PDA

Zobacz pełną wersję : czy to już jest mostek termiczny?



magmi
19-09-2003, 11:12
Już za parę dni, za dni parę... będziemy kopać dziurę pod fundamenty. A mnie naszły wątpliwości do do pewnych rozwiązań w projekcie.
A konkretnie - do do cokołu (i wieńca).

Ściany zewnętrzne mają być z Porothermu 44 na zaprawie ciepłochronnej, dla takiej ściany wg producenta U=31W/(m2*K).
Ściany fundamentowe są trójwarstwowe (bloczek 25cm+styropian 5cm +bloczek 12cm).
No i teraz ten nieszczęsny cokół: nad poziomem gruntu zewnętrzna warstwa bloczków ma być zastąpiona cegłą klinkierową. Podłoga na gruncie jest niżej, niż kończy się cokół - a co za tym idzie, ta trójwarstwowa ściana fundamentowa jest przedłużona na kawałek ściany zewnętrznej jako Porotherm 25+ styropian 5cm + cegła klinkierowa. W miejscu, gdzie cokół się kończy, zaczyna się Porotherm 44.
Naszły mnie obawy, że na tym krótkim trójwarstwowym odcinku cokołu powyżej podłogi powstanie mostek cieplny i ściana będzie się wychładzać przy podłodze. Wstukałam te dane w w program Muratora. Wyszło U=45.

No i teraz moje pytanie - przejmować się tym czy nie? Czy taka różnica (dla całej ściany U=31 - pomijam okna oczywiście - a dla kawałka przy podłodze U=45) jest OK czy to już mostek cieplny?

Dodam, że moją pierwszą myślą było obniżenie cokołu i danie PTH 44 od razu od poziomu wylewki na gruncie. Ale poniewać podłoga jest bardzo nisko, cokół wyszedłby tylko 20cm i nasz wykonawca odradza takie rozwiązanie. Z kolei jego propozycja - poniesienie podłogi na gruncie do wysokości cokołu - nie odpowiada nam, bo chcemy mieć jak najmniejszą różnicę między podłogą w domu i poziomem gruntu.
Może jakieś sugestie?

magmi
19-09-2003, 14:13
Ja wiem, że przez ten cały opis trudno przebrnąć :roll:, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie o co chodzi na jego podstawie. Ale może jednak ktoś się wypowie? :cry:

gaga2
19-09-2003, 14:27
Magmi - nie wiem czy moja porada jest prawidłowa. :wink:
Jako laik w tych sprawach pamiętam tylko że u nas też był problem z U dla cokolika (i części ścian wyłożonych klinkierem od zewnątrz dla ozdoby). Nasz architekt zaproponował, żeby w tym miejscu zamiast styropianiu zwykłego dać styropian ekstrudowany - to polepsza podobno parametry izolacyjne ściany. W projekcie wygląda to tak: ściana trójwarstwowa fundamentów od zewnątrz wyłożona jest folią do poziomu gruntu, potem na tej folii stanie reszta ściany fundamentowej, tj. od licząc od zewnątrz: cokół klinkierowy gr. 5,5 cm, styropian ekstrudowany 10 cm, wieniec betonowy 25 cm; cały ten "murek" ma wysokość 30 cm. Dopiero na tym murku zaczyna się właściwa ściana zewnętrzna. Poziom zero posadzki jest 30 cm nad wysokością gruntu.
Pozdrawiam,
gaga2

magmi
19-09-2003, 14:32
Dzięki Gaga. Z tego co rozumiem, Twój cokół kończy się równo z poziomem podłogi, a dalej jest już "normalna" ściana zewnętrzna?

U nas jest trochę inaczej: cokół kończy się wyżej niż poziom podłogi na gruncie, a na tym odcinku powyżej podłogi bloczek betonowy zostaje zastąpiony Porothermem 25. Dopiero wyżej, nad cokołem, ma być Porotherm 44. No i właśnie o ten odcinek nad podłogą mi chodzi - czy tu nie będzie za dużo ciepełka uciekać, bo styropianu tylko 5cm i na to cegła klinkierowa 12cm...

gaga2
19-09-2003, 14:35
Hmm, coś pokręciłam... U mnie też poziom podłogi nie jest zrównany z wysokością cokolika. Muszę zajrzeć do projektu.
jednak nie powinnam się wypowiadać na tematy budowlane... :(
pozdrawiam,
gaga2

am00
19-09-2003, 15:12
Nie wiem czy to ma sens, ale może dać Porotherm 18,8 zamiast 25, miałbyś o 6cm styropianu więcej, albo dać cienką klinkierową.

FREDY
19-09-2003, 22:12
Proponuje Ci zastąpić w tym fragmencie przy podłodze Porotherm25 Porotonem 24. Uzyskasz poprawę parametrów cieplnych ponieważ Poroton24 ma znacznie lepszy współczynnik cieplny niż Porotherm 25 ( ma inaczej ustawione przegrody - tzn prostopadle). Dodatkowo uzyskasz jeszcze 1cm na ocieplenie. Będziesz miała wtedy 6cm które warto wypełnić izolacją cieplną o małej lambda ( twardy styropian FS20 ( ok 0.036) lub lepiej styrodur ( ok. 0.033) , ewentualnie wełną np Polterm Max Gulifibera ( 0.034). Takie rozwiązanie da Ci około U=0.32.
Powodzenia - a tak a propo nie lepiej pociągnąć ścianę 3warstwową do końca i dać ocieplenie np. 12 cm? [?][/quote]

anpi
20-09-2003, 08:13
A może zbudować od samego dołu z porothermu 44, a zamiast cegieł klinkierowych obłożyć cokół płytkami przypominającymi cegłe klinkierową?

