PDA

Zobacz pełną wersję : Rury do GWC



tokas
29-05-2008, 15:43
Ława na poziomie - 80 cm do - 40 cm poniżej poziomu.
Ściana fundamentowa z 7 bloczków M6
I tu pytanie. Na jakim poziomie umiescić rury do GWC przy przejsciu przez bloczki M6. Srednica rury to 16 cm.
Spad bedzie w kierunku czerpnii.

pluszku
30-05-2008, 11:07
No to wiele miejsca nie zostało. Zostawiasz 1 bloczek nad ławą (bo miedzy ława a murem fundametowym dajesz izolacje i lepiej by tam jakis przerw nie było). I tak wyjdziesz z rura 10 cm ppt wiec raczej dosc płytko.

banko
10-02-2009, 16:42
Na jakiej wysokości najlepiej wejść do budynku rurami od GWC. Czy pod ławami i kolanami w górę czy może w ścianie fundamentowej na głębokości 30-40 cm pod powiezchnia ziemi i ze spadkiem powiedzmy 2% w kierunku czerpni układać rury?? jakie śa za i przeciw obu rozwiązań?? Jeśli wejdę pod ławą to już 1,5 metra jeśli zakładam spadek 2% w kierunku czerpni i długość rury około 50m to koniec rury wypada gdzieś około 2,5 pod poziomem terenu, a tam już napewno mam wodę. Co proponujecie w takiej sytuacji??

lazik
10-02-2009, 17:34
Jak układałem swojego rurowca to dolny końcowy punkt miałem około 2,20 a wychodzący 1,40 (wariant pod ławą). Wody w wykopie miałem z 20-30 cm i do tego jeszcze lało jak chol... . Koniec końców wszystko zasypane i do dnia dzisiejszego działa.

banko
10-02-2009, 18:16
Czyli że rura leżała w wodzie??
Powiedz jakich rur używałeś i jakiego rodzaju uszczelnień na połączeniu tych rur.

lazik
10-02-2009, 18:32
Czyli że rura leżała w wodzie??
Powiedz jakich rur używałeś i jakiego rodzaju uszczelnień na połączeniu tych rur.
Normalnych kanalizacyjnych o najcieńszej ściance. Dodatkowo nie uszczelniałem - na razie do środka nic nie wcieka. Jak zacznie to wtedy będę się martwił.

banko
10-02-2009, 18:36
A jakie najcieńsze ścianki udał Ci się znaleźć i czy możesz podać firmę lub nazwę tej rury??

Pracuś80
10-02-2009, 22:40
W tym momencie wykonuje drenaż na działce, czy mogę korzystając z wykopów pod drenaż umieścić w nich rury od GWC. Czy obie instalacje mogą być w tym samym wykopie. Rury od GWC jakoś bym uszczelnił przed wodą z drenażu.
Co myślicie o takim rozwiązaniu? To takie dwie pieczenie na jednym ogniu:)

przemi
10-02-2009, 23:03
Tokaś
Montujesz rekuperator, czy jedynie GWC?
Co do przejścia przez fundament, to ja bym jeśli już kopać pod ławą, to głęboko, lepiej żeby się miała ona na czym opierać, a nie wisieć w powietrzu, bo czym się może skończyć takie zabranie jej podparcia to nie muszę chyba tłumaczyć :(.
Ja osobiście wszedł bym przez ścianę fundamentową, ocieplając rurę od góry tam gdzie już nie ma wystarczającej ilości ziemi kładąc styropian.

lazik
10-02-2009, 23:33
A jakie najcieńsze ścianki udał Ci się znaleźć i czy możesz podać firmę lub nazwę tej rury??
Właśnie tego nie pamiętam. Ścianka była 3,2 lub 3,9 mm - najcieńsza jaką znalazłem dla zewnętrznej kanalizacyjnej. Wszystkie rury po 6m długości ułożone w 4 rzędowym Tichelmanie o nitce 18m.

lazik
10-02-2009, 23:37
W tym momencie wykonuje drenaż na działce, czy mogę korzystając z wykopów pod drenaż umieścić w nich rury od GWC. Czy obie instalacje mogą być w tym samym wykopie. Rury od GWC jakoś bym uszczelnił przed wodą z drenażu.
Co myślicie o takim rozwiązaniu? To takie dwie pieczenie na jednym ogniu:)
Ogólnie to dla rurowca jak jest woda w gruncie to lepiej jakby jej nie było. Drenaż o tyle może być niekorzystny że może wpływać na wymianę gruntu z włłaściwymi rurami. Trzeba by było zachować 1-1,5m odstępu pomiędzy nitką GWC a drenażu.

