PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianki działowe



Buba74
27-05-2008, 08:26
Mam pytanie. W moim projekcie na piętrze ścianki działowe mają być z rigipsu - podwójnego, na metalowym rusztowaniu, z warstwą antyakustyczną w środku.
Czy to wystarczy? W sensie - czy nie będzie za głośno? I czy takie ścianki pozwolą np. na powieszenie półek?
I jeszcze kwestia łazienki - czy przy wilgoci tam panującej rigips będzie ok?

Jeśli macie doświadczenia w tym temacie, będę bardzo wdzięczna.

Trociu
28-05-2008, 12:50
I jeszcze kwestia łazienki - czy przy wilgoci tam panującej rigips będzie ok?
Do łazienki są specjalne (zielone) płyty przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności

Trociu
28-05-2008, 12:51
Mam pytanie. W moim projekcie na piętrze ścianki działowe mają być z rigipsu - podwójnego, na metalowym rusztowaniu, z warstwą antyakustyczną w środku.
Czy to wystarczy? W sensie - czy nie będzie za głośno?
Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu izolacyjności akustycznej możesz:
- zastosować większe profile - u mnie będą 100 co pozwoli na większą warstwę izolacyjną w środku
- zastosować wełnę do wypełnienia o podwyższonych właściwosciach izolacji akustycznej - na przykład akupłyta isovera

Trociu
28-05-2008, 12:53
Czy takie ścianki pozwolą np. na powieszenie półek?
Wszystko zależy jakie to będą półki i co na nich będzie stało.
Po pierwsze są specjalne wkręty do rigipsów, które zakleszczają się za płytą. Dodatkowo jeżeli wiesz, gdzie będą półki możesz w tych miejscach zrobić wzmocnienie konstrukcji.

Buba74
28-05-2008, 15:02
Wielkie dzieki!

Mammamija
28-05-2008, 20:48
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

Nefer
28-05-2008, 20:50
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

zależy co jest w projekcie.

scaut.00
29-05-2008, 14:18
Jak chcesz zwiekszyc izolacyjnosc akustyczna to postaw scianki nie na wylewce, tylko na stropie konstrukcyjnym. Na stropian, i dopiero wylewka. Slyszalem, ze wylewka przenosci najwiecej dzwiekow do drugiego pomieszczenia.

carringtontomas
29-05-2008, 16:40
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

zależy co jest w projekcie.

i czy lubi sie tynkowac :D

cieszynianka
29-05-2008, 18:28
Dla pewności na zieloną płytę w mokrych strefach daje się folię w płynie. :wink:

d5620s
29-05-2008, 19:06
o tłumieniu dzwięków zapomnij niestety....
co do półek - takiej z książkami nie powiesisz....

Atomic
30-05-2008, 06:48
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

zależy co jest w projekcie.
A co tu ma projekt do tego?
U nas w projekcie wszystkie ściany z K-G, a zrobiliśmy z pustaków 12.
Projek dopuszcza zmiany związane z rozmieszczeniem ścian działowych lub zastosowanych materiałów pod warunkiem, że nie są to ściany konstrukcyjne (nośne).
U mnie w pracy są biurowce zbudowane z kontenerów, a wszystkie ściany w środku z K-G, więc widziałem jak to wszystko pracyje. Mały przewiew i gips pęka od trzaśnięcia drzwiami.

Buba74
31-05-2008, 13:48
No toście mnie nastraszyli... Naprawdę tak źle?
Może odezwie się ktoś, kto już tak ma - jak to się sprawdza w praktyce?...
:roll:

Mergiel
31-05-2008, 18:03
Witam
Wszystko zależy od tego jak to jest zrobione. Wymagana większa staranność i dbałość o szczegóły przy murowaniu, mam ścianki g-k w letnim domku, tam nie miałem innego wyjścia, ale do domu mieszkalnego to nie polecam w-g mnie to droga prowizorka.
Mogą pękać, murowane też pękają.
jeżeli myszy to już katastrofa.
jeżeli zalanie wodą itp to trzeba wszystko rozbierać. Przy trzaskaniu drzwiami cała ściana się trzęsie.
Jedyny plus to możliwość częstej bezproblemowej zmiany aranżacji no i mały ciężar.
Wbrew pozorom można na nich powiesić spory ciężar trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie.

