PDA

Zobacz pełną wersję : dachówka z kominkiem wentylacyjnym ? PILNE



jarte
02-06-2008, 14:32
Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne ( oprócz kominów murowanych) i chciałam kupić dachówki z kominkiem wentylacyjnym, ale Pan ze składu powiedział, ze te kominki nadają się tylko do odpowietzenia kanalizy, a nie nadają się jako zakończenie wentylacji pomieszczeń ( maja za małą średnicę i chyba złe zakończenie)i ze jak takie dam to mi kominiarz tego nie odbierze. Czy to prawda? czy wy wszystkie swoje przewody wentylacyjne ( nie mówię o odpowietrzeniu kanalizy, robiliście jako murowane? I jak to jest z tym kominiarzem i oczywiście działaniem wentylacji potem. Ma ktoś doświadczenia?

Trociu
02-06-2008, 14:41
U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

TOMASZQS
02-06-2008, 20:02
Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne ( oprócz kominów murowanych) i chciałam kupić dachówki z kominkiem wentylacyjnym, ale Pan ze składu powiedział, ze te kominki nadają się tylko do odpowietzenia kanalizy, a nie nadają się jako zakończenie wentylacji pomieszczeń ( maja za małą średnicę i chyba złe zakończenie)i ze jak takie dam to mi kominiarz tego nie odbierze. Czy to prawda? czy wy wszystkie swoje przewody wentylacyjne ( nie mówię o odpowietrzeniu kanalizy, robiliście jako murowane? I jak to jest z tym kominiarzem i oczywiście działaniem wentylacji potem. Ma ktoś doświadczenia?

A czy Pan ze składu powiedział Ci, że są dwa rodzaje kominków, jeden rodzaj to sanitarny, a drugi wentylacyjny ? (choś z tego co pamiętam , nie każdy producent ma dwa rodzaje) ale jak najbardziej nadaje się on jako zakończenie pionu, a że panowie kominiarze mają jakieś obiekcje, to już inna para kaloszy..., jak znam życie kominiarz zaproponuje Ci taką beszczelną rurę z ocynku (lub innej stali) z kołnierzem uszczelniającym z blachy, rodem z dawnych budynków PGM, ja bym Ci radził kupić systemowe od producenta pokrycia

odaro
02-06-2008, 20:42
U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę

Barbossa
02-06-2008, 20:42
... a że panowie kominiarze mają jakieś obiekcje, to już inna para kaloszy..., jak znam życie kominiarz zaproponuje Ci taką beszczelną rurę z ocynku (lub innej stali) z kołnierzem uszczelniającym z blachy, rodem z dawnych budynków PGM...


cóż, opócz mizernego wyglądu propozycji zamiennej, kominiarze mają rację

Trociu
03-06-2008, 08:47
U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę
Jak tylko znajdę czas po budowie to podrzucę. Ewentualnie podaj majla - bedzie szybciej

odaro
03-06-2008, 09:14
U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę
Jak tylko znajdę czas po budowie to podrzucę. Ewentualnie podaj majla - bedzie szybciej


Mój taki jak w stopce

Trociu
03-06-2008, 15:37
U mnie pion wentylacyjny jest zakończony wywietrznikami. Tylko że nie takimi samymi jak dla odpowietrzenia kanalizy. Są niższe i jako wpięcie mają średnicę chyba z 9cm. Jak znajdę jakieś miejsce na serwerze, to wrzucę fotkę jak to wygląda.

Wrzuć fotkę ja też chętnie zobaczę
We wczesnym stadium budowy to wyglądało tak:

http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/P7173537.JPG

a od środka tak:

http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/P7123490.JPG

Potem to zostało spięte z kominem widocznym na 2 zdjęciu i ładnie obrobione

Barbossa
03-06-2008, 16:49
będziesz pewnie "płakał"

sSiwy12
03-06-2008, 16:59
będziesz pewnie "płakał"

Skąd ten tryb przypuszczający? Przecie to "pewnik" :roll:

odaro
03-06-2008, 17:35
będziesz pewnie "płakał"

Skąd ten tryb przypuszczający? Przecie to "pewnik" :roll:

Trociu źle Ci nie życzę ale koledzy mają rację

Czemu tak zrobiłeś że komin zakończyłeś pod pokryciem dachowym.

odaro
03-06-2008, 17:47
Odnalazłem swój post dlaczego tak nie należy robić jest tutaj (http://forum.muratordom.pl/jak-to-jest-z-tym-kominkami-wentylacyjnymi-w-dachowce,t104179.htm)

Ale od tego czasu sporo upłynęło i znalazłem sposób jak można zakończyć kanały wentylacyjne aby nie była to obrzydliwa stalowa rura.

