PDA

Zobacz pełną wersję : kanały wentylacyjne



wolo63
25-05-2008, 16:24
Mam zamiar w budowanym domu zamontować centralę wentylacyjną .Kanały wentylacyjne myślę zrobić w systemie mieszanym łącząc tanie ruryPCV z odcinkami spiro .Ciekawi mnie tylko czy są przeciwskazania stosowania PCV do wentylacji ? A może wygodniej zrobić całość z metalu ?

czajnik
27-05-2008, 12:53
Ciekawi mnie tylko czy są przeciwskazania stosowania PCV do wentylacji ?

Oczywiście. Pisałem o tym wielokrotnie, pierwszy raz kilka lat temu. Przewody powinny być wykonane z materiałów niepalnych.

Padały wtedy argumenty, że skoro tak, to dlaczego sprzedaje się w supermarketach budowlanych systemy wentylacyjne z pcv. Moja odpowiedź brzmi: nie wiem. :-).


A może wygodniej zrobić całość z metalu ?
Tak jest. Popieram. Blacha stalowa ocynk, spiro + podejścia do elementów nawiewnych przewodami elastycznymi flex.

Barbossa
27-05-2008, 13:36
o ile dobrze pamiętam nie ma wymagań niepalności

piwopijca
27-05-2008, 13:52
Niepalnosc jest wskazana, podczas pozaru nie rozprzestrzenia sie ogien poprzez instalacje wentylacyjna
Lepiej jednak z metalowych - elastycznych,latwiej sie uklada i szybciej dobrac dlugosc, po prostu nie rozciagamy rury i juz. Nie potrzebne sa sztywne kolanka,conajwyzej jakies trojniki i skrzynki rozprezne. :) Z PCV trzeba troszke sie nameczyc,jesli zle dotniesz to musisz nowa rure uzyc zeby nie byla za krotka etc.

Pzdr.

Barbossa
27-05-2008, 14:05
jak już się tak jara, że zaciąga w kanały, to już i tak wszystko jedno,

Szarbia
27-05-2008, 16:39
Ja mam kanaly z pustakow wentylacyjnych do kazdego pomieszczenia przewidziane juz na etapie projektu.

piwopijca
27-05-2008, 16:45
jak już się tak jara, że zaciąga w kanały, to już i tak wszystko jedno,
W uproszczeniu moze i tak,ale jezeli ugasisz np. na parterze w salonie ogien/pozar a okaze sie ze dostal sie plomien do wentylacji i "poszedl" sobie na gore? To przestaje byc wszystko jedno.Zawsze chcemy miec jak najmniej strat,wiec po co kusis los? Nie wiem czy duza jest roznica kosztow,ale chyba warto te "pare" PLN'ow dolozyc? Ja tak mysle a kazdy zrobi jak chce :)

Pzdr.

Barbossa
27-05-2008, 17:27
i tak wsio od nowa trzeba robić
ja jeszcze nie widziałem gaszenia pożaru od dołu i oszczędzeniem czegokolwiek
no chyba, że mówimy o spaleniu karminadla na kuchni

może masz i rację, niewiele zaoszczędzi

piwopijca
27-05-2008, 17:44
No i dochodzimy do wniosku ze wogole nic nie warto :lol:
Kazdy niech robi jak uwaza za sluszne nie narazajac siebie i innych i liczac kase oczywiscie
Ja jednak zostane przy "metalu"

Pzdr.

Barbossa
27-05-2008, 17:48
nie strasz ...