Pozdro. Mergiel

Buba74
31-05-2008, 22:59
Dzięki Mergiel. W ogóle wszystkim dzięki za uwagi.
No to zdaje się czeka mnie przeprawa z moim developerem i zmiana pierwotnych zamierzeń... Uch, trzymajcie kciuki.

Nefer
31-05-2008, 23:01
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

zależy co jest w projekcie.
A co tu ma projekt do tego?
U nas w projekcie wszystkie ściany z K-G, a zrobiliśmy z pustaków 12.
Projek dopuszcza zmiany związane z rozmieszczeniem ścian działowych lub zastosowanych materiałów pod warunkiem, że nie są to ściany konstrukcyjne (nośne).
U mnie w pracy są biurowce zbudowane z kontenerów, a wszystkie ściany w środku z K-G, więc widziałem jak to wszystko pracyje. Mały przewiew i gips pęka od trzaśnięcia drzwiami.

Ja się nie znam, ale mam wrażenie, że jeśli w projekcie masz G-K to postawienie ściany działkowej z cegły to niekoniecznie ten sam ciężar.
A to oznacza, że jeśli strop nie zostanie wzmocniony to nie będzie fajnie. Oczywiście pod warunkiem,że to teriwa.
U mnie kierbud wykluczył ściany z cegły.

Buba74
31-05-2008, 23:33
No, ale budowa dopiero wyłazi z ziemi. Więc najwyżej pomyśli się o wzmocnieniu stropu...

Nefer
31-05-2008, 23:35
Oczywiście- jeśli go wzmocnisz będzie ok.

01-06-2008, 06:54
... U mnie kierbud wykluczył ściany z cegły.
inwestora nalezy trzymac krótko - to sie zgadza
z drugiej strony - mógł odrobine przymknąc oko i wyjasnic, ze
- co innego jest sciana działowa gr 12 cm z cegły pełnej
- co innego sciana z cegły pełnej gr 6 cm
- a całkiem co innego sciana działowa gr 6 cm z cegły dziurawki
waga rózna - a wszystko to sciany działowe z cegły ...


bo gdyby wspomniał, ze istnieja lzejsze rodzaje scianek działowych (od scianek z cegły) - to inwestor mogły sie za bardzo rozwydrzyc i zanadto grymasic ...
wiec ... :-?

himlaje
14-04-2009, 23:32
Odświeżam temat bo mnie też bardzo zaczeło nurtowac z czego zrobić ścianki działowe. Wg projektu to na parterze mam z cegły (dziurawki lub kratówki) 12 cm a na poddaszu z G-K. Zasadniczo nie lubie i nie mam przekonania do karton-gipsu więc on raczej odpadnie, chyba że są jakies argumenty, jak np brak konieczności tynkowania, za karton-gipsem. na pewnym etapie myslałem, że zrobie z porothermu 11,5 lub 8cm. Szef ekipy murarskiej odradza mi te 8cm bo ponoć za cienka bedzie. Obecnie mam kompletnie mętlik w głowie i nie wiem z czego robić: porotherm (jaka szertokość), cegła, pełna, dziurawka, kratówka, inna czy może, bo i tego teraz nie wykluczam, karton-gips. Może ktoś robił jakąś symulacje kosztową które sa najtańsze lub najdroższe albo jakis spis zalet i wad poszczególnych ścianek. Byłbym wdzięczny za jakąś mała burze mózgów - może się przyda nie tylko mi.
Woli klarowności dodam, że mam strop monolityczny, więc zmiana ciężaru ścianek chyba ma mniejsze znaczenie. W temacie kosztów G-K ma tą zalete, że nie trzeba tynkować, więc taniej, ale znowu dochodzi koszt robocizny postawienia tych ścianek przez ekipe wykańczającą. Murowane musza mieć tynki ale za to odchodzi koszt robocizny bo są wliczone w cene SSO
- to takie moje spostrzeżenia.

Nefer
14-04-2009, 23:44
A dlaczego tych ścianek nie wymurować z cegły/maksa?

zależy co jest w projekcie.
A co tu ma projekt do tego?
U nas w projekcie wszystkie ściany z K-G, a zrobiliśmy z pustaków 12.
Projek dopuszcza zmiany związane z rozmieszczeniem ścian działowych lub zastosowanych materiałów pod warunkiem, że nie są to ściany konstrukcyjne (nośne).
U mnie w pracy są biurowce zbudowane z kontenerów, a wszystkie ściany w środku z K-G, więc widziałem jak to wszystko pracyje. Mały przewiew i gips pęka od trzaśnięcia drzwiami.
A u nas jak się kierbud dowiedział, że wolałabym z cegły to mi w głowę postukał i powiedział - proszę bardzo - najpierw przeliczy pani strop a potem droga wolna.
Powiedział, że nie podpisze bez przeliczenia i już ( nie miał w tym żadnego interesu, bo nie on był konstruktorem) więc może to "krótkie trzymanie inwestora" a może po prostu rozsądek.

