj75
08-09-2008, 15:06
miałam ekipę ze śląska i dziwili się bradzo , że w mazowieckim wszyscy obrabiają blachą , zadzwonili do siebie i przysłano taką specjalną taśmę z wkładem aluminiowym na kleju firmy Brass : Wakaflex II czy jakoś tak i tą taśmą uszczelnili przejście komina ponad dach i dachówkę( ona się tak fajnie dopasowyje do dachówki jak plastelina :).Do tego takie specjalne listwy i uszcelnione silikonem dekarskim , gwarantują że jest to pewniejsze niż obrabianie blachą.....
Podobno w niemczech już tak wszyscy robią .....trochę mnie zniechęciły koszta tego bo wychodzi jakoś ta taśma 60 zł za mb, no ale może solidne to coś i na lata.

larunia
26-09-2008, 12:03
Witam.

Jesteśmy na etapie wykończenia komina. Mamy Leiera, wylaną stopę pod klinkier pod poziomem dachu. Kupiliśmy cegłe połówkę CRH perforowaną do obłożenia komina.

Czy ktoś na forum ma wykończony komin połówkami klinkieru? Tak zaleca producent Leiera, ale cegłą pełną, a nie perforowaną.

larunia
26-09-2008, 12:06
czy między kominem systemowym a cegłą klinkierową powinna być zaprawa czy jej się nie "doczepia" do komina

rafałek
26-09-2008, 13:26
A przy takich łączeniach systemu z zakończeniem z cegły pełnej jak rzdzicie sobie z ociepleniem, dylatacja wkładu od komina i wentylacją tego ocieplenia?

My mamy systemowe do samego końca. Całe obłożone płytkami klinkierowymi. Kominy postawione i obłożone w 2004 roku czyli już mija 4 rok. Przy dobrym położeniu (podkład pod płytki, dobry klej na całą powierzchnię, dobre staranne fugowanie) nic nie powinno odpadać... nie powinno tylko jaką można mieć gwarancję na dobrego fachowca? Tu jest największy problem. Czy przerabiając zakończenie na cegłę pełna ktoś zastanawiał się jak wykonać ciągłość ocieplenia wkładu, zapewnić jego stabilność i wentylować ocieplenie? Jakoś nikt się nad tym nie zastanawia... :roll:

q-bis
02-02-2009, 13:45
Witam,
pytanie jest takie:
czy na zbudowany komin systemowy (w kolejności od zewnątrz:cegła klinkierowa, pustak,wełna,wkład ceramiczny) można założyć taką oto czapę/nasadę na komin?

http://www.e-dach.pl/zdjecia/artykul/komin_plytki.gif

Na zdjęciu chodzi mi tylko o ten "kapelusz", mój komin nie jest taki wymyślny...
Komin służyć będzie kominkowi-powietrze będzie dostarczane z zewnątrz osobnym kanałem.
Taka czapa jest zamknięta i spaliny nie mogą się unosić pionowo. Czy to ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam

q-bis
03-02-2009, 13:26
Tak więc podciągam...może dzisiaj ktoś pomoże :(

nuance
04-02-2009, 11:06
Witam,
ja też mam małe pytanko w tym temacie. Budujemy dom, który będzie miał w elewacji wstawki z kamienia elewacyjnego (kolor: beżowo-szary, elewacja w odcieniu magnoli, dachówka najprawdopodobniej ceramiczna roben antracyt). I tu pojawia się pytanie z czego kominy? Czy może to być ten sam kamień elewacyjny? Czy też lepiej grafitowy klinkier?
Pozdrawiam:)

tomi510
04-02-2009, 11:17
Pewnie że możesz jeżeli masz dobry ciąg to w niczym taki daszek nie przeszkadza są gotowe daszki Schiedla do kominów systemowych możesz popatrzeć na stronie Schiedla.

Witam,
pytanie jest takie:
czy na zbudowany komin systemowy (w kolejności od zewnątrz:cegła klinkierowa, pustak,wełna,wkład ceramiczny) można założyć taką oto czapę/nasadę na komin?

http://www.e-dach.pl/zdjecia/artykul/komin_plytki.gif

Na zdjęciu chodzi mi tylko o ten "kapelusz", mój komin nie jest taki wymyślny...
Komin służyć będzie kominkowi-powietrze będzie dostarczane z zewnątrz osobnym kanałem.
Taka czapa jest zamknięta i spaliny nie mogą się unosić pionowo. Czy to ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam

annecy
04-02-2009, 11:37
ja nie miałem ochoty na wstawke z kwasówki w komin od kominka i mam go wymurowanego z cegły czerwonej a od 50 cm nad stropem idzie pelna cegła klinkierowa a zewnetrzne kanały wentylacyjne w kominie wymurowane sa z dziurawki klinkierowej... - crh vega n- ciemny brąz...

i wszystkie ekipy , które nawiedziły mój dom potem nie miały zastrzeżeń co do takiej koncepcji , a wszystkich męczyłem pytaniami... wniosek jest taki , że kanału dymowego niegdy nie robimy z dziurawki chyba ,że w środku jest komin systemowy albo wkładka ze stali lub ceramiki ...
pozdr

