PDA

Zobacz pełną wersję : OZC i wentylacja z rekuperatorem



Maco
19-09-2003, 18:38
Czy ktoś wie jak należy wpisać dane do OZC aby uwzględnić wentylację mechaniczną z rekuperatorem ?
Próbowałem majstrować z temperaturą powietrza wentylaowanego ale wychodzą mi raczej dziwne wyniki...

gaga2
19-09-2003, 19:01
Wydaje mi się, że program do OZC nie zawiera takiej opcji. Trzeba ręcznie wpisywać straty na wentylację dla poszczególnych pomieszczeń. Potem w wynikach obliczeń pojawia się to pod pozycją "zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji". (?) My co prawda nie obliczaliśmy tego samodzielnie, ale zamówiliśmy wyliczenie OZC w ramach projektu podłogówki, ale wiem, że informacje o stratach na wentylację dostali od naszego projektanta wentylacji. To on właśnie - dla konkretnego modelu rekuperatora (a właściwie jego obliczeniowej sprawności) wyliczył straty na wentylację sumaryczne i dla poszczególnych pomieszczeń.
Przy obliczeniu sezonowych strat energii cieplnej dane o rekuperacji nie były brane pod uwagę (chyba) więc u nas wyszło, że 57% sezonowych strat na ciepło przypada na wentylację - ok.16.000 kWh/rok. Myśle, że tę liczbę należy właśnie pomniejszyć z uwzględnieniem sprawności rekuperatora. To są tylko takie moje przemyślenia, jeśli jestem w błędzie - proszę o sprostowanie.
Pozdrawiam,
gaga2

Maco
19-09-2003, 21:38
Gaga2,
myślę że Twój tok rozumowania jest OK. Pocieszający jest też Twój wynik. U mnie wychodzi około 19000kWh oszczędności rocznie. Więc może jest to poprawny wynik ?

Bartt
20-09-2003, 10:25
To chyba coś za dużo :o
Zapotrzebowanie liczyłem sam w excelu wg wzorów z mądrych ksiąg.
Zapotrzebowanie na ciepło bez reku wyszło 20 000 kWh/rok, a po uwzględnieniu średniorocznej sprawności reku 14 300 kWh/rok
Liczyłem z wzorów:
Qh recup = Qz + Qw + Qo + Qd + Qp + Qpg + Qsg + Qsp + Qv recup - 0,9 (Qs + Qi)
gdzie Qv recup = 38 * ψ * (100 - spr. rekuperatora)
Skąd u was oszczędności porównywalna z moim rocznym zapotrzebowaniem ???

gaga2
20-09-2003, 12:08
To małe nieporozumienie -u mnie same sezonowe straty na wentylację to ok. 16.000 kWh, z czego zamierzam odzyskać ok. 95% (reku Bartosza).
Całe sezonowe zapotrzebowanie na ciepło oscyluje ok. 28.000 kWh, bo mój dom ma niekorzystny współczynnik kształtu (cena płacona za rozległy dom parterowy).
Czyli Twoje wyliczenia Bartt, wyglądają OK. Każdy domek jest inny - mój jest dość dobrze zaizolowany, tylko ten współczynnik kształtu...
Pozdrawiam,
gaga2

20-09-2003, 20:16
też próbowałem z OZC ,ale w koću zrobiłem to w exelu,
OZC nie liczy wszystkiego co potrzebowalem.

... a te 16 000 kW, wynikać może raczej z przyjęcia przez projektanta 1 wymiany kubatury budynku na godzinę ( a może i więcej ) a nie współczynnika kształtu.
Była o tym dyskusja na forum, osobiście uważam, że to za dużo w normanych warunkach użytkowania i mieszkania. Owszem dla toalety i kuchni może i OK, ale dla sypialni i salonu - za dużo.

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i może tak należy policzyć, ale "na chłopski rozum" i z mądrych książek o zapotrzebowaniu wymiany powietrza na 1 osobę wyszło mi 30-50% wymiany powietrza kubatury budynku netto na godzinę.

No może oprócz wesołych imprezek :lol:

a, kotłownię i kominek mam osobno zasilane.

