PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w każdym domu mieszkalnym musi być wiatrołap?



Elcia84
19-05-2008, 22:29
Witam

Mam pytanie odnośnie wiatrołapu. Mam budynek gospodarczy i chę go przekształcić na mieszkalny i projektant powiedział, że musi być wiatrołap. Czy to jest konieczne? Wiem, że praktyczne, ale nie mam miejsca na wiatrołap, a nie chcę nic dobudowywać, bo będzie to już zaliczało się jako rozbudowa.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Trociu
20-05-2008, 07:41
projektant powiedział, że musi być wiatrołapjeżeli projektant mówi, że musi być, to musi być też odpowiedni paragraf według którego ten wiatrołap musi być. Po prostu zapytaj się owego projektanta, żeby Ci go wskazał i wtedy sprawa będzie prosta.

sSiwy12
20-05-2008, 07:56
Reguluje to Rozporządzenie......
§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

efilo
20-05-2008, 10:39
czyli nie musi byc 8)

sSiwy12
20-05-2008, 13:28
czyli nie musi byc 8)

A z czego taki wniosek? No chyba, że kurtyna powietrzna wychodzi taniej :lol:

Elcia84
20-05-2008, 14:32
Dzwoniłam dzisiaj do innego projektanta niz poprzednio i powiedział, że nie ma takiej konieczności.

beton44
20-05-2008, 20:24
oczywiście że nie rób

jak lubisz zaspy w salonie :-?

sSiwy12
21-05-2008, 07:13
Sprawdź jak to wygląda w kontekst cie certyfikatu energetycznego - bo może jednak watro

efilo
21-05-2008, 07:25
sSiwy
nie zrozum mnie źle - jestem za zrobieniem wiatrołapu od strony energetycznej ale jednocześnie uważam że od strony prawnej nie ma takiej konieczności. wystarczy że zaprojektujesz kurtyne. nikt nie sprawdzi czy faktycznie ją masz. zresztą znam wiele domow bez wiatrołapów i są już po odbiorze.
z tego co kojarze wszyscy żałują :wink:

Elcia84
21-05-2008, 09:11
Ja też jestem za tym żeby ten wiatrołap był, bo jest to wygodne. Jest gdzie zostawić buty czy kurtki. Niestety w moim domu, a raczej domku :-) nie ma na to miejsca. Problem jest w tym, że ten dom juz stoi i pierwotnie miał być to tylko domek do wypoczynku a nie stałego zamieszkania. Dom ma wymiary 6 metrów na 8, także jest malutki (z poddaszem). Wiem, że mogę ten wiatrołap dobudować, ale nie chcę robic rozbudowy, tylko zagospodarować sobie to co mam. Wiem, że to mało, ale dla 2 osób 75 m2 starczy, a potem się zobaczy. Może za kilka lat rozbudujemy cały dom.