Nefer
14-04-2009, 23:47
Himlaje - tynki wliczone w SSo ? Ale nie za darmo ? Fajną masz ekipę :)

himlaje
14-04-2009, 23:54
Himlaje - tynki wliczone w SSo ? Ale nie za darmo ? Fajną masz ekipę :)
Nie, nie mówie o tynkach tylko o murowaniu ścianek działowych na surowo oczywiście. Za stawianie ścianek z karton-gipsu musiałbym zapłacić (chyba) a za stawianie murowanych nie. Choc teraz mnie naszło, że skoro w projekcie mam, że na poddaszu ścianki z G-K to może je ekipa od SSO tez stawia, a może... jak rozmawiałem z nimi na poczatku to moze pytał z czego robie te ścianki na poddaszu i może mówiłem, że murowane- już nie pamiętam. A jak wy macie? Ekipa od SSO stawiam też ścianki G-K jesli takie macie w projekcie czy to już robi ekipa od wykończeniówki?

Nefer
15-04-2009, 00:28
U mnie ekipa od SSO nie zajmowała się K-G. Policzyła to co należy do SSO : a u mnie było w projekcie ścianki były K-G więc to ich nie interesowało. Jeśli masz wycenę na podstawie projektu a w nim K-G to może tego nie stawiają ? Zależy jak się ugadaliście.

himlaje
15-04-2009, 07:35
caly karton gips wykonuje sie po tynkach. wiec bedzie to, wykonczeniowka.
Tak myslałem.
A jakie macie opinie, spotrzeżenia zalet/wad, bilansu kosztowego różnych rodzajów ścianek?

darsalam
15-04-2009, 07:50
Byłem u znajomych, którzy maja ścianki działowe gipsowe i u siebie już zrobiłem z gazobetonu mimo,iż w projekcie mam g-k.Co do kosztów to nie porównywałem.uważam,że murowane są na pewno trwalsze :D

Gryzipiórek
15-04-2009, 08:58
Od karton-gipsu na poddaszu raczej się nie ucieknie, bo pozostaje obłożenie skosów. Płya ma swoje wady i zalety. Jeżeli mówimy o budowie "swojego" to koszt schodzi na drugi plan. Najważniejsze to zastosować podwójną płytę. Krycie obustronnie, dwuwarstwowo, przy czym warstwy na krzyż w stosunku do siebie. Druga warstwa z płyty 9mm. Powstaje całkiem sztywna konstrukcja, na której sporo można "powiesić". Ciężkie półki również, jedynie zawiesiami celować trzeba w profile pionowe ścianek - nie jest to taki problem.

Ścianki działowe murowane tradycyjne - to zawsze spory ciężar. Poza tym problem w solidnym połączeniu ich z pozostałymi płaszczyznami. Skoro projekt zakłada na poddaszu lekkie ścianki g-k, to pod to zaprojektowana jest reszta w tym strop. Nawet monolityczny. W monolitycznym odpada problem kierunku zbrojenia w stosunku do ścianek, ale pozostaje problem ugięcia. Ścianki murowane mogą odczuwalnie drgać razem z przeciązonym stropem

Depi
15-04-2009, 10:42
Najlepsze działówki są z pełnej cegły ceramicznej albo możliwie mało drążonych bloczków silikatowych. Duża izolacyjność akustyczna, stabilność no i wszystko elegancko można na tym powiesić.

Odradzam z doświadczenia wszelkie pustaki - Porotherm to pewnie najgorsze jest ze wszystkich dziadostwo. Bardzo uciążliwie się w tym cokolwiek robi - wbicie kołka pod szafkę urasta do rangi poważnego problemu.

pierwek
15-04-2009, 13:42
Odradzam z doświadczenia wszelkie pustaki - Porotherm to pewnie najgorsze jest ze wszystkich dziadostwo. Bardzo uciążliwie się w tym cokolwiek robi - wbicie kołka pod szafkę urasta do rangi poważnego problemu.