CZ

20-09-2003, 20:26
a może jeszcze coć o wynikach oliczeń :

zapotrzebowanie roczne :
bez GWC i rekuperatora - 20,05 MW
z GWC i reku - 15, 75 MW, przy czym sprawność reku przyjąłem 65%
( wyższa sprawność okupina jest straszną ceną urządzenia ).
Czyli oszczędność ok. 4,3 MW.

Sądzę, że w praktyce ta wartość może być nieco lepsza, no i czasem wspomoże przecież kominek :D

CZ.

Pymar
21-09-2003, 19:58
Witam

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, gdzie szukać tych "mądrych" książek, i jak się zabrać do do liczenia tego OZC (i co to właściwie jest)? Rozumiem, że ma to coś wspólnego z rekuperacją, a ja zamierzam zainstalować system nawiewno - wywiewny z odzyskiem ciepła. Może polecilibyście jakieś rekuperatory i/lub firmy instalatorskie/

pozdrawiam

Marek

gaga2
21-09-2003, 20:54
Do Cz.
To prawda, że 16.000 kWh wyszło dlatego, że projektant założył duże wymiany powietrza. Kiedyś pytałam o to na forum, ale niewiele osób wypowiedziało się w tej sprawie, więc zawierzyliśmy projektantowi - i mamy założone wymiany rzędu 1/h lub w niektórych pomieszczeniach więcej.
Co do współczynnika kształtu: dom rozległy ma większą powierzchnię przegród, więc więcej ciepła ucieka - w porówaniu do domu o podobnym metrażu ale o zwięzłej zabudowie. Dlatego moje sezonowe zapotrzebowanie na ciepło oscyluje ok. 28.000 kWh, pomimo tego, że dom jest dobrze zaizolowany (wg U "racjonalnego" dla poszczególnych przegród).
Do Marka (Pymar):
OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) pozwala na obliczenie mocy kotła potrzebnego do ogrzania domu oraz wylicza roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku (to tak w skrócie). Ma to niewiele wspólnego z rekuperacją, ale dane o stratach ciepła na wentylację (w ramach OZC) pozwalają na obliczenie oszczędności przy zastosowaniu rekuperatora (zob. mój post powyżej). OZC można samemu obliczyć za pomocą wzorów (są chyba podane w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie warunków technicznych...) lub w pewnym uproszczeniu za pomocą programu nazywanego skrótem OZC: znajdziesz link na ten program na stronach www producentów systemow ogrzewania, np. purmo.
Pozdrawiam,
gaga2

Maco
22-09-2003, 06:03
Mi wychodzi z OZC obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło = 5157W. Dom kanadyjczyk, izolacja ścian 30cm wełny, podłogi 20cm styropianu, strop 30cm wełny. Okna w większości fixy o k=1,3, duże przeszklenia na południowo zachodniej stronie (OZC wylicza 4359kWh rocznie !).

Teraz bez rekuperatora roczne zapotrzebowanie na ciepło (przy wymianie 0,5/h) wychodzi 19 770kWh. Z rekuperatorem 6 195 kWh

Pymar
22-09-2003, 19:34
gaga2
dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam

Marek

22-09-2003, 21:25
gaga2,

Twój projektant policzył prawdopodobnie zgodnie ze sztuką, ale w praktyce pewnie będziesz miał(a) wymianę podobnie jak pisze Maco ok. 0,5x, co oznacza, że na ogrzewanie wydasz nieco mniej pieniążków niż zakłada projektant. Zawsze to miła niespodzianka a nie rozczarowanie. :)

Jako szaraczek liczę tak "na chłopski rozum" i raczej zgodnie z praktyką, którą spodziewam się stosować.

Na marginesie, wszystkie te obliczenia mają raczej charakter poglądowy i mają określić czy mieścimy się w Normie, i czy nie warto byłoby dołożyć jeszcze z 5 cm wełny. Gdyż np. moc pieca c.o. i tak dobiera się do zapotrzebowania c.w.u a to znacznie przekracza zapotrzebowanie na c.o.
Grzejniki i tak się przewymiarowuje a resztę załatwią regulatory itd.

