PDA

Zobacz pełną wersję : Młotowiertarka vs wiertarka z udarem



remx
28-05-2008, 10:52
Czym się różnią między sobą

Sad Ripper
28-05-2008, 10:59
wiertarka z udarem to taka, która ma funkcję wiercenia z udarem, a młotowiertarka, to taka, która prócz tego, że wierci z udarem, może również służyć za młot pneumatyczny (choć energia pojedynczego uderzenia nie jest piorunująca, to ta fukcja jest superprzydatna) - czyli można nią dłutować, a dłuto sie nie obraca, tylko uderza.

pzdr
sad ripper

bladyy78
28-05-2008, 11:04
Młoto- wiertarką nieporównywalnie lepiej się wierci w betonie ( nawet tymi najtańszymi wiercenie w betonie to przyjemność) ma tez ona funkcje kucia, ale też jest większa i cięższa, wiertarka z udarem możesz zaś używać w codziennym majsterkowaniu do wiercenia w drewnie w metalu i betonie.
Wiec wszystko zależy do czego potrzebujesz jak do drobnych prac to wystarczy wiertarka a jak tylko do wiercenia w betonie to polecam młoto-wiertarke.

retrofood
28-05-2008, 11:09
różnica jest zasadnicza: przy wiertarce z udarem ruch wiertła "do tyłu" jest szybki, a "do przodu" wolniejszy. przy młotowiertarce - odwrotnie. Dzięki temu wiercenie jest zupełnie inne.

futrzak 61
28-05-2008, 17:55
Witam. Młotowiertarki mają udar pneumatyczny a wiertarki z udarem mechaniczny (choć te z wyższych półek też miewają pneumatyczny). Z tego względu inna też jest technika wiercenia w betonie. Przy wierceniu młotowiertarką wystarczy ją lekko dociskać i wiertło "samo" wchodzi w beton, a przy wiertarce z udarem trzeba niestety używać dość dużo siły.Pozdrawiam.

PeZet
28-05-2008, 19:21
Kupiłem młotowiertarkę w hipermarkecie, chyba najtańszą, duża moc - jest rewelacyjna, niezniszczalna i wszystko co moi szanowni przedmówcy napisali, znajduje u mnie potwierdzenie: zarówno w kwestii ciężaru jak i radości :D dłubania w betonie bez wysiłku, bo wiertło samo wchodzi. Nowe doświadczenie, euforia, bo wcześniej tylko wiertarką z udarem wierciłem i, cóż, żyłem w nieświadomości - dopiero młotowiertarka otworzyła mi oczy na możliwości obróbki betonu. :P Teraz mam jedno i drugie i - znów przedmówcy moi pięknie to ujęli - są zadania lżejsze, do których młotowiertarka jest zbyt masywna, ale są i takie, kiedy utrzymanie jej ciężaru jest jedynym trudem jaki trzeba podjąć, bo reszta czyni się niejako samoistnie. Oto młotopoezja.

futrzak 61
28-05-2008, 19:29
:o :o :o Nie wiedziałem, że można tak poetycko o młotowiertarce :D :D :D Pozdrawiam.

GosiaIAdam
28-05-2008, 19:50
Hej!

Nie do końca na temat, ale mimo wszystko polecam wątek który kiedyś założyłem na temat młotowiertarki - http://forum.muratordom.pl/post2464530.htm.
Ja wybrałem z tych dwóch Boscha i nie żałuje, można robić jedną ręką :)

I jeszcze jedna różnica - większość wiertarek ma uchwyt na wiertła z okrągłą końcówką, natomiast większość młotowiertarek jest na wiertła SDS-plus. Aby używać w nich normalnych okrągłych wierteł, trzeba dodatkowy adapter (zwykle - drugi uchwyt z mocowaniem na sds-plus).

Bigbeat
29-05-2008, 17:06
Potwierdzam poetyckie słowa PeZet-a: najtańsza młotowiertarka z hipermarketu była chyba pierwszym elektronarzędziem, które kupiłem na budowę. Przez ponad półtora roku mniej i bardziej intensywnego używania sprawdziała się znakomicie, pozwoliła zaoszczędzić mnóstwo czasu (choć, zanim poznałem jej zabójcze możliwości, udało mi się rozwalić parę bloczków z silki - tak, ze wiertło przeleciało przez ścianę ;) ), no i uchroniła mnie przed wylaniem litrów potu - bo tym, oprócz czasu wiercenia, różni się wiercenie w dobrym betonie młotowiertarką w porównaniu ze zwykłym udarem.
Dla młotowiertarki beton jest takim samym masełkiem, jak dla zwykłego udaru cegła.