:lol: - niech zgadnę... budujesz Depi z NIEporothermu a w ścianie z PTH nigdy nie miałeś okazji wiercić...

Ja natomiasat mam dom zbudowany po części z Porothermu a po części z Thermoporu i nie dalej jak wczoraj wierciłem oraz , o zgrozo :o , wieszałem szafki i nie zauważyłem żeby nie chciały wisieć. Faktem jest że kołki do powieszenia szafek wkładałem w otwory a nie wbijałem i może dlatego wszystko było ok. ;)

Depi
15-04-2009, 14:09
Napisałem "pewnie" bo ekstrapoluje swoje doświadczenia ze zwykłym pustakiem ceramicznym na materiał jeszcze bardziej kruchy. Ja rozumiem, że Ty budujesz z Porothermu i dlatego, jak praktycznie każdy Polak, bierzesz sobie za punkt na honorze bronić tego wyboru jak okopów św. Trójcy? Dla mnie to koszmar i porażka. Żeby nie było, że tylko moje kołki się w tym nie trzymają, to wszyscy fachowcy mają tak samo - elektrycy, gipskartoniarze itp.

Kołków nie trzeba wbijać, bo same wpadają - w tym jest problem. W gazobeton wbijam kołki, albo nawet same wkręty do szybkiego montażu i siedzą jak złoto. A w pustaku? Dramat. Zresztą jak może być inaczej, jak TAM JEST PUSTO??? :o

A_dam
15-04-2009, 15:47
Czy pod scianki działowe na parterze trzeba wylewać jakiś fundament/robić zbrojenie? Oświećcie mnie proszę.
Pozdrawiam.

Depi
15-04-2009, 15:58
Nie robi się, choć mogę wyobrazić sobię tak ciężką działówkę, że trzeba by było. Nie masz projektu?

ddoommiinniikk
15-04-2009, 18:58
Czy pod scianki działowe na parterze trzeba wylewać jakiś fundament/robić zbrojenie? Oświećcie mnie proszę.
Pozdrawiam.Tu sąróżne szkoły. Jednistawiaja działówki na pierwszej wylewce, a inni robią w ubitym wewnątrz domu gruncie takie minifundamenciki - 30-40 cm głębokości (ściana fundamentowa po obrysie zewnętrznym jest zaizolowana, więc przemarzanie odpada). Ja mam robione na wylewce.

A_dam
15-04-2009, 21:23
Projekt (prawie) mam. Projektant mówił mi, żeby robić tak jak pisze ddoommiinniikk. Murarz pod ścianki działowe chce murować głebokie fundamenty z bloczków. Ściany mają mieć 12 cm. Tu murarz też pomrukiwał, że to trochę cienkie (jego zdaniem w sam raz jest 24 cm - to chyba gruba przesada). Nie wiem dlaczego mają być za cienkie. Ściany z maksów. Pozdrawiam

Depi
16-04-2009, 19:27
Wywal obu. No chyba, że masz za dużo kasy. Na oko 99% chałup ma działówki postawione na chudziaku i jakoś stoją. Bloczek betonowy za darmo nie jest - ale może jesteś z tego górnego 1% i takie parę groszy Ci nie robi różnicy? :)

A ten projektant, to ci "mówi" czy ci zaprojektował? Bo powienien był zaprojektować.

A_dam
16-04-2009, 20:47
Jednego z nich chętnie nie tylko bym wywalił ...
Wczoraj pisałem, że projekt prawie mam. Dziś miałem być u projektanta. Wszystko miało być ok. Zadzwoniłem i usłyszałem, tak, tak, w przyszłym tygodniu będziemy coś robić. Myślałem, że szlag mnie trafi. Sam mu narysowałem rzut poziomy domu. Zwymiarowałem każde pomieszczenie. Już nie mam zdrowia do gościa. Byłem u niego już kilkanaście razy. Ani razu nie wywiązał się z obietnicy. Moja wina, bo nie zrobiłem wywiadu przed zleceniem wykonania projektu. Jeszcze z miesiąc pocierpię.

Nie jestem z tego 1%, a szkoda, byłoby łatwiej.

Żeby ścianki działowe murować na chudziaku muszę wylać ten chudziak na zakończenie stanu zerowego. Miałem zamiar ten chudziak wylewać później, jak już będą ścianki działowe. Ale to chyba gorsze rozwiązanie. Teraz myślę, że chyba lepiej wylać chudziak i dopiero wtedy murować wszystkie ściany.
Pozdrawiam.