Są to nasady kominowe Poujolait (http://www.poujoulat.com.pl/polska/tradinov.htm)

Byłem na prezentacji tej firmy i rozwiązanie to jest bardzo interesującej.

Specjalnie na Polski rynek mają przygotować nasadę na 3 kanały wentylacyjne.

We Francji wystarczają im na 2 kanały:)


Ciekawe jest to że praktycznie każdy kanał możesz zakończyć w kalenicy korzystając z nasad kalenicowych.

sSiwy12
03-06-2008, 17:55
Wcięło 1 wpis Barbossa :evil: Jestem niepocieszony :x

Barbossa
03-06-2008, 20:23
to miał być żart, ale przez szacun skasowałem, bo mógł być odebrany trochę inaczej

sSiwy12
04-06-2008, 08:08
Kiedy ja na takie "cóś" czekam :lol:
Ja tylko sprawiam takie wrażenie "mało kumatego na żarty".
Z ostatniego (tego skasowanego) śmiałem się naokoło głowy.
A ci, którzy nie rozumieją Twoich żartów - mają problem.
Pozdrawiam

jarte
04-06-2008, 09:04
dzięki za informacje, mój producent dachówki- bogener innovo 12 ma tylko kominki w=odpowietzrające do kanalizy do wentylacji nie znalazłam - choc pisza ze to wentylacyjny, jednak sprzedawca odradził. ten poujoulat jest interesujący

joannaj75
03-09-2008, 11:05
No i jak to u mnie bywa oczywiście dotknął mnie ten sam problem :
Dachówka Euronit do tego 3 kominki wentylacyjne zakupione
-dzwonię do Euronitu , Pan X mówi że tak można że się to stosuje i nikt reklamacji do tego im nie składał
-dzwonię do Schiedla ( bo mam pustaki wentylacyjne 3 komorowe ) mówią że nie można

Rozmawiam z ekipą mówią : robiliśmy już tak na kilku dachach i nie stwarza to problwemów nikt się nie skarżył

MOJE PYTANIE DO KOGOŚ KTO MA FAKTYCZNE POJĘCIE O TYM LUB JUŻ TEN TEMAT PRZEROBIŁ JAK JEST NAPRAWDĘ !??????

PROSZĘ O PILNĄ POMOC - bo nie wiem czy murować 3 komin czy taka wentylacja będzie działać?????

najbardziej jest wku.....ące to że skoro nie mają pewności Ci co to sprzedają to my - inwestorzy !musimy zostać doktorami w tej dziedzinie by sobie sami pomóc! bo od " specjalistaów " to nie ma jasnej odpowiedzi

jz
03-09-2008, 12:55
W przepisach jest wyraźnie napisane, że kanał wentylacyjny (taki kominowy) musi mieć min 2m długości od wlotu do wylotu (oczywiście dlatego, że przy takiej długości zaczyna działać jak należy). Im dłuższy tym lepszy.

Ja mam u siebie w projekcie 5 kominków wentylacyjnych na dachu. 2 są do odpowietrzenia kanalizacji, a 3 są użyte jako wentylacyjne do takich pomieszczeń jak: 2xgarderoba i mała pralnia, która jest połączona z łazienką (ale jest to osobne pomieszczenie). Łazienka podpięta jest pod pion wentylacyjny kominowy. Te 3 kominki na projekcie są zaznaczone jako "wywiewki wentylacyjne fi 160mm" i są umieszczone w takim miejscu, gdzie jest najdłuższa odległość od wlotu w suficie do dachu (dach kopertowy). Mimo wszystko ta odległość jest bardzo mała, tak na oko 50-100cm, ale pewny będę jak położą dachówkę. Tak jednak to zostało zaprojektowane. W garderobach taka wywieka może zostać, ale w pralni prawdopodobnie zamontuje dodatkowo wentylator jeśli będzie za nisko.