Maco,
to prawie dom pasywny, wynik godny podziwu i naśladowania, no i możliwy chyba tylko w kanadyjczyku, ale nie spieram się ...

CZ.

Maco
23-09-2003, 06:18
Właśnie,
Nie chcę się za bardzo cieszyć moimi obliczeniami bo to tylko obliczenia...
Może jeszcze pod koniec tego sezonu uda mi się sdprawdzić w praktyce...
A jak nie to na pewno za rok !

wg
23-09-2003, 11:14
Do Cz.
To prawda, że 16.000 kWh wyszło dlatego, że projektant założył duże wymiany powietrza. Kiedyś pytałam o to na forum, ale niewiele osób wypowiedziało się w tej sprawie, więc zawierzyliśmy projektantowi - i mamy założone wymiany rzędu 1/h lub w niektórych pomieszczeniach więcej.
gaga2
Ja właśnie dlatego zrezygnowałem z Bartosza. Podają znacznie zawyżone wymiany - wtedy zakup u nich wydaje się korzystniejszy. Jest tutaj pewna sprzeczność. Wydaje mi się, że nie możesz zakładać 95% przy dużych wymianach. W rekuperatorach przeciwprądowych taka sprawność występuje przy małych przepływach i spada dość znacznie przy ich zwiększeniu. Przeanalizuj wykres wydajność/sprawność dla Bartosza.
Pozdrawiam,
Włodek

Maco
24-09-2003, 06:49
Sprawność w przeciw prądowych chyba razczej maleje wraz ze wzrostem przepływu. Tak przynajmniej widzę na wykresie rekuperatora Kuleja.

wg
24-09-2003, 08:32
Tak właśnie napisałem - duża sprawność - 95% występuje przy małych przepływach i maleje przy zwiększaniu przepływu.

gaga2
24-09-2003, 09:23
Zaintrygowaliście mnie swoimi wypowiedziami. Zaglądam więc w projekt i dane podane przez Bartosza (nota bene projekt nie był wykonywany przez Bartosza, ale przez niezależnego projektanta, nie związanego z jakimkolwiek producentem):
założone przepływy: 650 m3/h. Dobrana centrala Bartosza CNBW 500/250 st o efektywnej sprawności 85 - 92%. Bartosz powołuje się na badania doświadczalne, przeprowadzone dla wydatków w zakresie od 350 m3/h do 1550 m3/h. To nie jest prosty rekupretator przeciwprądowy, tylko "spiralny przeciwprądowo - krzyżowy, rozwiązanie zastrzeżone patentem. Dlatego oni chwalą, się, że mają wysoką efektywność wymiennika w szerokim zakresie natężeń przepływu. Załóżmy, że w moim przypadku średnia sprawność wyniesie owe minimalne 85%, to i tak rocznie zyskam 13.600 kWh.

Oglądnęłam też tabelkę z wykresem efektywności tego rekuperatora przy założonym wydatku 1000 m3/h: sprawność ta wynosi od 87% dla różnicy tepm. 5 st. do 93% dla różnicy tepm. 30 - 45 st.
Podsumowując: dla wymiany powietrza dla celów domu jednorodzinnego nawet rzędu 650m3/h sprawność rekuperatora Bartosza nie ulega znaczącym zmianom. Oczywiście moj założone powyżej w poście 95% sprawności to pewna przesada, :) , ale przecież nie odbiegające aż tak bardzo od rzeczywistości.

Pozdrawiam,
gaga2

wg
24-09-2003, 10:20
Jeśli masz projekt robiony przez niezależnego projektanta to zmienia postać rzeczy. Czy mogłabyś podać założone wymiany w poszczególnych pomieszczeniach i całkowitą kubaturę domu?

Centralka Bartosza CNWB 500/250 ma wydatek 700 – 1060 m3/h jak to się ma do tych Twoich 650m3/h?

Cena tej tej centralki z kompletem montażowym to 6500 netto, czy tyle zapłaciłaś/zapłacisz?