Depi
17-04-2009, 09:13
Hmnmm - czyżbyś korzystał z usług tego samego architekta, co ja? Historia brzmi dziwnie znajomo, z tym, że mój jeszcze uparcie pragnął mnie przekonać, że to, co ja narysowałem (tak jak u Ciebie miał tylko to ubrac w formę projektu) jest do bani i on to zrobi lepiej. Dramat.

Ad rem: nie widzę specjalnie zysków z wylewania chudziaka na koniec, choć wiem, że niektórzy tak robią. Zdaje się, że twierdzą, że tak łatwiej wysokość pomieszczeń złapać, ale do mnie to nie trafia. Dominujące jest zdecydowanie (przynajmniej w moich okolicach) wylewanie chudziaka od razu po wymurowaniu ścian fundamentowych i obsypaniu ich.

himlaje
19-04-2009, 08:18
Ad rem: nie widzę specjalnie zysków z wylewania chudziaka na koniec, choć wiem, że niektórzy tak robią. Zdaje się, że twierdzą, że tak łatwiej wysokość pomieszczeń złapać, ale do mnie to nie trafia. Dominujące jest zdecydowanie (przynajmniej w moich okolicach) wylewanie chudziaka od razu po wymurowaniu ścian fundamentowych i obsypaniu ich.
No własnie niedaleko mnie jest wybudowany dom do stanu surowego i też nie ma ani instalacji kanalizacyjnych ani chudziaka, nie mówiąc oczywiście o ściankach działowych, których też nie ma.

A odnośnie scianek działowych, to napiszcie może, kto z czego u siebie budował ścianki działowe na parterze i na poddaszu (o ile ma poddasze) - bo tam czasami jest używany inny budulec.

19-04-2009, 09:21
w wiekszości cegła dziurawkowa o wiekszym module /tak jakby 4 normalne cegły połaczone w jedną/ - 12 cm
tam gdzie liczył sie kazdy centymetr /pomiędzy łazienka, a kuchnią i na klatce schodowej/ - cegła pełna gr 6 cm
na strychu BK gr 12 cm

pierwek
20-04-2009, 14:18
Napisałem "pewnie" bo ekstrapoluje swoje doświadczenia ze zwykłym pustakiem ceramicznym na materiał jeszcze bardziej kruchy. Ja rozumiem, że Ty budujesz z Porothermu i dlatego, jak praktycznie każdy Polak, bierzesz sobie za punkt na honorze bronić tego wyboru jak okopów św. Trójcy? Dla mnie to koszmar i porażka. Żeby nie było, że tylko moje kołki się w tym nie trzymają, to wszyscy fachowcy mają tak samo - elektrycy, gipskartoniarze itp.

Kołków nie trzeba wbijać, bo same wpadają - w tym jest problem. W gazobeton wbijam kołki, albo nawet same wkręty do szybkiego montażu i siedzą jak złoto. A w pustaku? Dramat. Zresztą jak może być inaczej, jak TAM JEST PUSTO??? :o

no cóż nie mam zamiaru przekonywać nikogo ze należy budować z PTH bo prawdę mówiąc mi to lotto... Napisałem że u mnie kołki nie wypadają - nawet jak trafię w pustkę - jakbyś choć raz wiercił w otynkowanej ścianie PTH to wiedziałbyś dlaczego i nie pisał takich rzeczy... No ale skoro WSZYSTKIM innym wpadają to może nie umieją wiercić? Albo ja jestem jakiś niesamowity farciarz? No ale tego ostatniego jakoś nie zauważyłem... :roll:

Nie wypowiadam się jak trzymają się kołki w zwykłych pustakach albo BK bo tego nie wiem (i nie próbuję ekstrapolować swoich doświadczeń z kruchego BK którym obniżałem gdzieś otwór drzwiowy) natomiast Ty jak typowy Polak wiesz lepiej ode mnie jak trzymają się kołki u mnie w domu ;) ...

podobnie jak jeden wujek który zawsze wie najlepiej kwitując czyjeś stwierdzenia niezmiennym "A co ty tam wiesz!". Aż przy jakimś rodzinnym obiadku skwitował tak stwierdzenie swojego brata, który w kłótni kategorycznie stwierdził, że doskonale wie kiedy są jego własne urodziny. :P