joannaj75
03-09-2008, 13:47
Czyli jeżeli ja mam 1 wlot w kuchni na parterze, i takim pionem idzie mi ten kanał do dachu gdzie następuje zaraz pod więźbą i nad watą przejście w dachuwkę z tym kominkiem wentylacyjnym a odległość od wlotu w kuchni do wylotu w dachówce jest powyżej 2 metrów to jest OK ????
Gdzie to dokładnie jest napisane w jakich przepisach ???
Bo ja znów słyszałam , że ważne jest 30 cm od połaci dachu :
Prawidłowe usytuowanie przewodów wentylacyjnych zgodnie z PN-89/B-1042
Jeżeli kąt nachylenia połaci dachowej jest nie większy niż 12 stopni wymiar B winien wynosić min.0,6m.
Przy dachach o kacie nachylenia powyżej 12 stopni i:
- pokryciu łatwo palnym wymiar B winien wynosić min. 0,6 m
- pokryciu niepalnym lub trudno palnym wymiar B winien wynosić min. 0,3 m a wymiar Aod kalenicy min. 1,0m.:( to teraz jak ktoś ma kanał went. w kuchni przy ścianie zew.to musi lecieć z kominem czasem na 1,50 m !!!! to chore

jz
03-09-2008, 13:58
W przepisach określających długości i przekroju przewodów kominowych.
W tym miejscu (http://www.e-dach.pl/1322_2693.htm) masz coś na ten temat.

Skoro na poddaszu nie da się zrobić aż 2m, to robi się tyle ile się da. Tak jak napisałem wcześniej w moim przykładzie. Garderoba nie musi mieć super wydajnej wentylacji. Gdybym miał w projekcie kuchnię na poddaszu, to z pewnością projektant podłączyłby ją pod komin wentylacyjny, a nie pod kominek wentylacyjny na dachówce (lub pod kominek, ale bardzo wysoki i o odpowiednim przekroju). Trzeba uważać po prostu na kuchnię i łazienkę.

joannaj75
03-09-2008, 14:08
Coś mi się jednak wydaje , że najważniejsze to są takie warunki :
* przewód wentylacyjny musi mieć przekrój co najmniej 0,016m2 , przewód okrągły musi mieć średnicę co najmniej 0,11m;
* odległość między górną krawędzią wlotu otworu wentylacyjnego a dolną krawędzią wylotu komina musi wynosić 2m. Na poddaszu jest to warunek bardzo trudny do spełnienia.
i Jeżeli są one spełnione to sobie można taki kanał wentylacyjny i zakończyć kominkiem , bo ważne by był przepływ strumienia powietrza i już a nie jakieś wyciaganie komina na 1,50 i ładowanie kasy w komin który i tak bedzie pełnił tę samą rolę co rozwiązanie z kominkiem , tyle że będzie bardziej ruszało firankami
Czy się mocno mylę ???

Poza tym dla każdego pomieszczenia jest inny przepływ powietrza wymagany i tak jak piszesz "jz" - dla kuchni z gazem zapewne jest on większy niż dla kuchni z oknem i płyta elektryczną bez gazu.Tak więc wcale nie musi być Hiper ciąg kominowy dla wentylacji kuchni na parterze, czy jak piszesz dla garderoby na poddaszu - .

odaro
03-09-2008, 20:33
No i jak to u mnie bywa oczywiście dotknął mnie ten sam problem :
Dachówka Euronit do tego 3 kominki wentylacyjne zakupione
-dzwonię do Euronitu , Pan X mówi że tak można że się to stosuje i nikt reklamacji do tego im nie składał
-dzwonię do Schiedla ( bo mam pustaki wentylacyjne 3 komorowe ) mówią że nie można

Rozmawiam z ekipą mówią : robiliśmy już tak na kilku dachach i nie stwarza to problwemów nikt się nie skarżył

MOJE PYTANIE DO KOGOŚ KTO MA FAKTYCZNE POJĘCIE O TYM LUB JUŻ TEN TEMAT PRZEROBIŁ JAK JEST NAPRAWDĘ !??????