lazik
10-02-2009, 23:38
Tokaś
Montujesz rekuperator, czy jedynie GWC?
Co do przejścia przez fundament, to ja bym jeśli już kopać pod ławą, to głęboko, lepiej żeby się miała ona na czym opierać, a nie wisieć w powietrzu, bo czym się może skończyć takie zabranie jej podparcia to nie muszę chyba tłumaczyć :(.
Ja osobiście wszedł bym przez ścianę fundamentową, ocieplając rurę od góry tam gdzie już nie ma wystarczającej ilości ziemi kładąc styropian.
A co to za zabranie podparcia na długości 20cm? Do tego wszystko zasypane. Ludzi stawiają domy na balach a ty martwisz się 20 cm?

Igrek
12-02-2009, 00:54
także myślę o gwc działka-piasek do głębokości ok 1,5-1,6m (wyszło przy kopaniu ławy), czy ewentualne "zakręty" na całym systemie( na prostej nie wyda na działce) bardzo obniżają skuteczność?
czy rury polecane do gwc + reku są drogie? czy ktoś może coś wspomnieć o producentach,? mile widziane na pw jakieś hurtownie z okolic Tarczyn, Pruszków, Grodzisk Maz.

Depi
12-02-2009, 09:04
1. Ławie się nic nie stanie, jak pod nią dasz rurę - co to za głupoty? :o
2. Moim zdaniem lepiej dać pod ławą, niż robić przepust przez ścianę fund - kwestia temperatury. Im głębiej puścisz tę rurę, tym lepiej.
3. Dedykowane rury do GWC są WŚCIEKLE drogie.

Igrek
12-02-2009, 11:21
3. Dedykowane rury do GWC są WŚCIEKLE drogie.

a jakie macie doświadczenia z gwc ze zwykłymi? oczywiście producenci dedykowanych straszą że większe opory powietrza, bakterie etc.

banko
15-02-2009, 20:47
Podobno jeśli rury leżą w wodach gruntowych to lepsza wymiana temperatury następuje. A ma ktoś patent aby do rury nie wlewała się woda?? Mam na myśli rury kanalizacyjne czy taka standardowa uszczelka wystarczy bo wydaje mi sie że nie bardzo. Czym uszczelnialiście połączenia rur w swoich GWC??
Czy warto zrobic rurowca ze zwykłej rury a powiedzmy ostatnie 6-8 m z rur REHAU. W końcu co się tam ma zabić (bakterie)to się zabije nieważne czy na 50 czy na 8 metrach??

pkm
15-02-2009, 21:36
Mam pytanie jezeli układacie rury w wodzie to jak pozbywacie się wody która wydziela się podczas działania GWC? W gruncie gdy poziom wody jest niższy od poziomu posadowienia rur GWC można zastosować coś w kształcie studni chłonnej, a co przy wysokim poziomie wody??

edde
15-02-2009, 21:41
np. spadek w stronę budynku, wejście GWC do piwnicy, odprowadzenie skroplin do kanalizy

pkm
15-02-2009, 21:52
Aco jeśli nastąpi nieszczelność na długości GWC i woda zacznie napływać do wymiennika?

banko
15-02-2009, 22:00
A jeśli nie ma piwnicy?? Jest jakieś inne wyjście??

pkm
15-02-2009, 22:24
Jeśli jest wysoki poziom wod to pozostaje tylko wypomowywanie...gdzieś ponoć tak to rozwiazuja, montowana jest studzienka, a spad jest w kierunku czerpni.

edde
15-02-2009, 22:50
A jeśli nie ma piwnicy?? Jest jakieś inne wyjście??

nad tym się nie zastanawiałem, bo mam piwnice z kanalizą a reku miałby być nad poddaszem


Aco jeśli nastąpi nieszczelność na długości GWC i woda zacznie napływać do wymiennika?