gaga2
20-09-2003, 13:23
Zajrzałam do projektu - i jest tak jak pisałam od początku - czyli poziom podłogi kończy się na wysokości cokolika. Sytuacja jest inna na tych scianach, które są całe obłożone klinkierem. Wszystkie ściany fundamentowe powyżej poziomu terenu zamiast zwykłego styropianu FS 20 mają styropian ekstrudowany - i o takim rozwiązaniu myślałam w Twoim przypadku. Zamiana styropianu FS 20 na ekstrudowany polepszyła parametry cieplne tego odcinka ściany. To zbiega się z poradą FREDY. (zamiana rodzaju styropianu).
Co do płytek klinkierowych lub cegły klinkierowej - była już burzliwa dyskusja na ten temat. Wolę się już nie wypowiadać. :)
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12784&highlight=klinkier
Pozdrawiam,
gaga2

magmi
20-09-2003, 21:15
Dziękuję Wam wszystkim za rady.


Nie wiem czy to ma sens, ale może dać Porotherm 18,8 zamiast 25, miałbyś o 6cm styropianu więcej, albo dać cienką klinkierową.
Tego chyba nie możemy zrobić, choć też mi przemknął taki pomysł - ale poza parametrami cieplnymi musimy patrzeć na konstrukcyjne. Na tej trójwarstwowej ścianie opiera się cała ściana grubości 44 cm - chyba nie można tak sobie dowolnie zmieniać grubości wartsw konstrukcyjnych.


A może zbudować od samego dołu z porothermu 44, a zamiast cegieł klinkierowych obłożyć cokół płytkami przypominającymi cegłe klinkierową?
Myślałam o tym żeby dać od razu od podłogiPTH44 - z tym że cokól robi się wtedy baaardzo niziutki (15cm) - wykonaca odradza takie rozwiązanie (nie jestem pewna czy słusznie?). Natomiast "markowanie" wyższego cokołu płytkami na PTH44 nie da się zrobić - ściana nad cokołem jest wysunięta o 2cm, nie wyglądałoby to dobrze.

Zainteresowało mnie to co napisali Gaga i Fredy o styrodurze i Porotonie - muszę poszukać coś więcej o tych materiałach.

Dziękuję wszystkim za odzew! :)

P.S. Gaga, a jaki wysoki masz cokół? Jaką masz różnicę między poziomem podłogi w domu a poziomem gruntu?

20-09-2003, 21:28
I wlasnie tak to wyglada, jak sie baba bierze za budowanie. Przede wszystkim liczy sie wysokosc cokolika, a sprawy konstrukcyjne i izolacyjne baba ma w d....!

magmi
20-09-2003, 21:48
Czy to do mnie :o ? Czy to o mnie? :o :o
Własnie dlatego, że nie mam tych spraw w d..., jak szanowny Gość raczył się wyrazić, napisałam post z prośbą o radę.
A co do baby która bierze się do budowy - dodam tylko, że zaniepokoiłam się ewentualnym mostkiem cieplnym przy podłodze, na który nie zwrócił uwagi ani projektant (facet), ani kierownik budowy (facet), ani szef ekipy wykonawczej (facet), ani mój własny mąż (facet bez dwóch zdań).
Pozdrawiam.

Krystian
20-09-2003, 22:34
I wlasnie tak to wyglada, jak sie baba bierze za budowanie. Przede wszystkim liczy sie wysokosc cokolika, a sprawy konstrukcyjne i izolacyjne baba ma w d....!

gościu - może coś sensownego doradzisz zamiast pisać bzdury... :evil:

Krystian
20-09-2003, 22:56
Jeżeli nie chcesz za bardzo zmieniać grubości warstw konstrukcyjnych to spróbuj tak:
- cokolik z klinkieru wysuń 2cm na zewnątrz( tylko jeżeli Twoja cegła jest pełna powyżej 2cm od lica),
- zwiększ izolację do 7cm,
- na to porotherm 44 (25+7+12=44)

Po naszkicowaniu ścian wg Twojego opisu na razie nic sensowniejszego nie przychodzi mi do głowy... :-?

gaga2
21-09-2003, 21:20
magmi
wysokość cokołu =wysokość wierzchniej warstwy podłogi na gruncie=30 cm. czyli stan 0 jest na wysokości 30 cm od poziomu gruntu.
Pozdrawiam,
gaga2

GRom
22-09-2003, 06:41
Powiem krótko :o :lol:
Daj jak wcześniej radzili polistyren ekstrudowany zamiast styropianu, jak się zastanowić to można jeszcze dać warstwe od srodka, a cokolik możesz wymurować z połówek klinkierowych.

Szadam
22-09-2003, 08:20
A ja mam tak: Fundament ocieplony od zewnątrz styropiwnem, potem 2 warstwy porotherm 38 zlicowany od wewnątrz z 44. Ok 14 cm pierwszej awrstwy od wewnątrz zabrały ocieplenia i posadzki. Na zewnątrz 4 cm styropianu i płytka klinkierowa. Wygląda OK. I cokół jest fajnie podcięty pod resztą ściany.

magmi
22-09-2003, 09:31
To jeszcze małe pytanko: jaka jest różnica U pomiędzy styropianem zwykłym a styropianem ekstrudowanym? Czy to to samo co styrodur? :o

I jeszcze: jak samemu obliczyć U dla całej ściany trójwarstwowej?