PDA

Zobacz pełną wersję : płyta gazowa - pokrętła z przodu czy z boku?



Annja
24-05-2008, 07:47
Jestem właśnie przed zakupem płyty gazowej i zastanawiam się czy umiejscowienie pokręteł na płycie ma jakieś praktyczne znaczenie? Czy wygodniej użytkuje się płytę z pokrętłami z przodu czy z boku płyty? Macie jakie spostrzeżenia, doświadczenia w tej kwestii?
Ja nie mam pojęcia które rozwiązanie z punktu widzenia ergonomii będzie lepsze :-?

retrofood
24-05-2008, 09:50
najlepiej mieć wygodny dostęp.
gdzie? - nieistotne.

małaMI
24-05-2008, 10:49
ja w ogóle szukałam takiej płyty i piekarnika, by sterowanie było z piekarnika a nie na płycie.
wybrałam zestaw z mastercooka

Annja
24-05-2008, 11:53
najlepiej mieć wygodny dostęp.
gdzie? - nieistotne.
Bardzo odkrywcze :wink:
Ja nie mogę mieć sterowania z piekarnika bo piekarnik będzie montowany na drugim końcu kuchni.
Może ktoś jednak wie, które rozwiązanie z tymi pokrętłami jest lepsze?

bimbelt
24-05-2008, 12:45
najlepiej mieć wygodny dostęp.
gdzie? - nieistotne.
Bardzo odkrywcze :wink:
Ja nie mogę mieć sterowania z piekarnika bo piekarnik będzie montowany na drugim końcu kuchni.
Może ktoś jednak wie, które rozwiązanie z tymi pokrętłami jest lepsze?

Moim zdaniem umiejscowienie nie ma znaczenia. Moze byc z przodu, ale z boku jest rownie dobrze, do wszystkiego tak na prawde mozna sie przyzwyczaic.

Wazniejsze jest rozmieszczenie pokretel w stosunku do palnikow. Jesli pokretla beda blisko najwiekszego palnika, to jest spore prawdopodobienstwo, ze stopia sie, gdy postawimy w ich poblizu duzy sagan.

Damaris80
24-05-2008, 15:56
Spójrz też, czy pokrętła nie zabierają zbyt dużo miejsca na płycie, bo potem ustawienie obok siebie dwóch dużych garnków może okazać się bardzo niewygodne, a wręcz niemożliwe.
Dlatego lepiej żeby pokrętła nie zawierały się w podstawowym wymiarze płyty, tylko żeby były to nadprogramowe centymetry :P

onna
24-05-2008, 21:08
ja szukam plyty z pokrętlami z przodu i najlepiej lekko nachylonymi do pionu. Znajomi kupili plyte z pokrętłami z boku i niestety maja problem ze zdejmowaniem garnka na bok - zahacza sie o te pokretła podobno. Pewnie to tez zależy jak wysoko jest ruszt i jak w stosunku do niego umieszczone kurki. Odległośc też ważna - widziałam fajną płytę szklaną ale kurek miala prawie w obrębie palnika (w tym kółku na palniku...) Kiedyś byłam w makro i pan przyznal,że większość tych sprzętów jest robiona tak jakby byly do oglądania a nie do uzywania...

markdottir
28-05-2008, 15:10
ja mam z przodu, pionowo na płycie.
porażka!
nigdy więcej!
okropnie sie nagrzewają i potem nie mozna ich dotknąć.
mam taką:
http://www.megamedia.pl/_p/32/n/plyty-gazowe-z-wlasnym-sterow.-electrolux-ehg-6415-x-p32852.jpg
odradzam.

wila
28-05-2008, 16:07
ja mam pokretla z przodu, cos w tym stylu : http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=56425
plyta SMEG (ale nie ta), nawet jak garnek wystaje poza plyte to pokretla w niczym nie przeszkadzaja, nie nagrzewaja sie ogolnie OK
tesciowa ma z boku i u niej pokretla sie nagrzewaja, ale przy wyborze kierowala sie tym, ze dzieci bedac male nie beda mialy dostepu do pokretel,

trzeba tez sprawdzic wysokosc metalowych 'raszek', u mnie sa one tak wysokie ze wystaja ponad pokretla, byc moze przy plytach z pokretlami z boku tez takie bywaja

OK
28-05-2008, 16:43
Mogę potwierdzić to, co napisała wila. Też mam smega z tak samo umieszczonymi pokrętłami i nic się nie dzieje. Nie nagrzewają się, nie przeszkadzają w przestawianiu garnków, co jeszcze ważniejsze - nie zalewają się jak coś wykipi, a do mycia łatwo się je zdejmuje :D

kania_nowa
28-05-2008, 19:46
mam pokrętła z przodu - płyta bosch. nie nagrzewają się. pokręteł z boku boję się - nie spalę rękawa ulubionego sweterka ? ;)

garbus2
28-05-2008, 21:33
mam pokrętła z przodu - płyta bosch. nie nagrzewają się. pokręteł z boku boję się - nie spalę rękawa ulubionego sweterka ? ;)

my mamy z boku i nic si enie nagrzewa ani zaden rękawek się nie spalił, garnkami tez sie nie uderza - plyta amica
Wedle mnie to naprawde dyskusja w stylu wyzszosci swiat BN nad Wielkanocnymi i na odwrot

Taleja
29-05-2008, 10:49
my mamy z boku i nic si enie nagrzewa ani zaden rękawek się nie spalił, garnkami tez sie nie uderza - plyta amica
Wedle mnie to naprawde dyskusja w stylu wyzszosci swiat BN nad Wielkanocnymi i na odwrot
U nas też z boku i dla mnie to bardzo wygodne. Nic się nie nagrzewa i nie zahaczam o nie w żaden sposób.

Przy dzieciach bezpieczniejsze jednak te boczne pokrętła.

Route 66
29-05-2008, 13:32
Miałam z przodu (sterowanie również piekarnika), teraz z boku. Nie narzekam, ale daleko do ideału (te z przodu czyścisz raz na jakiś czas - te z boku po każdym gotowaniu-a to sypnie bułka z kotleta, to coś kapnie-bez zdjęcia pokręteł niezła gimnastyka przy czyszczeniu). Może to wpływ tego, że w nowym mieszkaniu jest gaz nie płyta ceramiczna, czyli, jak to nazywam "powrót na drzewo" - dłużej się gotuje, brudzi. Reasumując jestem za pokrętłami od czoła.

onna
30-05-2008, 08:10
po skonsultowaniu moich zalożeń z Waszymi opiniami wybór pada na:
http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=134555

tylko jeszcze nie mam opiniii co do tego producenta w kwestii plyt gazowych...Mowiono mi że wszystkie takie same przecież ;)