PDA

Zobacz pełną wersję : Poziom posadowienia a lustro wody



Bartt
18-09-2003, 18:27
Dostępne mi podręczniki czytelnie opisują zależność pomiędzy poziomem posadowienia fundamentów a typem podłoża
- niewysadzinowy min. 50cm
- wysadzinowy poniżej gł. przemarzania gruntu
milczą zaś o regułach związanych z poziomem wód gruntowych.

Jeśli ktoś je zna :) proszę o wspomożenie informacją lub stosownym linkiem

Konkretnie mam tak: 30cm humusu, 30cm piasków średnioziarnistych, reszta w głąb piski gruboziarniste (czyli bardzo OK :))
Niestety wiosną lustro wód gruntowych na poziomie 70-80cm.

1 - Pytanie jak najniżej można posadowić fundament.
2 - Co zmienić w jego konstrukcji by ew. móc posadowić go głębiej (np. ławy zastąpić płytą fundamentową?...)

Szykuję się do merytorycznej dyskusji z konstruktorem i muszę mieć mocne podstawy i nie chcę by mnie zagadał wykorzystując brak wiedzy 8)

Z góry dziękuję za konkrety :)

ZbyszekW
19-09-2003, 10:53
Cześć,

Ja mam 30cm humus, 30 cm piasek i później glina, woda na wiosnę na -10 cm. W/g projektu posadowienie jest na -0,5 i obsypanie ziemią do +0,6.

Nie wiem na ile to ważne - wierzch ław jest właśnie na -0,10 czyli na poziomie lustra wody.

mrucz@k
19-09-2003, 11:08
PN-81/B-03020:

Głębokość posadowienia powinna spełniać następujące warunki:

a) zagłębienie podstawy fundamentu w stosunku do powierzchni przyległego terenu nie powinno być mniejsze niż 0,5 m; projektowanie zagłębienia mniejszego niż 0,5 m wymaga uzasadnienia,

b) w gruntach wysadzinowych głębokość posadowienia nie powinna być mniejsza od umownej głębokości przemarzania hz, którą należy przyjmować zgodnie z rys. 1, dla danej części kraju; głębokość przemarzania należy mierzyć od poziomu projektowanego terenu lub posadzki piwnic w nieogrzewanych budynkach; Do gruntów wysadzinowych zalicza się wszystkie grunty zawierające więcej niż 10% cząstek o średnicy zastępczej mniejszej niż 0,02 mm oraz wszystkie grunty organiczne,

c) przy posadowieniu poniżej poziomu piezometrycznego wód gruntowych składowa pionowa (skierowana do góry) ciśnienia spływowego j nie powinna przekraczać (patrz norma); wymaganie to obowiązuje również w okresie wykonywania robót fundamentowych,

d) przy występowaniu w podłożu gruntów pęczniejących lub warunków sprzyjających wysychaniu, nawilgacaniu lub zamarzaniu gruntów spoistych, należy stosować odpowiednie środki zabezpieczające.