PaniG(dzi)
05-02-2009, 08:51
Witam,
ja też mam małe pytanko w tym temacie. Budujemy dom, który będzie miał w elewacji wstawki z kamienia elewacyjnego (kolor: beżowo-szary, elewacja w odcieniu magnoli, dachówka najprawdopodobniej ceramiczna roben antracyt). I tu pojawia się pytanie z czego kominy? Czy może to być ten sam kamień elewacyjny? Czy też lepiej grafitowy klinkier?
Pozdrawiam:)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A witam.Zasada jest prosta.Jeśli komin jest dostawiony do ściany zewnętrznej to "należy" do ściany i można zrobić go w kolorze ściany lub cały w kamieniu elewacyjnym który chcesz zastosować w elewacji domu.W pozostałych przypadkach komin "należy" do dachu i wykończenie powinno być jak najbardziej zbliżone kolorem i strukturą dachu,żeby jak najmniej się odznaczał. :wink:

q-bis
05-02-2009, 09:19
Witam,
ja też mam małe pytanko w tym temacie. Budujemy dom, który będzie miał w elewacji wstawki z kamienia elewacyjnego (kolor: beżowo-szary, elewacja w odcieniu magnoli, dachówka najprawdopodobniej ceramiczna roben antracyt). I tu pojawia się pytanie z czego kominy? Czy może to być ten sam kamień elewacyjny? Czy też lepiej grafitowy klinkier?
Pozdrawiam:)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A witam.Zasada jest prosta.Jeśli komin jest dostawiony do ściany zewnętrznej to "należy" do ściany i można zrobić go w kolorze ściany lub cały w kamieniu elewacyjnym który chcesz zastosować w elewacji domu.W pozostałych przypadkach komin "należy" do dachu i wykończenie powinno być jak najbardziej zbliżone kolorem i strukturą dachu,żeby jak najmniej się odznaczał. :wink:

Wcale nie taka prosta gdy rzecz dotyczy gustu i upodobań...
W moim przypadku dachówka ciemna (teak - taki brązowo-bordowy) a cegła na kominie jasna-w kolorze piaskowca. Dlatego, że elewacja będzie miała elementy właśnie z piaskowca...

PaniG(dzi)
05-02-2009, 10:30
Q-BIS

Zasada-zasadą,a gust-gustem.Każdy buduje dom taki, jaki jemu się podoba.To nie podlega dyskusji.Po prostu uważam,że komin nie jest ozdobą dachu i najlepiej jakby go tam w ogóle nie było,więc po co go jeszcze "podświetlać neonami". :wink:

q-bis
05-02-2009, 10:47
Q-BIS

Zasada-zasadą,a gust-gustem.Każdy buduje dom taki, jaki jemu się podoba.To nie podlega dyskusji.Po prostu uważam,że komin nie jest ozdobą dachu i najlepiej jakby go tam w ogóle nie było,więc po co go jeszcze "podświetlać neonami". :wink:

Już nic nie rozumiem, dając radę aby trzymać się koloru dachu przy wyborze elewacji komina, kierujesz się swoim gustem czy zasadą?
Bo jeśli gustem to nie mam pytań i rozumiem, że informujesz forumowicza że tak masz i tak ci się podoba.
Jeżeli zaś kierujesz się zasadą, to co to za zasada? Gdzie jest ujęta, zapisana, czy to przepis, czy może jakaś zasada budowlana obowiązująca regionalnie?
Chyba jednak po prostu też kierujesz się gustem a, że uważasz, ie twój lepszy (masz prawo) to mi przyłożyłaś neonami :D :D :D

Pozdrawiam

sailor_ro
05-02-2009, 12:38
Nie wnikam w kwestie neonów,ale jest taka zasada(o której dowiedziałem sie na forum i wynika bodajże z odpowiednich przepisów prawa) że,kanały dymowe sa otwarte do góry,natomiast kanały spalinowe zamkniete daszkami.

Co do słow Tomi510, Schiedel ma w ofercie odpowiednie daszkia,ale własnie dla kanałów dymnych dedykowanych sa stożki otwarte do góry.Jak na załączonym niżej obrazku:
http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo/opis-techniczny/

Pozdrawiam

PaniG(dzi)
05-02-2009, 13:34
Q-BIS

Zasada-zasadą,a gust-gustem.Każdy buduje dom taki, jaki jemu się podoba.To nie podlega dyskusji.Po prostu uważam,że komin nie jest ozdobą dachu i najlepiej jakby go tam w ogóle nie było,więc po co go jeszcze "podświetlać neonami". :wink:

Już nic nie rozumiem, dając radę aby trzymać się koloru dachu przy wyborze elewacji komina, kierujesz się swoim gustem czy zasadą?
Bo jeśli gustem to nie mam pytań i rozumiem, że informujesz forumowicza że tak masz i tak ci się podoba.
Jeżeli zaś kierujesz się zasadą, to co to za zasada? Gdzie jest ujęta, zapisana, czy to przepis, czy może jakaś zasada budowlana obowiązująca regionalnie?
Chyba jednak po prostu też kierujesz się gustem a, że uważasz, ie twój lepszy (masz prawo) to mi przyłożyłaś neonami :D :D :D

Pozdrawiam
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie uważam,że mój gust jest "lepszy",nie ma gorszego,czy lepszego.Gust się ma albo nie,a kto potrafi to ocenić!?.Może rzeczywiście przesadziłam z tymi neonami.Nie chciałam nikomu ubliżyć.Pisząc zasada, miałam na uwadze zasadę,którą się kieruję,czyli estetyką,która dla mnie nie idzie w parze z pstrokacizną.Pisząc tamten post,wyrażałam swoją opinię,zresztą tak jak każdy.Przecież,jeśli komuś podoba się "kontrast" na dachu, to zrobi tak jak mi się podoba?A czy jakby była " jakaś zasada budowlana obowiązująca regionalnie" to czy ktoś by się do niej dostosował wbrew swoim upodobaniom(gustowi)?Zasada to nie nakaz.
Na pewno Twój dom jest/będzie piękny,po prostu dla mnie byłby jeszcze piękniejszy z kominem nie rzucającym się w oczy. :wink:

Pozdrawiam.