PROSZĘ O PILNĄ POMOC - bo nie wiem czy murować 3 komin czy taka wentylacja będzie działać?????

najbardziej jest wku.....ące to że skoro nie mają pewności Ci co to sprzedają to my - inwestorzy !musimy zostać doktorami w tej dziedzinie by sobie sami pomóc! bo od " specjalistaów " to nie ma jasnej odpowiedzi

Rok temu straciłem trochę czasu aby zrozumieć o co jest grane.

Dopiero jak dobrze przyciśniesz doradce handlowego od dachówek firma nie ma znaczenia to okazuje się że komiki są do odpowietrzenia kanalizacji ale jak wszyscy by o tym wiedzieli to sprzedaż kominków wentylacyjnych znacznie by spadła a to jest najdroższy element ze wszystkich akcesoriów.
No i teraz rozumiesz :lol:

joannaj75
04-09-2008, 11:14
a ja juz problem przetrawiłam , wentylację sprawdziłam mam powyżej 3m od wlotu do wylotu a w łazience na poddaszu 1m to założę wentylatorek elektryczny taki na sznureczek, poza tym ta rura którą zakończony jest kominek ma średnicę 110 mm :) więc się mieści, sam kominek ma 30 cm wysokości.Dla wentylacji kuchni wystarczy jak nic.A to że nie bedzie ciagu,to bzdura, sprawdzałam i już w tej chwili jest.

odaro
04-09-2008, 18:44
a ja juz problem przetrawiłam , wentylację sprawdziłam mam powyżej 3m od wlotu do wylotu a w łazience na poddaszu 1m to założę wentylatorek elektryczny taki na sznureczek, poza tym ta rura którą zakończony jest kominek ma średnicę 110 mm :) więc się mieści, sam kominek ma 30 cm wysokości.Dla wentylacji kuchni wystarczy jak nic.A to że nie bedzie ciagu,to bzdura, sprawdzałam i już w tej chwili jest.

Jak wiesz lepiej to po co pytasz innych

joannaj75
05-09-2008, 08:16
hej odaro! gdyby nie porady innych nie doszłabym do wniosków teraz , droga do celu to zawsze trochę na początku droga pełna pytań i bładzenia po omacku ....:)
Dziękuję za rady

hugo
05-09-2008, 09:45
kominki wentylacyjne w dachówce nadaja się tylko do odpowietrzenia kanalizy, jako wentylacja nie sprawdzaja się, dlatego że zamiast wyciągać to wdmuchuja powietrze do środka.
pozdro
p.s.
dałem się namówić i teraz już jest klops

WaldekZ
05-09-2008, 10:29
kominki wentylacyjne w dachówce nadaja się tylko do odpowietrzenia kanalizy, jako wentylacja nie sprawdzaja się, dlatego że zamiast wyciągać to wdmuchuja powietrze do środka.
pozdro
p.s.
dałem się namówić i teraz już jest klops
Może więc ktoś poradzi, jak najlepiej wykonać ujście kanału wentylacyjnego ponad dachówkę, jeśli rozwiązania systemowe producentów dachówek nie nadają się?
Ja planuję Koramica E32 i faktycznie kominki systemowe, jakie oferują, nadają się chyba tylko do odpowietrzenia kanalizy (niewielki otwór zewnętrzny, niskie). To co zrobić? Wywalić nad dach rurę z nierdzewki, jak sugerowano w jednym z poprzednich postów?
Po dłuższym googlowaniu znalazłem co prawda rozwiązanie firmy Klober:
http://www.kloeber-home.de/pl/products.php?req=125
z możliwością dostosowania do różnych typów dachówek, ale też nie jestem przekonany, że "to jest to", poza tym ciężko kupić.
Prośba o poradę bardziej oświeconych w temacie... :wink:

Pozdrowienia
WaldekZ

odaro
05-09-2008, 10:48
[quote=hugo]
Może więc ktoś poradzi, jak najlepiej wykonać ujście kanału wentylacyjnego ponad dachówkę, jeśli rozwiązania systemowe producentów dachówek nie nadają się?
Po dłuższym googlowaniu znalazłem co prawda rozwiązanie firmy Klober:
http://www.kloeber-home.de/pl/products.php?req=125
z możliwością dostosowania do różnych typów dachówek, ale też nie jestem przekonany, że "to jest to", poza tym ciężko kupić.
Prośba o poradę bardziej oświeconych w temacie... :wink:

Pozdrowienia
WaldekZ

Na dzisiaj jedynym sensownym rozwiązaniem jest wybudować normalny komin z cegły albo http://www.poujoulat.com.pl/polska/tradinov.htm

WaldekZ
05-09-2008, 11:14
Na dzisiaj jedynym sensownym rozwiązaniem jest wybudować normalny komin z cegły albo http://www.poujoulat.com.pl/polska/tradinov.htm
Rozumiem, że masz coś wspólnego z dystrybucją tego rozwiązania... :D
Jak wynika z opisu, jest to rozwiązanie pomyślane dla kominów spalinowych (i jako takie na pewno się sprawdza), natomiast do wentylacji... na upartego też można, ale
1. duże
2. nie da rady optyczne spasować z już istniejącymi kominami murowanymi
3. problematyczne przejście przez dach...

Reasumując, prosimy o inne opcje... :lol:

Pozdrowienia
WaldekZ

odaro
05-09-2008, 11:43
Na dzisiaj jedynym sensownym rozwiązaniem jest wybudować normalny komin z cegły albo http://www.poujoulat.com.pl/polska/tradinov.htm
Rozumiem, że masz coś wspólnego z dystrybucją tego rozwiązania... :D
Jak wynika z opisu, jest to rozwiązanie pomyślane dla kominów spalinowych (i jako takie na pewno się sprawdza), natomiast do wentylacji... na upartego też można, ale
1. duże
2. nie da rady optyczne spasować z już istniejącymi kominami murowanymi
3. problematyczne przejście przez dach...

Reasumując, prosimy o inne opcje... :lol:

Pozdrowienia
WaldekZ

A może byś przeczytał dobrze ich stronę to i nasady wentylacyjne też znajdziesz.

U siebie chciałem zainstalować taką nasadę ale ostatecznie wybudowałem typowy komin z cegły wtedy jeszcze nie mieli nasad 3 kanałowych ale specjalnie na rynek polski miała być przygotowana taka wersja i pewnie już jest bo to są informację z przed 4 miesięcy

WaldekZ
05-09-2008, 12:02
A może byś przeczytał dobrze ich stronę to i nasady wentylacyjne też znajdziesz.

U siebie chciałem zainstalować taką nasadę ale ostatecznie wybudowałem typowy komin z cegły wtedy jeszcze nie mieli nasad 3 kanałowych ale specjalnie na rynek polski miała być przygotowana taka wersja i pewnie już jest bo to są informację z przed 4 miesięcy
Przeczytałem:

http://www.poujoulat.com.pl/polska/gamme.htm

No i co?
Na siłę można i w to upchnąć wentylację, ale sensu w tym dużego nie ma...
Zdecydowanie system do przewodów spalinowych.

Pozdrowienia
WaldekZ

odaro
05-09-2008, 13:30
A może byś przeczytał dobrze ich stronę to i nasady wentylacyjne też znajdziesz.

U siebie chciałem zainstalować taką nasadę ale ostatecznie wybudowałem typowy komin z cegły wtedy jeszcze nie mieli nasad 3 kanałowych ale specjalnie na rynek polski miała być przygotowana taka wersja i pewnie już jest bo to są informację z przed 4 miesięcy
Przeczytałem:

http://www.poujoulat.com.pl/polska/gamme.htm

No i co?
Na siłę można i w to upchnąć wentylację, ale sensu w tym dużego nie ma...
Zdecydowanie system do przewodów spalinowych.

Pozdrowienia
WaldekZ

Ja mowie o samej nasadzie kominowej nie o całym systemie stalowego komina spalinowego.

Pierwszy raz widziałem taką nasadę na prezentacji firmy montującej rekuperatory która w ten sposób robi czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu

joannaj75
08-09-2008, 08:17
Panowie , u mnie jest już gotowe , wentylacja z dołu do góry ma powyżej 3,5 meta , przekrój kominka dachówkowego fi = 110 ( mierzyłam ) zasady więc te o których mówią co do kanałów wentylacyjnych zachowane , nie ma bata - ciąg powietrza jest może nie taki mocny jak ma w kominie murowanym w kotłowni ale jest i o to chyba chodzi , ja nie widzę problemu
poza tym np Brass ma dwa rodzaje kominków jeden do sanitarnej i drugi do wentylacyjnej : http://www.monier.pl/typo3temp/pics/a800a49494.jpg

listek
08-09-2008, 09:01
Panowie , u mnie jest już gotowe , wentylacja z dołu do góry ma powyżej 3,5 meta , przekrój kominka dachówkowego fi = 110 ( mierzyłam ) zasady więc te o których mówią co do kanałów wentylacyjnych zachowane

