PDA

Zobacz pełną wersję : obsypka z wysiewki



Andrzej z Wadowic
02-06-2008, 08:56
Zastanawiam się czy obsypanie z zewnątrz fundamentu wysiewką z kamieniołomu (pył kamienny pomieszany z coś jakby żwirem) bedzie dobrym rozwiazaniem. Obsypka ma zapewnic możliwość spływu ewentualnej wody deszczowej z otoczenia ściany fundamentowej do rury drenarskiej osadzonej w warstwie żwiru i zawiniętej geowłóniną. Wysiewka co zauważyłem stosunkowo długo pozbywa się wody i mozno zbija a bedac ciagle zawilgocona moze utrudniac przedostawanie sie wody deszczowej do drenażu. Wysiewkę mam prawie za darmo, ale z drugiej strony nie chce przez oszczednosci błędnie wykonac system drenażowy. Grunt rodzimy to gleba ilasta. Budynek niepodpiwniczony ale bedzie narazony na spływ wody deszczowej z sasiedniej wyżej połozonej działki

pierwek
02-06-2008, 09:05
z tego co opisujesz nie nadaje się - warstwa powinna jak najszybciej przepuszczać wodę czyli nadawałby się bardzo gruby żwir - w zasadzie małe kamyki a to co możesz dostać po jakimś czasie utworzy warstwę nieprzepuszczalną jak ten pył osiądzie na geowłókninie

Aga-Białystok
16-10-2009, 13:46
Podnoszę temat - co najlepsze jest na obsypkę wokól fundamentów? Póki co rozplantowalismy czarnoziem i okopaliśmy podmurówkę troszkę poniżej poziomu lepika, zostawić czy zasypać na zimę żwirem? (wiosną 2010 zabieramy się za temat ogrodu i odwodnienia)

Tom_B2
23-10-2011, 18:45
Witam!
Ja również wykorzystałem wspomnianą wyżej wysiewkę z kamieniołomu. Użyłem jej do wypełnienia fundamentów wewnątrz. Tak wypełniony fundament ( warstwa ok 60cm) mam zamiar zostawić do wiosny. Wysiewka nie była zagęszczana mechanicznie. Czy konieczne jest ubijanie skoczkiem? czy może ten materiał się samoczynnie zagęści tak pozostawiony do wiosny. Po zimie planuje dokupić pospółki i to dopiero zagęścić mechanicznie przed wykonanie chudego betonu.
Proszę o cenne uwagi dotyczące wykorzystania wysiewki

Krzych82
03-01-2018, 22:49
Witam
zastanawiam się nad zasypaniem fundamentów właśnie wsiewką z kamieniołomu. Czy jest ktoś kto zastosował ten materiał i mógłby się podzielić spostrzeżeniami na ten temat ?
Czy ten materiał nadaje się do tego celu ?