czy wymiennik (reku) chcesz montować poniżej poziomu wejścia do budynku rury od reku? :o

pkm
15-02-2009, 23:08
To jakby nie ma znaczenia, ale jeśli odpływ skroplin będzie w kierunku budynku do instalacji kanalizacyjnej to przy fatalnym zbiegu okoliczności szambo mozesz mieć pełne bardzo szybko....jeśli nastapi nieszczelność.
Pozatym odprowadzenie skroplin do kanalizy nie będzie łatwe ze względu na konieczność znacznego zaniżenia poziomu kanalizacji (chcąc odprowadzić te skropliny), a co za tym idzie zbiornika.

lazik
16-02-2009, 00:07
Ja mam to tak zrobione, że przy spadek jest w kierunku czerpni i na końcu mam trójnik. W górę idzie odnoga wiadomo do czerpni a w dół metr rury fi200 zakończonej zaślepką. Cały kondensat z GWC powinien właśnie tam się gromadzić. W tej rurze końcowej mam dodatkowo pompkę zanurzeniową która ma wypompowywać nadmiar wody. Jak narazie wszystko działa OK.

edde
16-02-2009, 09:59
To jakby nie ma znaczenia, ale jeśli odpływ skroplin będzie w kierunku budynku do instalacji kanalizacyjnej to przy fatalnym zbiegu okoliczności szambo mozesz mieć pełne bardzo szybko....jeśli nastapi nieszczelność.
Pozatym odprowadzenie skroplin do kanalizy nie będzie łatwe ze względu na konieczność znacznego zaniżenia poziomu kanalizacji (chcąc odprowadzić te skropliny), a co za tym idzie zbiornika.

widzisz, mi to nie grozi, piwnica skanalizowana na takim poziomie, że spokojnie odprowadzę skropliny, nie muszę nic zaniżać, a nie mam szamba tylko kanalizę miejską

przemi
16-02-2009, 11:00
1. Ławie się nic nie stanie, jak pod nią dasz rurę - co to za głupoty? :o
2. Moim zdaniem lepiej dać pod ławą, niż robić przepust przez ścianę fund - kwestia temperatury. Im głębiej puścisz tę rurę, tym lepiej.
3. Dedykowane rury do GWC są WŚCIEKLE drogie.

Zgodzę się z Tobą w 100% co do ceny rurek do GWC i co do p.2 im niżej tym lepiej.
Co zaś się tyczy głupot, to wszystko zależy z jakim gruntem mamy do czynienia, jeśli ktoś ma wysokie wody gruntowe sięgające ławy to może być problem, a mianowicie jeśli kopiesz dziurę na rurki, a nie wykopiesz tego przecież o szerokości 20cm tylko znaaaacznie szerzej i robisz przejście pod ławą, to naruszasz spoistość gruntu. Jeśli wody są wysoko, to będą spod ław przenikać do stref o mniejszej spoistości gruntu - czyli na całą długość i szerokość dziury wykopanej pod ułożenie GWC, a wraz z tą wodą migrują cząstki gruntu - iły, glina itp. W efekcie za kilka czy kilkanaście lat - a domu nie budujemy na 2 lata mamy piękne rozluźnienie spoistości gruntu na całkiem nie małym odcinku fundamentu i to juz może być niebezpieczne. To podobnie jakby ktoś ułożył odwodnienie zaraz przy fundamencie, a poniżej ławy - wymycie podparcia ław 100% - co w efekcie - trochę wyobraźni.

banko
19-02-2009, 23:11
Podobno jeśli rury leżą w wodach gruntowych to lepsza wymiana temperatury następuje. A ma ktoś patent aby do rury nie wlewała się woda?? Mam na myśli rury kanalizacyjne czy taka standardowa uszczelka wystarczy bo wydaje mi sie że nie bardzo. Czym uszczelnialiście połączenia rur w swoich GWC??
Czy warto zrobic rurowca ze zwykłej rury a powiedzmy ostatnie 6-8 m z rur REHAU. W końcu co się tam ma zabić (bakterie)to się zabije nieważne czy na 50 czy na 8 metrach??

Karas123
27-09-2010, 20:22
Witam, korzystając z okazji chciałbym położyć rury do GWC, które "może" kiedyś wykorzystam :)
W przyszłym tyg będą mi podłączać wodę, w tym celu muszą przekopać ponad 60m podwórka. Grunt na działce to piasek, jest duży spadek i sucho, brak wód gruntowych.
Jaką polecacie średnicę rur dla domu o kubaturze 993,0 m3 ( http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-orchideach/m3f01a0b85bb23 )
Czy dać te 60mb, czy więcej lub mniej?