PDA

Zobacz pełną wersję : docieplenie zewnętrzne ściany 3-warstwowej



JANEK J
17-09-2003, 13:57
Kochani mam dylemat-kupiłem rozpoczatą budowę -ściana 3-warstwowa, beton komórkowy-polski czyli od wewnątrz 24 cm, 2x3 cm styropianu i na zewnątzr pustak 12 cm. Lecz mam wątpliwości co do sposobu wykonania(nie wiem jak położono styropian itp. oraz jak ocieplone sa wszytskie wieńce itd.
Zastanawiam się więc na ewentualnym dociepleniem ściany zewnątrz styropianem( 8 cm) mam jednak poważne obawy :
- kosztowe-przeinwestowanie, co do transpiracji pary wodnej (co się bedzie działo wewnątrz pustaka zamkniętego pomiedzy styropianem)
Może ktoś borykał się z podobnym problemem. Proszę :cry: o pomoc.

HenoK
20-09-2003, 17:28
Kochani mam dylemat-kupiłem rozpoczatą budowę -ściana 3-warstwowa, beton komórkowy-polski czyli od wewnątrz 24 cm, 2x3 cm styropianu i na zewnątzr pustak 12 cm. Lecz mam wątpliwości co do sposobu wykonania(nie wiem jak położono styropian itp. oraz jak ocieplone sa wszytskie wieńce itd.
Zastanawiam się więc na ewentualnym dociepleniem ściany zewnątrz styropianem( 8 cm) mam jednak poważne obawy :
- kosztowe-przeinwestowanie, co do transpiracji pary wodnej (co się bedzie działo wewnątrz pustaka zamkniętego pomiedzy styropianem)
Może ktoś borykał się z podobnym problemem. Proszę :cry: o pomoc.
Przeanalizowałem Twój przypadek. Z obliczeń cieplno wilgotnosciowych wynika, że jeżeli na Twoją ścianę trójwarstwową położysz warstwę styropianu (nawet o grubości 12 cm), to wytworzą sie w niej warunki do wykraplania się pary wodnej w zewnętrznej ściance gazobetonowej. Otrzymasz w ten sposób bardzo ciepłą ścianę, która jednak po pewnym czasie może ulec zniszczeniu (przy styropianie gr. 8 cm - współczynnik U będzie równy 0,23 W/(m2*K) a przy gr. 12 cm nawet 0,19 W/(m2*K) ).
Żeby temu zapobiec powinieneś zapewnić odprowadzenie pary wodnej na styku dodatkowego docieplenia i muru. Możesz do tego celu użyć np. styropianu ryflowanego lub odpowiedniej warstwy wentylacyjnej.
Problem, który poruszasz powszechnie występuje przy zewnętrznego docieplania (Exterior Insulation Finishing Systems w sktócie EIFS.
Dużo informacji na ten temat znajdziesz na stronach http://szkielet.com.pl/eifs.shtml.
Jeżeli zastosujesz się do rad na tych stronach, to zbudujesz ścianę ciepłą, bez mostków termicznych i bezpieczną w eksploatacji.
Co do przeinwestowania to sam musisz przeliczyć - ściana, którą masz obecnie ma współczynnik U=0,39W/(m2*K).