Wszystko fajnie, tylko przepisy mówią, kominy wentylacyjne (nie od kanalizy) muszą mieć min 140mmx140mm lub fi 160.
Tak jest w przepisach kominiarski.
Gdy zapytałem o to kominiarza to powiedział, mi że on kominków wentylacyjnych mi nie odbierze, jeśli będą spełniać rolę wentylacji, np kuchni, łazienki, itp.
I jeszcze jedno. Jesli daję przekrój okrągły to powinien on być zakończony deflektorem.

:-?

joannaj75
08-09-2008, 09:15
Panowie , u mnie jest już gotowe , wentylacja z dołu do góry ma powyżej 3,5 meta , przekrój kominka dachówkowego fi = 110 ( mierzyłam ) zasady więc te o których mówią co do kanałów wentylacyjnych zachowane

Wszystko fajnie, tylko przepisy mówią, kominy wentylacyjne (nie od kanalizy) muszą mieć min 140mmx140mm lub fi 160.
Tak jest w przepisach kominiarski.


:-? Dziwne coś te przepisy się mijają , bo ja znalazłam w normie o przewodach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych właśnie inne dane czyli te min. 2m od wlotu do wylotu i przekroju otworu , tak jak pisałam powyżej , zresztą podobny był tekst na e-dachy , poza tym z łazienki na górze jeśli jest za mała wysokość to można wymusić wentylatorkiem przepływ powietrza , poza tym w zależności od tego co masz w kuchni ( czy korzystasz z gazu czy nie ) to strumień przepływu powietrza się zmienia, zdanie kominiarza to nie wyrocznia to musiałby się doczepić do wentylacji mechanicznej , bo tez nie ma komina Moim zdaniem liczy się to czy następuje wymiana powietrza i czy ma ona dla odpowiedniego pomieszczenia odpowiedni strumień
Rodzaj pomieszczenia-Wyposażenie-Strumień powietrza usuwanego [m3/h]
Kuchnia kuchnia gazowa 70
kuchnia elektryczna w mieszkaniu dla 3 osób 30
kuchnia elektryczna w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób 50
kuchnia elektryczna w pomieszczeniu bez okna zewnętrznego 50
Łazienka z toaletą lub bez 50
Oddzielna toaleta 30
Pomocnicze pomieszczenie bez okna 15

joannaj75
08-09-2008, 09:26
może napisze ktoś kto zawodowo się trudni wentylacją i zna dokładnie te dane co do otworów kanałów wentylacji i co jest priorytetem, to czy jest odpowiedni przepływ strumienia powietrza zużytego i nawiew świeżego , czy to jakim elementem budowlanym to powietrze wychodzi ??????

listek
08-09-2008, 09:31
Ilość wymiany powietrza swoją drogą.
Te przepisy co do przekrojów potwierdzili mi 3 kominiarze oraz kierbud, od którego mam normy
Sam chciałem dać mniejsze przekroje

joannaj75
08-09-2008, 10:18
no nie wiem , dla mnie liczy się strumień przepływu powietrza a nie to jakim sposobem to się odbędzie, ktoś może wywalić sobie komin z dziurą jak na słonia i może nie mieć dobrej wymiany powietrza i co wtedy co ważniejsze ta dziura czy ruch powietrza ??? no ale muszę to potwierdzić sobie z kim " fachowym "

listek
08-09-2008, 10:27
musze zerknąć do normy, ale czy te wymiany powietrza nie odnoszą sie tylko do WM?

joannaj75
08-09-2008, 11:19
do WM ? czyli do mechanicznej ? no co TY , to są ogólne - Wymagania dotyczące strumieni powietrza usuwanego z mieszkań zgodne z normą wentylacyjną bez rodzaju czy grawitacyjnie czy mechanicznie.

pawelurb
08-09-2008, 16:39
tesz zrobiłem taki kominek wentylacyjny w łazience, niestety nie działało , musiałem zamontowac wentylator wywiewny z żaluzją automatyczną, bo inaczej wiało do środka tak że nie dało rady w zimie wytrzymać w łazience. przynajmniej u mnie to kompletnie nie działało, a kominiaż mówił, że to nie ma prawa działać...

theodolit
08-09-2008, 20:54
może napisze ktoś kto zawodowo się trudni wentylacją i zna dokładnie te dane co do otworów kanałów wentylacji i co jest priorytetem, to czy jest odpowiedni przepływ strumienia powietrza zużytego i nawiew świeżego , czy to jakim elementem budowlanym to powietrze wychodzi ??????

jak zwykle są 2 prawdy ;D

przy wentylacji mechanicznej mozna precyzyjnie regulowac ilośc powietrza wentylator/kratki - to i mozna precyzyjnie dobrac kanały i całośc

przy wentylacji grawitacyjnej mozemy policzyc w pewnych warunkach strumień powietrza dla założonych różnic gęstości, ale w ciągu roku nie mamy nad tym kontroli ...

Na dodatek istnieje biblia budowlanica tzn Warunki Techniczne ... i w odniesieniu do tej pozycji to mozna sobie psioczyć, narzekac na różne nielogiczne zapisy. Mozemy powiedzieć, że nie o to autorom chodziło ... ale tak stoi w prawie napisane i koniec, a warunki techniczne podaja minimialny przekroj kanału wentylacji grawitacyjnej ... co do tego kanału to jest to domyslam sie na dodatek całkiem dobrze udokumentowany techniczne dla czego to jest minimum ....
Jak sie komus zapisy w Warunkach technicznych nie podobają to prosze wraz z projektem budowlanym składać wniosek o odstępstwo ... uzasadnic, podepszec czym sie da i moze pan minister udzieli odstepstwo...

pozdrawiam
Piotrek

Isanna
23-01-2009, 09:24
Przyłączam się do tematu, bo też mam ten problem i własnie wertując internet w poszukiwaniu kominków do wentylacji znalazłam Waszą dyskusję. Ja chyba zastosuję coś takiego:
http://semifinland.pl/go/_info/?id=19
lub to:
http://www.mikulska-klinkier.pl/sklep/Kominek+wentylacyjny+do+dachwki_p711.html

Gombrowicz
02-11-2009, 08:56
Przyłączam się do tematu, bo też mam ten problem i własnie wertując internet w poszukiwaniu kominków do wentylacji znalazłam Waszą dyskusję. Ja chyba zastosuję coś takiego:
http://semifinland.pl/go/_info/?id=19
lub to:
http://www.mikulska-klinkier.pl/sklep/Kominek+wentylacyjny+do+dachwki_p711.html

Jestem bardzo ciekawy czy zamontowałaś sobie coś oferowanego w tych linkach i jak to się sprawuje? Ta fińska firma (kominki wentylacyjne Vilpe) wydaje się dość droga. A ten drugi link nic nie wyświetla - co to był za produkt?

siloj
08-12-2009, 04:18
witam
przyłączę się do dyskusji bo także poszukuję kominków wentylacyjnych do dachówki Ruppceramiki Granat 13. w jednym ze sklepów sprzedawca owszem znalazł mi koninek wentylacyjny tylko cena mnie trochę zaszokowała bo jeden komplety kominek kosztuje około 450złotych, a ja mam 5 takich kominków na swoim dachu. Dlatego szukam może jakiegoś zamiennika i byc może coś poradzicie w tej sprawie
pozdrawiam
jacek

Kris2222
08-12-2009, 06:44
co do ceny to tego sie trza spodziewać, 400-450zł
a jeśli chodzi o zmieniki to raczej mało prawdopodobne, każdy producent ma takie kominki pod swoją dachówkę, jeszcze nie widziałem żeby był jakiś zamiennik do wszystkich typów dachówek

a tek dalej idąc , to przekleństwo taka wentylacja , wiem bo przeszedłem
kominki te mają to do siebie że zimą na ich powierzchni wewnątrz rury , może i kominka , nie wiem bo nie sprawdziłem ,skrapla sie para wodna , tj. powietrze ciepłe które ucieka z domu pod wpływem różnicy temperatur skrapla sie w tym przewodzie wentylacyjnym i nam kapie z kratki
u siebie miałem ten problem w łazience , udało mi sie ten kanał ocieplić i narazie nic nie kapie , ale jakbym miał drugi raz robić takie gówno to stawiam komin

sewerynslowi
17-08-2011, 09:49
czy ktoś znalazł jakieś inne rozwiązanie aby nie stawiać komina?

Konto usunięte_12*
17-08-2011, 19:35
a tek dalej idąc , to przekleństwo taka wentylacja , wiem bo przeszedłem
kominki te mają to do siebie że zimą na ich powierzchni wewnątrz rury , może i kominka , nie wiem bo nie sprawdziłem ,skrapla sie para wodna , tj. powietrze ciepłe które ucieka z domu pod wpływem różnicy temperatur skrapla sie w tym przewodzie wentylacyjnym i nam kapie z kratki
Bo gdy "fundujemy" sobie kominek czy rurę do wentylacji konwekcyjnej (grawitacyjnej) z materiału nienasiąkliwego, to na dole trzeba zainstalować syfon z odskraplaczem.

zibik_eng
17-08-2011, 22:47
czy ktoś znalazł jakieś inne rozwiązanie aby nie stawiać komina?

możesz zamontować system wentylacji mechanicznej w całym budynku.

Niestety ale wentylacja grawitacyjna potrzebuje prawdziwych murowanych kominów o odpowiedniej wysokości.

michal_mlody
18-08-2011, 05:11
Takie kominki nadają się do odpowietrzenia kanalizacji a nie do wentylacji!

B.G.
04-08-2014, 23:38
Polska Tradycja - Kreatywność - z umorem maniaka kombinować jak by tu nie robić tego co się należy. Produkować, sprzedawać i wmawiać że nie było jeszcze reklamacji. Jakoś nie wiem dlaczego systemy nie można dostosować do obowiązujących wymogów, lepiej przecież wymóg zmienić - dopasować go do tego, co jest jak jest, bo tak jest, a nie wiadomo jak będzie / ZIRYTOWANY.

Tomasz Brzęczkowski
05-08-2014, 03:59
Jakoś nie wiem dlaczego systemy nie można dostosować do obowiązujących wymogów, lepiej przecież wymóg zmienić Nie byłoby postępu! Wymogi są wtórne do myśli technicznej. A tak na marginesie, swoją drogą to bardzo nieładnie, że taka wentylacja grawitacyjna, nie chce się słuchać wymogów, może to ich twórca jest stuknięty z jednej strony podawać konkretny strumień mający płynąć w sposób ciągły a z drugiej dopuszczać wentylację grawitacyjną ( słusznie przez JTD zwaną konwekcyjną.

B.G.
08-08-2014, 16:23
Wymiar kratki nawiewnej nie jest strumieniem, a tylko umożliwieniem przepływu strumieniowi :) i jest to sensowny wymiar - myśl techniczna producentów kółeczek w drzwiach do łazienki chyba nie nadąża :) zwłaszcza gdy wciskają klientowi że takie drzwi maja "certyfikat".

Czortek
23-02-2016, 19:50
Odswieżam wątek.

Mamy 4 kominy - dwa spalinowe (jeden do kotłowni, jeden do kominka) i dwa tylko wentylacyjne (jeden podwójny a jeden poczwórny).

Już dwóch potencjalnych wykonawców zaproponowało nam zamianę tych kominów wentylacyjnych na kominki wentylacyjne do dachówki.

U Nas wentylacja będzie wentylacją grawitacyjną. Jeden komin odnosi się do kuchni, a drugi poczwórny do 2 WC bez okna, łazienki z oknem i garderoby.


Czy taki kominek wentylacyjny da radę poprawnie wentylować te newralgiczne pomieszczenia? Czy po prostu kominki łatwiej wprawić, niż wybudować kominy wentylacyjne i jeszcze prawidłowo je obrobić?

Konto usunięte_12*
23-02-2016, 20:00
Czy taki kominek wentylacyjny da radę poprawnie wentylować te newralgiczne pomieszczenia? Czy po prostu kominki łatwiej wprawić, niż wybudować kominy wentylacyjne i jeszcze prawidłowo je obrobić?
Nie daj się nabrać na taką "wentylację"! Takie kominki w dachówce mogą służyć co najwyżej do odpowietrzania kanalizacji!